N°. 5400 s^8. A0. 1877. Vrijdag 21 September. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. [n T A 1) S-li JË Kl CHTEJN. I Aan het admissie-examen voor de hooge- school alhier hebben gisteren 114 adspiranten deelgenomen van welke 25 zich tijdens het examen terugtrokken en 32 slaagden. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1-10. Franco per postn 1A0. Afzonderlijke Nommers P1UJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.174- 'De Voorzitter van den Gemeenteraad van Leiden brengt bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden voor leden van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland, dat overeenkomstig de artt. 6, 17 eo 23 der Wet van 6 Juli 1S50 (N°. 39) door de Gede puteerde Staten bepaald is, dat in het hoofdkiesdistrict Leiden eene verkiezing zal plaats hebbeo voor een lid dier Staten op Dingdag 9 October a. s. ter vervaDging van den Heer Mr. H.P. J. Tollens, die de prov. Znid-Holland metterwoon verlaten heeft en in 1880 zoud» hebben moeten aftreden, en dat de herstemming, zoo die noodig mocht zijn, zal plaats hebben op Dinsdag 23 October daaraanvolgende. De Voorzitter voornoemd, t. d. BRANDELER. Leiden, 20 September 1877. H LEIDEN, 20 September. 1 E' Met ingang van 1 October zijn benoemd: tot hoogleeraar: in de faculteit der geneeskunde aan de rijks universiteit te Leiden, dr. Th. H. Mac Gillavry, met eervol ontslag op gelijk tijd stip uit de betrekking van directeur der rijks veeartsenijschool te Utrecht; in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan genoemde universiteit, dr. P. J. Cosijnin de faculteit der wis- en na tuurkunde aan de rijks universiteit te Groningen, dr. F. Van Calker. Voor den dienst in Ned.-Iadië zullen in den loop van dit jaar nog benoodigd zijn eenige onderwijzers der 3de klasse, bij voorkeur onge- 'huwd, iu het bezit eener akte van bekwaamheid als hoofd- of als hulponderwijzer. Hoofdonderwij zers beneden den leeftijd van 30 en hulponder wijzers beneden dien van 24 jaren kunnen zich aanmelden bij een op zegel geschreven, aan het departement van koloniën gericht en aan den beer dr. A. T. Van Aken, inspecteur van het lager onderwijs in Zuidholland, te 's-Gravenhage, franco I in te zenden request, onder overlegging van de li,» vereischte stukken. De minister van financiën brengt ter konnis dat in 1878 kunnen worden aangesteld vijftien .uiurnumerairs der dir. belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen en dat in Maart, op nader te bepalen plaats en dagen, het vergelijkend exa men zal worden afgenomen. De verzoekschriften om toelating belmoren vóór of uiterlijk op den lslen Februari bij het departement van financiën te» zijn ingekomen. De verzending van brieven en verdere stuk ken voor Curagao langs den weg van Duitschlaud, zal, te rekenen van October a. s., weder geregeld kunnen plaats vinden met de pakketbooten welke den 8sten van elke maand van Hamburg naar rjfWest-Indië vertrekken. De verzending over Ham burg geschiedt alleen wanneer het verlangen daar- oaióe op het adres der brieven en verdere stukken is uitgedrukt. Volgens „Caecilia" heeft mr. Henry Viotta *""te Amsterdam een Nederlandsche opera voltooid, waarvan hij den tekst (de inhoud is aan een oude Bage ontleend) zelf heeft geschreven. Bovendien zou er nog een Nederlandsche opera geschreven izijn en tevens, een tekst, speciaal voor een onzer Nederlandsche componisten bestemd. I'an de hand van mr. C. Vosmaer verscheen een Nederlandsche bewerking van den door mevr. Lina Schneider vervaardigden tekst van Nicoïaï's loratorium „Bonifacius". Metrisch past zij volko men bij de muziek en „Caecilia" prijst die als vloeiend en ongedwongen. Ter beoordeeling van de prijsvraag, betref fende de samenstelling van een ontwerp van wet voor de regeling van schutterij en militie, zonder dat grondwetsverandering noodig zij, zijn door de Vereeniging tot verspreiding van kennis aaugaande de landsverdediging uitgeuoodigd de heereu Booms, generaal-majoor; Knoop, luitenant-generaal; Pompe, majoor der infanterieStork, lid der Eerste Kamer; Insinger, lid der Tweede Kamer; prof. Buysmr. Jacq. Wertheim, majoor der schutterijKnight, kolonel der schutterij Jeekel, gepens. luit.-ter-zee en majoor der rustende schutterij. In de gisteren gehouden vergadering van den Haarlemschen gemeenteraad is aan den heer H. J. P. A. Kiersch het door hem verzochte ont slag als leeraar in de geschiedenis en Nederland sche taal aan de hoogere burgerschool met drie jarigen cursus verleend, ingaande 22 October e. k. Tot 2den hulponderwijzer aan de school letter B. aldaar is benoemd de heer J. Bakewel, te Leiden. Z. M. heeft de aanstelling van dr. A. D. Loman, dr. W. Moll, dr. J. G. De Hoop Scheftër, J. G. D. Martens, dr. S. Hoekstra Bzn., mr. C. Pijnacker Hordijk, mr. L. De Hartog, mr. J. De Louter, dr. Th. Place, dr. C. H. Kuhn L.Hz., dr. B. J. Stokvis, dr. II. Hertz, dr. J. L. Chan- fleury van IJsselsteyn, dr. J. W. R. Tilanus, dr. C. L. Wurfbain, dr. L. Lehmaun, dr. C. J. Matthes, dr. J. D. Van der Waals, dr. C. A. J. A. Oudemans, dr. W. Berlin, dr. J. W. Gunning, dr. S. A. Naber, dr. J. C. Matthes, dr. A. Pierson, dr. F. T. II. Jorissen en dr. C. De Kan tot gewone hoogleeraren aan de universiteit te Amsterdam, en van dr. W. M. Gunning, dr. A. H. Israëls en dr. N. J. B. Kappeyne van de Coppello, tot bui tengewone hoogleeraren aan die universiteit, be krachtigd. Blijkens een bij het departement van kolo niën ontvangen telegram van den gouverneur-ge neraal van Ned.-lndië, dd. 17 dezer, zijn de aan den radja van Samalangan gestelde voorwaarden van onderwerping door hem aangenomen en beëedigd. Z. M. de koning-groothertog heeft, de heeren C. F. Phlippeau en C. Cunaeus, kunstschilders, en C. E. Taurel en Sluyter Jr., graveurs, benoemd tot ridder en jbr. Sand berg tot den Essenburg, intendant van het koninklijk paleis en domein het Loo, tot officier der orde van de Eikekroon. Ten gevolge der goedkeuring van het raads besluit tot verbreeding der Lange Pooten in Den Haag wenschen Burg. en Weth. over te gaan tot den aankoop van negen panden aldaar. De meeste eigenaren daarvan hebben zich bereid verklaard hunne eigendommen tegeil 15 November aan de gemeente af te staan voor de bedragen, waarop de panden geschat waren. Door Burg. en Weth. is daarom den raad voorgesteld te besluiten tot het aangaan eener geldleening van f 450,000, tegen 4 percent. Dinsdag is door het R.-K. parochiaal kerk bestuur van den H. Bavo, te Berkenrode, aanbe steed het bouwen eenèr kerk met toren en pastorie. Minste inschrijver was de heer B.' Zu'itbof te Haarlem, voor f 115,900. Gisteren had te Rotterdam, op de binnen plaats der kazerne, de uitreiking plaats van de Militaire Willemsorde 4de kl. aan den marinier lste kl. A. Boers, welke onderscheiding hij is waardig gekeurd voor zijn heldhaftig gedrag op Mukki Mukki in Dec. 1874. Later overgepl&a'tst aan boord van Zr. Ms. stoomschip „Curaqao", had deze marinier in Nov. 1876, bij het schijfschieten met het geschut, toen de broeking van een der kanonnen sprong, het ongeluk tusschen het stuk en den köe- koek zoodanig beklemd te geraken, dat zijn been verbrijzeld werd.' Het been moest 'geamputeerd worden, zoodat hij zich thans met een houten been moet behelpen. De commandant van het gedeelte mariniers te Rotterdam in garnizoen, de luitenant-kolonel Kern- pers, reikte hem in het bijzijn van eenige autori teiten en ridders der Militaire Willemsorde het kruis uit. Ook de lste luitenant jhr. Clifford Kocq van Breugel, van Amsterdam, was tot bijwoning dezer plechtigheid overgekomen. Na afloop der plechtigheid werden de gedecoreerde en aanwezige ridders der marine door de subalterne officieren van het gedeelte mariniers te Rotterdam in garni zoen uitgenoodigd tot een vriendschappelijk samen zijn. Aan de mariniers werden uit de menage eenige versnaperingen verschaft. Te Almelo is een aanzienlijke dame, die er geheel alleen een groot huis bewoont, dood op hare legerstede gevonden. Toen men haar aldus voud, was zijj volgens geneeskundige verklaring, reeds 24 uren dood. Bij haar testament heeft zij o. a. de volgende legaten gemaakt, als f 20,000 aan het Geref. weeshuis, 6000 aan de Geref. armen, 2500 aan de R.-K. armen, 1250 aan de Israël, armen, allen aldaar; 2000 aan het Doofstommen- instituut te Groningen en 2000 aan het Blinden instituut te Amsterdam. De Amersfoortsche afdeeling van „Volkson derwijs" heeft als haar oordeel te kennen gegeven, dat de wijzigingen, door de regeering in het wets ontwerp ter herziening van de wet op het lager onderwijs gemaakt, weiuig verbeteringen aanbren gen, en dat zij dit zeer zou betreuren, als het wetsontwerp, zooals het nu aan de Tweede Kamer is aangeboden, werd aangenomen. De Indische begrooting voor 1878 is aan de leden van de Tweede Kamer rondgedeeld. Daaruit blijkt dat na uitkeering van de bijdrage aan het moederland ad f 10,850,000 de dienst een nadeelig saldo zal opleveren van ongeveer 16'/2 millioen. De overschotten van vorige dienst jaren tot 1875 zijn op 9 millioen na opgebruikt en door den meerderen aankoop van koffie ten ge volge van den ruimen koffieoogst leveren de diensten van '76 en '77 tekorten op. Het nadeelig saldo is liet gevolg van de uitgaven te besteden aan de spoorwegen en publieke werken op Java, zoo als de uitbreiding der spoorweglijnen in Midden- Java, de voortzetting van den spoorwegaanleg in de Preanger, de aankoop van den spoorweg Batavia- Buitenzorg, de voortzetting van de havenwerken te Batavia, de beveiliging tegen overstroomingen. Met 't oog daarop wenscht de regeering eene leening aan te gaan van 16 millioen op eene door de wet nader te regelen wijze. Zoodanige leening was reeds onder bet vorig ministerie als conditie aangenomen. Waarschijnlijk zal 't aanbeveling verdienen dat de Staat de leening ten behoeve van Ned.-lndië sluite en dat uit de Indische geldmiddelen de interessen en onkosten'aan het rijk worden vergoed'. De rente wordt berekend op 4'/j ®/0 'sjaars. Eerste Kamer. Het gewijzigd onlwerp- adres aan den Koning tot beantwoording der troon rede is van den volgenden inhoud Sire! De Eerste Kamer der Staten-Generaal zag met levendige belangstelling Uwe Majesteit weder te midden der Vertegenwoordiging van het Neder landsche Volk. De natie heeft door hare algemëene deelneming in den rouw, die Uwé Majesteit en Zijn Huis trof door het overlijden van Hare Majesteit de Koningin, blijk gegeven van hare warme vereering voor de edele Vórstin, wrór verlies zij diep betreürt en

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1