Vrijdag 7 September. N°. 5388. A0. 1877. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1-10. Franco per post Afzonderlijke NommersU-UA PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels105- Iedere regel meern 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, O September. Naar men verneemt heeft de hoogleeraar Teilegen te Groningen het professoraat bij de juridische faculteit alhier aangenomen. Bij de viering van het vierde eeuwfeest der universiteit te Upsala wordt de Leidscbe hoo- geschool vertegenwoordigd door den hoogleeraar dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen, die dezer dagen ook bet astronomen-congres te Stokholm bijwoonde, waar hij tot lid van het bestuur werd benoemd, alsook tot lid der deputatie uit de bui- tenlandsche leden die bij den koning is ontvangen. Er werd o. a. besloten de volgende vergadering in 1879 te Berlijn te houden. Van de 261 leden waren er 40 aanwezig. Op de tentoonstelling der afdeeling „Kat wijk, Rijnsburg en Valkenburg" van de Holl. Maatschappij van landbouw, 4 en 5 dezer te Katwijk aan den Rijn gehouden, zijn de volgende bekroningen toegekend Witte tarwe, 1ste prijs L. v. Tilbure, te Rijns- burg; 2de pr. L. v. d. Mey, te Oegstgeest. K°gge> 1ste pr. L. v. Tilburg2de pr. B. Vooys, te Katwijk a/d. Rijn. Haver, 1ste pr. C. v. Delft, Kz. te Katwijk a/d Rijn2de pr. A. v. d. Mey, te Oegstgeest. Groene erwten, 1ste pr. B. Vooys, te Katwijk a/d Rijn2de pr. Er. Meyer, te idem. Capucijner erwten, 1ste pr. W. A. Blok huis, te Noordwijk; 2de pr. D. M. Verhoef, te Oegstgeest. Lijnzaad, lste pr. D. v. Delft, te Rijns - burg. Blank vlas, lste pr. D. v. Delft, te Rijns- burg; 2de pr. A. v. d. Mey te Oegs tgeest. Blauw vlas, 2de pr. G. v. d. Eykel te Rijnsburg. Zandaardappelen, lste pr. Er. Meyer te Katwijk a/d Rijn; 2de pr. D. v. Leeuwen te idem. Man- gelwortelen, lste pr. P. De Wit te Valkenburg, 2de pr. Er. Meyer te idem. Koolrapen, lste pr. D. C. v. Leeuwen te Katwijk a/d Rijn. Bloem kool lste pr. D. v. Delft te Rijnsburg; 2de pr. A. v. d. Eykel te Katwijk a/d Rijn. Koolsoorten, pr. van het bestuur, H. Hogewoning Cz. te Rijns burg; roode kool, lste pr. D. v. Delft te idem; drie koolsoorten, 2de pr. Corn. Pau te idem. Uien, (charlotten), pr. van het bestuur D. v. Leeuwen, te Katwijk a/d Rijn; uien, lste pr. A. v. d. Eykel te idem2de pr. D. v. Delft te Rijnsburg. Moesgroenten, lste pr. J. De Broeder Az. te Katwijk a/d Rijn. Tulpen, lste pr. R. M. Taat te Katwijk a/d Rijn2de pr. Fr. Meyer te idem. Fuchsia's, lste pr. H. Beekman te Oegstgeest. Geraniums, lste pr. H. Beekman, te Oegstgeest; zonale geraniums, 2de pr. W. Joosten te Val kenburg. Leliën, pr. van het bestuur J. v. Leeu wen te Leiden; bloeiende leliën in verschillende soorten, lste pr. J. M. De Ruiter bij Voorscho ten; sierplanten, 2de pr. J. D. Speet te Zoeter - woude. Bloembed, lste pr. J. v. Leeuwen te Lei den. Bloembouquet, lste pr. J. v. Leeuwen te Leideneen versierde bloemenmand 2de pr. I'H. R. Boekweg, te Wassenaar. Peren, 2de pr. T. A. O. De Ridder, te Katwijk a/d Rijn. Appe len (Gravensteiner), 2de pr. T. A. O. De Ridder te idem. Perziken, lste pr. H. Beekman, te j Oegstgeestblauwe druiven lste pr. H. R. Boek weg, te Wassenaar. Witte druiven lste pr. H- Beekman, te Oegstgeest. Meloen lste pr. H. 9 Beekman, te Oegstgeest. Boter, lste pr. Fr. Meyer, te Katwijk a/d Rijn; 2de pr. D. M. Verhoef, te I Oegstgeest. Leidsche kaas, lste pr. G. De Wit, te Noordwijk; 2de pr. C. v. Paridon, te Katwijk I a/d Rijn. Vier Noordholl. kazen, lste pr. P. I Ciggaar, te Sassenheim. Vier Goudsche kazen, lste pr. P. Ciggaar, te Sassenheim; 2de pr. P. Verbeek, te Noordwijk. Stroosnijmachine, lste pr. A. Uittenbogaart, te Rijnsburg. Grasmaaimachine, 2de pr. P. Ciggaar, te Sassenheim. Een verzame ling landbouwgereedschappen, lste pr. D. W. Gesink, te Katwijk a/d Rijn; 2de pr. Gebrs. Grimbergen, te Rijnsburg. Eene vierjarige merrie, lste pr. Joh. v. d. Gugten Dz., te Katwijk a/d Rijn; 3'/jjarig paard 2de pr. D. M. Verhoef, te Oegstgeest. 3jarig paard (inl. ras), lste pr. K. v. Delft, te Rijnsburg; idem (Geldersch ras), 2de pr. F. J. Parlevliet, te Noordwijk. Ij arig paard, pr. van het bestuur, A. Uittenboo- gaart, te Rijnsburg; lste pr. K. v. Delft, te idem; 2de prijs P. Verbeek te Noordwijk. Veulenmerrie, lste pr. D. M. Verhoef, te Oegst geest. Merrie met veulen, 2de pr. G. De Wit, te Noordwijk. ljarige stier, lste pr. F. J. Parlevliet, te Noordwijk; 2de pr. Joh. v. d. Gugten Dz., te Katwijk a/d. Rijn. 1 vette os, lste pr. Gebr. v. Schie, te Leiden; 2 vette koeien, 2de pr. J. Pz. Brussee te Rijnsburg 2 melkkoeien, lste pr. C. v. Velzen, te Voorschoten; 2de pr. Vink en Ver beek, te Zoeterwoude. 2jarige pinken, lste pr. D. J. Ciggaar, te Sassenheim. 2 Graskalveren, lste pr. Vink en Verbeek, te Zoeterwoude. Een vet kalf, lste pr. L. W. Mill, te Katwijk a/d. Rijn; 2de pr. Fr. Meyer, te idem. Rammen, lste en 2de pr. J. Noë Jr., te Leiden. Lammeren lste J. Pz. Brussee, te Rijnsburg; 2de D. M. Verhoef, te Oegst geest. Vette schapen, lste pr. Fl. Varkevisser, te Katwijk aan Zee2de pr. J. Ciggaar, te Sassen heim. Mei varkens, lste en 2de pr. Fr. Meyer, te Kat w. a/d. Rijn. Geiten, lste pr. K. Vos, te Rijnsburg. 1 cocbinchina haan en 4 hennen, lste pr. G. v. d. Spruyt, te Leiden4 hennen en haan, 2de pr. N. Bol, te Valkenburg; 2 eenden met een waard, prijs van 't bestuur C. M. Van Leeuwen, te Leiden; 1 waard en twee eenden, lste pr. Johs. v. d. Gugten Dz., te Katwijk a/d Rijn; 2 kwa kereenden en een waard, 2de pr. P. v. Rhijn, te Leiderdorp; 1 paar Mexikaanscbe goudvinken, 2de pr. G. S. Spruit, te Leiden; 12 soorten duiven lste pr. C. M. van Leeuwen, te Leiden. Eieren lste pr. Ph. Deys, te Katwijk a/d Rijn. Konijnen lste pr. H. Keppel, te idem. Tuin- spuit, prijs van 't bestuur W. A. Blokhuis, te Noordwijk. Verzameling van verschillende voor werpen van kurkschors, gevuld met planten, prijs van 't bestuur, J. v. Leeuwen, te Leiden. 2 stuks Derby kazen, van Juni jl., prijs van 't bestuur, F. J. Parlevliet te Noordwijk. Aalbessen, prijs van 't bestuur Ph. Deys, te Katwijk a/d Rijn. De verkiezing van een lid van de Tweede Kamer, in het hoofdkiesdistrict Eindhoven, noodig geworden door het ontslag van den heer mr. P. J. A. Smitz, zal plaats hebben op 25 dezer, en de herstemming, zoo noodig, op 9 October. Naar men verneemt zal Zaterdag des middags te 12 uren door de officieren van het garnizoen der residentie te Waalsdorp naar de schijf worden geschoten en zal Z. M. de koning daarbij tegen woordig zijn. De Nederlandsche hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling in 1876 verzoekt ieder, die vermeent nog iets te vorderen te hebben van of verschuldigd is aan genoemde hoofdcom missie, hiervan opgave te doen vóór den 12den September e. k. aan den voorzitter te Haarlem zullende na dien datum geene vorderingen meer in aanmerking komen. Aan de Rijkslandbouwschool wordt op eene jaarwedde van f 1800 een leeraar in de staatsweten schappen en het boekhouden verlangd. Aanmelding bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. M. Salverda te 's-Gravenhage. Zr. Ms. schroefstoomschip „Macassar", onder bevel van den luit.-ter-zee lste kl. J. C. Commijs, is in den ochtend van dan 5den dezer te Malta aangekomen. De heer A. G. L. Trossarello, onder-secre taris des konings, is tot officier der orde van de Eikekroon benoemd. H. J. Roessingh is erkend en toegelaten als consulair agent van Frankrijk te Groningen, op den voet van Ned. onderdaanals id. te Cura?ao is erkend en toegelaten J. Blasini, aldaar. De lste luit. H. Brouwer, instructeur op den hoofdcursus te 's-IIertogenbosch, is van het 4de bij het 5de reg. inf. overgeplaatst. Z. M. heeft aan den Afrikaanschen fuselier der inf. A. Ruuk, als blijk van goedk. en tevr. wegens de op 13 Mei 1877 volbrachte redding 'van den Europeeschen sergeant F. Zeegers, uit den sterk gezwollen en snelstroomenden Koeroeng Doroe onder Nesoeh (Groot Atjeh) en aan den Euro peeschen ziekenoppasser P. M. Guéret, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van een op 19 Mei jl. in zee gevallen inl. matroos, die nende aan boord van het stoomschip „Bromo", op ziekentransport naar Atjeh, toegekend de bron zen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift. Gemengd Nieuws. In deArnh. Ct. leestmen: Deheer Moor zal niet bij het Rotterdamsche tooneelgezelschap zich aansluiten. Te IJmuiden zal geen brandweer worden opgericht. Al wederom twee berichten, giste ren verspreid en heden tegengesproken. Het Leidsch Dagblad bevat ook eene gedeeltelijke tegenspraak van het bericht omtrent de drijvende kistjes van sol daten van het Leidsche garnizoen, die op last van een commandant in den Rijn zouden zijn gewor pen. Die tegenspraak geldt slechts het opvisschen van de kistjes door jongens van de kweekschool, maar wij blijven op een volkomen démenti hopen. De grondslag van die hoop is de zoo dikwijls herhaalde verzekering van militaire zijde, dat er tegenwoordig zooveel gedaan wordt om den sol daat het verblijf in de kazerne aangenaam te maken. Dit doel komt ons voor niet te worden bevorderd, wanneer de soldaat afstand moet doen van een eigen bewaarplaats van versnaperingen, kleinigheden enz. Te Vlissingen zon de inboedel wor den verkocht van een persoon, die beweerde onver mogend te zijn, om het verschuldigde in den hoofdelijken omslag te betalen. Nauwelijks was het eerste voorwerp op tafel gebracht, of het talrijk opgekomen gemeen drong op, zoodat de tafel ten onderste boven en de politie bijna onder den voet geraakte. De hulp der militaire macht werd inge roepen en waarschijnlijk zouden ongeregeldheden hebben plaats gegrepen, indien de commissaris van politie niet voor het eerste voorwerp, een boeken rekje, f 40 had betaald, waardoor de belasting was voldaan en alle kosten gedekt waren. Bij de parade, Dinsdag door het gar nizoen te Utrecht gehouden, werden door den inspecteerenden kolonel Frankamp alle onderoffi cieren der verschillende wapens met arrest gestraft wegens het niet dragen van modelschoenen. Daar het gebruik van buitenmodelschoenen door onder officieren, steeds oogluikend was toegelaten, waren de meesten hunner waarschijnlijk zelfs niet meer in 't bezit van officieel schoeisel. Een der Arnhemsche oproermakers, die zich aan rebellie jegens een politie-agent had schuldig gemaakt, werd Dinsdag door de rechtbank

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1