N°. 5401. A°. 1877. Zaterdag 22 September. STADS-Ji JK RICHTEN. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1-10. Franco per post Afzonderlijke Nommersn Oproeping In werkclijken dienst. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gezien de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 8sten Sep- temter 11., A n°. 3024/1 (2de afd.), Provinciaal blad n°. 69; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de lotelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden corpsen en, overeenkomstig de 2de zinsnede van art. 57 van het ko ninklijk besluit van den 8sten Mei 1862 Staatsblad n°. 46), na hunne inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, met den 2den October aanstaande in wer- kelijken dienst zullen worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend; dat zij zich allen rechtstreeks naar hunne garnizoens plaatsen behooren te begeven; en dat mitsdien bedoelde lotelingen bij deze onder de wapenen worden geroepen, met last om te zorgen, dat zij op gemelden dag vóór vier uren des namiddags, bij hunne corpsen zijn aangekomen. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennis- eving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche ourant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 21 September 1877. v. d BRANDELER. LEIDEN, 21 September. De aandacht van het publiek wordt geves tigd op het rijden van een pleiziertrein 1ste en 2de klasse van Rotterdam naar Amsterdam op Donderdag 27 dezer, waarbij ook voor Leiden de n gelegenheid wordt aangeboden om voor lagen prijs een bezoek aan Amsterdam en de tentoonstelling van kunst-nijverheid aldaar te brengen, k De geneeskundige commissie, te Utrecht vergaderd, heeft het diploma als arts toegewezen aan P. Wesselink, med. doctor, en aan M. J. Van Leeuwen en P. C. Korte weg, med. docto randi, en het getuigschrift voor het eerste ge deelte van het artsexamen uitgereikt aan J. God- •dard, med. doctorandusH. A. J. Giesberg, med. doctorandus, en G. J. Van de Linde, cand.-arts. t Bij den boekhandelaar R. C. Meyer te Amsterdam is op verzoek van de directie van „le Bien Public" een lijst ter teekening gelegd voor degenen, die mochten wenschen bij te dra gen tot de kosten van oprichting van een stand beeld voor den heer Thiers. Voor meer dan één frank mag niet worden ingeschrevén. I Ten gevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend examen tusschen de adspi- ranten naar eene plaatsing als cadet in het 1ste studiejaar der kon. milit. academie zullen met 1 October aan die inrichting als cadet in genoemd studiejaar worden geplaatst: voor de infanterie hier te lande: N. E. E. Grubé, D. M. E. De Ridder, jhr. J. H. Ram, A. A. Heisterkamp, H. H A. Matbon, H. J. Indewey, E. H. Boele, A. JL. Van Scbilfgaarde, A. J. C. De Brnin, H. J. Ibilleisterkamp, D. Makkink; voor de cavalerie hier te lande: J. M. baron Van Boecop, L. S. €érard Van Sijsen, W. Witsen Elias; voor Ce artillerie hier te lande: jhr. W. C. Roëll, J. K Van Hoogstraten, P. W. A. Neeteson, H. M. G. Peltzer, M. C. Van der Hoog, C. J. M. iollette, H. C. Dinet, P. L. Bergansius, B. Bru- ngs, M. Q. Buys Ballot, H. Zwanenbeek Pauw, Dell, J. Suermondt, P. J. Loysen Dillié, C. sch, E. A. P. Blokhuis, J. A. De Bruyn, Dj nschedé, J. P. Schenk, C. G. Preuyt; voor de genie hier te lande; J. J. Schuil, G. W. C. estenberg, A. D. J. Berkhout, E. M. S. Vis- ier; voor de infanterie in Oost-Indië: E. L. errebijnvoor de artillerie in Oost-Indië C. D. J. Van der Star, T. A. De Neve, D. J. Alberti, M. H. Vis, C. W. Van Hoogstraten, J. Bruyn, W. C. Van Deventer, J. W. Palmer van den Broek, A. W. Van der Pauwert, H. J. Van der Kooy; voor de genie in Oost-Indië: A. W. P. Idenburg, N. Hageman, C. Swartbol, J. C. C. Peereboom, A. A. A. Gaymans, jhr. E. G. Siberg, B. G. De Blauw, C. De Waal, N. Plantenga, J. L. II. Van Holk. TweedeKamer. Ingekomen is een konink lijk besluit, waarbij mr. W. H. Dullert wordt benoemd tot voorzitter. Nadat deze door den tijdelijken voorzitter is gelukgewenscht, neemt hij het voorzitterschap over met een rede, waarin hij den leden zijn dank betuigt voor de hoogst eervolle wijze, waarop zij hem gekozen hebben, vervolgens op de gewichtige veranderingen ten gevolge der verkiezingen in de samenstelling der Kamer wijst en den leden opwekte om hunne taak met moed en ijver te aanvaarden en bij de vervulling daarvan steeds de behartiging der belangen van het Vaderland in het oog te houden. Verschillende wetsontwerpen zijn ingekomen, waaronder een tot wijziging van het cri mineel wetboek van het Reglement van krijgs tucht voor het krijgsvolk te land en te water, een tot herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, tot wijziging der wet op de nationale militie, tot regeling der schut terijen, tot afschaffing van den accijns en wijzi ging van het invoerrecht op de zeep enz. Maan dag a. s. zal de minister van financiën de staats- begrooting voor 1878 indienen. De voordracht voor de vervulling van de betrekking van raads heer in den Hoogen Raad in plaats van wijlen mr. Lantsheer, bestaat uit de hee»en J. Pols te Rotterdam, mr. A. R. Van Bell te Amsterdam, jhr. mr. C. De Jonge en mr. J. J. Loke, beiden te 's-Gravenhage, mr. H. C. A. Thieme te Groningen en mr. P. R. Peith te Amsterdam. Ten slotte is de Kamer overgegaan tot het trekken der afdeelingen, waarna ze tot Maandag te een uur is gescheiden. Heden heeft Z. M. de Koning de commissie uit de Eerste Kamer ontvangen, belast met de aanbieding van het adres van antwoord op de troonrede. Z. M. heeft aan jhr. L. G. J. P. De Paal du Chastel, buiteng. gezant en gevolm. minister, buiten activiteit, op zijn verzoek en onder dank- bet., met uit. dezer, behoudens zijne aanspraak op pensioen, op de meest eervolle wijze ontslag ver leend uit die betrekking; vergund het aannemen en dragen der versierselenvan ridder van den H. Silvester, aan J. E. Cuypers te 's-Gravenhage en F. Von Engen te 's-Hertogenbosch|; en van ridder van den H. Gregorius den Grooten aanP. X. Lnycks te 's Hertogenbosch; de benoeming van P. M. Vogelsang Az., burgem. van Heinen- oord, tot secr. dier gem. goedgekeurd; met in gang van 16 Nov. e. k. tot hoogl. aan de rijks hoogere burgerschool te Roermond benoemd T. J. H. Adriani te Dordrecht; met ingang van 1 Oct. e. k. aan W. C. Graaf Van Rech teren Lim- purg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Nieuwkoop, en daartoe benoemd H. B. OnderwaterJ. C. Mensing, leeraar in het boekhouden aan de hoogere burgerschool te 's-Gravenhage, benoemd tot admin, van financiën in de kolonie Curasao. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag omstreeks twee uren is in de Midddstegracht een knaapje, genaamd Pie- ter Blansjaar, oud 9 jaar, al spelende te water geraakt, doch spoedig werden door zekeren West broek pogingen in het werk gesteld om hem er uit te halen, waartoe hij zich te water begaf. Beiden zouden echter zijn verdronken, indien zich niet zekere Amoldus eveneens te water had Van 16 regels Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.17 J. begeven, die dan ook het geluk had beiden behouden aan wal te brengen. Kort daarna viel, bij het scheppen van een emmer water, in de Uiterstegracht de 62-jarige vrouw Arnoldus, die ook spoedig door eenige vrouwen werd gered, zonder eenig letsel te hebben bekomen. Uit Noordwijk meldt men van 19 dezerHedenochtend hadden er alhier militaire ma noeuvres plaats van het garnizoen van Leiden. De onderstelling was eene landing te Noordwijk aan Zee van 4 bataljons infanterie. Daarop werden onmiddellijk troepen uit Leiden ontboden. Eenige bataljons infanterie, vergezeld van 2 stukken ge schut, rukten aan alle zijden onder een hevig ge weer- en kanonvuur door de duinen tegen den vijand op, die zich reeds in het dorp bevond. Na een hardnekkig gevecht dwong men den vijand zijne positiën te verlaten en noodzaakte hem tot den aftocht. Gisteravond omstreeks halfnegenis te Amsterdam in het Plantsoen nabij de Willems poort een kind gevonden, in een doek gewikkeld en met een zuigflesch aan den mond. De vonde ling werd door de politie naar het bureau op Noordermarkt gebracht. Hedenochtend is de trein van 6.40 uit Arnhem gederailleerd op 300 passen afstand van het station Deventergeen ongelukken zijn er bij gebeurd. De locomotief zit in den grond vastj Door de politie te Amsterdam is een belangrijke diefstal ontdekt van oliën, reeds sedert geruimen tijd aan de fabriek van de firma Al- berdingk en Zonen op den Spaarndammerdijk door het arbeidende personeel gepleegd. De daardoor aan den eigenaar toegebrachte schade moet dui zenden guldens bedragen. Een vat lijnolie, op de stoep van een verver op den Haarlemmerdijk lig gende, leidde tot de ontdekking van het misdrijf. Vier werklieden der fabriek, waaronder de mees terknecht, reeds meer dan 30 jaren bij den heer A. in dienst, een koopman in alles, die de olie aan de fabriek opkocht, en twee personen, die de vaten olie uit de 2de hand weder inkochten, zijn Woensdag op last van den commissaris van politie in de 2de sectie gearresteerd en gisteren werden de bedoelde werklieden met den opkooper naar de cellulaire gevangenis overgebracht. De terugkomst van den heer De Dec ker, na zijne vermelde vrijspraak door het gerechts hof te 's-Gravenhage, heeft te Middelburg Dins dag-avond aanleiding gegeven tot een volksmani festatie. Eene menigte van ongeveer 5000 menschen bevond zich aan het station en toen de heer De Decker naar buiten kwam, ging een oorverdoovend gejuich op. Hij werd letterlijk in zijn rijtuig gedragen, waarvan men de paarden wilde afspannen om hem naar huis te trekken. Voor zijne woning bevond zich den ganschen avond eene talrijke menigte, die herhaaldelijk in luide juichkreten uitbrak en tweemalen door den heer De Decker werd bedankt. Ook uit de hoogere standen ont ving hij vele blijken van sympathie. Zoowel des voormiddags als des avonds brachten verscheidene autoriteiten bezoeken met hunne dames. Tal van bonquetten waren aan huis bezorgd om bij zijne tehuiskomst te prijken. In meer dan beestachtigen toestand door het overmatig gebruik van jenever en bijna zonder kleederen, slechts hier en daar met een lomp omhangen, werd Dinsdag op een der Singels te Arnhem een vrouw aangetroffen, met een beschil derd gezicht, die, omringd door tal van menschen, aldaar allerlei banaliteiten beging. Met een drom.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1