Gemengd Nieuws. Ter gelegenheid van de „opening der Staten" zijn aan het station van de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij alhier heden onge veer 1000 plaatskaartjes naar Den Haag afgegeven. Gisteravond heeft een soldaat vrij- williger, aan het militaire detentiehuis op post, het ongeluk gehad het schot van zijn geweer door zijn rechterhand te krijgen, ten gevolge waarvan hij onmiddellijk naar de infirmerie is overgebracht. Tegen eene gehuwde vrouw is door de politie al hier proces-verbaal opgemaakt ter zake van dief stal van geld ten nadeele van eene bij haar inwo nende bejaarde weduwe. Op Tessel is, naar men aan de „Haarl. Ct." meldt, aan het strand door eenige visschers eene kleine zeeslang gevangen, welke naar Artiste Amsterdam zou worden opgezonden. Een huzaar uit HaarlemkwamWoens- dag-avond in gezelschap van twee jongelieden, met wie hij verder den avond doorbracht. Er werd nogal een enkel glaasje gedronken, en daar het vroolijke drietal eindelijk geen geld meer had om in een tapperij de gemaakte vertering te betalen, liet één der twee jongelieden zijn horloge tot pand achter. De huzaar kwam echter weldra terug en verzocht en verkreeg tegen betaliug der schuld het horloge, hierbij voorgevende dat het van zijn broeder was. De politie kreeg kennis van de zaak en deed onderzoek naar den huzaar in zijn garni zoen. Toen de bewuste oplichter bespeurde wat er gaande was, wilde hij uit vrees voor straf zich van het leven berooven met een pistool, dat echter met los kruit geladen was. Hij werd hierbij zoo vreeselijk gewond, dat hij in de eerste dagen geen geluid kon voortbrengen. Gisteravond te halfzeven is te Amsterdam op het Bickersplein, een der zware hoo rnen, welke Zaterdag-middag ontworteld was en op zij hing en die door de jengd gebruikt werd om gymnas tische toeren te verrichten, eensklaps nedergestort. Twee kinderen werden bijna verpletterd. Eenige kloeke mannen richtten echter den boom op en de kin deren werden zwaar gekneusd er onder uitgehaald. Nadat door den apotheker N. het eerste verband was gelegd, werden zij naar het gasthuis vervoerd. Te Rotterdam is Zaterdagnacht te ruim halfeen brand ontdekt in een groot pakhuis, gelegen aan het gedeelte der Wijnhaven, genaamd Doodehoek. De brand, op de zolderverdieping ontstaan, werd binnen zeer korten tijd van hoogst- gevaarlijken aard. De brandweer, 2 stoomspuiten, 15 handspuiten en later de drijvende stoomspuit had handen vol werk om het vuur tot het dubbele pakhuispand te beperken. Dit kolossale gebouw was niet te redden. Vóór en na vielen met don derend geweld stukken van muren en gevels naar beneden en steeds lager daalde het vuur, tot het eindelijk was gekomen tot de benedenverdieping, in gebruik als steenkolenpakhuis. Toen de massa kolen brandde, leverde de nog overgebleven ver dieping het schouwspel van een reusachtigen oven. Omstreeks 5 uren in den ochtend was men den brand meester. De schade is aanzienlijk. Te Grijpskerk, in de provincie Gro- ningen, is een 39-jarig krachtig man gevangenge nomen, omdat hij, pas ontslagen uit Veenhuizen, volgens zijn verklaring dadelijk weer te Assen had gestolen en nu verlangde weer in de gevan genis te komen. Hij had, zeide hij, zich niet te Assen laten oppakken, omdat hij liever te Leeu warden wenschte te logeeren, waar men het veel beter had, vooral wat de kost betrof, dan te Assen. Bij gelegenheid der kermis te Ingen stal een zevenjarig jongetje twee centen uit moeders zak en ging aan een kraam moppen koopen. De koopvrouw zond 't kind echter naar moeder terug, toen zij bemerkte dat de jongen een handvol mopjes kwam koopen voor twee gouden tientjes. Volgens een bericht in de „Nord" heeft de Belgische politie zekeren T. in hechtenis genomen, die beschuldigd wordt van het vervaar digen van valsche papieren voor vrijwilligers, die dienst wenschen te nemen in het Nederlandsch- Indische leger. De bedoelde persoon is geboren te Tours, 30 jaren oud en eerst onlangs uit de ge vangenis ontslagen, waar hij wegens het helen van gestolen voorwerpen een straftijd van zes maanden had ondergaan. PIN adat het aan de beruchte Adele Spitzeder was mislukt, zich te Hamburg bij een tooneel van zeer middelmatigen rang als actrice te engageeren, heeft zij thans bij het Vaudeville theater van Quarg, op het Alexanderplein te Berlijn, voor tien voorstellingen een engagement gesloten, niet tegen een vaste bezoldiging, maar tegen de helft van de zuivere opbrengst. In de verwachting dakiedereen nieuwsgierig zal zijn om de beruchte houdster der vorige Beiersche woekerbanken op de planken te zien, heeft de directeur de entree voor die avonden vastgesteld op het zesvoudige van den gewonen prijs. Het militair hospitaal te Gent, inge- richt voor 300 zieken, is door brand vernield. Het is nog intijds gelukt de 85 aanwezige zieken naar andere gebouwen over te brengen. Van het meubilair en materieel is weinig gered. Woensdag heeft de Berlijnsche poli- tie eene dame aan de justitie uitgeleverd. In een prachtig blauw zijden gewaad en met eene houding zoo trotsch en fier als eene echte Spaansche vrouw, verscheen zij in het lokaal, alwaar zij voor de beambten werd gebracht. Nieuwsgierig keken deze op, waarna een hunner tot aller verbazing uitriep „Zoo, Wichmann, oude jongen, hebben we jou toch eindelijk weer in handen? Wat zie je er deftig uit„Ik heb niet de eer, mijnheer" stamelde zij bedeesd en keek hem vragend aan. De ander liet zich evenwel niet van zijn stuk brengen, maarrukte haar de fraaie Mozart- pruik van het hoofd en onder een algemeen gelach herkende men in de vermeende dame den vroe ger veroordeelden Wichmann, die sinds eenigen tijd uit de gevangenis op Plotsensee was ontsnapt. Onmiddellijk werd hij in zijne dameskleeding daar heen teruggebracht. BUITENLAND. Frankrij k. Door „Havas" wordt gemeld, dat de datum voor de verkiezingen definitief is vastgesteld op 14 October. Het dekreet zou in den loop dezer week verschijnen. De Bonapartistische organen zijn zeer ver bolgen over eene circulaire, die de prefecten aan de ofificieele candidaten hebben doen toekomen, met het verzoek om zich vóór de verkiezingen te onthouden van het afleggen van al te uitvoerige staatkundige geloofsbelijdenissen. De prefecten ach ten het wenschelijker, dat de ofificieele candidaten zich bepalen tot de verklaring, dat zij instemmen met de regeering en de staatkunde van den maar schalk-president. De republikeinsche organen vinden het blijkbaar hoogstvermakelijk, dat de Bonapartisten aldus de geheimen der regeering verklappen. Zij kunnen het zich best begrijpen, dat de Bonapartisten geene instemming willen betuigen met iets, dat zij niet kennen. Het manifest namelijk, dat de president vóór de verkiezingen zal uitvaardigen, laat nog altijd op zich wachten. Rumenië. Te Bucharest moet groote opgewondenheid heerschen over het feit, dat de Rumeensche tree- pen door de Russen als „Kanonenfutter" gebruikt worden. De onrustbarendste geruchten over de verliezen der Rumeniërs zijn te Bucharest in om loop; van de 24,000 man, die aan den reuzenstrijd voor Plewna deelnemen, zouden reeds 6000 a 7000 buiten gevecht gesteld zijn en ooggetuigen beweren, dat van het geheele Rumeensche leger hoegenaamd niets terechtkomt, indien de beslissing niet binnen één of twee dagen valt. De methode der Russen, om de Rumeniërs in 't gevecht te brengen, is deze: Zoodra zij tot den aanval bevel ontvangen hebben en de voorbereidende maatregelen genomen zijn, worden de Russische troepen met artillerie in een halven cirkel achter hen geplaatst, zoodat een teruggaande beweging absoluut onmogelijk is. Een gewond Rumeensch officier vertelde„Wij hadden de keus tusschen mogelijkheid en zekerheid, tusschen de Turksche kogels die ons konden en de Russische kogels die ons moesten treffen. Wij kozen van twee kwaden het geringste en gingen werktuigelijk tegen het Turksche vuur in, om eerst tot bezinning te komen, als de Turksche kogels geheele gelederen nedermaaiden." Deze bij zonderheden meldt een correspondent van den „Pester Lloyd", doch in hoofdzaak vindt men ze ook in correspondenties in andere bladen. Rusland. Een telegram van grootvorst Nicolaas uit Pora- din van den 15den meldtDe batterijen beschoten den 13den en 14den tot 's avonds 6 uren Plewna De Turken beantwoordden het vuür niet en schenen de ammunitie te sparen voor het geval dat weder een bestorming plaats vindt. Den 14den openden de Turken des avonds een hevig vuur tegen de Grivica-redoute en vielen deze vervolgens aan, doch werden, onder medewerking van onze en van de Rumeensche reserve, teruggeslagen. De strijd duurde 3,/4 uur. Heden gaan wij voort de stellingen van den vijand te beschieten; de stad staat in brand. De „Polit. Corr." heeft Zaterdag uit Ba- charest het volgend bericht ontvangenToen generaal Skobeleff de eerst veroverde redoutes na zes bestormingen moest verlaten, had hij de helft zijner manschappen en drie stukken geschut verloren. Door de Turken in de engte gedreven, vroeg hij herhaaldelijk om hulp. Deze werd hem door den onderchef van den generalen staf, gene raal Lewibky, geweigerd, en toen hem toch einde lijk versterking werd toegezonden, kwam die te laat. De hoofdredoute Grivica is nog in handen der Russen en Rumeniërs, die zich aldaar heb ben versterkt. Het beschieten van Plewna wordt voortgezet. Het totaal verlies der Rumeniërs in de laatste gevechten bedroeg 1500 man aan doo- den en gekwetsten. Turkije. Mehemed Ali telegrapheerde den 13denGiste ren verliet de divisie onder Hassan Djuma en kwam 's avonds te Cavadja; de Circassiërs dreven 3000 Kozakken terug; Baker Pacha versloeg met een bataljon voetvolk en een regiment paardenvolk vier bataljons en een regiment ruiterij, ondersteund door een batterij de Russen verloren 100 dooden. Het elfde corps van den vijand verliet Tirnova en trok op naar Bjela ter versterking van het twaalfde en dertiende. Vier duizend Russen schoten met kanonnen Gouidia in brand, maar werden teruggeslagen met een verlies van 150 dooden. Eene tweede kolonne verliet Duimali, maar werd eveneens teruggeslagen; een derde trok door het défilé te Keuktu en verbrandde Kouzoukonblt. Versterkingen zijn gezonden; de uitslag is onbe kend. De Russen houden nog de omstreken van Kadikoi, Kurdler en Joussougten bezet. Soliman Pacha berichtte den 14den, dat de Circassiërs den vorigen dag 500 Russen versloegen bij Elena, 52 doodden, en Ganatokoi in brand staken. In den Schipkapas staakte de vijand, van wien verscheidene kanonnen gedemonteerd waren, den 14den te 4 uren het vuur. Wij bombardee ren hem zonder ophouden, ook 's nachts, om hem te beletten de bressen te herstellen. Uit Belgrado wordt berichtVolgens ofificieele verzekering ontving de Servische diplomatieke agent te Konstantinopel nog geen opdracht om de diplomatieke betrekkingen af te breken. Hij blijft voorloopig te Konstantinopel. Op vertoogen dezerzijds te Konstantinopel in gebracht ontruimden de Turken Bujuklyaga. De gezamenlijke troepen uit de legerplaats te Top- schider èijn naar de grenzen afgemarcheerd. Telegrammen. ATHENE, 16 September. De Turken onder vinden moeielijkheden bij het proviandeeren van Plewna. Chivro is naar Oskamia vertrokken, om het bevel te aanvaarden over het corps, bestemd om Plewna te ontzetten. Men hoopt dat Osman- pacha inmiddels kan stand houden. De Duitsche gezant te Konstantinopel heeft uit naam van Rusland vertoogen tot de Porte gericht wegens het gewelddadig wegvoeren van christelijke familiën, te huis behoorende in Mingrelië. Volgens een gerucht heeft de Porte eene nota aan Servië gezonden naar aanleiding der wape ningen aldaar te lande. Canaris is ten gevolge van een beroerte overleden; hij zou met groote praal begraven worden. RAGUSA, 16 September. De Montenegrijnen zijn gisteren begonnen met Belek te bombardeeren welke plaats, wegens de overmacht der aanvallers- vermoedelijk niet tegen hen bestand zal zijn. He plan is, ook een aanval op Trebinje te doen.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2