DAGBLAD. N°. 5397. A°. 4877. Dinsdag 18 September. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leidt» ï*r 8 masndeu.f 110- Fraa» P" J,'** I Afzonderlijke Nommersuui i, ijfI it Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»' Van 1—6 regels-.jf 1.06. Iedere regel meerrw.é- 0.17%. Grootcre Idlers nanr plaatsruimte. STA DS-BE RICHTEN. CiTENTBLAtENI. De Borgemcester, Hoofd Tan het Gemeentebeatnnr san Leiden, doel te weten, dat de ingerolde patentbladen over het dicnatjaar 187778 voor de wijken 7, 8 cn 9 bij het College van Zetters, in een der Tertrokken ran het Raadhuis dezer gemeeote Terkrijgbaar dn, eren alsook de rellnnlen der verschillende wijken, benevens hel lite kwartaal tot en met Art. 3368 en zulks dagelijks, van den 17den tot en met den 22sten dezer, des namiddags tosschen één en drie nren. op vertoon van het aanslagbiljet, larwijl na het verstrijken Tan den genoemden termijn de onaf gehaalde pateotbladen ter uitreiking moeten worden afgegeTen aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die Toor hunne moeite tnogen ci.chen tien cent*, en voor de benoodigde afschriften, bedoeld bij artikel 7 der patentwet, 3-ij cent En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester Toornoemd, T. 1). BRANDELER. IbjJcd, 15 September 1877. LEIDEN', 17 September. liet Bestuur van het Comité „Leiden en Omstreken" der Vereeniging van het Roode Kruis esloot in zijne laatste vergadering ter beschikking an liet hoofdbestuur te stellen f 500 ten behoeve an de gekwetsten in den Russisch-Turkschen orlog en f 100 tot aanschaffing van boeken voor de zieke en gewonde militairen in Atjeh. Dezer dagen werd het Bestuur bovendien in staat gesteld, een groot pak uitmuntende lectuur voor Atjeh aan het Hoofdbestuur te zenden, een geschenk van den hoor B-, oon zeer geacht ingezetene dezer stad. Het verslag der nationale jury van de ten- ooDstclling van kunst toegepast op nijverheid te Amsterdam luidt niet gunstig voor onze kunst- nijverheideenstemmig was de jury van oordeel, dat onze industrie in het opzicht van goeden smaak over het algemeen verre bij onze naburen ten achteren staat. De jury erkent zelf streng in haar oordcel te zijn geweest, maar des te meer waarde krijgen dan ook de door haar toegekende be kroningen. Aan den heer A. NV. Sijthoff alhier werd toegewezen de zilveren medaille voor pracht- cn kunstwerken, aan den heer J. E. Houbolt de bronzen medaille voor geschilderde doeken ter wandversiering. De firma J. M. van Kempen en Zn. te Voorschoten werd bekroond met de premie voor een zilveren milieu de table en met een Zilveren medaille voor zilverwerken. Zaterdag-avond vierde de Tabakverwerkers- vereeniging „Hulp door Vriendschap", onder be schermheerschap van den heer G. NVilhelmy Damsté, een buitengewoon feest, n. 1. de onthulling van een nieuwe banier, welke door schoonheid, goeden smaak en vorm uitmunt. De leden, door wier milde bijdragen zij tot stand kwam, vierden dit feest met veel geestdrift. Een drietal tooneelstnkjes werden opgevoerd en daardoor niet weinig de feestvreugde vermeerderd. Na afloop bleef men nog langen tijd onder zang en dans bijeen. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 36.00, f 18.00, f 4.50 en f 1.85de laagste f 36.00, f 17.50, f 3.60 en f 1.80. Door de commissie van enquête omtrent de besmettelijke longziekte onder het rundvee werden Zaterdag gehoord de heeren NV. F. Stey- gerwalt, veearts te Leiden, J. B. Huysmans, veearts te Rotterdam, en J. J. Yeltman, lid van ged. staten van Groningen, te Noorddijk. De hoofdbeginselen van het thans ingediende wetsontwerp tot regeling van de sterkte en in richting der schutterijen komen in hoofdzaak ne der op hel volgende De rustende schutterij vervalt. Er zijn twee klassen van oproeping; de eerste bestaat uit de ongehuwden en weduwnaars zonder kinderen, de tweede uit de gehuwden. De sterkte der schutterij bedraagt 4 pet. van de mannelijke bevolking. De schutterplicht vangt aan in het 21ste levensjaar en eindigt na het 84ste. De opgeroepencn gaan na 10 jaren militairen of schutterlijkeu dienst over in de reserve, welke alleen in tijden van oorlogsgevaar wordt opgeroepen tot behoud der inwendige rnst. De eerste klasse van opgeroepc- nen is voor de oefeningen verdeeld in twee klas sen, waarbij de schutters worden ingedeeld naar gelang van hunne geoefendheid. Do mecstgeoe- fenden worden jaarlijks gedurende 20 uren opge roepen, de overigen gedurende 80 uren. Plaatsvervanging bij de mobiele schutterij is geoorloofd, mits de vervangene geen officier zij of tot de reserve behoore, en de vervanger niet ouder dan 40 jaren en vroeger gediend hebbe. De mobiele schutterij staat ouder de krijgswetten. Het stoomschip „Madura" is 15 dezer van Nieuwedicp naar liatavia vertrokken. Tot den 14den dezer werd door het plaatse lijk comité te 's-Gravenhage, om gelden bijeen te brengen voor eene Nederlandsche uitrusting naar de Noordpoolstreck, reeds ontvangen het aanzienlijk bedrag van f 6059.75 in 5 collectieve en 541 persoonlijke bijdragen. Den lSden der volgende maand zal van het koloniaal werfdepot over Utrecht en 's-Gra venhage naar het Nienwediep vertrekken een de tachement supplelietroepen, sterk 100 man, bene vens 6 onderofficieren, om dienzelfden dag aldaar te embarqueeren aan boord van het via Suez naar Java vertrekkende stoomschip „Voorwaarts". Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der inf. van het O.-I. leger J. A. Vetter, onder medegeleide van den kapitein der inf. mede van gemeld leger NV. J. Haack van der Goes, den lsten luit. der inf. T. NV. J. Buys, den lsten luit. der genie NV. Cool, do 2de luit. der inf. P. A. P. Vermeulen, J. J. Clerckx, H. J. B. Clerckx en E. Ticlenius Krnythofi en den 2den luit. der genie E. B. E. Ruempol. De beide kapiteins en de 2de luit. Vermeulen keeren van verlof naar Java terug. Z. M. de Koning heeft hedenochtend te 10 uren in Hd. paleis de herkozen of nieuwbe noemde leden der beide Kamers van de Staten Generaal beeëdigd. Een wetsontwerp tot wijziging van de be grooting van binnenlandsche zaken voor 1876 strekt tot vervanging van dat hetwelk bij kon. boodschap van 10 Mei jl. aan de overweging der Tweede Kamer werd aangeboden, maar door den minister van binnenlandsche zaken is ingetrokken, omdat nu met meer juistheid de behoefte voor de betrokken artikelen kan worden opgegeven. Onder de verhoogingen die uit de vermindering op andere artikelen kunnen gevonden worden behoort eene som tot betaling van den aankoop van een zeer belangrijk historisch schilderij op den vrede van Breda betrekking hebbende, met welk merkwaardig stuk 's Rijks mnseum zal worden verrijkt. Ook heeft de minister in een wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk V voor 1877 verschil lende verhoogingen voorgesteld. Men vindt daar onder de uitgaven, verbonden aan de onteigening van het perceel naast het gebouw van de Tweede Kamer en aan de verbouwing van de koffiekamer en van de griffie van dit gebouw. Nu werkelijk dit terrein aan het Rijk in eigendom is overge dragen, is dadelijk overgegaan tot den voorge nomen bouw. Onder de gevraagde sommen zijn ook begre pen de gelden noodig tot het verrichten van her stellingen in het aangekochte huis naast de koninklijke bibliotheek, dat als het ware één gevel met deze instelling heeft en eene zeer groote uit breiding van ruimte versohaft. Ook is eoue ver hooging voorgesteld van f 8000 tot betaling der kosten wegens den aankoop van de rechtsgeleer de, uit meer dan 16.000 deelen bestaande boekerij van den rustend hoogleeraar mr. J. De NVal. Na onderzoek is het gebleken, dat deze verzameling bijzonder rijk is aan wer ken over de wetgeving en de geschiedenis der wetgeving in en buiten Nederland, over het strafrecht en de strafwetgeving, over het handels recht, over hot oud-Hollandsch recht ou Staats bestuur en over letterkundige geschiedenis. Z. M. heeft J. G. Coenon, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ontvanger der dir. bel. en ace. te Zalt-Bommel, behoudens aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de trouwe diensten, den lando gedurendo 51 jaren bewezen. Z. M. heeft ter zake der krijgsverrichtin gen in Atjeh, en wel bijzonder gedurende do maanden September en October 1876, benoemd: tot ridder 3do kl. der Militaire NVillemsorde den genoraal-majoor G. B. T. NViggers van Kerchem tot ridder 4de kl. dcrzelfde ordeden majoor der inf. E. C. Burgers; de kapt. der inf. J. C. Schmidt en II. E. Schoggcrs; den ofT.-van-gez. 2de kl. NV. Hamaker; de 1ste luit. der inf. J. P. Smith, A. G. Popelicr en C. J. Lnceullode lste luit. der art. J. E. Dormaar en K. G. A. Vemer; de 2de luit. der inf. G. P. De Neve en II. A. L. NVichers; den sergeant-majoor der infanterie P. Jobse; den ziekenvader A. J. Muls; den sergeant der mineurs on sappenrs G. P. Eren- sel, sedert tijdelijk gegageerdden korporaal der inf. R. II. Menninga, sedert bevorderd tot fourier; den ziekenoppasser J. Lc Ecber; de fuseliers J. B. Kcuckeubrink, sedert gegageerd, II. Van der Straaten en NV. J. C. Joubijde kanonniers 2de kl. K. J. F. Vodegcl, sedert kanonnior lste kl., en K. A. Meester, sedert bevorderd tot korporaal den minenr lste kl G. Iluizer, cn do Abonecscho fuseliers A. O. Malonda, sedert bevorderd tot korporaal, A. Dengah en D. Rottytoegekend de ceresabel met het gebruikelijk opschrift aan: den luit.-koloncl van den gcneraleu staf H. E. Meyer; den kapitein van dien staf E. C. E. Meyer; den kapt. der inf. E. VV. Beeckman en den luit. der inf. A. A. Schutter; bij afzonderlijke dagorders, zoowel in Indië als in Ned., eervol doen vermelden den sedert als luit.-kolonel gepens. majoor der iuf. E. V. Jeltes; de kapt. der inf. II. Hamakers en F. II. Schoemaker de lste luit. der inf. M. Hoogh- winkel, H. C. P. De Bruyn, II. M. Mahne, H. NV. Nijenhuis, J. NV. V'au Vooren, NV. T. N. Von Gensau, II. G. Balfour van Burleigh en T. A. De Man, laatstvermelde gedet. van het Nederl. leger; den 2den luit. der inf. J. Kobus; den serg.- majoor der inf. A. M. C. Desprets, sedert bevor derd tot adjudant-onderofficier, dienstdoende als officierden sergeant der inf. J. Meyerden fon- ricr der inf. J T. B. Lieberkncchtden korporaal der inf. II. A. Jalink, sedert bevorderd tot sergeant; den korporaal der mineurs cn sappeurs P. D. Mulder den korporaal-teekcnaar F. A. Von Görschen den ziekenoppasser K. Roos; de fuseliers II. Speek, S. D. Schoonejaus cn C. A. Dehude; den cavalerist 2de kl. V. E. De Roo en den minenr lste kl. P. Elisijn.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1