Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Z. M. heeft den luit.-ter-zee 2de kl. A. A. Sweep, op zijn verzoek, eervol uit den zee dienst ontslagen; benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw, E. Van der Voort, opzijn verzoek eervol ontslagen inspecteur van den waar borg op de gouden en zilveren werken, te VGra- venhage; den kolonel der inf. van het leger in Ned.-Indië K. Van der Heyden benoemd tot Hd. adjudant in buitengew. dienst. Uit nadere inlichtingen blijkt, dat de vrouw, die Zaterdag op de Waardgracht plot seling zou zijn overleden, een zenuwtoeval heeft gehad, waarvan zij thans gelukkig geheel hersteld is. Voor de arrond.-rechtbank in Den Haag werd heden bepleit eene vordering van de regeering van Ned.-Indië, als vertegenwoordigende den lande, ingesteld tegen de te 's-Gravenhage gevestigde Billiton-maatschappij, welke strekt tot betaling eener som van f 21,090 met renten, ter vergoeding van de kosten van het civiel bestuur van het eiland Billiton over de jaren 1862 en 1863. Namens de regeering werden door den lands advocaat mr. A. De Pinto de gronden voor deze vordering kenbaar gemaakt en toegelicht, welke door jhr. mr. E. N. De Brauw voor de maat schappij werden wederlegd. De Botterdamsche diergaarde ver wachtte met het schip „Conrad" uit Batavia een geschenk van mr. J. W. Van Lansberge, gouverneur- generaal van Ned.-Indië, bestaande in een vol wassen orang oetan, wijfje en kind. De vader is reeds eenige dagen vóór het vertrek der „Conrad" gestorven. Aanvankelijk was de moeder op reis welvarende. Gezaghebbenden en passagiers aan boord roemden inzonderheid hare nauwgezette zorg voor haar kind, dat nu en dan wat al te guitig was, zoodat de moeder het wel eens noodig vond hem met de vlakke hand eenige klappen toe te dienen. Zoo ging tot bij Napels alles naar wensch. Doch op het verder gedeelte der reis deed zich langzamerhand meer koude gevoelen en dit had op de moeder een ongunstigen invloed. Zij werd ongesteld, weigerde het voedsel, bijna uitsluitend uit pisang en suikerriet bestaande, dat zij tot dusver met graagte had genuttigd, en geraakte aan 't kwijnen, met het gevolg dat zij Zondag avond nog nauwelijks ademhalende in de diergaarde te Botterdam aankwam. Onmiddellijk bij aankomst werd zij naar het chimpansee-huisje overgebracht en ofschoon de warmte aldaar een gunstigen invloed op haar scheen te hebben, is zij gisternacht be zweken. Dit is te grooter teleurstelling, omdat het zeker het grootste exemplaar was dat ooit levend naar Europa is overgebracht. Het jong leeft en schijnt gezond, ofschoon het insgelijks door de koude op reis veel geleden heeft. Zondag-namiddag is uit het Noorder Spaarne bij de spoorwegbrug te Haarlem het lijk opgehaald van den sedert eenige dagen vermisten 17jarigen J. B., militair student te Amsterdam. Zondag-middag zou naar men ver haalde een hardlooper, in het buitenland beroemd, in het Malieveld in Den Haag zijn kunst vertoonen. Natuurlijk lokte het bericht veel toeschouwers naar de plek. Of de man echter nog niet was aangekomen, dan wel of weer een grappenmaker het Haagsche publiek wilde foppen, zeker is 't dat het schouwspel uitbleef. Gisternacht is een matroos (weduw naar met drie kinderen) van de goederenstoomboot „Nijmegen II", liggende bij de Koningsbrug te Botterdam, verdronken. Ongeveer te 5 uren 's och tends werd het lijk gevonden. Den geheelen morgen stond gisteren voor het stadhuis te Amsterdam het leger nacht- wachts der stad, wachtende op het hoofd der ge meente om zich te beklagen dat hun door den hoofdcommissaris van politie verboden was bij de inwoners om „wintergaven" rond te gaan, hoewel de burgemeester zelf eenige weken geleden te ken nen had gegeven daartegen geen bezwaar te hebben. Een metselaar, met een moker gewapend, kwam hun in zeer opgewonden taal voorstellen zich zeiven „recht" te verschaften. Hij wilde hun wel den weg wijzen en gaf in overweging het stadhuis bin nen te dringen. Dit deed hij ook. Hij drong tot in de vestibule door, waar hij een stadsbode, die hem terugwees, aanbood de hersens in te slaan. Hier wachtte echter eene deputatie van denacht- wachts op den burgemeester. Deze nachtwachts hielpen den oproerigen metselaar arresteeren en de makkers beneden op de binnenplaats hielpen hem naar het naastbijzijnde politiebureau brengen. Nauwelijks was de burgemeester op het stadhuis en had de wenschen vernomen van de rustbewaar ders, of hij verzekerde dat zij zouden ingewilligd worden. Met een daverend „hoera" werd dit besluit van den burgervader begroet door de wachtende klepperlieden. Omtrent het deuntje, dat de Weener musicus Kremser op een ets van Bembrandt zou hebben ontcijferd, leest men in den „-Ned. Spec tator": „Bembrandt heeft twee prentjes geëtst, waarop een jonkman in de kleeding der 16de eeuw voorkomt; op het eene houdt hij een spel kaarten in de hand, op het ander eene pen en heeft een boek, lessenaar en een blad papier voor zich. Op beiden kan men uit de krabbels der' etsnaald muziekbalken en misschien wel eene noot phanta- seeren, maar daartoe behoort, behalve een sterk vergrootglas, ook een kolossaal vergrootende ver beelding." Omtrent de arrestatie van iemand te Hasselt, die valsche rijksdaalders had uitgegeven, wordt nog het volgende gemeldIn de vorige week reisde de horlogemaker Theodoor Van Steen met zijne vrouw per stoomboot naar Amsterdam; toen zij den volgenden dag van daar terugkeer den werd hij, als in het bezit bevonden van val sche rijksdaalders, te Zwolle aangehouden. Dien i zelfden avond deed de justitie uit Zwolle ten huize van v. S. te Hasselt eene huiszoeking, en werd zijne vrouw in het verhoor genomen. Zon dag-ochtend herhaalde men de huiszoeking en werd de vrouw van v. S. opnieuw op het gemeentehuis verhoord. Naar men verneemt moet uit het te Amsterdam ingesteld onderzoek zyn gebleken, dat v. S. en zijne vrouw in het logement, waar zij gelogeerd hebben, een valschen rijksdaalder hebben uitgegeven. V. S. staat te Hasselt bekend als een knap en zeer handig werkman. Te Eindhoven is gisterochtend een spoorwegarbeider, die op de loopplank wilde sprin gen doch uitgleed, door den trein gedood. Te Wageningen is Zondag een paard, voor een wagentje gespannen, waarin twee jonge lingen gezeten waren, op hol gegaan. Het wagen tje kwam tegen een boom terecht en viel om. Een der jongelingen kwam er onder te liggen en bezeerde zich zoodanig, dat hij weldra aan de ge volgen overleed. Voor een paar dagen stapte, naar men verhaalt, een persoon uit de Engelsche boot te Havre aan wal, met een zwaar valies bij zich, dat hij zelf droeg. Nu laten de tolbeambten in den regel het passagiersgoed gemakkelijk door. Zij vragen den reiziger eenvoudig, of er in zijne bagage ook iets is, dat bij het belastingkantoor moet worden aangegeven. Luidt het antwoord neen, dan laat men den reiziger gaan, tenzij zijn uiter lijk verdenking wekt. Een der tolbeambten nu zag den bedoelden persoon voor een Pruis aan. Van daar dat hij een bijzonderen ijver ontwikkelde. De verzekering, dat het valies niets belastbaars bevatte, mocht niet baten. De tolbeambte wilde zelf onderzoeken. De reiziger, ziende dat tegen stand niet kon baten, verklaarde toen dat er photographieën in het valies waren. Photographieën, antwoordde de tolbeambte, zijn aan een recht on derworpen. Ik verzoek u dus mij naar het tol kantoor te volgen en daar het valies te openen. De reiziger had geen keus. Aan het kantoor ge komen, werd het valies geopend. Er kwamen eene menigte photographieën van den keizerlijken prins uit, zoomede een groot aantal exemplaren eener proclamatie aan het Eransche volk. Er viel niets aan te doen, de photographieën en de proclamatiën moesten in beslag worden genomen. De reiziger was de hertog van Peltre, Bonapartistisch candi- daat, van Chislehurst gekomen. Onlangs is te Lissabon een Portu- geesche vertaling van Shakespeares „Hamlet" ver schenen en wel van de hand des konings, doch zonder zijn naam. De oplage bestaat uit duizend exemplaren. Het Eransche regeeringsblad heeft bekend gemaakt, dat bij gelegenheid van de groote tentoonstelling te Parijs in het volgende jaar ook eene tentoonstelling van huis-, herders-, jacht- en kamerhonden zal worden gehouden, waarvoor, be halve verschillende prijzen, een groot aantal goud zilveren en bronzen medailles en geldsommen uitgeloofd. ZlJc Door het hof van assises in hetpra sche departement der Beneden-Alpen zijn dezer da? twee dieven, Eivas en Bellier, de eerste een schoe maker van 22, de tweede een wever van 25 ja, tot twintig jaren dwangarbeid veroordeeld. In )f' 11. verwekten deze twee stoutmoedige booswicht! in het departement, werwaarts zij uit Marst waren overgekomen, door allerlei gewapenderhat bedreven aanrandingen op den openbaren weg inbraak in kerken en woningen een algemeen schrik. Zij werden eindelijk gevat en bekendec ook dat zij hun buit in het „zilverhol", alleen aan Bivas bekende en bijna ontoegankelijk grot, te midden van steile, alleen door roofvo»ej bewoonde rotsen, in veiligheid hadden gebrach- Na ongelooflijke inspanning werd de plaats L. de politie bereikt, waar men allerlei buit aantrof uurwerken, kleederen, huisdieren, sterke drankt- eetwaren, regenschermen, pistolen, geweren en t: menigte sleutels. Sedert is het hol door geleerdetj onderzocht, die er Eomeinsche penningen uit J derde eeuw, steenen bijlen en overblijfsels m r reusachtige herkauwende dieren vonden. B/a' I advocaat beval de beide „pionniers der sfe, I schap" in de welwillendheid der gezworenen t. die echter weigerden hieraan het oor te leeneu. Rechtzaken, Tegen den vijftienjarigen knaap, die bescha digd wordt bij gelegenheid der jongste volkse;- loopen te Amsterdam een agent van politiek, slag op het hoofd gegeven te hebben, is doorfci openb. ministerie bij de arr.-rechtbank te Amster dam eene celstraf van eene maand geëischt. 1» knaap ontkent den slag gegeven te hebben enk- weert, dat een ander het over zijn schouderh» deed, maar twee agenten verklaren in hem fa dader te herkennen. Uitspraak a. s. Dondenk Prankrij k. Donderdag jl. heeft één boekhandelaar te Pin niet minder dan honderd duizend exemplaren vu het manifest van Thiers verkocht. Het is verte- baar gesteld tegen vijf centimes. Victor Hugo maakt in zijn werk „Bntóffl d'un Crime, déposition d'un témoin", waarvank eerste deel den lsten dezer verschenen is, betel I dat het tweede deel den 2den December de pa zal verlaten. Dat is een gepaste datum, zegt Li De Parijsche bladen maken lijsten openk van de inschrijvingen voor het republikeinte verkiezingswerk, waaruit blijkt, dat deze Vrijlg 376,428 fr. bedroegen. Prins Jerome Napoleon, volgens de „Aigle" de mededinger van den voormaligen prefect Haas man, heeft aan de kiezers van het arrondissem® Ajaccio een van den 15den dezer uit Parijs gr' dagteekend manifest gericht, waarvan het laatst: gedeelte aldus luidt: „De zege der regeering bij de verkiezingenk eene poging tot herstel van het koningschap ten r? volge hebben, hetwelk Frankrijk verwerpt en wr mede gij u niet kunt vereenigen. Men mislei; u, wanneer men u den terugkeer des keizerri;; aankondigt, waarvan de mannen, thans aan M bewind, besliste tegenstanders zijn. In dezen 6 kan slechts eene onbewimpeld republikeins regeering de beginselen der hedendaagsche schappij verdedigen en de behoeften van het algen»; stemrecht bevredigen. Voor de overwinning is-■ eensgezindheid aller vaderlanders onontbeerlijk Laten we kalm blijven tegenover namelooze tok®" gen, tallooze afzettingen, ongehoorde geweldenarijen De zege behoort hun, die, ten einde de gebenri tenissen te beheerschen, zich zeiven weten te b heerschen. Dat ons land, het oude land der vrijhe: zijner geschiedenis getrouw blijve; dat de Corsicane- hun verleden waardig, zich noch laten verleid-- noch zich vrees laten aanjagen. Gij zijt democrat® verdedigt de bedreigde democratie!" Duitschland.. Gisteren had te Keulen eene vergadering hygiënisten plaats met het doel eene internaten 5 vereeniging te stichten, om de verontreinig'11? van de rivieren, den bodem en de lucht tege- te gaan.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2