N°. 5392 Woensdag A0. 1877. 12 September. Voor Leiden per 3 maanden110. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Franco per post Abonderlijke Nommersuu- LEIDEN, 11 September. Bij kon. besluit zijn met ingang van 1 October 1877 benoemd: aan de rijksuniversiteit te Leiden tot hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid, dr. C. P. Tielein de faculteit der rechtsgeleerd heid, mr. B. D. H. Teilegen, mr. S. J. Pockema Andreae, mr. P. A. Yan der Lithin de faculteit der wis- en natuurkunde dr. K. Martin, dr. E. A. Van der Burg; in de faculteit der letteren en wijsbe geerte dr. W. J. A. Jonckbloet, dr. P. J. Veth, dr. J. Pijnappel, A. C. Vreede; en tot lector bij dezelfde faculteit, mr. G. J. Grashuisaan de rijksuniversiteit te Utrecht: tot hoogleeraar: in de faculteit der godgeleerdheid dr. J. J. P. Vale- ton Jr.in de faculteit der wis- en natuurkunde, dr. G. E. W. Baehr en dr. C. M. Erancken aan de rijksuniversiteit te Groningen: tot hoog leeraar: in de faculteit der rechtsgeleerdheid, mr. J. Preseman Yiëtor; in de faculteit der genees kunde, dr. J. P. Yan Braam Houckgeest; in de faculteit der wis- en natuurkunde, dr. H. J. Rink; in de faculteit der letteren en wijsbegeerte, dr. E. J. Halbertsma. Volgens het thans in druk verschenen 53ste verslag van het Nederl. genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen ever 1876 bedroeg in de militaire strafgevangenis alhier de afwis selende bevolking 553, en waren op 31 December aanwezig 338 in het huis van arrestafwisselende bevolking 78 mannen, 8 vrouwen, 7 kinderen. Op 31 December waren geene gevangenen aan wezig. Het getal leden der afdeeling was 126; bij de correspondenten 10. Aan de veroordeelden der beide gevangenissen werd wederom onderwijs in den godsdienst en het kerkgezang gegeven, terwijl 42 ontslagenen op de eene of andere wijze werden ondersteund. Zoo werd aan 6 gelegenheid gegeven tot het uitoefenen van eenig handwerk of bedrijf, door hen aan gereedschappen of een kleiril negotie te helpen; aan 21 werd kleeding verschaft; aan 15 werden reis- en verblijfkosten of andere tegemoetkomingen uitgereikt. De commissie voor het tweede natuurkundig examen te Groningen heeft het diploma uitgereikt aan de heeren R. J. Koppenol en W. R. J. Hubers van'Assenraad. Op 1 en 2 October e. k. zal te Keulen worden gevestigd de „Verein für Reinerhaltung der Flüsse, des Bodens und der Luft." Op de agenda van deze eerste bijeenkomst van de leden der 'Vereeniging komen belangrijke punten voor; o. a. zullen referaten worden medegedeeld nopens het' tegenwoordig standpunt van de reinigings- quaestie der steden ia verschillende streken en landen, enz. Dr. Ewich te Keulen heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt in 't tot stand brengen van deze gewichtige internationale vereeniging. Het „Gründungscomité" bestaat op dit oogenblik uit 62 leden, waaronder uit Italië 2, uit Schotland 4, uit Engeland 12, uit Zwitserland 10, uit Duitschland 29 en uit Nederland 5, ni. de ge neeskundige inspecteurs Ali Cohen, Egeling en Overbeek de Meyer en de adj.-inspecteurs Teixeira de Mat tos en Verspyck. J" %r. Ms. ramtorenschip „Koning der Neder landen onder bevel van den kapt.-ter-zee W. Enslie, is in den middag van den 9den dezer te Kopenhagen aangekomen. Den 8sten dezer heeft te Stokholm de uit wisseling plaats gehad der akten van bekrachti ging van het verdrag tusschen Nederland en Dene marken tot wederkeerige uitlevering van misdadi gers, den 28sten Juli te Kopenhagen gesloten. Z. M. heeft aan H. Van Beek, bisschop van Breda, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder grootkruis der orde van het Heilig Graf, hem door den patriarch van Jeru zalem namens den Paus geschonken; met 1 Oct. benoemd tot notaris binnen het arrond. Middel burg, standpl. de gem. Groede, H. G. Hammacher, cand.-notaris aldaar; P. A. Kraanen met 1 Octo ber e. k. benoemd tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Tilburgaan jhr. P. O. H. Gevaerts van Simonshaven, hofmaarschalk van wijlen H. M. de Koningin, vergund het aannemen en dragen der versierselenvan ridder-grootkruis der Erede- riksorde van Wurtemberg en van groot-officier der orde van den Heiligen Karei, van Monaco; bij de infanterie benoemdtot lsten luit., den 2den luit. K. M. Yan Pesch, gedet. bij de landmacht in West-Indië; bij het 1ste reg., den 2den luit. J. Bruce, van het 6debij het 3de reg., den 2den luit. A. W. Pitlo, van het corps; bij het 7de reg., den 2den luit. A. C. H. Alma, van het corps; bij het instrucciebataljon, de 2de luit. P. J. Yan Lookeren Campagne en A. M. Klerk de Reus, beiden van het corps. t Van 16 regels Iedere regel meer Groolere letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.174. Gemengd Nieuws. Dezer dagen zijn door de politie a 1- hier ter beschikking van de justitie gesteld twee personen, waarvan de een zich had schuldig ge maakt aan misbruik van vertrouwen en de ander aan valschheid in onderhaDdsch geschrift en het desbewust gebruik maken daarvan. Zaterdag-namiddag werd te Katwijk bij het naar land komen van de bomschuit „de jonge Jacob", gevoerd door schipper J. Van Duin, de matroos Jan Van Beelen door overslaan van het zeil overboord geslagen, en is, hoewel hem dadelijk een touw met drijfriem werd toegeworpen, verdronken. Zijne vrouw, die hem op het strand opwachtte, keerde radeloos huiswaarts. Een klein hoopje jongens en mannen trok gisteravond te Amsterdam zingende door de stad. In de Warmoesstraat en op de Geldersche Kade werd op drie plaatsen een ruit stuk gewor pen. Op den Dam was een tiental politiedienaren en ging de troep uiteen. Later groeide ze weer aan, maar op 't laatst verdween ze vanzelf, na een gedeelte van de stad te hebben doorkruist. Omstreeks middernacht vloog uit een troep, die voorbij het huis des burgemeesters ging, een steen tegen een spiegelruit boven de deur. De ruit werd beschadigd. De geheele zaak, zegt het „Handels blad", had blijkbaar niets te beduiden en was eene gewone dronkenmansbaldadigheid. Wij zouden er niet van hebben gewaagd, indien niet door enkelen eene herhaling gevreesd was van de too- neelen van het vorige jaar. Gisteravond te halftien werden te Amsterdam duizenden door een sterken vuurgloed naar den Buitenkant gelokt. Bij de Kalkhaven lag eene zolderschuit met een aantal vaten arak, welke in brand geraakt waren. De schuit werd dadelijk naar de ruimte gehaald. De heldere vlammen ver lichtten alles in het rond, de tuigen der schepen teekenden zich met een rooden gloed tegen de donkere lucht af. Het water rondom de schuit was met een blauw vuur bedekt. De vlammen brandden rustig voort, zonder veel vonken te veroorzaken, totdat ze door gebrek aan voedsel verminderden. Toen (halfelf) kwam de Jan Yan der Heyden aan- stoomen en weldra daalden zijne waterstralen op de vlammen die zich in damp oplosten. De overige brandweer stond op den wal gereed. De „Prov. Nb. en 's-H. Ct." verze kert dat in de doopakte geen woord staat dat 1 zou kunnen doen vermoeden, waarom Rubens niet is kunnen gedoopt worden bij zijne geboorte, eu noemt de daaromtrent door de „Amst. Ct." medegedeelde woorden verzonnen. Het doopen van Rubens op 17-jarigen leeftijd moet veeleer toegeschreven worden aan de godsdienstige begrip pen van zijn vader. Het document zal spoedig openbaar gemaakt worden, tegelijk met tal van bijzonderheden over de familie Rubens te 's-Her- togenbosch. Eenige bladen hebben vermeld, dat aan den voormaligen secretaris der Kanaalmaat schappij vergunning is verleend, zijn gevangenis straf te ondergaan met toelating tot de pistole. Tot toelichting diene, dat de gevangene, die tot de pistole is toegelaten, veel betere huisvesting, voeding en ligging ontvangt dan zijn medegevan genen, mits hij dit zelf betaalt. Niet ieder gevan gene, dit het betalen wil, heeft het recht dergelijke betere huisvesting, voeding en ligging te verkrij gen, maar de minister van justitie moet daartoe vergunning verleenen, die deze vergunning aan den een verleent (o. a. aan den hierboven genoemden veroordeelde), aan den ander weigeren kan, na ge hoord te hebben den aanklager (het O. M.), doch zon der te hooren den rechter, die het vonnis heeft geveld, of den verdediger. Daar dus de beslissing in deze geheel is overgelaten aan het welgevallen van den minister, is zegt het „Paleis van justitie' door het besluit van 29 September 1875 (Stbl. no, 5) aan den minister een recht tot het verlee nen van eene soort van gratie toegekend zoo geheel in strijd met onze constitutioneele instel lingen en met de eerste beginselen van strafrecht, hetwelk tot zooveel misbruiken en persoonlijk gunstbetoon kan aanleiding geven, dat wij ons geroepen voelen de zaak der pistole spoedig tot een opzettelijk onderwerp van behandeling te ma ken, en meer speciaal de aandacht der volksver tegenwoordiging daarop willen vestigen. Men versta ons wel, voegt gemeld blad er bij, wij treden al leen in een critiek der zaak, geheel afgescheiden van de aan den bovengenoemden veroordeelde ver leende gunst. Zondag had op den Heelweg te Vars- seveld een knaap van 17 jaren de roekeloosheid tusschen de draaiende wieken van een molen heen en weer te loopen, met het gevolg dat hij doodelijk getroffen werd. Een uur daarna was hij reeds overleden. Zondag-middag tevier uren brak te Hooge-Zwaluwe in een schuur van den heer L. M. De Visser brand uit. Deze schuur was door den eigenaar, ter gelegenheid van het huwelijk zijner dochter, ingericht tot danszaal en fraai ver sierd. De brand werd het eerst opgemerkt aan het dak. Hoewel de vlammen er reeds uitsloegen, heeft de brandweer ze nog bijtijds kunnen blusschen. Men vermoedt dat de oorzaak gezocht moet worden in eene brandende prop, die bij het schieten in het rieten dak is geraakt. Door een onbekende oorzaak ontstond gisterochtend brand in eene ta- bakschuur aan den Stokweg te Rhenen. In onge veer een half uur was de schuur en daaraan verbonden woning in de asch gelegd. Alleen eenig huisraad heeft men kunnen redden. De pas binnengehaalde tabaksoogst en eene partij tabak van een vorig jaar werd mede vernield. Naar men zegt was het getimmerte verzekerd. In den nacht van Zondag op Maandag brak in een brood bakkerij te Wijk-bij-Duurstede brand uit, die spoedig zóó hevig werd, dat van den inboedel na genoeg niets kon worden gered. Door spoedige en krachtdadige maatregelen van de brandweer

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1