volk ^chter zich werd zij naar het bureau van politie gebracht. Daar bleek het dat zij eerst een uur geleden van dezelfde plaats was weggezonden na er eveneens door dronkenschap te zijn heen gebracht. In dien tusschentijd had zij een emmer gestolen en verkocht, en voor het ontvangen geld zich opnieuw drank aangeschaft. Stanley meldde uit San Paul deLo- anda, van 22 Augustus, dat hij met zijn volk aldaar is aangekomen. Er was veel ziekte onder zijn lieden; doch hij hoopte de meesten spoedig hersteld te zien. De Portugeesche gouverneur had aangeboden hem met een oorlogschip naar Lissabon te doen brengen, doch de reiziger wilde niet naar Europa vertrekken, alvorens de noodige maatregelen genomen waren tot 't terugbrengen van zijn inland- sche tochtgenooten naar Zanzibar. Rechtzaken. Voor de corrcctioneele kamer der arrondisse- ments-rechtb. te Amsterdam stond gisteren terecht een 14-jarige jongen uit Huizen, J. W. Bakker ge naamd, omdat hij op 13 Augustus 11. een 16-jarigen makker, Jacob Dirksz Honing, onder de oksel holte in de linkerzijde met een mes zoodanig heeft verwond, dat deze weinige oogenblikken later aan de gevolgen is overleden. Zeven getuigen werden gehoord, waaronder twee geneeskundigen, die het lijk van den verslagene hadden geschouwd. Tegen 2 getuigen h décharge, die, ofschoon behoorlijk gedagvaard, niet ter terecht zitting waren verschenen, eischte de substituut officier van justitie, mr. A. J. Karseboom, de ver oordeeling tot een geldboete van f 25. Uit het getuigenverhoor bleek, dat er twee dagen te voren tusschen de knapen een ruzie had plaats gehad, naar aanleiding van het feit dat de sinds verslagen Honing den ander een ijzeren anker, dat ter repa ratie was gegeven, terwijl het nog heet was, in handen had gegeven. Beklaagde had hem daarvoor eenige slagen toegediend. Vermits hij meende dat men het op hem voorzien had, nam hij, naar hij althans verklaarde, uit zijns moeders woning een mes en stak dat bij zich. Twee dagen later ont moette hij Honing met een paar andere jongens. Hij kreeg het met Honing te kwaad; wie begon is niet duidelijk gebleken. De anderen hoorden toen Bakker zeggen„Sla me niet met je doos" en Honing uitroepen„Steek me niet met een mes". Gelijkertijd kreeg Honing een steek in de linkerzijde. Hij had nog de kracht, hard naar zijn huis te loopen, zonk daar in elkander en stierf binnen weinige minnten. De substituut-officier wees op het treurig verschijnsel, dat men te Huizen gewoon was bij het minste verschil een mes te trekken. Ware dat toch niet het geval, deze jongen zou zich daarvan vermoedelijk niet bediend hebben. Spreker vond in de toedracht der zaak geen vol doenden grond om andere verzachtende omstan digheden toe te passen, dan die de wet voor zulk een jeugdigen leeftijd in aanmerking neemt. Hij requireerde zijne veroordeeling tot een opsluiting in een verbeterhuis gedurende tien jaren. De ver dediger mr. O. Van Lier wees op een aantal verzachtende omstandigheden, waaronder de boven vermelde geschiedenis met het heete ijzer. Don derdag a. s. uitspraak. In de zaak van Haasevelt, Van Wees en Pastor, beschuldigd van diefstal bij nacht door meer dan één persoon, in een bewoond huis, door middel van buitenbraak, inklimming en binnen- braak, die gisteren voor het gerechtshof in Den Haag zou behandeld worden, is ten gevolge der ontvluchting van den 2den besch. op requisitoir van den adv.-gen. mr. Gregory bevolen dat Van Wees andermaal zal worden opgeroepen om te verschijnen in 's hofs terechtzitting van Donderdag 18 October, tot welken dag de behandeling der zaak is verdaagd. KOLONIË TV. BATAVIA, 17 Augustus. Aan een op 13 dezer te Penang aangeboden telegram van den waarnemenden bevelhebber te Aijeh is het volgende ontleend: 8 Augustus geëmbarkeerd met het 2de, 3de en 3ste bataljon en dato naar Samalangan vertrokken len 9den aangekomen; den lOden 2dc en 8ste jedebarkeerd een mijl ten oosten van Koeala Tam- boen; 8ste rukt op een kwartier uur binnenslands, neemt positie ten zuiden van kampong Pengilik. Voorhoede in gevecht met vijand; wij verloren: gewond luitenant Losen (waarschijnlijk B. M. Leussen) en acht minderen; gesneuveld drie min deren. Vijand liet acht dooden achter. 11 Augustus vijand heeft in den nacht bivak vau het 8ste met klewang aangevallen in groot getalvan ons gesneuveldkapiteins H. JJonker en J. Lojenga, twaalf minderen en tien koelies; gewond: luitenants J. M. Le Bron de Vexela, Wijnenalers (waarschijnlijk G. P. Wijnmalen) en J. C. A. Christen, vier en twintig minderen en achttien koelies. Vijand liet in en buiten bivak acht en vijftig dooden achter. Debarkement van vivres enz. gaat hoogst moeielijk door de branding. Gezondheidstoestand goed, geest der troepen uit muntend. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een jaar verlof buiten Ned.- Indië, buiten bezwaar van den lande, w. gewichtige redenen, aan den gezworen landmeter lste kl. en taxateur van vaste goe deren te Soerabaia, J. W. A. Roessner. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de res. van Batavia W. A. Jellingbaus; eervol, uit zijne betr., de lste commies op het kantoor van den ads.-resident van Benkoelen, L. Verboon. Benoemd: Tot res. van Batavia, jhr. mr. O.E. Van Nispentot lsten comm. op het kantoor van den ads.-res. van Benkoelen, W. F. K. J. Abke. Bij de openb. lagere meisjesschool te Soerabaia: tot hoofdonderwijzeres, C. E. Van Scbooteu; tot eerste hulponderwijzeres, C. H. Verwohlt. Tot eerste hulponder wijzeres bij de openb. lagere meisjesschool te Batavia, E. H. Zaalberg. Benoemd: tot huipond. aan de openb. lag. school te Padang-Pandjang A. E. Gossiaux; aan de openb. 2de lag. school te Padang: tot 2den huipond. D. A. Detmar, tot 3den huipond. P. A. Burger; tot 2den huipond. aan de openb. 3de lag. school te Batavia C. W. Mulder. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweejarig verlof naar Ned., w. 15 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den off.-van-gez. lste kl. F. Van Gelder; w. 12 jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indië, aan den kapt. kwartierm. W. Békier de Prairie. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit den milit. dienst, w. volbr. dienst, met aanspr. op pens., de maj. der inf. F. H. Berdewijk, en de off.-van-gez. 2de kl. C. W. F. Dekemavoorts de burgert, schrijver 5de kl. bij de milit. adm. J. A. Gebhardt. Geplaatst: Bij de infanterie, het 3de bat., de lste luit. D. J. A. Arntzenius; het 7de bat. de lste luit. jhr. E. H. F. Leys- sins. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den luit.-kol. der inf. W. G. A. L. Van Bennekom. Bevor derd: Tot kol. der iof., de luit.-kol. W. G. A. L. Van Benne kom en A. J. Diepenbroek. Departement der Marine. Benoemd: Tot lsten machinist, tevens ads.-dokm. bij het ijzeren drijvend droogdok, N. H. G. Sandblad. BUITENLAND. Frankrij k. Het „Journal des Débats" had in het manifest Yan Mac Mahon geen enkel nieuw denkbeeld of argument verwacht. Hadden wij ongelijk? vraagt het thans. En het herhaalt zijnerzijds de oude weer leggingen van de oude beweringen. O. a. noemt het dit onjuist, dat de maarschalk met den Senaat alleen zou kunnen regeeren en zijne „getrouwe ambtenaren" zou kunnen behouden. „Is er", ver volgt het „Journal", in dit gedeelte van het ma nifest niet eene soort van uitdaging aan Erankrijks kiezersvolk op het oogenblik zelf, waarop men het raadpleegt, gedaan?.... Want vergissing is niet mogelijkhet manifest heeft geen zin, of het be- teekent dat de maarschalk besloten is om, wat het land ook moge zeggen of doen, volgens de politiek en met de mannen van den 16den Mei te regeeren." Het blad haalt daarop de woorden van den kardinaal De Retz aan omtrent „het uiter ste van het kwaad, dat nooit zijn tijd bereikt dan wanneer zij, die bevelen, de schaamte verloren hebbenimmers dat is juist het oogenblik, waar op zij, die gehoorzamen, den eerbied verliezen; het oogenblik, waarop men verlost raakt van zijne lethargie, maar niet van heftige schokken." Aan deze schokken, meent het „Journal," zal men, indien de maarschalk volhardt, waarschijnlijk met ontkomen. De republikeinsche „Siècle" houdt het er voor, dat het manifest zonder ontroering en zonder ver wondering zal gelezen zijn. Niemand wordt er wijzer door, zegt het blad. „Eén ding slechts springt in het oog, des maarschalks „Ik", de uit drukking van zijne persoonlijkheid, het onbewim peld uitgesproken voornemen om zijn wil te stellen in de plaats van dien der natie. Op dit punt zal de natie antwoorden en, wij zijn er zeker van, luid genoeg om hare stem te doen hooren." Het besluit, waarbij de algemeene verkiezin gen tegen den 14den October worden uitgeschre ven, zal volgens de officieuze bladen Zaterdag worden uitgevaardigd. De „Siècle" heeft vernomen dat een klein vlugschrift van het senaatslid Léon Say, 0U(]. minister, in beslag is genomen, waarin deze een verhaal had gedaan van eene onlangs gehom]eD bijeenkomst op het kasteel van Stors, waarbij ,)e heer Thiers nog eene rede gehouden heeft. geschrift was met portretten van den laatstge- noemde en van den republikeinschen candidaat tt Pontoise versierd. Yolgens den berichtgever der Belgische „In. dépendance" zijn van het door den minister Dj Eourtou gecontrasigneerde manifest twaalf million exemplaren ter verspreiding gedrukt, welke door zeshonderd vrouwen, onder gestrenge bewaking van politiebeambten, gevouwen werden. De bericht gever van den „Times" zegt, dat er bovendien tweehonderdduizend exemplaren in groot formaat ter aanplakking in de verschillende gemeente: gedrukt zijn. Het manifest, aldus wordt door dezea laatste verder opgemerkt, kan niet eenstemmig door de ministers goedgekeurd zijn, aangezien b.r de minister Decazes eerst Dinsdag-ochtend te Pan]; is teruggekomen en reeds den avond van dien dy om negen uur de twaalf millioen exemplaren i- klein formaat verzonden zijn. Hieruit blijkt, meet de berichtgever, dat een deel van het kabinet a; het stellen van het stuk geen deel heeft, helpee: de bewering verklaren zou, volgens welke ore veertien dagen een tweede manifest kan worde: tegemoetgezien, waarin, bij wijze van volledig pro gramma, des maarschalks voornemens duidelijkzi- len worden uiteengezet. Rusland. Aan de „Polit. Corr." wordt uit Bucharest®, meld, dat bij Plewna sedert den 17den herhaal delijk artillerie-gevechten werden geleverd, Vooral in den nacht van den 17den was de strijd hevig, toen aanzienlijke Turksche kolonnes verscheiden keeren de Grivica-redoute aanvielen eu zij mei I aanmerkelijk verlies werden teruggeslagen. Daai-I entegen mislukte ook in den namiddag van den 18de: eene poging der Rumeensche troepen om de groot ste redoute der Turken voor Plewna te overrom pelen; met een verlies van 300 man werden zj teruggeworpen in de Grivica-redoute. Hetzelfde blad verneemt uit Cattaro, dat sederi den 18den ook de Turksche blokhuizen in dt: Duga-pas veroverd zijn door de Montenegrins nadat aan de bezettingen vrije aftocht naar Stót was toegestaan. Een telegram uit Bucharest van den 18den meldtDe eerste afdeelingen van de Russisch: I keizerlijke garde trokken heden door Bucharest onder het spelen der muziekcorpsen en met vlie gende vaandels op weg naar het oorlogstooneel De manschappen zongen in koor bij het door- trekken. Generaal Gourko komt met de achter hoede. De troepen boden een prachtig schouwspel I aan, hoewel zij tot nu toe nog slechts weinig dienst gedaan hebben. De straten waren vol nieuws-p gierigen en van de balkons werden door de damer - bloemen gestrooid op de soldaten. Andere regi- -1 menten hebben gelijke bestemming, doch buital Bucharest om, en het meerendeel der infanten; gaat per spoor. Al de troepen komen te Simnitn bijeen. De „Agence Russe", sprekende over 1 - komst der keizerlijke garde en het bevel aan i - Russische troepen in Polen, om zich bij het legt op het oorlogstooneel te voegen, ziet daarin i beste tegenspraak van de geruchten over vrtf en wapenstilst and, door sommige dagbladen verspre:: Generaal Skobeleff is tot bevelhebber is 16de divisie voor Plewna benoemd. Eene dépêche uit Gornji-Studeni van ba I 19den meldt: Gisteren was 't overal rustig.® E blokkeeren en beschieten van Plewna I voortgezet. Turkije. Mehemed Ali Pacha seinde den 18den van Schumla: „Gisteren bezette de divisie van Sale- Pacha de hoogten van Schagodan en Keuprudje- welke slechts zwak door de Russen verdedig» werden." Eene dépêche van Achmed Pacha ffi' Rustschuk van den 18den meldt, dat de Circa;- siërs twee Russische escadrons bij Dilau op vlucht sloegen en aldaar de telegraphische g£- meenschap met den Rumeenschen oever afsnedec- Telegrammen. SALZBURG, 20 September. Andrassy is te twee uren naar Weenen vertrokken. Zijn afschel»

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2