N°. 5390. A'. 1877. 10 September. Maandag Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1-40' Afzonderlijke Nommerse 0 02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1-05. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 8 September. Zal op 15 dezer uitspraak worden gedaan in zake de kerkelijke quaestie alhier omtrent den door de gemeente-commissie ingevoerden hoofde- lijken omslag, thans heeft, naar het „Vaderland" verneemt, genoemde commissie weder een belas tingschuldige gedagvaard, om voor het kantonge recht alhier te verschijnen. Het diploma van goed afgelegd natuurkun dig examen, dat te Groningen wordt afgenomen, is uitgereikt aan de heeren J. G. Driesen, J. Rijnders, S. B. Selhorst en A. Van Selms. Aan de zwem- en badinrichting „Rhynzigt" zijn gedurende deze week 177 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4860 volwas sen personen en van 1114 kinderen. Men meldt ons heden uit Utrecht: Gister middag te halftwee werd in „Tivoli" de wedstrijd van muziekcorpsen voortgezet, waarbij de kamp bestond uit militaire- en schutterij-fanfare-corpsen, waaraan werd deelgenomen door dat van het derde reg. huzaren uit Den Haag, 20 personen, kapel meester de heer C. A. W. Bernhardt; van het tweede regiment huzaren uit Den Bosch, 22 pers., kapelmeester de heer Joh. E. Van Hemert; van het instructie-bataljon te Kampen, 23 pers., kapel meester de heer J. F. E. Eischervan de schut terij te Hoorn, 18 pers., kapelmeester de heer H. F. A. Utermohlenj het koninklijk Dordrecht's fanfarecorps, 36 pers., kapelmeester de heer C. Boumak, en van de schutterij te Nijmegen, 22 pers., kapelmeester de heer H. Henning. De uit slag is dat de jury heeft besloten van de militaire corpsen de eerste prijs, een zilveren medaille en f 300, toe te kennen aan het tweede regiment huzaren, en de tweede prijs, een zilveren medaille, aan het derde reg. huzaren, alsmede een extra tweede prijs aan het instructie-bataljon van Kampen, beide laatsten onder toevoeging eener premie in geld. De eerste prijs voor muziekcorpsen van schut terijen is niet toegekend; de tweede prijs, een zilveren medaille, werd behaald door het Nijmeeg- sche schutterij-muziekcorps. 's Avonds te zeven uren nam het concours van harmonie-muziek voor steden boven de 40,000 inwoners een aanvang en wel tusschen het muziek corps der schutterij van Den Haag, p. m. 40 personen, kapelmeester de heer C. J. Becht; dat van Utrecht, p. m. 40 pers., kapelmeester de heer C. Coenen, en het orkest van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, p. m. 50 personen, kapelmeester de heer Joh. M. Coenen. In dit concours werd de eerste prijs, een zilveren medaille en f 500, behaald door het orkest van het Paleis voor Volksvlijt; terwijl een tweede prijs, een zil veren medaille, werd waardig gekeurd aan de muziekcorpsen der schutterijen van Utrecht en Den Haag. Hedenmiddag te twee uren werden de staf- muziekcorpsen, die van avond aan den wedstrijd zullen deelnemen, aan het Eijnspoorwegstation afgehaald en op plechtige wijze in „Tivoli" ont vangen. Dit laatste gedeelte van den wedstrijd bestaat uit militaire harmonie, waarvoor als eerste prijs is uitgeschreven een zilveren medaille met f 400 en als tweede prijs enkel een zilveren medaille. Naar deze prijzen zal worden gedongen door de stafmuziek van het vierde regiment infanterie uit Beiden, 28 pers., kapelmeester de heer A. Grent- zius; van het zevende reg. inf. te Amsterdam, 32 pers., kapelmeester de heer H. Sonneman; van het achtste reg. inf. te Arnhem, 34 pers., kapelmeester de heer A. Van Leeuwen, en van de koninklijke Nederlandsche marine van Den Helder, 31 pers., kapelmeester de heer W. L. Weckesser. De stafmuziek van het vierde regiment zal bij die gelegenheid uitvoeren de voor al de corpsen door de commissie vastgestelde Ouverture „Egmont" van Van Beethoven en als nummer naar eigen keuze Dunkler's Souvenir de l'opéra „La Eille du Régiment" van Donizetti. Na afloop daarvan zal er een groote militaire taptoe plaats hebben door de gezamenlijke muziekcorpsen, alsmede bengaalsche verlichting van het gedecoreerde feest terrein, groot vauxhall, algemeene gasilluminatie enz. enz. Morgenmiddag te twee uren zal de plechtige uitreiking der prijzen geschieden. Men meldt uit BrouwershavenTer herin nering aan den geboortedag van vader Cats zal hier een driedaagsch feest gegeven worden. Bij die gelegenheid zal de rederijkerskamer „Jacob Cats" een tooneelstuk, tevens gelegenheidsstuk, dat nog ter perse is, opvoeren, waartoe de heer J. K. De Regt uit Leiden zich verbonden heeft in het be gin van November de repetitiën te komen leiden. De deelneming hier ter stede is algemeen. Het Staatsblad n°. 175 bevat het kon. besluit van 1 dezer tot nadere wijziging van eenige artikelen van het reglement betreffende den vorm, de samenstelling en de afmetingen der maten en gewichten, vastgesteld bij koninklijk besluit van 16 October 1869. Bij kon. besluit is met het instellen van een onderzoek naar, en het uitbrengen van een verslag aangaande den toestand van de heden- daagsche nijverheid, uit het oogpunt van kunst en smaak beoordeeld, alsmede omtrent de mid delen welke tot verbetering en ontwikkeling dier kunst-industrie aan te wenden zijn, een en ander naar aanleiding van de thans te Amsterdam ge opende tentoonstelling van kunst op nijverheid toegepast, eene tijdelijke rijkscommissie belast, be staande uit de heeren: E. Gugel te Delft, P. N. Muller te Amsterdam, D. Van der Keilen Dz. te 's-Gravenhage, J. R. De Kruyff te Amsterdam, dr. V. S. M. Van der Willigen te Haarlem. De luitenant-generaal Mac Leod, vergezeld van zijn adjudant den kapitein jhr. Spengler, die door den koning der Nederlanden naar Benrath. bij Dusseldorf, waren gezonden, om den keizer van Duitschland namens den koning te compli menteeren, zijn door den keizer met de meeste onderscheiding ontvangen. De generaal en zijn adjudant hebben de keizerparade, alsmede de groote manoeuvres van het zevende legercorps in 't gevolg van den keizer bijgewoond, en de grootste gastvrijheid bij hem genoten. Den dag vóór het vertrek van den generaal Mac Leod werd hem namens den keizer zijn benoeming tot ridder grootkruis van den Rooden Adelaar medegedeeld, terwijl jhr. Von Spengler de benoeming ontving tot ridder van de Koninklijke Kroonorde 3de kl. Door Z. M. den koning-groothertog is be noemd tot ridder in de orde van de Eikekroon de luit.-ter-zee 2de kl. L. R. Koolemans Beynen, die de twee Noordpool-expeditiën met het Engel- sche schip „Pandora" medemaakte en te dier zake onlangs van H. M. de koningin van Groot-Brit- tannië te Arctic-Medal ontving. De heer Henri Bogaerts, uitgever van „le Courrier de la Meuse", is benoemd tot ridder der orde van Gregorius den Grooten. De algemeene commissie te Gorcum, tot leniging der rampen, ontstaan door watersnood in Maart 1876, heeft haar rekening en verant woording openbaar gemaakt. Bij haar werd ont vangen een totaal van f 28,773.47; zij gaf daar van uit f 11,273.47deponeerde verder 8800 bij de Gorcumsche Bank; zond f 1000 aan den com missaris des konings in Groningen en f 2700 aan de watersnood-commissie te Amsterdam. Behalve bovengenoemd bedrag in geld kwamen nog verschil lende artikelen, zoo kleedingstukken als levens middelen, bij de commissie in. De miliciens der bereden corpsen van de lichting 1877, zullen den 2den October onder de wapenen moeten zijn tot eerste oefening in den wapenhandel. Gemengd Nieuws. Donderdag-avond is uit het Zuider Buiten-Spaarne, onder Haarlem, in de nabijheid van de zwemschool, het lijk opgehaald van eene 35-jarige dienstbode, die reeds eenige dagen was vermist. Te Utrecht is Donderdag een deser teur gevat van het algemeen depot van discipline te Naarden. In burgerkleeding zat hij in een herberg. Te Arnhem is gisterna cht weder eene kostbare spiegelruit bij een winkelier ingeworpen. Een persoon, die bezig was met eene andere ruit stuk te slaan, werd dienzelfden nacht door de politie gearresteerd. Te Kampen heeft men, naar de „N. Rott. Ct." meldt, Dinsdag vergeten een wet houder te benoemen. Donderdag-morgen kwamen perRijn- spoorweg van Rotterdam een zestal Amerikaan- sche matrozen te Amsterdam aan, waarvan twee onmiddellijk door de politie werden in arrest ge nomen. Onderweg hadden zij twist gekregen, en een hunner zoo toegetakeld, dat zijn linkeroog buiten de kas hing en zijn gelaat gedeeltelijk ont- vleescht was. De drie anderen waren dadelijk in eene vigilante gekropen en weggereden, doch wer den spoedig door de politie opgespoord. De ver wonde werd naar het gasthuis gebracht, na voor- loopig te zijn verbonden in den politie-post in de nabijheid. Donderdag is op 'srijks werfteHelder een jongen, op het torentje werkzaam, daar afge vallen en heeft zich zoo ernstig aan het hoofd bezeerd, dat hij weinige oogenblikken daarna is overleden. Het gerechtelijk onderzoek van het lijk der vrouw uit het slop in de Koningstraat te Amsterdam schijut geen genoegzaam rechtskun digen grond voor het vermoeden van moord te hebben opgeleverd. In „de Brakke Grond" zijn Woens dag geveild 67 balen katoen, diverse soorten, die door de Amsterdamsche katoenmakelaars-vereeni- ging geëxposeerd zijn geweest op de tentoon stelling in April en met goud bekroond. Deze 67 balen hebben de belangrijke som van f 7291 opgebracht. Voor een baal „Caroline Townsend," 151 kilo, (extra superfine) werd de fabelachtige prijs van f 315, voor een dito „Seabrook fine," 125 kilo, f 230.50, voor een dito „Florida," 85 kilo, 146 betaald. Vijf monsterkasten brachten f 213 op, terwijl voor een miniatuur katoen pers met opgezetten adelaar f 37 werd besteed. De hofmeester van de stoomboot „Torrington", van Rotterdam naar Londen, is te Southampton veroordeeld tot 100 pd. st. boete of zes maanden gevangenisstraf wegens het smok kelen van sigaren, tabak en spiritualiën.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1