N°. 5417. Donderdag A0. 1877. II October. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Kommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS 1>ER ADVERTENTIES: Van 16 regels1 "5. Iedere regel meers O.I7|. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-15E UI CUT EN. PROCES-VERHAAL vas de opening der Stembriefjesdie ter benoeming van één lid ran de Staten der provincie Zuid-Holland, den Oden October 1877 zijn ingeleverd. Op beden den tienden October des jaar5 achttienhonderd zeven jj zeventig in de gemeente Leiden, Iloofddistrict Leiden, is door et boreau van Stemopneming in de ter inlevering van stcm- nefjes bestemde zaal op het Raadhais plaats genomen des mor ns te negen uren. Het boreau is samengesteld uit den heer Petras Isaiicus Dc remery, oudste Wethouder in jaren, den heer Burgemeester bij nUteDtenis vervangende, Voorzitter, en de Heeren Jan Van Hen- elom Junior en Meester Joël EmaDoel Gondsmit, leden randen meentemd, stemopnemer». De voorzitter plaatst op de tafel 6en stembus, bij hem den dden etober 1877 overgebracht uit de gemeeente Leiden. De zegels van de bos worden onderzocht en bevonden ODge- hooden te zijn. De bus wordt geopend en bevonden vier honderd negen en zes- ig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijst der kiezers die briefjes hebben ingete erd, vergeleken zQndc, is gebleken te zijn even' groot als het tal dier kiezers. Nadat dc briefjes zijn ondereengemengd worden zij door den oorzitter één voor één geopend en overluid voorgelezen. Het bureau beeft van onwaarde verklaard drie stembriefjes, ie oningevQld zijn. Het getal der geldig uitgebrachte stemmen is mitsgaders ge- eest vier honderd zes en zestig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren H. C. Hartevelt.313 stemmen R. G. S. Baron v. Rbemen van Rhcmenshuizen. 146 Mr. S. Le Poole en J. Scheltema ieder twee stemmen P. Van ranenburg, Mr. R. T. Bijleveld en Mr. C. Cock ieder ééne stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen e heer H. C HARTEVELT. Is derhalve verkozen tot lid van de Staten der Provincie aid-Hollnnd: de heer HERMAN CORNELIS HARTEVELT, Lid van den Gemeenteraad van Leiden. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingeDracht. En is na afloop van dit een en ander procea-verbaal opgemaakt tegenwoordigheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den lOden October 1877. DE FREMERY, Voorzitter. J. VAN HEUK.ELOM Jr. I c. J. E. GOUDSMIT. Stemopnemers. LEIDEN, ÏO October. Heden aanvaardde dr. C. P. Tiele het hoog- eeraarsambt aan de universiteit alhier met het ouden eener redevoering over de geschiedenis er Assyriscbe letterkunde in verband met den odsdienst. Hij herinnerde daarbij aan den omvang ien de godsdiensten in den laatsten tijd verkre- en hebben, waardoor met de nieuwe wet op het ooger ouderwijs de theologische faculteit met een ïeuwen leerstoel, en wel voor de geschiedenis der odsdiensten, is vermeerderd, welke aan spr. is op- edragen. Tot lid van de Provinciale Staten voor het .oofdkiesdistrict Leiden is gekozen de heer H. C. artevelt alhier met 313 stemmen. Op den heer G. S. baron Van Rhemen van Rhemenshuizen Wassenaar waren 146 stemmen uitgebracht. Voor de akte in de Fransche taal zijn gis tra in Den Haag van de 7 candidalen 5 ge- .1, de heeren: G. J. F. Biegman, H. G. Van rt Waals en N. Van der Walle uit Leiden, C. De Man en Z. Van Schelt uit Dordrecht. °or de hulponderwijzersakte werden van de 15 ndidaten 11 toegelaten, dc heeren: F. M. G. arting en J. B. Van der Ileyden uit Schiedam, - P. Hoogt uit Ridderkerk, M. F. Iiuf, W. J. tijgsman, J. M. N. M. Landsman, J. Pelsma ■a J- H. Van Rijn uit Rotterdam, H. Sellemans R Schiedam, G. Van Vooren en D. De Waard i' IJselmonde. De minister van binnenlandsche zaken heeft epaald dat de commissie, aan welke wordt opge togen het examineeren van hen, die eene akte an bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen in de Nederlandsche taal en letterkunde en de geschiedkundige wetenschap pen, de staathuishoudkunde, de handelsweten schappen, do levende talen en hare letterkunde en het schoonschrijven, voor dit jaar zitting zal houden te 's-Gravenhage; en benoemd: tot lid en voorzitter, dr. D. J. Steyn Parvé; tot ledenmr. J. L. De Bruyn Kops, E. H. C. Schaefer, N. W. Posthumus, mr. H. Ter Haar Bzn., jhr. dr. D. H. Waubert de Puiseau, W. 11. Van de Sande Bakhuyzeu, dr. Th. Wenzelburger, F. S. Gomm en F. J. Rode; voorts, dat de commissie, aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen in wis- en natuurkundige wetenschappen, zeevaartkunde, teekcpen, boetseeren, gymnastiek en landbouwkunde, voor dit jaar zitting zal houden te Delften benoemdtot lid en voorzitter, dr. M. Salverdn; tot leden G. J. Lege beke, dr. C. J. J. Ninck Blok, D. Grothe, dr. J. Bosscha, dr. A. C. Oudemans Jr., dr. L. A. J. Burgersdijk, dr. H. Behrens, dr. G. F. W. Bnehr, dr. H. J. Rink, E. Gagel, J. Ph. Koelman, W B. G. Molkenboer, J. S. G. Disse, dr. T. Zaayer, C. J. M. Jongkindt Coninck, dr. O. Pitscb, Jb Boeke, A. M. C. Jongkindt Coninck en R. W. Boer. Te Koudekerk is het nieuwe schoolgebouw voor uitgebreid lager onderwijs ingewijd, bij welke gelegenheid eenige feestelijkheden voor de school jeugd plaats hadden en des avonds een concert gegeven werd. Op de lijnen der Ilollandsche Spoorweg maatschappij loopen de treinen gedurende den aan staanden winterdienst ongeveer geheel als dezen zomer, en ook het aantal is slechts weinig vermin derd. Naar het buitenland blijven de doorgaande rijtuigen AmsterdamParijs en AmsterdamBrus sel (over Haarlem) loopen, terwijl, aanvangende van 15 October af, een doorgaand rijtuig Amster damBerlijn en terug zal voorkomen in den sneltrein, die Amsterdam (Oosterspoorweg) te 5.10 verlaat, en aldaar 's morgens 9.32 aankomt. (Dit rijtuig vervangt het doorgaande rijtuig, dat tot 15 October over Arnhem loopt.) Verder zullen door gaande rijtuigen der drie klassen loopen tusschen Amsterdam (O. S.) en Ilanover, vertrekkende van Amsterdam s morgens 8.40 en te Hanover aan komende 's avonds 7 uur. Deze rijtuigen zijn ten gerieve van allen, die verder dan Zutfen reizen. De heeren De Vries c. s., leden van den Ilaagschen gemeenteraad, hebben een amendement ingediend op het voorstel van B. en W. tot op richting eener burgerschool voor meisjes, strek kende om in plaats van dergelijke inrichting eene middelbare school met driejarigen cursus voor meis jes to stichten. Op verlangen van den heer Van Geuns zullen de autoriteiten van het middelbaar onderwijs over die wijziging worden gehoord. De kapitein De Bas, die zich door zijne over plaatsing naar eene andere standplaats het gevolg van door den minister van oorlog geopperde bezwaren tegen de vervulling van het lidmaatschap der commissie voor het middelbaar onderwijs verplicht zag voor deze betrekking, waartoe hij door den raad benoemd was, te bedanken, zal worden opgevolgd door kapitein Voorduin, van de genie, wien gisteren door den raad een zetel in dat onderwijscollege werd aangewezen. De buitenplaats des konings onder Rijswijk zal worden ingericht voor hooge bezoekers uit den vreemde. Aan de „Gron. Cour." wordt door haar correspondent uit Den Haag medegedeeld, dat Z. M. uit eigen beweging 150.000 voor het landgoed had geboden, maar do eigenaars, de heeren de Boer, zich tevreden hadden gesteld met (85.000, uit aanmerking van de hoogo verplich tingen, die zij als bezitters van De Bazar aan het vorstenhuis hadden. De buitenplaats was door den vader der heeren De Boer voor (35.000 gekocht. De verzending van brieven en verdere stuk ken naar Nederlandsch-ïndiê langs den weg van Triest wordt opgeheven. Uit Nederland naar Ned.- Indie zal do laatste brievenmail den lOden dezer worden verzonden. Met het oog op het feit, dat bij ons te lande do toekomstige geëmployeerden bij hot bosch wezen, vooral de voor Oost-Indië bestemde be ambten, veelal hun opleiding in Duitschlaud ont vingen, is het niet van belang ontbloot, dat do centrale inrichting tot opleiding in de houtvesterij, tot dusver te Aschallenburg gevestigd, naar Muu- chen zal worden overgebracht, een wijziging, die een bezuiniging van 400,000 Mark zal ten gevolge hebben, dewijl men nu zijn voordeel zal kunnen doen met de leerkrachten en leermiddelen der Munchener universiteit. Het honderdjarig bestaan der maatschappij „Eelix Meritis" te Amsterdam zal den 2den November feestelijk worden herdacht. Blijkens een bij het departement van kolo niën ontvangen telegram, zijn den 23stcn Sep tember jl. door een storm groote verwoestingen op het eiland Cura?ao aangericht. Ook het eiland Bonaire heeft geleden, doch Aruba bleef gespaard. Het verzoek om den verkiezingsdag van een lid der Tweede Kamer in het district Winscho ten uit te stellen wegens dc Zuidlaardcrmarkt, is afgewezen, omdat art. 101 der kieswet zich verzet tegen het bepalen dor verkiezing op den 23sten of den 30sten October a. s. De heer Jonckbloct toch heeft op den 20sten September verklaard, dat hij door het aannemen zijner benoeming tot hoogleeraar aan dc universiteit te Leiden opge houden heeft lid van de Tweede Kamer te zijn. De verkiezing van een lid der Kamer in zijne plaats moet derhalve binnen 30 dagen na die ver klaring plaats hebben. Daar de door den minister bepaalde dag spoedig ophanden is, en wellicht andere redenen tegen het houden der verkiezing op een anderen dag zich kunnen voordoen, heeft de regeering gemeend geene wijziging in hare be schikking van den 21stcn September te moeten brengen, en dc verkiezing alzoo op den 16dcn dezer te moeten laten doorgaan. Mr. J. J. Van Angelbcek heeft zich tot den ministerraad gewend om herstel te vragen van de grieven, die hij vermeent te hebben. Afschrift van zijn adres, waarin zware beschnldigingen tegen den minister van koloniën worden aangevoerd, heeft hij aan de Tweede Kamer gezonden. Maandag is het afdeelingsverslag over de bcgrooting voor het departement van justitie dienstjaar 1877 vastgesteld. Volgens dat stuk kwam in alle afdeelingen het regeeringsbcleid van den minister van justitie ter sprake, voorna melijk met het oog op de uitvoering der rechter lijke wetten van 9 April U. Bij een groot aan tal leden vond dit beleid afkeuring. De zeer aan zienlijke kosten nit do aangehaalde wetten voort vloeiende gaven aanleiding tot de opmerking dat onderscheidene ambtenaren volgens hunne begeerte werden onttrokken aan een werkkring, waarin nu ten laste der schatkist anderen zijn geplaatst. Dringend verlangde men, dat alsnog in evenlu- ecle vacatures zooveel mogelijk worde voorzien door de benoeming van die op wachtgeld gestelde ambtenaren, welke voor herbenoeming in aan-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1