STATEN-GENERAAL. Mijnheer de Redacteur I „Bureaulist, mag ik een kaartje 2den rang?" „Die zijn er niet meer", was het antwoord, „wel eerste rang". Niettemin lag de tafel vóór hem nog met die kaartjes 2den rang bezaaid. „Dank je minzaam, man, dan ga ik maar heen", of: ,,'t is schande zulk eene handelwijze", was weer 't ant woord van een ander. Yereenigde Zitting der beide Kamers, Maandag 17 September 1877, BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN, I PARIJS, 16 September. Het bericbt werd hier ontvangen, dat Neufville Mertens, een Prankforter bankiershuis, dat meer dan honderd jaren bestond, je betalingen heeft gestaakt ten gevolge van het failliet van een aannemer van spoorwegen te Stuttgart, wien het een buitensporig krediet ver leende men zegt, dat het bedrag der acceptatiën aanzienlijk is, en dat de Prankforter geldmaünen er weinig bij betrokken zijn. LONDEN, 17 September. Reuters Office ver neemt uit Konstantinopel van den 16den „Osman Pacha meldt, dat acht Russische colonnes Plewna hebben aangetast, maar in groote wanorde zijn teruggeslagen; zij verloren 15000 man, drie stuk ken en veel amunitie. De Russen hebben drie verschansingen genomen, maar weder verloren." 'In eene dépêche van Mehemed-Ali-Pacha, in dato 15 dezer, wordt medegedeeld, dat Asaf- Pacha Donderdag naar Kischlowa was vertrokken met twaalf bataljons, en Sinane had bezet. "Vrijdag tastte het twaalfde Russische corps, bevattende 32 bataljons, 2 regimenten ruiterij en 64. stuk ken, Asaf-Pacha aau, die echter, met hulp van zes bataljons welke uit Kischlova kwameu toesnellen, den vijand versloeg en hem tot Banikalom ver volgde. De Russen hebben ernstig geleden. Uit Ostrog wordt aan de „Times" gemeld, dat Presycka heeft gecapituleerd. De „Daily Telegr." meldt, dat de heer Stanley den 8sten Augustus te Embona, op de Westkust van Afrika, is aangekomen. Hij heeft de rivier Lualaba onderzocht en hare indentiteit met de Conga geconstateerd. PETERSBURG, 17 September. Uit Poradin word gemeld, dat het bombardement van Plewna voortgezet wordt. De Turken beantwoorden het vuur bijna niet. Aan vorst Karei is de St.-George- orde verleend. INGEZONDEN. Wie gisteren, Zondag, bij ds. Hagen in de arekerk de godsdienstoefening wenschte bij te wonen, kon zich aan het voorspel of ergeren of er zich mede vermaken. Dank zij de goede zorgen van de Gemeente-Commissie kan men tegenwoordig in alle kerken plaatsen verkrijgen tegen betaling van 25, 10 en 5 cents, (de laatste rang alleen in de Pieterskerk niet). Reeds eenige weken te voren was die maatregel op het kerkbriefje aangekondigd, loodat niemand daarop behoefde onvoorbereid te zijn. Men ging dus naar de daartoe bestemde bureaux om een plaatskaartje te nemen, al naar dat men er voor over had. Een goede geest wees mij den weg naar het 2de bureau. Daar gekomen, gevolgd door eenige andere personen, bekwam ik werkelijk een kaartje 2den rang, een tweede na mij insgelijks, totdat aan de volgende personen eene weigering ten deel viel. Ook daar bleven nog vele kaartjes 2den rang over. Zoo doet men op de kermis ookWil de directie van een of ander spel goede zaken maken en ziet zij dat de toeloop groot is, dan houdt ze de kaartjes achterwege, om zoodoende de eerste rangen bezet te krijgen en op die wijze eene goede reke- ip'ng te maken. ^■Dat wachtwoord schijnt ook hier gegeven te ®jn, en het werkte vrijgoed, want velen die niet ■Jenschten heen te gaan, namen kaartjes lsten rang. jJToen de toeloop minder was geworden en de predikant den kansel beklommen had, kwam het ■telegram aan de bureaux, dat er weder plaatsen 2den rang konden worden afgegeven. Nu ging et er weer op los, en de 2de rang kwam aan de eurt om goede zaken te maken. Op de kerkbriefjes stond, dat ieder zich een aartje kan verschaffen. Is dat waar Waarom dan iet direct die kaartjes afgegeven. Is die maat- gel noodig, opdat de verhuurde plaatsen niet Hen worden ingenomen, dan heb ik er vrede meemaar dan vraag ik, waarom het publiek niet eenvoudig verzocht te wachten tot de predikant op stoel was, en niet maar dadelijk afgescheept met een: „Ik heb geen kaartjes méér." Deze speculatie op de beurzen der kerkbezoekers komt niet te pas, ze behoort op de kermis t'huis. Is de maatregel genomen uit een financieel oogpunt, dan kan het niet anders, of men neemt alle middelen te baat om goede rekening te maken, en zoo is 't dan ook te verklaren, waarom eerst die kaartjes lsten rang moesten verkocht worden. Is het slechts verzuim het publiek in kennis te stellen dat men een gedeelte kaartjes 2den rang niet eerder kan afgeven dan als de predikant op stoel is, dan haaste zich de kerkelijke autori teit dat ter algemeene kennis te brengen, en vooral in dezen veel bewogen tijd niet meer warme hoofden te maken dan hoog noodig is. Is het slechts een overdreven ijver van de kerk- beambten, om zooveel geld mogelijk te maken, dan neme de kerkelijke macht ook tegen die ijveraars hare maatregelen. Is de genomen maatregel goed, om het kwijnend kerkelijk leven onzer dagen weer op te wakkeren of wordt het daardoor benadeeld? Wel eene vraag die ernstige overweging verdient. Wanneer de zaak zuiver wordt toegepast, dan heeft ze dit voor, dat men niet behoeft te wachten tot de predikant begint en alzoo gedrang en wan orde vermeden wordt, en ten tweede dat men niet zooals vroeger tot de klanten van den koster of onderkoster moest behooren om een plaats te krijgen. Hoewel het jammer is, dat de onbezette plaatsen in het ruim moeten ledig blijven en daardoor velen personen moeten blijven staan, verdient deze zaak toch ieders goedkeuring, omdat zulks in het belang der goede orde is. Hoogstwaarschijnlijk evenwel is het dat de bevoegde macht hare maat regelen neme om de heerschende ontevredenheid niet aan te wakkeren, maar alles te doen in het belang der kerkbezoekers. Met de plaatsing dezer regelen zult gij zeer verplichten Uw geabonneerde X. ter opening -van de gewone "Verga dering der Staten-G ener aal. De heer J. A. G. De Vos van Steenwijk, die den voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide Kamers zich in de zaal, bestemd voor de zittingen der Tweede Kamer, vereenigd hebben, tegen halfeen de vergadering en laat een konink lijk besluit van den 6den September jl., houdende zijne benoeming tot voorzitter der Eerste Kamer gedurende het aanstaande zittingjaar, door den griffier dier Kamer voorlezen. De voorzitter, aan wien dientengevolge, over eenkomstig het voorschrift van art. 103 der Grond wet, het bestuur der vergadering is opgedragen, benoemt eene commissie van 18 leden die Z. M. den Koning, bij Hoogstdeszelfs aankomst in het gebouw der Staten-Generaal, zal ontvangen en in- en uitgeleide doen." De ministers, hoofden van ministerieele depar tementen, de kanselier der beide Orden en de leden van Raad van State vervoegen zich te één uur mede in de vergaderzaal. Z. M. de Koning, die zich met Z. K. H. Prins Hendrik op de in het programma voor de opening van de vergadering omschreven wijze naar het gebouw van de Tweede Kamer der Staten- Generaal begeven heeft, wordt, na een kort tijds verloop aldaar aangekomen, in de vergaderzaal binnengeleid. Z. M. de Koning plaatst zich op den troon en houdt, terwijl Z. K. H. de Prins naast Hoogst- denzelve gezeten is, de volgende openingsrede MIJNE HEEREN! Het verheugt Mij, de Vertegenwoordigers van het Nederlandsche Volk weder vergaderd te zien. De algemeene deelneming in den rouw, die Mij en Mijn Huis trof door het overlijden van Hare Majesteit de Koningin, bewees opnieuw, hoe nauw Mijne onderdanen m et het Koninklijk Huis zijn verbonden. Mijne betrekkingen met de vreemde Mogend heden laten niets te wenschen overgeene stoornis werd daarin gebracht door den Oorlog in het Oosten. De oogst der veldvruchten en de opbrengst der visscherijen zijn voldoende; de veestapel vereischt nog voorzorg. De handel is over het algemeen de crisis, die sedert eenige jaren heerscht, nog niet te boven. Van het ten vorigen jare geopende Noordzeekanaal wordt een druk gebruik gemaakt; ook de ver beterde haven te Harlingen, en de krachtige voortzetting der werken aan den Nieuwen Maas mond komen der scheepvaart ten goede. De toestand der geldmiddelen mag bevredigend heetenverbeteringen in het belastingwezen zullen aan Uw oordeel worden onderworpen. Ik waardeer de belangstelling in kunst en nij verheid, bij onderscheidene tentoonstellingen hier te lande gebleken. De zee- en landmacht kwijten zich voortdurend met toewijding van hare belangrijke plichten. De diensten door beide wapenen in het Noor den van Sumatra bewezen, verdienen dank en lof. Nu, sedert maanden, in Groot-Atjeh geene militaire operatiën noodig zijn geweest, koester Ik de hoop, dat na de onderwerping van nog enkele onderhoorigheden, Onze krijgsmacht aldaar aan merkelijk zal kunnen worden verminderd. Voor het overig# is de toestand van Neder- landsch-Indië voldoendevoorstellen betreffende den aanleg van werken, die tot vermeerdering der Volkswelvaart op Java moeten leiden, zullen U bereiken. Een wetsontwerp tot vermeerdering der arbeids krachten in Suriname komt weldra tot Uwe kennis. Ter voldoening aan de Grondwet zal een nader voorstel worden ingediend tot verhooging van het getal leden der Tweede Kamer. Ik reken op Uwe bereidwilligheid om nuttige en noodige verbeteringen in verschillende deelen der Wetgeving te helpen tot stand brengen. Moge op Onze eendrachtige pogingen om 's Lands welzijn te bevorderen, Gods onmisbare zegen rusten. Ik verklaar de Vergadering der Staten-Generaal te zijn geopend." Z. M. de Koning verlaat na het uitspreken dezer rede, met Z. K. H. Prins Hendrik, bege leid door de commissie, de vergaderzaal, om zich op de bepaalde wijze naar het koninklijk paleis terug te begeven. De voorzitter sluit, nadat de commissie is terug gekeerd, de vereenigde zitting der beide Kamers. Eerste Huwelijksafkondiging van 16 September. C. A. Kuipers jm. 29 j. en J. Krieger jd. 20 j. Mr. B. Ort jm. 23 j. en H. J. A. A. Har- tevelt jd. 18 j. C. A. Mader wedr. 38 j. en M. Spanjaert wed. 44 j. N. Huntelman jm. 26 j. en M. Van Wijk jd. 37 j. J. J. Rozier wedr. 33 j. en P. M. Baars jd. 36 j. W. Van Maris jm. 29 j. en M. Albert jd. 21 j. J. J. Van Weeren jm. 23 j. en M. Stouten jd. 29 j. A. Isebree Moens jm. 30 j. en H. G. C. M. Kolff van Oosterwijk jd. 28 j. H. H. Kievits jm. 30 j. en J. A. Rademaker jd. 28 j. P. A. Schuurman jm. 23 j. en jonkvr. J. W. Van den Bosch jd. 30 j. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond avond 5 u. 8 u. 12 u. 4 u. 5 u. 8 u. 10 u Zond. 66° 57° 55° Maand. 54° 59° 63° 60° Wind: Maandag-middag 4 u. N. O. Wegens den Grooten Verzoendag ont vingen we de Amsterdamsche Bcursno- teerlngen van heden niet.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 3