in Indische taal-, land- en volkenkunde, thans lec tor aan de hoogeschool, alhier, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's landsdienst in Ned.-Indië. De Staatscourant behelst het kon. besluit van 21 Juni, waarbij bewilliging verleend wordt op het bij het verzoekschrift overgelegd notarieel afschrift der akte van oprichting van de naam- looze vennootschap de Leidsche Duinwatermaat schappij. Door het prov. kerkbestuur van Zuid-Hol land is aan den heer J. P. Hazeu, predikant te Leidschendam en Wilsveen, op verzoek, wegens ongesteldheid, eervol emeritaat verleend, in te gaan 1 November e. k. De hoogleeraar Valeton te Groningen is van de letterkundige faculteit tot de theologische aldaar overgegaan, en wordt voor het onderwijs in de Oostersche talen vervangen door den nieuw be noemden hoogleeraar dr. Yan den Ham. Dr. A. Kuyper heeft voor zijne benoeming tot pred. bij de Ned. herv. gemeente te Amster dam nog niet bedankt, maar eenig uitstel van de door hem te nemen beslissing verzocht. Naar men verneemt is door den algemeenen kerkeraad te Amsterdam in beginsel besloten tot het stichten van een nieuw kerkgebouw voor de Ned. hervormde gemeente in eene der buitenwijken der stad, en moet reeds een gedeelte van het daar voor benoodigde kapitaal aanwezig zijn. Het overige hoopt men door vrijwillige bijdragen te verkrijgen. Maandag-avond werd te Deventer een ver gadering gehouden, waarin werd besloten het 14de nationale zangersfeest in den zomer van 1879 aldaar te doen houden. Er heeft zich een feest comité geconstitueerd met den burgemeester als eerevoorzitter. De verkiezing van een lid van de Tweede Kamer, wegens het door mr. P. Yan den Heuvel genomen ontslag, in het hoofdkiesdistrict Boxmeer, zal plaats hebben op 23 dezer, en zoo herstem ming noodzakelijk is, zal die geschieden op 6 November. Zr. Ms. schroefstoomboot „Macassar", onder bevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. J. C. Commijs, is in den avond van den lsten dezer te Aden aangekomen. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw baron M. d'Erp, secretaris van legatie eerste klasse, laatstelijk werk zaam bij het gezantschap van België te 's-Hage. Z. M. de koning heeft hedennamiddag te halfzes ontvangen de commissie van de Tweede Kamer, belast met het aanbieden der lijst van candidaten ter vervulling van de opengevallen be trekking van raadsheer in dat college. Z. M. heeft aan den bij het leger in Ned.- Indië dienenden fuselier K. A. Kessler vergund het dragen van het Duitsche herinneringsteeken voor den veldtocht tegen Frankrijk in 1870 1871; aan den O.-I. ambt. W. E. Weide, laat stelijk 2de onderwijzer aan de kweekschool voor inl. onderwijzers te Port te Ivock, thans met ver lof hier te lande, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienstaan den O.-I. ambt. O. J. B. Bloem, laatstelijk controleur der 1ste klasse bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, thans met verlof hier te lande, idem, met behoud van recht op pensioen aan den O.-I. ambt. J. P. De Zwaan, laatstelijk secretaris en magistraat der resid. Banka, thans met verlof hier te lande, idem, uit 's lands dienst in Ned.-Indië, met toekenning van pensioenden gouv.-generaal van Ned.-Indië, mr. J. W. Van Lansberge bevorderd tot ridder grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen omstreeks halfelf had in de koper- en metaalgieterij van den heerOleff op de Ileerengracht alhier een treffend ongeluk plaats. Terwijl men aldaar met de werkzaamheden bezig was, sprong onverwachts een ketel, ten ge volge waarvan de zeventienjarige zoon van den fabrikant eeu stuk er van tegen de borst kreeg, met het treurig gevolg dat hij onmiddellijk een lijk was. Van een der werklieden werd bovendien de hand verbrijzeld. De Ka ad vau State (afdeeling voor de geschillen van bestuur) hield heden eene ver gadering, waarin werd behandeldhet geschil tusschen de gemeenten Rotterdam en Katwijk aan den Rijn, over het domicilie van onderstand van den armen krankzinnige Joh. Scholten. De staatsraad Van Yladeracken bracht omtrent dit geschil verslag uit, terwijl als belanghebbende optrad de heer De Ridder, burgemeester der ge- meente Katwijk. Uit Ooststellingwerf wordt gemeld In den loop van dit jaar namen onderscheiden in gezetenen loten in eene loterij van meubelen en huissieraden van zekeren K. te Amsterdam, en be taalden voor 't lot f 2.60. Hoewel de dag der verloting reeds lang verstreken was, hoorde men er niets meer van, tot vóór eenigen tijd aan som mige houders van loten een paar manchetknoopen ter waarde van pl. m. 10 cent, werden gezonden Volgens de voorwaarden zou de hoogste prijs eene waarde van f 80 en de laagste eene van minstens f 1.25 hebben. De politie-agent Hofstra, wiens vrouw en dochter ook een lot hadden genomen maakte van de zaak proces-verbaal op, waarvan het gevolg was, dat K. heeft terechtgestaan voor de rechtbank te Heerenveen en veroordeeld is tot eene gevangenisstraf van 185 dagen wegens oplichterij In de gemeente Dinteloord brak gis termorgen te halftwaalf brand uit in de schuur van den landbouwer C. W. B. De schuur, eigen dom van het kroondomein, is met den oogst van ruim 50 hectaren best bouwland en bouwgereed schappen een prooi der vlammen geworden. Paarden en vee zijn gered, uitgezonderd twee varkens. Het huis, dat reeds vlam gevat had, is door de hulp der brandweer behouden gebleven. De oogst en de bouwgereedschappen zijn laag geassureerd. Te Smilde is, ten gevolge van onvoor zichtigheid bij het omgaan met een geladen ge weer, een meisje door een schot in de hand getroffen. Zij is naar Groningen vervoerd, waar de hand geamputeerd is. In mijnen van groote diepte heeft men zich totnogtoe moeten behelpen met koord- signalen, hoewel deze zeer onvoldoende waren. Om hierin verbetering te brengen, heeft dr. Foster, gouvernements mijn-inspecteur in de Eliza-mijn te St.-Austell, eenige proefnemingen gedaan met den telephoon. Het kleine instrument, vastgehecht aan een omwoeld koperdraad, werd door den ven- tileerkoker neergelaten, en na verloop van een kwartier werd eene stem op den bodem der mijn duidelijk aan den ingang der schacht ver nomen er werden vragen gedaan en beantwoord, en dus werd de bruikbaarheid bewezen. Het instru ment werd door mijnwerkers en anderen gebruikt, die het nooit te voren hadden gezien; en daar het zoo eenvoudig, afdoende, weinig kostbaar en spoedig aan te wenden is, zal het weldra in geen enkele mijn ontbreken. Men is ook er op bedacht om den telephoon aan te wenden ter vervanging van het signaalkoord op spoortreinen. Het gerechtshof te Arnhem heeft bij arrest van gisteren Paul Först en Heinrich Scbeits- bach, de daders van den bekenden diefstal te Tiel, elk tot twaalf jaren tuchthuisstraf veroordeeld. De adjunct-ma ire te G arches, die iemand, welke de portretten van Napoleon Hl en zijn zoon colporteerde, in verzekerde bewaring nemen en door een gendarme naar Versailles bren gen liet, is deswege door den prefect ontslagen. Aan de heeren Van der Slik Co. te Dordrecht is concessie verleend tot ontginning van steenkolenmijnen in de gemeenten Kleinmeer, Hoensbroek, Voerendael en Heerlen. Die mijnen zullen den naam dragen van „Voorwaarts" en „Avondster". Door dezelfde firma is ook vergun ning aangevraagd tot ontginning eener mijn, die „Noordster" zal genoemd worden. De kolenlagen liggen aldaar ter dikte van 1 meter 15 centimeter. Dit is de 5de concessie, die in den laatsten tijd te Heerlen en omstreken verleend is; wel een bewijs dat zich in die streken een rijke schat van steenkolen bevindt. BUITENLAND. Duitschland. In de gisteren te Keulen voortgezette vergade ring van hygiënisten zijn tot leden van het bestuur gekozen: dr. Waldorf, uit Coblentz; dr. Egeling, uit Den Haag; prof. Vogt, uit Bern; prof. Hei den, uit Pomritzdr. Mittermaier, uit Heidelbe prof. Reclam, uit Leipzig de heer Scheidel rf'i Frankfort; dr. Ewich en dr. Jacobs, uit Keüle De heer Mittermaier stelde eene resumtie vr van de debatten. Dit leidde tot een zeer war discussie, omdat daarin aan het tonnenstelsel voorrang gegeven werd. Vooral dé heeren Ha® spohn, Van Overbeek de Meyer en Kyll sprake-" voor bet Liernur-stelselook de heer Egelir. Daarop werd het volgende besluit bij acclaim genomen: „Ter bescherming van den bodem lucht en de rivieren tegen verontreiniging j0(| menschelijke faecaliën, beveelt de vereenigin» aan deze stoffen af te voeren door middel vau hs Liernurstelsel, dat in Nederlandsche steden ij proef goed heeft doorstaan, of, waar dat stelsel uv ingevoerd worden kan, door toepassing van k tonnenstelsel, dat in Duitschland op de volk0. menste wijze te Heidelberg ingericht is." Spanje. Volgens de Madridsche bladen bestaat er voJ de tegenstanders der familie Montpensier s>#1 vooruitzicht meer om het voorgenomen huwelii des konings met de infante Mercedès te mislukken en zal de bekendmaking van het hui-Jï aan de Cortes in het begin van Januari plaats lieiy Oostenr.-Hong. Monarchie. Het bevestigt zich, dat in Zevenbergen groot komplot is ontdekt van Hongaren, die too;. nemens waren de Turken bij te staan, doom Rumenië te vallen en de Rumeensche spoorweg- te vernielen. Te Pest is een vooraad wapenen::, gehouden, te Kronstadt zestien kisten met achter- laadgeweren, elders 36,000 patronen, benevens® aantal doozen Turksche mutsen. Bij nader onëP zoek is nu gebleken, dat omstreeks 4000 Szeklers- zoo noemt men de Magyaren, die in Zevenbergen?!, nen gewapend zouden worden en van paarfe voorzien en in alle stilte door de bergpassen re de Karpathen bij kleine troepjes naar Rumeiii zouden gaan, om zich daar tot een vrijcorps re lanciers te vereenigen, zich zoo mogelijk met ra Turksch corps te verbinden, de spoorweglijn re Jassy tot Paskani te vernielen en zoodoende ia aanvoer van Russische soldaten tegen te en in elk geval zeer te vertragen. Indien plan gelukt was, zou het zeker eene zeer gn verwarring en belemmering aan Rusland toom- zaakt hebben. Zaterdag-namiddag zouden de leden van bel komplot in het gebergte bijeengekomen zijn a de verbeurdverklaring der geweren, enz. had Vrijdg plaats. De verschillende bezendingen waren geafe seerd aan den gepensioneerden luitenant-kokt der Honveds Horvath te Kronstadt, en wel 3d stuks achterlaadgeweren, en aan Hermann Schra te Kovazna de ammunitie en de Turksche mit sen. De laatste werden, omdat zij geen oorloz;- contrabande zijn, aan het adres bezorgd. De afzenial of afzenders te Weenen zijn nog niet opgespoot!P kunnen worden. Er werden troepen naar degren--'!» plaatsen gezonden, daar 't voornemen bestond oi de ontbrekende wapenen eenvoudig met gewfe uit de rijksdepots te stelen. Dat Midhat Pack de hand in 't komplot zou hebben, gelijk enkel bladen insinueeren, verklaart de „Neue freie Presse met 't oog op 's mans karakter onwaar, terw.. eindelijk de oud-generaal Klapka in een brief* de „Rép. frangaise" te Parijs, waar hij op 't oogt blik verblijf houdt, protesteert tegen de bescboll diging der „Ellenör", dat hij aan 't hoofd desl dwaze" onderneming zou staan. Rusland. Uit Czernowitz wordt bericht, dat Rusland moet opgehouden hebben aan te dringen op de dadelijke deelneming van Servië aan den oorlog. Servië ei4 Griekenland zouden vermoedelijk neutraal blijven* De Russen hebben Calachi bezet, om den Turkejp uit Silistria het landen te beletten. De bekende berichtgever van „Daily News die indertijd generaal Gourko vergezelde, geeft;- een telegram van den 25sten September verslag van een tocht op den weg van Sofia naar Plewm ten einde te onderzoeken, om welke redenen k- Chefket-pacha gelukt was Plewna van leeftoct te voorzien. Te Etropol, ten zuiden van dien iveg, niet ver boven Slatitza gelegen, vond hij een- sterke macht ruiterij met geschut, welke twee convooieu had laten voorbijgaan. Het eerste, o*

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2