N°. 5419. A0. 1877. Zaterdag 13 October. EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COCRA.NT: Twr Leiden pee 3 maanden1.10. 1 Fraa» pee Post afzonderlijke Nommers0 02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEP. ADVEUTE.NTIEN: Van 16 regi'ls Iedere regel Groolcre leilers naar plaatsruimte. 1.05. 0.171. LEIDEEV, 12 October. leden aanvaardde dr. P. J. Veth het hoog- ,rsambt in de faculteit der letteren en wijs- eette aan de hoogeschool alhier met het houden er redevoering over de uitbreiding van het :er ouderwijs door toevoeging der vakken, tot tver onderwezen aan de Rijksinstelling voor oerwijs in taal-, land- en volkenkunde van iderlandsoh Indië. De minister van binnenlandsche zaken brengt fet kennis dat in December gelegenheid zal worden even lot het afleggen der examens, ter ver- ijgiug eener akte van bevoegdheid als apotheker, j, die tot die examens wenschen te worden toe laten, moeten daarvan vóór 20 November schrif- ijk opgave doen aan den voorzitter der com- siic van examen, den hoogleeraar dr. W. F. R. iringar te Leiden, en bij hun verzoek het bewijs :en, dat zij minstens twee jaren als hulp- itheker binnen het koninkrijk zijn werkzaam weest. De regeering heeft voldaan aan den aandrang n vele leden van de Tweede Kamer, opgenomen het voorloopig verslag over het wetsontwerp t herziening der kieswet en van bepalingen der vineiale en gemeentewetten die met het kiesrecht verband staan, om „een eenvoudig voorstel, dat edig zou kunnen worden behandeld, om de taande kiestabel te wijzigen, ten einde het getal en door de grondwet gewild, te verkrijgen in rhouding tot de vermeerderde bevolking, thans n 31 December 1876." Tegelijk met de indiening van een nieuw wets- twerp tot herziening der kiestabel, releveert de inister van binnenl. zaken de verklaring in ge- md voorloopig verslag „dat men van dezen inister gecnerlei stap op het gebied van census- rlaging verlangde en niet geneigd was met hem t wijziging der kiesbevoegdheid mede te werken." Deze onheusche mededeeling (zonder motief) ag, zegt de minister, op zijn gedragslijn geen vloed hebben. Hij beschouwt eene verlaging van n eensus (zonder herziening der grondwet) als n eisch des tijds, waarvan de vervulling heilzaam n werken op de samenstelling der lands- en ovincialc vertegenwoordiging, ofschoon hij eene ntbinding der Kamers niet als een noodzakelijk volg van iedere wijziging, in den census beschouwt. Het denkbeeld om de bepalingen omtrent den nsns af te scheiden van die tot het te keer gaan m knoeierijen en het brengen van andere ver teringen in de kieswet, kan de min. niet deelen. at den census betreft acht de regeering het haar /'ent, de Kamer nog in deze zitting andermaal stellen voor de matige en op ervaring steunende ttormiog der kieswet die voorgesteld werd met achtneming der aanmerkingen, voor zooveel zij «mede kan instemmen. Zij gevoelt echter de °odzalcelijkbeid van het gemeen overleg te baat nemen, om de Kamer in de gelegenheid te ellen spoedig mede te werken om het getal harer "en tot 85 te brengen, zij het dan ook met ee>t mogelijk behoud der bestaande districten. °°r die herziening vraagt de regeering de urgente handeling. De vermeerdering van het ledental tot 85 steunt P de toeneming der bevolking met 265,456 zielen. De vijf nieuw voorgestelde kiesdistricten hebben ot hoofdplaatsen Meppel, Apeldoorn, Amsterdam weit district door toevoeging van eenige weinige "grenzende gemeenten tot een kiesdistrict van leden wordt gemaakt), Schiedam (uit de over zetten der districten Rotterdam en Delft gevormd) a Dergeu-op-Zcom (een nieuw district te vormen uit oostelijke gemeenten van Zeeland en westelijke van Noord-Brabant). Wat de beurt van aftreding betreft, vindt de regeering geen vrijheid om daarin voor de tegenwoordige leden der Kamer wijziging te brengen. De periodieke aftreding der twee nieuwe leden in Amsterdam en Schiedam te kiezen is in 1879, der drie overige in 1881 gesteld. De volgende verschikking van het bestaande district Leiden, dal 92,749 zielen telt, is voor gesteld Dit district staat aan het district Haar lemmermeer af: Nieuwveen 1211, Ter Aar 2140, Woubrugge 2039, to zamen 5390, rest 87,59 zielen, en ontvangt van het district Gouda Bodegraven 31S9, zoodat het blijft 90,54S zielen. Het onderzoek der afdeelingen in de Tweede Kamer over de Indische begrootiug voor 1878 heeft aanleiding gegeven tot eene klacht over te late indiening. In óéne afdeeling werd hulde gebracht aan de duidelijkheid en volledigheid der memorie van toelichting ten aanzien van den stand der Indische financiën. Vele andere leden waren met het over zicht nopens dien stand geenszins zoo ingenomen van die zijde wees men op verschillen iu de on derscheidene opgaven op vele punten, vooral wat de kosten van den oorlog met Atjeh betrof. Na breedvoerige becijferingen wenschte men in menig opzicht nadere opheldering. De onderscheiding tus- schen gewone en buitengewone uitgaven, waarvan 't nut werd erkend, geeft echter licht aanleiding tot verwarring en zelfmisleiding; vooral doelde men op de afscheiding bij de uitgaven en ontvangsten wegens de producten. Het denkbeeld om in begin sel te beslissen dat voor de uitvoering van openbare werken in Indië (spoorwegen enz.) eene leening van 16 millioen ten laste van Indië zal worden aangegaan, werd nagenoeg algemeen levendig be streden, inzonderheid in verband met de uitge trokken bijdrage aan Nederland ad 9 millicen. Voor 't eerst zou weder moeten worden overgegaan tot leening. Zoodanig voorstel was vooral van ge wicht, omdat het op de noodzakelijkheid wijst om een vast stelsel aan te nemen met opzicht tot de financieele verhouding tusschen Nederland en Indië, die niet langer in 't onzekere kan blijven. Hierop volgen in 't verslag vele redeneeringen over het karakter der Indische bijdrage aan 's rijks geld middelen. Is zij zuiver excedent, of restitutie van kosten ten behoeve van Indië? Zoo 't laatste het geval was, miste men zelfs een globaal overzicht van die kosten. Men was de zaak der spoorwegen niet ongunstig, maar in de gegeven omstandigheden werd in overweging gegeven uit de Indische be- grooling alle posten weg te nemen, die tot aanleg van nieuwe spoorwegen en tot de te sluiten leening betrekking hebben, zoodat dan ook van de zijde der groote meerderheid met nadruk aan de regee ring in overweging werd gegeven om dien weg in te slaan, en de hand te leggen aan eene suppletoire begrooting ter verzekering van den aanleg van spoorwegen op Java. Over 't algemeen toonde men zich gunstig ge stemd voor het beginsel van invoering eener nieuwe belasting in Indië, die op de Europeanen en vreemde Oosterlingen zou worden gelegd, ook en vooral om verlichting aan de inlandsche bevolking te kunnen aanbrengen, waar de druk der belasting te zwaar is. De uitkomst van de opbrengst van 's rijks middelen over 3;4 van het afgeloopen dienstjaar beantwoordt geenszins aan de verwachting, bij de aanbieding der begrooting uitgedrukt. In plaats van den gestadigen vooruitgang, waaraan men in de laatste jaren gewoon was, is er een achter uitgang bij het vorige jaar van 379,454.20'/,. 1 Deze min gunstige uitkomst is in de eerste plaats toe te schrijven aan de altijd onzekere opbrengst der successie-rechten, die dit jaar minder hebben bedragen f 1,650,462.98. Van de verhooging der belasting op het gedistilleerd bemerkt men nog niets, ten gevolge van den buitensporigen inslag vóór 1 Juli, September bleef nog weder heneden diezelfde maand in het vorige jaar. Wel is het totaal bedrag nog niet f 742,173 meer dan in het vorige jaar, maar op 1 Juli was dat bedrag reeds f 2,127,793 hooger dau het vorige jaar, om dien buitengewonen inslag. De aan den accijns op het gedistilleerd vastgeknoopte vermindering der inkomende rechten heeft ineu daarentegen dadelijk gevoeld. Daarvau is de opbrengst op dit oogenblik f 300,740 beneden het vorige jaar. üc registra tie- en hypotheekrechten daarentegen blijven nog altijd stijgende tot een gezamenlijk bedrag van nagenoeg f 230,000 boven het vorige jaar. Allo overige accijnzen zijn ook nog weder oenigermate gestegen en hebben bijgedragen om dc uilkomst iets minder ongunstig te doen zijn. Op dc patenten is op dit oogenblik f 69,000 minder betaald dau op gelijken datum van het vorige jaar. De posterijen en de telegraphic hebben dit jaar meer opgebracht ongeveer f 100,000. Nadat de heer Kappcyne Woensdag door den Koning was ontvangen, heeft hij gisteren eene conferentie gehad met den directeur van het kabinet des Konings. Aan het examen voor de akte der Iloog- duitsche taal onderwierpen zich gisteren in Den Haag 4 candidaten; toegelaten de hccrenJ. C. Pauptit uit Den Haag, J. J. Hoffmann uit Gor- cum en J. N. Snackers uit Leerdam. Voor de akte in dc Fransche taal werden 7 candidaten geëxamineerdtoegelaten de hcerenA. M. Abels en J. D. Douw nit Rotterdam, J. H. Van der Dusse uit Overschie. De commissie voor de geucvskuudigc exa mens te Utrecht heeft gisteren als arts toegelaten den heer W. Dominicus. Z. M. heeft N. II. A. Jansen erkend en toegelaten als consul der republiek Nicaragua te Rotterdam, en zulks op den voet van Nederlandsch onderdaan; benoemd tot notaris binnen het arrond. Haarlem, staudpl. de gem. Beverwijk, C. II. Moens, cand.-notaris, thans burgem. der gom. Castricum arrond. Alkmaar, standpl. Helder, P. S. Hordijk, cand.-notaris te Puraierendarrond. Amsterdam, standpl. de gem. Sloten, A. Boele; arrond. Alk maar, standpl. de gem. Bergen, M. Gouverne; arrond. Haarlem, standpl. de gem. Haarlem, W. K. LoelT; arrond. Rotterdam, standpl. de gem. Rotterdam, D. G. Veltcamp Helbach en P. C. Van Vollenhoven; tot subst.-griffier bij de arrond.-rechtbauk te Maastricht jlir. mr. J. Schuur- beque Boeyede telegr. 2de kl. bij den rijks telegraaf II. C. T. Van de Wall en L. J. Santman, op hun verzoek, eervol uit die betr. ontslagen B. C. J. Van der Meer, ontv. der registr. en dom. te St.-Oedenrodc, benoemd tot id. te Maas tricht; den 2den luit. L. J. De Villencuve, van het 1ste reg huzaren, in rang en anc. overgepl. bij de cavalerie in Ned.-Indië. De schouwburg was gisteravond tamelijk goed bezet, echter niet zóó als vorige jaren wanneer Agar bier optrad. In het parterre waren nog plaatsen beschikbaar, wat vooral in de loges niet minder het geval was. Alleen dc baignoires waren flink bezet, in tegenstelling van do galerij, waar zoo goed als niemand was. Nadat de loden van

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1