I en zijne buitengewone gave in het doen van roerende verhalen zijner ontmoetingen, een weinig te temperen. Gistermiddag om drie uren is in de Galg straat een jongen, genaamd J. v. T., door een hond in de bovenlip gebeten. De hond is door de politie in beslag genomen. Gistermiddag had een der werklieden van de fabriek van gouden en zilveren werken der heeren Van Kempen en Zonen te Voorschoten, genaamd A. v. S., het ongeluk uit te glijden of te struikelen over een stukje zink, dat aan den vloer bevestigd was, met het noodlottig gevolg dat hem een der beenen onder het lichaam ging en brak, zoodat hij per rijtuig naar zijne woning moest worden vervoerd. Omstreeks middernacht is een felle brand uitgebarsten in de rijtuigfabnek van den heer Hermans, op den Pluweelen Burgwal in Den Haag. Een aantal spuiten werkten samen om den voortgang van het vuur te stuiten, doch het mocht niet gelukken de fabriek te redden. Te halfeen was zij geheel in asch gelegd. Het belendend rijtuigmagazijn werd mede door de vlammen aan getast, doch is door de krachtdadige werking der spuiten voor het grootste gedeelte gespaard ge bleven. De brandweer heeft zich uitnemend van hare taak gekweten. Alle autoriteiten waren op de plaats aanwezig. Het werkhout, de in bewerking zijnde rijtuigen, al de werktuigen en gereedschap pen in de werkplaats werden een prooi der vlam men. Te halfdrie was men het vuur meester en had men de omliggende gebouwen, hoewel fel ge blakerd, weten te behouden. Gelukkig dat de wind noordoost was, anders had de landsdrukkerij groot gevaar geloopen. De vuurgloed was door de geheele stad en in de omstreken zichtbaar. Ook de minister van binnenlandsche zaken was ter plaatse tegenwoordig. Gistermorgen hadden zes sjouwers te Rotterdam, die op een stelling stonden aan een koopvaardijschip, liggende in de Boompjes, het ongeluk door het breken dier stelling te water te vallen. Vijf zijn door middel van een schuit gered, doch de zesde verdronk. Drie maanden geleden gaf te Amster dam een bakker aan de politie kennis, dat zijn knecht bij verschillende klanten brood had bezorgd en het geld ten eigen bate had aangewend. De knecht was naar elders vertrokken, maar onlangs te Amsterdam teruggekeerd, denkende dat zijne zaak wel vergeten zoude zijn; hierin vergiste hij zich echter, want hij is door de politie ter be schikking van de justitie gesteld. Verleden week ontdekte een der wis selwachters aan den staatsspoorweg te Dordrecht dat zich op eene der loodsen van dien spoorweg, en wel boven op het dak, iets bewoog, zoodat hij bij de reeds ingevallen duisternis dacht dat er een kat op het dak was. Ten einde zich te vergewissen wierp hij toen een paar malen met een hard voorwerp naar de plaats waar hij de beweging gezien had, waarop, nadat hij getroffen had, een jongen, zoon van een der overwegwach ters, oud ruim 11 jaren, hem toeriep dat hij bezig was nestjes te zoeken en vervolgens het dak ver liet. Des anderen daags echter bleek dat die jon gen met geheel andere bedoelingen op het dak geweest was, daar men toen ontdekte dat er eene belangrijke hoeveelheid lood was afgerukt van een strook lood, ter afwatering langs de nok van het dak aangebracht. Dientengevolge is door de politie een onderzoek ingesteld, waarbij de jongen van de school aan het politiebureau is gehaald. Nog voordat de behandeling dezer zaak geëindigd was, werd er aangifte aan het bureau gedaan van dief stal van eene pijp lood van een pand, gelegen in het Papeterspad aldaar en ook aan dezen diefstal bleek dezelfde jongen schuldig te zijn. Hij had dat lood verkocht bij een loodgieter, alwaar het werd in beslag genomen. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Dinsdag-namiddag had te s-Herto- genbosch op de Breede Haven de zakkendra gersbaas Gerritsen zich na afloop van 't werk tegen een hoop zakken graan ter rust gezet en was in slaap geraakt. De hoop zakken raakte in beweging en kwam terecht op den 65-jarigen man, die onder dat gewicht werd bedolven. Toen zijne dochter hem 's avonds kwam zoeken vond men den man onder de zakken gestikt. Hij was de oppassende vader van een huisgezin. Een jonge witte walvisch, die verle- den week Woensdag in het Royal Westminster aquarium te Londen gebracht was, is Zaterdag reeds overleden. Hij schijnt op den overtocht uit Amerika zware koude op de longen gevat te hebben. Men had hem bij gebrek van beter eene plaats in het scheepsruim gegeven en hem iedere vijf minuten met zeewater besproeid. Maar de gedurige snelle verdamping van dit water en daarmee ge paard gaande afkoeling schijnt hem noodlottig geworden te zijn. Hij was juist Woensdag voor 1000 pd. st. verzekerd. Reeds acht of negen jaar werd tever geefs gezocht naar den moordenaar, die op klaar lichten dag den stationschef in de rue de la Loi (in het volkrijkste gedeelte van Brussel) bestolen en vermoord had. Eindelijk is hij gevonden, of liever hij zelf heeft zich aangegeven, en iseen gendarme. Eerst was hij beambte bij den spoor weg, en na den moord op zijn chef te hebben gepleegd, nam hij dienst bij de gendarmerie. Voor zeker was dit een middel om aan de nasporingen der justitie te ontsnappen. In Boheme heeft zich op 2 7 en 28 September eensklaps eene koude doen gevoelen, als ware het midden in den winter. De thermo meter daalde 4 graden onder het vriespunt. De grond was tot op eene diepte van 10 millimeters bevroren. Ook uit andere provinciën van Oostenrijk ontvangt men klachten over strenge vorst; de wijnbergen hebben hier en daar veel geleden. BUITENLAND. Rusland. De „Polit. Corr." meldt uit Bucharest, dat er eene groote beweging onder de Russisch-Rumeen- sche troepen bij Plewna waargenomen is. Verster kingen zijn er reeds aangekomen. In het begin der volgende week zullen de operatiën hervat worden. In het Russische hoofdkwartier was men reeds sedert eenigen tijd onderricht, dat corpsen Hongaarsche, Poolsche en Turksche vrijscharen eene beweging tot afleiding zouden maken. Hier tegen nu zijn de vereischte voorzorgen genomen. Officieel wordt medegedeeld het volgend telegram uit het hoofdkwartier bij Plewna van 2 dezer: Gisteren en heden bezichtigde grootvorst Nicolaas met Karei, vorst van Rumenië, en gene raal Todtleben alle vooruitgeschoven stellingen en batterijen van ons en van de Rumeniërs. Alle werken, de onze zoowel als de Rumeensche, zijn ver gevorderd. De Turken beantwoorden ons vuur niet. Elders is het rustig. Eene verandering van eenig belang, hoewel niet in de wenschelijkste richting, zegt de „Daily News", is gemaakt in de samenstelling van den staf van het Russische leger voor Plewna. Gene raal Todleben is benoemd tot chef van den staf van vorst Karei, den bevelhebber van het geheele Russische Wester-leger. Die benoeming raakt niet het opperbevel over de militaire aangelegenheden in Bulgarije, daar generaal Nepokoitschitsky de chef van den staf van grootvorst Nicolaas blijft. Op het vasteland, vooral wanneer de opperbevel hebber om politieke of dynastieke redenen benoemd is meer dan om zijue krijgskundige talenten, is de chef van den staf dikwijls de werkelijke leider der bewegingen van het leger. Generaal Todleben is, zooals iedereen weet, een ingenieur, en zijne be noeming in de plaats van generaal Zotofl' schijnt te beduiden, dat de Russische operatiën voor Plewna thans het karakter van een beleg zullen verkrijgen. Dat die benoeming juist nu geschied is, geeft reden om te vermoeden, dat het beleg dadelijk beginnen en trots alle bezwaren tot een einde gevoerd wor den zal. Generaal Todleben is, hoewel een veteraan, nog geen zestig jaren oudhij is gedurende den Krim-oorlog zeer snel in rang opgeklommen. Het verdient echter opmerking, dat hij zijn naam door zijne verdedigingswerken heeft gemaakt. Hij vond Sebastopol als een open stad onder 's vijands vuur en veranderde haar in eene vesting; het blijft de vraag, of hij een leger van 100,000 man kan aanvoeren en hen voor den aanval eener versterkte plaats organiseeren kan. Eén ding echter schijnt j men te kunuen vertrouwen. Een beleg, dat gene- raai Todleben onderneemt, zal een wezenlijk beleg zijn en niet eene reeks van bloedige aanvallen, die j Dia,; andtop;i 5. jddniJ wiiDiW er mede eindigen, dat de belegerden hunne langer houdbare stellingen voor andere verwissel'"' Er kan geen voordeel in steken om Plewna te vallen, indien die plaats voortdurend ver^r" toevoer van manschappen en krijgsbenoodigd^j" ontvangen kan, en dus zal, zelfs onder gene^ Todleben, alles afhangen van het aantal troe/ waarover hij beschikken kan. De garde, 501 man sterk, kan véér het einde dezer week 'v Plewna aangekomen zijn. Daarvan zijn 40 man infanterie en ongetwijfeld uitmuntende ti pen. Maar er zullen nog meer troepen noodi»j indien de insluiting volledig worden zal' Turken hebben van de gelegenheid ge)jtt gemaakt om versterkte stations langs denwe°t; Plewna naar Sofia aan te leggen, waarlang' meenen in staat te zullen zijn om, zoolan? noodig is, Plewna van alles te voorzien. Eene èer^ voorwaarde voor het succes der Russen is dep. ijdeling van dat plan. Turkije. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat een groote veldslag plaats had bij Alexandiop Het was een hardnekkig gevecht en de strijd d^, nog voort, toen de dépêche verzonden wglfe overwinning scheen aan de zijde der Turken tit^ Uit Philippopoli wordt bericht, dat twee Tubes divisiën, die in dorpen door Bulgaren bel® werden, bevrijd werden door Ibrahim pacha, ,i de beide divisiën naar Philippopoli bracht en re. volgens naar ICalova is opgerukt, welke pk, nadat de Muzelmannen en Joden er uit waren? trokken, gebombardeerd werd. De Bulgaren zonde eenige notabelen aan Ibrahim pacha om kan onderwerping aan te bieden, die aangenomen:. Eazhi pacha zal het bevel over de Turkschedirie aan den Donau aanvaarden. De „Polit. Corr." bericht uit Cettiuje, dat afdeelingen Turksche ongeregelde troepen li Sutoiran Montenegro zochten binnen te dring doch na een bloedig gevecht van eenige urentj teruggeworpen. Yereenigde Staten. Volgens berichten van de Opper-Missouri i;e Indiaansch opperhoofd, Jozef, met eene roacktrt 500 Nez-percés, na eene schermutseling te Cs Creek, over de Missouri ontkomen en bij hetk Cragett geland, verder in allerlijl nwrdwawt trekkende, om zich bij de Sioux onder „Zittende Stier" in Canada te voegen. Daar Jozef met «1 zijnen over den weg van fort, Walsh naar k noorden gaan moet, welke ook de weg is m'i naar „Zitteuden Stier" ter onderhandeling uit zonden commissie, heeft generaal Sheridan gele- grafeerd, dat bedoelde commissie veiligheidsk; wachten moet tot de Indianen voorbij zijlij militair geleide is aangekomen. De regeei troepen hadden Jozefs bende 1300 mijlen nagezet over vertakkingen van de Rotsige Bets zoo woest mogelijke landstreken door. De ontkomi; van het opperhoofd is eene groote teleurstel; Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 3 October. Men* wacht offensieve operatiën der Russen aan dei neden-Lom. De Turken hebben er hunne i sterkiugen vermeerderd. Soliman Pacha vervangt Mehemed - Pacha als Serdar ekrem. PARIJS, 3 October. Decazes is hedeniri? vertrokken naar het departement der Girov De „Soir" bericht, dat de heer Bette Belgisch hoofdambtenaar bij de politie, te Pa"?! is aangekomen. I Jules Simon is gisteren gevaarlijk ziek M worden, doch hij verkeert heden in een bete: toestand. In den gemeenteraad heeft de prefect een nu port medegedeeld, waarin de uitstekende toes- der financiën geconstateerd wordt. LONDEN, 3 October. Rusland heeft i Kruppkanonnen besteld. BERLIJN, 3 October. De inschrijving^ de Hongaarsche leening in goud, die in t tenland bij de Rothschilds geschiedt, bee -j Duitschland op 9 en 10 Octoher plaats. LONDEN, 4 October. Aan de „Daily J><*' wordt uit Karajal van gisterochtend geinen-^ een algemeene aanval der Russen heeft p

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2