Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Gemengd Nieuws. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1-10. Franco per post Afzonderlijke Nommersn u-uz- Z||, die zich met 1 October a. s. op bet Leldsch Dagblad abonneeren, ont vangen de nog tot dien datum verschij nende nummers gratis. Van het kwar taal SeptemberNovember worden dan alleen de maanden Oct. en Nov. tegen ?4 Cents In rekening gebracht. UEIDEN, 19 September. Uit het verslag gisteren bij gelegenheid der algemeene vergadering van de fioll. Maatsch. van landbouw uitgebracht blijkt dat de Maatschappij thans 71 afdeelingen telt met 12,972 leden, zijnde 556 meer dan vroeger. De ontvangsten over 1876 bedroegen ƒ24.263,99 en de uitgaven ƒ25,721.86, zoodat er een nadeelig saldo is van ƒ1457.87. Het antwoord op de uitgeschreven prijsvraag voor eene volledige beschrijving van de teelt van griend- en tienhout in Nederland en het naburig Vlaanderen, wordt op advies van de Commissie van onderzoek met de gouden medaille bekroond, onder beding, dat de schrijver er in toestemme eenige kleine wijzigingen aan te brengen. De schrijver blijkt te zijn de heer D. W. P. Wisboom van Giessendam, hoogheemraad van Rijnland. I Tot voorzitter van de Maatschappij werd benoemd de heer C. J. Van der Oudermeulen, te Wassenaar, en tot lid van het hoofdbestuur de heer J. P. Bredius te Dordrecht. De vergadering besloot een gouden medaille uit te loven voor een geschrift handelende over de toestanden, bestanddeelen en en eigenschappen van uitgeveende en daarna drooggemaakte polders alsmede aanwijzende de doelmatigste behandeling, om het zoo spoedig mogelijk in vruchtdragenden staat, dat is tot goed bouw- en weiland te brengen. Op de algemeene vergadering in 1876 te Botterdam werd op voorstel van het hoofdbestuur besloten namens de Maatschappij in te zenden op de wereldtentoonstelling, die in 1878 te Parijs zal worden gehouden. Onderscheidene maatschap pijen hebben hunne medewerking toegezegd, terwijl ook eene geldelijke tegemoetkoming in de kosten vanwege het rijk is verzekerd. De samenstelling en inzending van een en ander is door heeren afgevaardigden der verschillende maatschappijen aan eene commissie opgedragen. Het voorstel van het hoofdbestuur om aan die commissie eene bij drage vanwege de maatschappij te verstrekken van f 1000 en aan het hoofdbestuur machtiging te verkenen, indien het mocht blijken, dat die som te laag is gesteld, de bijdrage met nog hoogstens ft 500 te vermeerdereu, werd met overgroote meerderheid aangenomen. De heer Chr. Michilsen, te Hildesheim, redac teur van de „Hanoversche Landbouwcourant", werd bij acclamatie benoemd tot lid van verdienste der Maatschappij. Dezelfde onderscheiding viel ten deel aan baron De Caters, vice-president, en ifden heer De Cannart d'Hamale, president, van de andbouwm. van het Noorden (Antwerpen). De volgende algemeene vergadering zal in 1878 worden gehouden te Delft, dat 211 stemmen verkreeg tegen Woerden 84 en Gouda 21. In de Zaterdag onder voorzitterschap van prof. P. J. Veth gehouden 12de algemeene ver gadering van het aardrijkskundig genootschap berichtte de voorzitter, dat het tweede nommer van de „Berichten ontleend aan de rapporten en correspondentiè'n, ingekomen van de leden der Sumatra-expeditie" ter perse is. Daarin komt een zeer uitvoerig en belangrijk verhaal voor van den heer Schouw Santvoort over zijn tocht door Su matra en van Djambi naar Palembang. De leden der expeditie zijn vol van lof over de buitenge wone welwillendheid der Indische regeering. Hel andere deel der expeditie heeft het zuid oostelijke deel der Padangsche bovenlanden onder zocht en omtrent den loop der Djambi-rivier be langrijke ontdekkingen gedaan; o. a. is gebleken, dat er kans bestaat op eene veel gemakkelijker en goedkooper spoorwegverbinding van het Om- biliën-kolenveld ten oosten van het meer van Singkara met de Djambi dan de vroeger ontwor- pene met de westkust. Een paar onafhankelijke hoofden hadden zich minder welwillend getoond, en daarom hadden de leden der expeditie een anderen dan den eerst voorgenomen weg tot de onderzoeking van de bevaarbaarheid der Djambi ingeslagen. De heer Schouw Santvoort heeft de begrooting niet veel overschredenhet andere deel der expe ditie heeft meer geld noodig dan geraamd was. Er zal een beroep gedaan worden op het Neder- landsche volkde reeds verkregen zeer belangrijke uitkomsten maken een verder onderzoek te meer gewenscht. Zaterdag is te Utrecht de 12de bijzondere vergadering gehouden van het Nederlandsche Re derijkersverbond. Daarin is o. a. aangenomen een voorstel van de dilettantenclub te Amsterdam, strekkende tot geheele herziening der wet van het Ned. Rederijkersverbond. Dit voorstel werd toe gelicht door den afgevaardigde, den heer L. Van Lier, en nadat de vergadering zich er mede had vereenigd, werd eene commissie benoemd, bestaande uit 5 afgevaardigden van even zooveel verschil lende Kamers en 2 leden van het hoofdbestuur. Deze commissie zal zich bezighouden met het sa menstellen van eene nieuwe wet. Het plan is om ook de Zuid-Nederlandsche Kamers in den Bond op te nemen. Op het dezer dagen te Genève gehouden vijfde internationaal congres voor geneeskundige wetenschappen is besloten, het volgende congres in 1879 in Nederland te houden. Bij de Ned. herv. gemeente te Amsterdam is beroepen dr. A. Kuyper. Den 12den dezer is te Liverpool eene bij eenkomst der voornaamste reeders en scheeps bouwers gehouden, om hulde te brengen aan onzen landgenoot, den heer W. C. Brandligt, vroeger gezagvoerder ter Nederlandsche koopvaardijvaart, laatstelijk hoofd-expert te Liverpool van het bureau „Veritas" te Brussel, voor de classificatie van koopvaardijschepen, en wel bij gelegenheid dat deze heer, na een diensttijd van 21 jaren, gepen sioneerd is geworden. Bij die gelegenheid is aan den heer Brandligt een adres in de Engelsche taal aangeboden, vergezeld van een zilveren pre senteerblad, met passend opschrift, en eene beurs met 100 pd. sterling. Volgens het verslag over den toestand der telegrafen in Nederland in het jaar 1876 bestond het rijkstelegraafnet op den lsten Januari 1877 uit 3469.8 kilometer telegraaflijn en 12,666.1 kil. telegraafdraad. Er zijn nieuwe draden gespannen tot een gezamenlijke lengte van 316.9 kilometer. Drie nieuwe kantoren zijn geopend: Driebergen, Aalten en IJmuiden. Op 31 December 1876 be droeg het aantal telegraafkantoren binnen Nederland 335, waarvan 162 rijkskantoren en 173 van bij zondere ondernemingen. Op de rijkskantoren wordt algemeen gebruik gemaakt van de elementen „Le- clanché". De duur dier elementen blijft klimmende. De gemiddelde diensttijd kan thans gesteld worden op 777 dagen. Het aantal in gebruik zijnde ele menten bij het einde van het jaar 1876 bedroeg PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regelst Iedere regel meerti 0-17 j. Grootere letters naar plaatsruimte. 12,805 stuks. Op den lsten Januari 1877 waren er 376 Morse-toestellen, 19 Hughes-toestellen en 2 Meyer-toestellen in dienst. De uitkomsten van het verkeer en de opbrengst van den rijkstelegraaf over 1876 waren als volgt: Verzonden gewone telegr. binnenland 1,416,302 buitenland 328,052 Ontvangen 366,857 Verzonden kaarttelegrammen binnenland 187,473 buitenland 6,749 Ontvangen 1,392 Doorgezonden telegrammen30,758 Diensttelegrammen19,407 Totaal. 2,356,990 De werkelijke ontvangst was 788,758.505. Met den Meyer-toestel werden in 1876 opéén draad tusschen Rotterdam en Amsterdam niet minder dan 156,175 berichten overgeseind. Die toestel is op Zon- en feestdagen niet in dienst. Op den 15den November werden van 9 uren voorm. tot 9 uren nam. op dien toestel 1100 berichten behandeld. De Meyer-toestel dient om over één draad vier berichten tegelijk in dezelfde richting te seinen. Z. M. de koning is heden tegen twaalf uren te Amsterdam aangekomen en begaf zich terstond naar het Amstel-hotel, ten einde een bezoek af te leggen bij den hertog van Nassau. Daarna zou Z. M. de photogrammen-tentoonstelling in „Arti" en de gemeentelijke schilderijententoonstel ling in het lokaal der voormalige academie van beeldende kunsten (Oudemannenhuis) openen. Eerste Kamer. De voorzitter deelt mede dat door de afdeelingen zijn benoemdtot voor zitters, de heeren: Van Swinderen, Duymaer van Twist, Van Rhemen van Rhemenshuizen en Van Sasse van IJsselt; tot ondervoorzitters, de heeren De Raedt, Van Aylva van Pallandt, Beerenbroek en Michiels van Kessenich; tot leden van de commissie van redactie van 't adres van antwoord, de heerenPincoffs, Van Akerlaken, Van Eysinga en Borsius. De commissie voor 't adres van ant woord is met haar ontwerp gereed, dat naar de afdeelingen wordt verzonden. Als een zeldzaamheid verdient ver melding dat op de buitenplaats van den heer Lisman op het Schelpenpad buiten de Koepoort een appelboom, zoogenaamde kannetjesappel of zure schijf, die in Mei gebloeid heeft, thans opnieuw in bloei staat, terwijl de vruchten ge plukt worden. In een gisteren verschenen buitenge woon politieblad worden als gesignaleerde personen opgegeven: Johannes Martinus Van Wees, oud 22 jaren, koopman, geboren te 's-Gravenhage, laatst wonende te Rotterdam, en Johannes Oostenburg, oud 30 jaren, horlogemaker, geboren en laatst wo nende te Leiden, die onlangs bij arresten van het gerechtshof te 's-Gravenhage tot tuchthuisstraf respect, van 7 en 6 jaren zijn veroordeeld en in den avond van 17 d<Jzer uit het huis van burger lijke en militaire verzekering aldaar ontvlucht. Beiden zijn zeer gevaarlijke dieven. De officier van justitie te 's-Gravenhage verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Omtrent hunne ontvluchting verneemt men dat ze niet het gevolg is van een oogenblikkelijken inval, maar de uitvoering schijnt van een sinds lang bij hen gerijpt plan. Zij gebruikten namelijk een touwladder, waarvan de kunstmatige vlechting

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1