zijn de belendende perceelen gespaard. Huis en inboedel waren verzekerd. Te Barneveld vièl Zondag bet kind van den timmerman v. d. Berg in een modder sloot, op het oogenblik dat de moeder met een buurvrouw stond te praten. Het werd bijna leven loos opgehaald en geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Sedert eenige dagen werd te Frane- ker een handkoffertje met kleedingstukken ver mist, dat een reiziger aan het station van den staatsspoorweg aldaar had laten slaan. Nadat de politie met de zaak in kennis was gesteld, is het den brigadier-majoor der rijks-veld wacht gelukt te ontdekken, dat het koffertje door een wissel wachter was ontvreemd, die tot bekentenis werd gebracht en de plaatsen aanwees, waar hij een en ander geborgen had. Te Landsmeer ontstond gisternacht brand in een perceel, dat geheel is afgebrand. Het werd bewoond door een bejaard man met eene krankzinnige dochter; de laatste is vermoedelijk in de vlammen omgekomen. Naar de „Middelb. Ct." mededeelt, is dezer dagen aan het postkantoor te Vlissingen een gouden tienguldenstukje aangehouden, omdat het, naar het oordeel van den ambtenaar, bescha digd was. Het is later doorgeknipt aan den eige naar teruggegeven. Dagelijks worden voorwerpen, zooals gereedschappen, messen, scharen enz. verkocht als zijnde van staal gemaakt, terwijl men bij het ge bruik spoedig bespeurt dat zij van ijzer zijn. Om zich van de deugdelijkheid der levering te over tuigen, behoeft men slechts een mengsel van één deel salpeterzuur en vier deelen water op het me taal uit te spreiden. Als het voorwerp van staal is, zal er, nadat het vocht is opgedroogd, eene zwarte vlek overblijven, welke men gemakkelijk kan wegwrijven; vertoont er zich geen vlek, dan is het voorwerp van ijzer. Dat het vergift, koffie geheeten, langzaam werkt, heeft Yoltaire reeds opgemerkt; dat dan ook zeer velen niet bang zijn voor de vergiftiging blijkt dagelijks. Men maakt het nu zelfs tot het onderwerp van een concours. In een Parijsch koffiehuis werd dezer dagen zoodanige wedstrijd gehoudeu tusschen koffiedrinkers en drinksters. De eerste prijs was een damesrok en zes zilveren lepeltjes, aangeboden door een der bezoekers van het koffiehuis. Hij werd behaald met het ledigen van 31 koppen koffiede tweede prijs, een zijden zakdoek, werd gewonnen met 30 koppen. Hierbij valt op te merken, dat deze prij zen niet aan dames, maar aan heeren ten deel vielen, wat blijkens den eersten prijs niet was verwacht. Alleen met den derden prijs ging een zeer jong meisje heen, na 27 koppen sterke Mokka achter elkander te hebben uitgedronken. De politie van Par ij s heeft eene goede vangst gedaan. Sedert eenigen tijd werden aldaar zeer vele diefstallen begaan. De hoofdcommissaris, de heer Jacob, begreep uit den aard der dief stallen, dat men met een bende te doen had en verdubbelde zijne waakzaamheid. Zondag-avond hielden twee agenten, die bij de Halles waakten, een man aan, op 't oogenblik dat hij het pavil joen, dat voor vleeschmarkt is ingericht, door inklimming wilde binnendringen. Op zijn weg naar het politiebureel zeide de gevangene, dat, zoo hij maar wilde, hij veel aan de politie zou kunnen vertellen. Indien men hem goed wilde behandelen, dan verklaarde hij zich bereid be langrijke inlichtingen te geven. Men beloofde hem dat hij het goed zou hebben, en toen verhaalde hij, dat bedoelde bende in twee kampen verdeeld is, waarvan het eene zich in de Halles vereenigde, het ander onder de Pont St.-Philippe bijeenkwam. Op bovengemelden nacht dus werden de Halles door eene menigte agenten omsingeld, en toen men het gebouw binnentrad, vond men daar inderdaad eene talrijke menigte, die onmiddellijk werd aan gehouden en naar het hoofdbureau van politie gebracht, alwaar op hetzelfde oogenblik de agenten, die naar de Pont St.-Philippe gezonden waren, insgelijks met onderscheidene gevangenen aankwa men. Het bleek nu, dat men de hand gelegd had op zeventig dieven, de bende uitmakende der Zwarte Kielen. De oudste was slechts 25 jaar oud. Hij is het opperhoofd en bekend onder den naam van Fauche-Tout (die alles meeneemt). Zijn luite nants zijn twee 18-jarige jongelieden: Sans-Che mise (zonder hemd) en Blouse Noire (zwarte kiel.) Deze bende, die goed georganiseerd was, had ook afdeelings-opperhoofden. Al de aangehoudenen had den een casse-tête in hun bezit. Te Parijs hebben twee kleedermakers met hun eigenaardig wapen, de groote zware lakenscharen, voor de deur der tapperij waarin hun twist ontstaan was, een tweegevecht gehou den. Een der strijders ontving achtereen van zijn tegenpartij vier wonden, ten gevolge waarvan hij nederstortte. De coupeur-overwinnaar is in han den der justitiede gewonde kleedermaker bevindt zich in het gasthuis. Gelukkig schijnt zijn leven niet in gevaar. De gelukkig'ste jockey bij de Engel- sche wedrennen in 1876 heeft voor zijne werk zaamheden meer ontvangen dan lord Beaconsfield als eerste minister. Fred Archen toch heeft niet minder dan 8740 pd. st. verdiend. Daar hij bo vendien 207 malen de overwinning behaald heeft en steeds wedde op de paarden, door hem bere den, heeft hij daarmede 12,000 tot 15,000 pd. st. gewonnen. De jockey die op hem volgde, behaal de 75 malen de overwinning en zijn verdiensten bedroegen meer dan 3000 pd. st. Het behoort echter tot de zeldzaamheden dat de helden van de renbaan rijk sterven. Yau meer dan 100 over winnaars in deze eeuw, die bijna zooveel als Ar chen verdienden, hebben slechts twee, Flotman en Frank Butler, vermogen nagelaten, terwijl de anderen of in het armhuis of althans in behoef tige omstandigheden gestorven zijn. Een rapport van den postmeester- generaal te Londen is verschenen, loopende over een tijdperk van 15 maanden, hetwelk eindigt met 31 Maart 1877. Daaruit blijkt, dat in Groot-Britannië gedurende dien tijd per post verzonden zijn 1,018,955,200 brieven, dus ongeveer gemiddeld 31 door ieder inwoner; 92,935,700 postkaarten; 173,725,000 pakketten boeken en 125,065,800 couranten. Het aantal aangeteekende brieven be droeg 5,095,116. Er werden 26,440,439 telegram men verzonden. De werkzaamheid der postspaar banken is zeer vermeerderd en het bij haar inge schreven bedrag belangrijk grooter dan in het vorige tijdperk. Zeer curieus is de opgave van al wat men per post verzendtkikvorschen, slangen, hagedissen, visch, wild enz. Aan den postmeester- generaal zeiven worden somtijds per brief zeer vreemde vragen en eischen gedaan. Zoo werd bij hem geïnformeerd naar den naam van iemand, die „Mac moest heeten en nog iets daarbij" en in Groot-Britannië of Britsch-Indië wonen moest. In een anderen brief vroeg men hem inlichtingen omtrent eene tentoonstelling van kleine kinderen te Woolwich; in een derden wenschte men door zijne bemiddeling eene plaats te bekomen als huisbewaarder, liefst bij eene Doopsgezinde familie. In het volgende rapport, dat van 1878, zal hij te vermelden hebben, dat op 4 September 1877 zes Colorado-kevers door de postbeambten te Dublin in een pakket gevonden zijn, dat uit Ca nada gezonden was. BUITENLAND. Frankrij k. Het comité der linkerzijde van den senaat heeft aan mevr. Thiers een adres overhandigd, waarin haar dank wordt betuigd voor den moed en de vaderlandsliefde, die zij bij de begrafenis aan den dag heeft gelegd. Parijs, aldus leest men verder in het adres, heeft aan den heer Thiers de waar digste hulde bewezen. Dit geeft ons het vertrouwen, dat wij, sterk door ons goed recht, de zaak der vrijheid en der wet zullen zien zegevieren. Naar gemeld wordt, heeft de graaf van Parijs, als bewijs van deelneming, aan mevr. Thiers zijn kaartje doen ter hand stellen, en daarbij de betuiging gevoegd, dat hij tot zijn leedwezen ver hinderd was de begrafenis bij te wonen, aange zien hij op reis ging. De graaf van Parijs is de eenige van de prinsen van Orleans geweest, die mevr. Thiers belangstelling heeft doen blijken. De heer Sarcey vraagt in „le XIX Siècle", waarom de aartsbisschop van Parijs, kardinaal Guibert, niet heeft willen toestaan, dat de lijkdienst voor den heer Thiers in de Madeleine gehouden werd, zooveel beter door hare ligging en ruimte daartoe geschikt dan de Notre Dame-de-Lorette Het officieele antwoord luidtomdat laatstgenoemd kerkgebouw dat van de parochie is, waarin heer Thiers zijn domicilie had, en de kanonieb wet verbiedt een ander kerkgebouw te gebruik behalve dat van de parochie, waar de overleg, gestorven is. Maar de heer Sarcey brengt c kardinaal in herinnering, dat hij eenigen tijd g. leden vergunning gegeven heeft om van dien re) af te wijken toen mile Déjazet begraven werd. L kardinaal was toen zelfs zoo ver gegaan van te staan, dat de directeur der opera eenige zange- ressen naar de Madeleine zond, om bij den lijj. dienst voor de overleden actrice mede te werke* „Het zal overal zoo eindigt deze publicistzi open brief aan msgr. Guibert eene pijnig, verbazing opwekken, dat eene actrice door de- aartsbisschop van Parijs beter behandeld is danc- man, die Frankrijks lot in handen heeft gefe die het van den ondergang gered heeft, vit naam de wereld vervult." De „Univers" zegt, dat de kardinaal Guiber niet rechtstreeks geweigerd heeft de Madelei: voor den lijkdienst van den heer Thiers beschik^ te stellen, maar dat hij alleen verklaard heef wegens het gebrek aan ruimte in de hem n, doende voorkomende Notre-Dame-de-Lorettegtv reden te zien om van de voorschriften van b kanonieke recht af te wijken. Had de regeer: verklaard, dat zij in het belang van de hanlb ving der goede orde de Madeleine beter gelege achtte, dan was, volgens de „Univers", de aartsb: schop bereid geweest om dat kerkgebouw voort: gevraagde doel af te staan. Grrielienland. De „Polit. Corr." heeft gisteren uit Atke: een telegram ontvangen, waarin het volgende worf gemeld: De ministerraad heeft in de laatste dage beraadslaagd over voorstellen van het Russk kabinet, betreffende gemeenschappelijke handelt gen ten waarborg voor de verbetering van kra lot der Christenen in Turkije. Heden werd k I als zeker beschouwd, dat er eene overeenkom met Rusland was gesloten, op den grondslag e i zekere rechten der Grieksche regeering. Inmidfó I heeft de heer Tricupis op de nota van Engelail geantwoord met een toelichting omtrent Glieka lands politiek. Rusland. Berichten uit Bucharest van Zondag-avond 1 uren bevestigen niet het gerucht, dat Plewna dooi de Russen genomen is. Slechts staat het vast dat de Russen zekere belangrijke posities bere; hebben en hunne batterijen steeds naderbij brengen, Een telegram uit Poradim van den 9den f meldtGisteren bij het aanbreken van dei dag naderden onze batterijen steeds meer en meer Plewna. Het kanonvuur bleef den geheelen dig levendig, 's Avonds bezette onze linkervleugel u een verlies van 600 man de hoogten znidelji van Plewna. Het centrum en de rechterviel naderden op 600 a 700 pas de Turksche versck singen. Het dorp Uschitza werd door de Rnssa bezet. Onze verliezen waren in het centrum a op den rechtervleugel in 't algemeen niet grcoi De kanonnade duurde den ganschen nacht on afgebroken voort en nam hedenochtend in vigheid toe. Telegrammen. BORDEAUX, 10 September. In antwoordr eene toespraak van den maire heeft Mac Mak- lof toegezwaaid aan „den geest van orde, de werl- zaamheid en de schranderheid van de bevolc'l dezer groote en schoone stad." Yoorts zeiie-i 1 „Weest verzekerd dat de vrede niet zal worf® gestoord. Wanneer het land aan mijne roept® gehoor zal hebben gegeven, zal de constitutie® belemmerd ten waarborg strekken voor de out wikkeling en voorspoed des volks." BELGRADO, 10 September. Het isnietwaa schijnlijk dat Servië onmiddellijk aan den oorlof zal deelnemen. WEENEN, 10 September. Uit Bucharest wo'- aan de „Pol. Corr." het volgende officieele bericr gezonden„Eergisteren werd het vuur tegen op de gansche linie geopend; 12 Rumeensc batterijen namen daaraan deel. De brigade Alexa der Anchelesco maakte zich, na een hardnekkig® strijd, van de Turksche verschansingen mee?e

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2