N°. 5420. A". '1877. Maandag 15 October. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. I ST ADS-BEEICHTEN. I Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 18 October a. s., waarin o. a. be handeld zal worden het voorstel tot wijziging van de plaatselijke directe belasting. Gremeng-d Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. lo PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 13 October. I Heden is aan de hoogescbool alhier bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid de heer L. Heldring, geb. te Hemmen, met academisch proefschrift .Inwendige zending en gemeente." In bet Museum in de Lakenhal is ter be- aichfiging gesteld de schilderij van C. L. Hansen, voorstellende Leidens ramp in 1807. Deze schil derij is afkomstig van de verzameling in het Pavil joen te Haarlem en door den minister van binnen- landsche zaken in bruikleen ten behoeve van het Museum alhier afgestaan. I De eerste avond bij eenkomst der leden van de afdeeling Leiden en omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde had Woensdag 1.1. op den Burg plaats. Deze verga dering was hoofdzakelijk belegd om den leden gelegenheid te geven hun wenschen kenbaar te maken, omtrent hetgeen gedurende dezen winter zou verricht worden. Algemeen was men van gevoelen dat men zoo veel mogelijk die bijeenkomsten aangenaam en nuttig moet trachten te maken voor allen en niet maar voor enkelen, waartoe zoo min mogelijk van een catheder, maar daarentegen zoo veel mogelijk ongekunsteld zal gesproken worden. Daarom ver- Braden zich een paar leden reeds terstond op de eerstvolgende (in 't begin van November) te houden vergadering eenige planten mede te bren gen, die dan het onderwerp zullen zijn van mede- deelingen en gedachtenwisselingtrouwens allen leden zal het vrijstaan planten der tafel te brengen omtrent welke zij iets in 't midden hebben te brengen, of ook iets aan anderen te vragen. De heer J. C. C. W. "Van Nooten, de vroegere algemeene secretaris-penningmeester der Maat- schappij, die als gast deze vergadering bijwoonde, beloofde mede tegen dien tijd eenige mededeelin- HHb koorts werd bepaald dat zij, die zich van nu af tot bet, lidmaatschap verbinden, de in dit n°g te houden vergaderingen zullen kunnen Honen, zonder dat over 1877 contributie van Inen zal gevergd worden. De afdeeling telt reeds meer dan zestig leden. -'v'3 wijziging van het ontwerp tot verhoo- ?LD5 v.aD hoofdstuk V der staatsbegrooting voor is nader eene verbooging voorgesteld voor ■wBctementen van 't personeel der hoogescbolen, om at de dadelijke benoeming van meer hooglee- ■en noodzakelijk is gebleken. Voor Leiden zijn ^vendien nog twee benoemingen van hoogleeraren °7t r,reging en te Utrecht nog twee hoogleeraren lectoren te benoemen. B'j beschikking van den minister van bin- ■Uandsche zaken is goedgekeurd een tarief voor veiToer van reizigers 1ste en 2de klasse en JP8e ln rechtstreeksch verkeer tusschen de halte (raam (Beurs) en de stations der Holl. IJze- ■n-. poorwegmaatschappij Schiedam, Delft, Den Leiden, Haarlem en Amsterdam. Dit tarief op 15 dezer in werking. De prijzen van Leiden naar het station Beurs zijn 1ste kl. retour ƒ3.10, 1ste kl. enkele reis ƒ2.35, 2de kl. retour 2.35, enkele reis 1.90. Bij den uitgever A. H. Adriani alhier is verschenen „Over de eerste en laatste dingen in het heelal door Dr. M. Wilh. Meyer." Het is eene goed bewerkte vertaling uit het Iloogduitsch, die aanbeveling verdient om hare duidelijkheid, al is 't onderwerp van wetenschappelijken aard, en als zoodanig minder voor uitvoerige bespreking hier ter plaatse geschikt. Als een proefje er van diene hetgeen wij op pag. 23 lezen: „Wij kun nen over toekomst en verleden van 't heelal slechts iets vermoeden, en zoo mogelijk uit hetgeen thans bestaat bij overeenkomst afleiden, wat er in de toekomst waarschijnlijk zijn zal. Zoo zagen wij dat de maan met haar „rillen" ons den toestand der zon afbeeldt, waarin zij naar onze veronder stelling eenmaal zal verkeeren, wanneer haar licht uitgebluscht en hare warmte bijna geheel in de wereldruimte uitgestraald is; zoo zijn de ringen van Saturnus voor ons als het ware een illustratie geworden van een volgend tijdperk van verval, waarin de tot haar grootste dichtheid gekomen stof zich weer gaat uitbreideneindelijk herken den wij de kometen, die ons bezoeken, als over blijfsels van voormalige wereldstelsels, die nu tot den laagsten trap van bestaan zijn gekomen," Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5165 volwas sen personen en van 1316 kinderen. De heer E. C. Magendans, te Slijk-Ewijk en Oosterhout, is als tweede predikant beroepen bij de Ned. herv. gemeente te Katwijk aan Zee. In de gemeente Alphen aan den Rijn heeft zich eene subcommissie van zeven leden gevormd voor de uitvoering van het plan om, als nationaal gedenkteeken voor wijlen H. M. de Koningin, te 's-Gravenhage een kinderziekenhuis te stichten. Men leest in het „TJtr. Dagblad": In som mige bladen is gemeld, dat het college van cura toren der hoogescbool te Utrecht er over gedacht zou hebben gezamenlijk ontslag te nemen. Men bracht dit in verband met de invoering der nieuwe wet op het hooger onderwijs. Naar men ons me dedeelt is dit laatste onjuist, maar acht men zich wel gemankeerd door de benoeming van een hoog leeraar buiten weten van het college van curato ren, en is er sprake van geweest, om reden daarvan gezamenlijk ontslag te nemen. Voor de akte in de Eransche taal werden gisteren in Den Haag 9 candidaten geëxamineerd toegelaten de heeren W. A. Dolder, uit Schiedam, J. D. De Kriek uit Charlois, E. C. Péan uit Den Haag en J. C. Pieters uit Rotterdam. Aan de hoogeschool te Utrecht is bevorderd tot doctor in de rechten de heer H. Z. A. Gut teling, geboren te Delft. Als schrijver van de bij de directie van het provinciaal Utrechtsch genootschap van kun sten en wetenschappen ingekomen prijsverhande ling over de verdamping van water van verschil lende gronden, onder het motto „Quid potes id tenda," waaraan in de laatste algemeene vergadering van dat genootschap een loffelijk getuigschrift is toegekend, heeft zich bekend gemaakt dr. J. E. Enklaar, leeraar aan 's rijks hoogere burgerschool te Heerenveen. De heeren J. J. L. Ten Kate, J. B. E. Roelvink, A. B. J. Sterck, J. A. Alberdingk Thijm, A. D. De Vries Az., Th. Borret, P. J. H. Cuypers, J. P. Hasebroek en W. J. Hofdijk hebben zich vereenigd tot eene commissie, die zich ten doel stelt, een onzer oudste gedenkteekens, de be kende St.-Willebrordsput te Heilo, op eene wijze te verbouwen, die er een waardig monumentaal karakter aan geeft. Zij heeft de medewerking van vereerders onzer nationale herinneringen en geschied kundige gedenkteekenen in Noord- en Zuid-Hol land ingeroepen. Z. M. heeft benoemd tot adjunct-commies bij het kabinet des konings E. L. T. Themps, thans eerste klerk bij dat kabinet. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Tiel, ter standpl. de gem. Tiel, mr. H. J. A. Van Heumen, cand.-notaris, alsmede kantonrechter-plaatsverv. en adv. te Haarlem zijnde hem tevens eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsverv. te Haarlemaan C. J. M. Dijkmans, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Amerongen en Leersum, en aan J. L. van der Burch, op zijn verzoek, met ingang van 1 Nov. eervol ontslag verleend als burgem. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, met dankbet. voor de vele en goede diensten den lande bewezen. Den 16den dezer zal alhier vanwege de Studenten-roeivereeniging „Njord" een roei- wedstrijd plaats hebben op het Galgewater. Sedert 5 dezer zijn te Katwijk weder 14 schuiten met goede vangst aangekomen, te zamen met 630,000 stuks steur- en 1225 kantjes pekelharing. Voor volle steurharing werd besteed ƒ18 a ƒ13 per 1000, voor- pekelharing ƒ19.75 a ƒ18 per ton. Wegens storm zijn nog 4 schui ten met belangrijk verlies en gescheurde netten aangeland. Naar men verneemt zijn de beide huzaren van het in Den Haag in garnizoen liggend 3de regiment, die in den avond van 19 September uit den manufactuurwinkel van den heer M. K. in het Achterom aldaar ieder een boezeroen hebben ontvreemd, door den krijgsraad van den militairen stand vervallen verklaard en veroordeeld ieder tot een jaar cellulaire gevangenisstraf. De vrouw, die onlangs een winkelier in gouden en zilveren werken te Rotterdam op 18 September 11. voor zestien gouden kettingen en vier gouden ringen heeft opgelicht, is gisteren te 's-Gravenhage aangehouden. Zij had die voor werpen gedeeltelijk in de bank van leening aldaar beleend, gedeeltelijk nog in haar bezit. Door den sneltrein van het Rijnspoor, die Donderdag-middag te 5 uren van Amsterdam vertrok, is omstreeks 7 uren te Elten een wissel wachter overreden. De man was onmiddellijk dood. De oorzaak van het ongeluk wordt aan de reeds meermalen gewraakte onvoorzichtigheid toegeschre ven, om op het laatste oogenblik de baan nog te willen oversteken. Een spoortrein, die gisterochtend uit Groningen naar Leeuwarden vertrok, heeft tus schen Grijpskerk en Buitenpost een man, die den weg nog wilde overgaan, aangereden. Ten spoedig ste werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch men vreest dat de man, die eene ernstige inwendige kneuzing heeft bekomen, het leven er niet zal afbrengen. Te Amsterdam is een dienaar van po litie ontslagen, omdat hij zich arglistig meester gemaakt had van een najaarswensch-kaartje van de nachtwachts en daarop in een tapperij een fooi had opgehaald. De nachtwachts hadden hem bij, de ontdekking van het feit aangeklaagd.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1