N°. 5389. A0. 1877. Zaterdag 8 September. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1-10. Franco per post Afzonderlijke Nommers PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regelsf 1-05. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. 8T A DS-UU ill CULTEN. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 5den September jl. invor derbaar verklaard kohier der patentbelasting over het lste kwartaal, dienst 1877/78; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 7 September 1877. Uit de Gemeentehegrooting. i. Bemerkten wij het niet reeds aan de vrij wat afgekoelde temperatuur, dat het met den zomer gedaan is, nog andere verschijnselen zouden er ons aan herinneren, dat de herfst ophanden is, en daaronder de telken jare met bewonderenswaar dige regelmatigheid terugkeerende „Memorie van toelichting tot de gemeentebegrooting". Geen won der, dat ook wij met even groote regelmatigheid ons nederzetten om hier en daar eens een blik te slaan in het 75-tal bladzijden van dat voor ieder belastingschuldige zoo belangrijk document in zijn deftig groot-formaat. Wij hebben onze aanslagbiljetten thuis en willen nu ook wel eens graag weten, waartoe ons goeie geld alzoo zal worden gebruikt. Het bedrag dier aanslagbiljetten zal voor de meesten onzer stadgenooten wel niet veel verschil opleveren bij dat van vorige jaren, althans de hoofdpost der inkomsten om van het aandeel in 's Rijks belastingen ad 104,687 tegen 101,500 in '77 niet te spreken nl.de plaat selijke dir. belastingen, levert volgens de raming voor 1878 ad 115,000 een verschil van slechts 3000 op met die, vastgesteld voor '77, welke dus 112,000 bedraagt. Doch laat ons liever beginnen met een blik te slaan op de uitgaven. Immers bij een gemeente begrooting regelen zich in zekere mate de inkom sten naar de uitgaven, juist het tegenovergestelde van hetgeen in een gewone huishouding plaats heeft, waar men de uitgaven naar de inkom sten schikt. De eerste post, die daaronder onze aandacht trekt, is die van de jaarwedden der sluiswachters, brugophalers enz., dien wij voor memorie vinden uitgetrokken, en wel om in het vervolg „de ont vangen bruggelden in hun geheel in de gemeente kas te doen storten, waarmede uit den aard der zaak een verhooging van de jaarwedden dier be ambten gepaard zal moeten gaan"; met andere woordenvaste tractementen zonder toeken ning aan de betrokken beambten van een zeker aandeel in steeds wisselvallige baten. Ziedaar een goed beginsel in toepassing gebracht, dat wel af zonderlijke vermelding verdient, al is de som, welke het hier geldt, juist niet zoo belangrijk. Een aanzienlijk verschil met vroeger jaren le vert de rubriek reis- en verblijfkosten, die, vroe ger 25 bedragende, thans voor 250 uitgetrok ken, m. a. w. vertiendubbeld is. Nu, dat de leden van het Dagelijksch bestuur voor hun uitstapjes (ifr functie met 25 een geheel jaar lang niet -toekwamen, laat zich begrijpen, en wanneer men weet, dat onder die 250 voorkomt 100, krach tens raadsbesluit van 17 Mei 1877 toegestaan voor reis- en verblijfkosten van den commissaris- Toorzitter der Duinwatermaatschappij, dan zal men zich die verhooging gemakkelijk kunnen verkla ren, al was het verschil ook al te groot om het met stilzwijgen voorbij te gaan. Gelukkig jaar van kalmte! mag volgnommer 77, verteringskosten voor huishoudelijk bestuur, stem- bureaux enz., ons wel doen uitroepen. Immers daarop is ƒ150 minder gebracht dan het loopende jaar, omdat er in '78 geen gewone verkiezingen moeten plaats hebben. Ruim ƒ7000 minder dan het thans loopende jaar is er uitgetrokken voor het onderhoud van bruggen enz., natuurlijk omdat er iii '78 niet zooveel aan buitengewone vernieuwingen zal behoeven te worden besteed. Ook voor aan voer van duinwater is minder geraamd, en wel ƒ6000, tegen ƒ9000 in '77, met het oog op de waarschijnlijkheid, dat reeds in den loop van '78 door het in werking treden der duinwaterleiding die aanvoer onnoodig zal worden. In verband daar mede staat de verhooging van de som voor volg nommer 100, bijdrage der gemeente in de kosten van aanleg eener duinwaterleiding, zijnde 22,500, tegen 11,250 in dit jaar, een vermeerderde uitgaaf, waartegen wel niemand, met het oog op het nuttige doel, bezwaar zal hebben, evenmin als tegen de voorgestelde verhooging van den volgenden post met ƒ9600 voor uitbreiding van het bestaande Liernur-stelsel in de buurt der Ge dempte Koepoortsgracht. Maakten wij boven met genoegen melding van een memoriepost om het daarin uitgedrukte be ginsel van toekenning van vaste tractementen, met minder voldoening staan wij stil bij een anderen post voor memorie, nl. dien voor het onderhoud van de schietbaan, en wel omdat het voornemen bestaat een voorstel in te dienen tot slechting der schietbaan, vermits het Rijk niet geneigd is de kosten van herstel voor zijn reke ning te nemen. Velen ongetwijfeld zullen het met ons betreuren, dat deze voor menigeen zoo belang rijke aangelegenheid, die reeds zoo geruimen tijd aanhangig was, thans op die wijze zal worden be ëindigd. Wij hopen, dat daarin alsnog, zoo moge lijk, een andere beslissing zal worden genomen. Waar reeds menige post, gelijk wij hebben ge zien, tot onvermijdelijke verhooging aanleiding gaf, zouden wij ongaarne tot onnoodige verhooging willen aansporen. Een uitzondering maakt volg nommer 112, belooniug van politiebeambten enz. Nog maar altijd kunnen wij ons niet verklaren, waarom het verschil in tractement tusschen de agenten lste en 2de klasse 50, dat tusschen die der 2de en 3de klasse ƒ100 bedraagt. Door het inkomen der laatsten van ƒ450 op 500, en alzoo op ƒ10 per week te brengen, zou men, met het oog op hun eigenaardige stelling in de maatschappij zeker bijdragen niet alleen om hun een ietwat minder zorgvol bestaan te verzekeren, maar ook om hun prestige te verhoogen, terwijl die geheele ver meerdering de hoofdsom onder genoemd nummer van 27,400 slechts tot 29,400 zou opvoeren. In dit geval zeker geen overwegend bezwaar. LEIDEN, 7 September. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis dat de commissie, belast met het exa- mineeren van hen, die eene acte van bevoegd heid als arts of als tandmeester wenschen te ver krijgen, of hunne vroeger verkregen bevoegdheid verder wenschen uit te breiden, zitting zal hou den op a. s. Woensdag en volgende dagen te Utrecht. Op de 63ste algemeene vergadering der ver- eeniging van en voor Nederl. industrieelen, Woens dag in Den Haag gehouden, ontving de voorzitter, de heer A. H. Eigeman, van de aanwezige en van een dertigtal afwezige leden velerlei bewijzen van hartelijke deelneming ter gelegenheid zijner benoe ming tot ridder der orde van de Nederl. Leeuw. Uit het verslag stippen wij alleen aan dat het bewind na voortgezette inzameling van gegevens ter wederlegging der bekende nota. De Gelder zich ter zake mondeling en schriftelijk heeft ge wend tot den minister van koloniën, zoomede bij adres tot den minister van binnenl. zaken, en tot de Tweede Kamer. Het bewind der vereeniging staat vast in de overtuiging dat de bedoelde nota overvloeit van onnauwkeurigheden en de Neder- landsche nijverheid ten onrechte bestempelt als onbekwaam en machteloos tot vervaardiging der daarin besproken voorwerpen. Men drong aan op een vernieuwde poging ten einde een afzonderlijk ministerie van nijverheid te verkrijgen en weuschte dat daartoe stappen bij den koning zouden ge schieden, doch op de verzekering dat het in de bedoelingen van Z. M. zou liggen de belangen onzer nijverheid persoonlijk te onderzoeken, besloot men vooreerst af te wachten waartoe de ingediende adressen zouden leiden. De heer Yan der Noorda (firma Yan Heyns- bergen) heeft in het bewind zitting genomende heer Tieleman van de firma Dros en Gebrs. Tie- leman te Leiden had voor zijne benoeming bedankt, zoodat er nog één vacature te vervullen blijft. Na afloop der vergadering werd den voorzitter van wege de overige leden van het bewind een feest maal aangeboden. Bij den gistermiddag te Utrecht aangevangen nationalen wedstrijd van muziekcorpsen is van de harmoniecorpsen voor steden van 5000 tot 20,000 inwoners de eerste prijs toegekend aan het stede lijk schutterij-muziekcorps van Kampen, 32 per sonen sterk, kapelmeester de heer A. J". Gaillard, na loting met de „Koninklijke Harmonie" van Roermond, p. m. 60 pers., kapelm. de heer Louis Guillaume, welke de tweede medaille verkreeg, met een diploma vermeldende dat deze prijs gelijk stond met den eersten. Een tweede prijs is alzoo niet toegewezen, 's Avonds te zeven uren volgde de wed strijd voor steden van 20,000 tot 40,000 inwoners, waaraan door de schutterij-muziekcorpsen van Haarlem, Breda en Dordrecht werd deelgenomen. De uitslag daarvan is dat de jury, bestaande uit de heeren J. C. Boers, E. Dunkier, G. A. Heinze, Richard Hol en W. F. G. Nicolaï, met vier tegen één stem besloot geen eersten prijs toe te kennen, doch met algemeene stemmen de Dordrechtsche schutterij, 48 pers., kapelm. de heer C. Van der Lin den, den tweeden prijs met 200 waardig keurde. Morgen viert de boekbindersknecht M. Martijn, werkzaam ter drukkerij van den heer J. J. Groen alhier, zijn 7 2ste geboortefeest en tegelijk gedach tenis van zijn 60-jarigen dienst bij het vak. Op 8 September 1817 als boekverkoopersjongen in dienst getreden zijnde, was hij tot 1829 achter eenvolgens werkzaam, toen hij opgeroepen werd om als milicien het vaderland te dienen. Bij het uitbreken der Belgische onlusten werd hij gewond, ten gevolge waarvan hij zeer doof ishij bracht ook in België 21 maanden in krijgsgevangenschap door. In 1835 eervol gepasporteerd zijnde, her vatte hij zijn handwerk. Gedurende de vijf laatste jaren was hij bij zijn tegenwoordigen patroon werkzaam. Na den dood zijner vrouw in het Minnehuis opgenomen zijnde, zij het den nog altijd krassen, met lust en ijver bezielden grijs aard vergund, om na een veelbewogen leven nog menig jaar zijne krachten aan zijn vak te mogen wijden. Men schrijft ons uit Katwijk: De land- bouwfeesten zijn Woensdag onder het genot van

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1