Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden110. Franco per post Afzonderlijke Nommersn u-u^- LEIDEN, 27 September. De rector magnificus, prof. Van Geer, zal liet rectoraat der Hoogeschool Maandag e. k 's namid dags te 2 uren in het groot auditorium overdragen aan zijn opvolger prof. R. J. Eruin. De nieuwe rector ontvangt dien avond van 8 tot 10 uren in het Hotel Verhaaff. De afdeeling voor wis- en natuurkundige wetenschappen der kon. academie v. w. zal a. s. Zaterdag eene gewone vergadering houden. Heden heeft de minister van marine de Kon. Ned. grofsmederij alhier bezocht, ter inspectie van den aldaar in aanbouw zijnden kustlichttoren voor Indië. vDe 2de luitenant C. L. Vinkhuizen van het 4de regiment infanterie heeft met gunstig gevolg het examen afgelegd voor het wapen der artillerie in Oost-Indië, waarbij hij voor 5 jaren wordt gedetacheerd. I De heer G. A. Van der Heyde alhier is benoemd tot 3den hulponderwijzer aan de openbare burgerschool 1ste klasse voor jongens te Amsterdam. I Curatoren van het gymnasium te Brielle hebben voor het vacante conrectoraat aan die in richting van onderwijs aanbevolen den heer G. E. Hartman, doctorandus in de letteren aan de hoo geschool te Leiden. I De hoofdcommissie voor een gedenkteeken voor wijlen II. M. de Koningin richt tot het Nederlandscbe volk een manifest, dat we wegens plaatsgebrek morgen zullen mededeelen. De miliciens van de lichting 1S76, thans nog onder de wapenen, zullen den 29sten dezer in het genot van onbepaald verlof huiswaarts keeren. In de toelichting tot de wetsvoordracht, hou dende afschaffing van den accijns en wijziging van het invoerrecht op de zeep, verklaart de minister van financiën, dat het. voorstel tot afschaffing van den accijns op dit artikel opnieuw bij de vertegen woordiging aanhangig gemaakt is, bepaaldelijk in verband met de overige voorstellen tot wijziging van eenige belastingen, die thans aan de vertegen woordiging zijn, of op dit oogenblik worden voorge dragen. De opbrengst van den zeepaccijns kan worden gesteld op f 1,500,000 en alleen wanneer de wijziging van andere belastingen een genoeg zaam equivalent tot dit bedrag vermag aan te wijzen, durft de minister in de tegenwoordige omstandigheden de afschaffing van den zeepaccijns aanbevelen. l^De minister berekent dat de meerdere inkomst vanl de voor eenigen tijd aangeboden wijziging der zegel-belasting en de meerdere opbrengst der successie-belasting een excedent zullen opleveren van ongeveer f 1,300,000 te zamen, zoodat, voegt men bij dit bedrag de som van f 200,000, welke het gedistilleerd door de verhooging van den accijns zal opbrengen, het volle bedrag van den zeep accijns reeds is gevonden. B)e afschaffing der zeepbelasting bepleit de minister 9^B>ral in het belang der bevordering van de zeep- fabricatie, en ook op grond der billijkheid, daar, terwijl men den zeepfabrikant in het enge dwang buis eener verouderde wet sluit, de administratie onmachtig is beletten, dat ieder in het groot of klein de zoogenaamde kunstzeep onbelast ver vaal ligt. Dat de zeep bij de opheffing der belasting goedkooper worden zal, is, meent de minister, niet te betwijfelen. H Tevens wordt in dit wetsontwerp voorgesteld het invoerrecht op de buitenlandsche zeep (ƒ600 voor geparfumeerde, 450 voor andere per 100 »logram), thans boven en behalve den accijns verschuldigd, te veranderen in een recht van 5 pet. der waarde. Daarbij wordt echter nu voor het eerst eene uitzondering gemaakt voor de gewone, zachte, groene zeep, waarvoor geheele vrijstelling wordt voorgesteld. In de gisteren gehouden zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad is door den voor zitter mededeeling gedaan van de ontvangst van een schrijven van dr. Cosijn te Leiden, waarin hij te kennen geeft, dat hij bedankt voor zijne benoeming tot hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam en die te Leiden had aangenomen. Uit de mededeelingen van den wethouder De Koning bleek o. a. dat de heer Cosijn namens Burg. en Weth. door professor Jorissen is gepolst en dezeu heeft geantwoord, dat hij zeer gaarne als hoog leeraar naar Amsterdam zou komen. Daarop is de heer Cosijn, op voordracht van Burg. en Weth., door den gemeenteraad tot hoogleeraar benoemd. Toen de Staatscourant kort daarop de benoe ming van dr. Cosijn tot hoogleeraar bevatte, tegelijk met de koninklijke bekrachtiging van al de door den Amsterdamschen gemeenteraad benoemde hoog leeraars, met uitzondering van dr. Cosijn, wendden zich Burg. en Weth. tot dezen, met het verzoek zijn aan Amsterdam gegeven woord gestand te doen. De heer Cosijn antwoordde daarop, dat de minister hem sedert persoonlijk had medegedeeld dat de regeering, wetende dat hij wel in Leiden hoogleeraar wilde zijn, meende dat zijn plaats aldaar was en dat zij de Amsterdamsclie benoeming niet zou bekrachtigen. Burg. en Weth. bleven daarop aan dringen dat hij zijn woord zou gestand doen, daarbij de verzekering voegende, dat zij de gevolgen voor hunne rekening namen. De heer Cosijn meldde echter daarop dat het hem onmogelijk was in degegevenom standigheden het Amsterdamsche professoraat aan te nemen. De heer De Koning eindigde deze mededee ling, met het verzoek aan den Raad, dat deze Burg. en Weth. zou verschoonen van het geven van eenige qualificatie aan deze houding des ministers. Het raadslid Engels meenjle alsnu deze qualificatie te moeten geven, dat deze houding was een Nederlandse!» minister onwaardig. De heer mr. Herman J. Van Lennep meende dat, had men gevraagd wat te doen om zulke handelingen tegen over Amsterdam in het vervolg te voorkomen, die v^aag geen zorg behoefde te baren, omdat zgc iets, als het eens gebeurd was, niet meer zou xunnen gebeuren. Het zal ongetwijfeld ieder, hij zij voor- of tegenstander der nieuwe univer siteit, onverdeeld genoegen doen dat de Raad zich aldus de tolk heeft gemaakt van aller verontwaar diging. De koninklijke bekrachtiging toch van de door den Amsterdamschen gemeenteraad benoemde professoren heeft geen ander doel dan een waar borg aan te bieden dat de te benoemen professoren, met het oog op de toekenning der graden die rechten geven door het land, aan de daartoe ge stelde eischen zullen voldoen. Dat dit met den hier benoemde het geval zou zijn, bewijst de koninklijke benoeming tot hoogleeraar te Leiden. Aan curatoren van het stedelijk gymnasium is machtiging verleend om tot wederopzegging toe aan te stellen, boven het vastgestelde getal docen ten, twee of meer leeraren in de nieuwe talen, de geschiedenis des vaderlands en in de wis- en natuurkunde, tegen eene belooning van ƒ75'sjaars voor ieder lesuur in de week. Aan de Maat schappij van landbouw (afdeeling Amsterdam) is eene som van 200 toegekend als prijs van ge meentewege voor eene op 4 October e. k. aldaar te houden harddraverij. Blijkens een bij het departement van ko- PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 16 rcgeis Iedere regel meer0-17J. Grooterc letters naar plaatsruimte. loniëu ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië, van 25 dezer, heeft ook de radja van Medoe (noordkust van Atjeh) zich thans onderworpen en alle hem gestelde voorwaar den aangenomen. De bevelhebber in Atjeh heeft, onder dagteekening van 21 dezer, aan de Indische regeering bericht, dat te Samalangan de zaken uit muntend gaan. De officier-van-gezondheid der 1ste klasse J. Hellendoorn is van het 1ste regiment huzaren bij het 4de regiment infanterie te Haarlem over geplaatst. De begrooting ten behoeve van de voltooiing van het vestingstelsel voor 1878 is geraamd op 4,010,000. Bij het opmaken van deze begrooting, dezer dagen bij de Tweede Kamer ingekomen, is de minister van oorlog uitgegaan van het denk beeld, dat in 1878 de meeste krachten moeten worden besteed aan het afwerken van de nieuwe Hollandsche waterlinie, en dat voorts moet worden aangevangen met die werken, welke de afsluiting van den toegang tot het hart van het land ver zekeren moetenvan daar, dat het aangevraagde bedrag, behalve voor de genoemde linie, hoofd zakelijk strekken moet voor de werken te Willems dorp, aan den Maasmond, te Helder en te IJmuiden. In het hoofdkiesdistrict Eindhoven is gekozen tot lid van de Tweede Kamer, ter vervanging van den heer Smitz, mr. H. Barge, met 722 stemmen. Mr. Van den Acker te Eindhoven verkreeg 406, de heer Diepen 86 stemmen. Ook in Den Haag is een plaatselijk comité gevormd voer de exploratie van centraal Afrika, bestaande uit de heeren jhr. mr. E. G. A. Gevers Deynoot, A. P. Godon, mr. B. H. M. Ilanlo, mr. D. Polak Daniëls, mr. A. W. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, J. Van Stralen en jhr. H. A. C. Ver-Huëll. Aan de Utrechtsche hoogeschool is bevorderd tot doctor in de rechten de heer II. E. W. Dubois, geboren te Wijk bij Duurstede. Uit Paramaribo wordt gemeld dat op last van den gouverneur ter algemeene kennis gebracht is, dat, in afwachting der definitieve regeling van het middelbaar onderwijs in de kolonie Suriname, den 15den October a. s. aldaar eene inrichting voor middelbaar onderwijs zal worden geopend, de strek king hebbende om in de meest dringende behoefte aan dat onderwijs al dadelijk te voorzien. De inrichting is gesteld onder eene commissie van toezicht van drie leden, en een directeur. Tot laatstgemelde betrekking en tevens als onderwijzer is aangesteld dr. H. D. Benjaminsals onderwij zers van den lsten rang bij de bedoelde inrichting zijn geplaatst N- Van Meerten, H. C. Ten Broeke, J. J. Heilbron en E. A. Renkowitz. Volgens een bij het departement van kolo niën ontvangen bericht van den gouverneur van Suriname is op den 29sten Augustus jl. te Para- rimaribo aangekomen het Engelsche stoomschip ,,Clive", van Calcutta, met 324 immigranten. Ge durende de reis hebben 4 geboorten plaats gehad een der jonggeborenen was kort daarna overleden Voor het overige zijn geene sterfgevallen voor gekomen. De officieren-machinist 2de kl. J. A. Van der Meer, geplaatst bij 's rijks werf te Hellevoet- sluis, M. L. A. W. Komp, dienende aan boord van Zr. Ms. ramtorenschip „Koning der Nederlanden", en A. Jongkees, geplaatst bij 's rijks werf te Amsterdam, worden met den lsten November a. s. overgeplaatst respect, naar 's rijks werf te Amsterdam, Hellevoetsluis en Willemsoord, de eerste en laatste tevens belast met het toezicht

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1