N°. 5386. A". 1877. Woensdag 5 September. STAD S-B Jïï lil C li TEN. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1AO. 1 40 Franco per post Afzonderlijke Nommersn °-°- De Bnrgemceater Tan Leiden doet te weten, dat ter TerTnlling der Taeatnre, ontstaan door de periodieke aftreding Tan de Wet houders P. I. DE FREMERY en Mr. P. C. L1BRECHT LE- ZWIJN als leden Tan den Raad, in de GemeenteraadaTergadering Tan heden tot Wethonder zijn benoemd de Heereu PETRUS ISAaCUS DE FREMERY, en Mr. PAUL CLAUDE LIBRECHT LEZWIJN. De Bnrgemeeater voornoemd, DE FREMERY, Weth. 1». Bnrg. Leiden, 4 September 1877. De Bnrgemeester Tan Leiden doet te weten, dat, ten gevolge der jaarljjksche aftreding van de leden der vaste Commissien, door den Gemeenteraad Toor dit jaar nit zijn midden zijn be noemd de volgende leden, als: a. Voor de Commissie van Fabricage: de HH. J. I. VAN WENSEN en J. C. VAN DER ZWEEP van welke Commissie de Wethouderde heer L. M. DE LAAT DE KANTER voorzitter is. t. Voor de Commissie van Financiën: de HH. H. C. HARTEVELT, voorzitter, Mr. A. VAN HETTINGA TROMP en Mr. P. A. VAN DER LITH; c. Voor de Commissie belast met het ontwerpen van en her- aien der plaatselijke verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd: de HH. Mr. R. Th. BIJLEVELD en Mr. P. A. VAN DER LITH, van welke Commissie de Bnrgemeester voorzitter is en d. Voor de Commissie belast met het ontwerpen van en herzien der plaatselijke verordeningen, betreffende de hnishouding zier gemeente: de HH. Mr. J. E. GOÜDSMIT, voorzitter, Mr. C. COCK en Mr. L. D. SURINGAR. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Bnrgemeester voornoemd, DE FREMERY Weth. lo. Burgemeester. Leiden, 4 September 1877. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 6 September, des namiddags te drie uren. Punten ter behandeling: 1». Voordracht betrekkelijk de oprichting van eene inrichting tot opleiding van O.-I. ambtenaren (175 en 182.) 2°. Benoeming van een Curatorium voor de bovenvermelde in richting (175.) LEIDEN, 4 September. De 37ste verjaardag van Z. K. H. den prins van Oranje werd heden alhier herdacht door het uitsteken der vlag van de openbare en enkele particuliere gebouwen en het houden van parade op de Ruïne. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, belast met het afnemen van het eerste natuur kundig examen, en van het natuurkundig examen voor hulp-apothekers, zitting zal houden op 10 September e. k. en volgende dagen te Amsterdam en die voor het afnemen van het examen van apotheker en van de practische examens van hulp apotheker 2.1 September e. k. en volgende dagen te Leiden. w. Omtrent den grooten nationalen muziekwed- strijd te Utrecht wordt het volgende medegedeeld Donderdag den 6den zullen des middags te 12 uren verschillende muziekcorpsen van het Rijn spoorwegstation afgehaald en naar „Tivoli" geleid worden. Zeven verschillende corpsen zullen dien dag aan den wedstrijd deelnemen, ruim 250 per sonen tellende, namelijk de dd. schutterij te Kampen, .iel, Haarlem, Breda en Dordrecht en de harmo nieën uit A enlo en Roermond. Vrijdag zullen des namiddags te balftwee aan den wedstrijd deelne men de fanfare-corpsen van het 3de en 2de regi ment huzaren en van het instructie-bataljon te Kampen, de schutterijen uit Hoorn en Nijmegen en het Dordrechtsch fanfare-corps, des avonds te r uren de schutterijen uit 's-Hage, Utrecht en het orkest van het paleis voor volksvlijt; dien dag ruim 270 personen. Denzelfden dag des namiddags te halfzes zal in het Lukaspark een fraai programma worden uitgevoerd door de stafmuziek van het 8ste regiment. Door de vereeniging van volks vermaken zullen alsdan weder kosteloos programma's worden uitgereikt en bij de finale zal het terrein met Bengaalsch vuur verlicht worden. Zaterdag zullen des namiddags te 2 uren de stafmuziek corpsen van het Rijnspoorstation gehaald worden en wel die van het 4de, 7de en 8ste reg. en van de kon. Ned. marine123 personen nemen aan den wedstrijd dien dag deel, die des avonds met eene groote militaire taptoe in „Tivoli" wordt besloten. De hervormde kerk te De Rijp is, na den grooten brand in 1654, geheel vernieuwd en in de eerste daarop volgende jaren versierd met de thans nog voor het grootste gedeelte aanwezige gebrande glasramen, welke om hunne kunst- en historische waarde belangrijk zijn. De toestand, waarin deze glazen verkeeren, eischte dringende voorziening, waarom dan ook tot eene herstelling daarvan is besloten. Ten behoeve van deze her stelling is een rijkssubsidie toegezegd, te verdeelen over eenige achtereenvolgende jaren. Door de ker kelijke gemeente worden te dezer zake, gedurende een zelfde tijdvak, ook gelden verstrekt, terwijl bovendien 97 in de „Staatscourant" opgenoemde personen zich verbonden hebben tot het geven van geldelijke bijdragen. Het behoud van deze belangrijke glasschilderingen is nu voor een geruim tijdvak verzekerd. Zondag ontving de heer P. M. Snickers, als bisschop van Haarlem, de wijding. Te 10 uren ving de plechtigheid aan, die plaats had in de kapel van het seminarie te Warmond en verricht werd door den heer A. I. Schaepman, aartsbis schop van Utrecht, waarbij, naar kerkelijk gebruik, twee bisschoppen van elders adsisteerden. Voorts waren tegenwoordig de nuntius, het kathedraal kapittel van Haarlem, de dekens, eenige andere geestelijken uit het bisdom en van elders, de familie van den heer Snickers, benevens studenten der seminariën. De toetreding van de Argentijnsche republiek tot de algemeene postvereeniging, die aanvankelijk op 1 dezer was bepaald, is tot later uitgesteld. De oefeningsdivisie, onder bevel van den kapt.-ter-zee W. K. Van Gennep, is den 2den dezer van St.-Vincent (Kaapverdische eilanden naar Nederland vertrokken. Thans is rondgedeeld de uitvoerige memorie van beantwoording der regeering op het voorloo- pig verslag der Tweede Kamer omtrent het wets ontwerp tot herziening der wet op het lager on derwijs. De regeering begint met de betuiging, dat zij niet ontveinzen kan, dat de lezing van het voorloopig verslag een treurigen indruk op haar heeft teweeggebracht. Zij heeft toch, naar haar beste weten en vermogen, het voorname belang in dezepaedagogische verbetering, behartigd. In de opvatting van 't geen de grondwet eischt en be doelt nopens de verhouding van het openbaar en bijzonder onderwijs, stemt de regeering met de meerderheid in en ontkent dat van concessiën of schijnconcessiën sprake zou zijn. Wijziging van art. 194 der grondwet acht zij niet noodig en splitsing van de openbare school naar de gezindheden is niet wel vereenigbaar met de grondwet. Dat het ka binet is opgetreden met eene bepaalde taak ten opzichte van het lager onderwijs, kan niet worden toegegeven. Dat beoogd is eenzijdige richtingen te verzoenen, is waar, niet evenwel door een zwak en weifelend geven en nemen, maar wel door aan Van 16 regel»L05. Iedere regel meer0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. vulling van de leemten in de wet. Schoolplichtig heid acht de regeering niet raadzaam. De meerderheid der Kamer wil noch openbare ge- zindheidsscholen, noch restitutiestelsel. Maar waarom verklaart zij zich dan onvoldaan over den arbeid der regeering? Z. M. den koning heeft aan de mannen- zangvereeniging „Cecilia" te 's-Gravenhage den titel van koninklijke zangvereeniging verleend. Gisteravond bracht genoemde liedertafel een sere nade met fakkellicht aan haren directeur, den heer G. Hekking, wegens diens benoeming tot ridder in de orde van de Eikekroon. Gemengd Nieuws. Zondag-ochtend is het lijk van den zeventienjarigen jongeling, die sedert 11. Woens dag-avond te Voorschoten vermist werd, niet ver van de ouderlijke woning opgevischt. De burge meester was dadelijk ter plaatse tegenwoordig en uit de terstond gehouden lijkschouwing bleek, dat er geen geweld aan den overledene gepleegd is hij heeft hoogstwaarschijnlijk de plank gemist, die naar huis leidde. De deelneming met de diepbe droefde ouders, die in hem een oppassenden zoon verliezen, is algemeen. Aan de „Amsterd. Ct.was het be richt ontleend, dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te Amsterdam in een slop in de Koning straat een moord zou zijn gepleegd en dat de dader in hechtenis was. Het „Handelsblad" ver zekert thans, dat geen enkel bewijs voorhanden is dat er een moord is gepleegd, zoodat dan ook de vermeende moordenaar niet in hechtenis is geno men. Voorts verhaalt het omtrent die zaak het volgende: „Zaterdag-namiddag kwam een dokter op het politiebureau tweede sectie, om mede te deelen dat hij geroepen was om den dood te con- stateeren van een vrouw, die zonder onder genees kundige behandeling te zijn geweest, was overle den en in wier gelaat eenige lichte ontvellingen werden bespeurdhij zeide dit ook daarom, omdat de buren hem hadden verhaald, dat tusschen man en vrouw dikwerf twist had bestaan, en de man een dronkelap was. De politie ging met den dokter mede, maar vond de deur gesloten en den man niet thuis. Laatstgenoemde was bij zijn familie, werd door de politie geroepen om de deur te openen waarvan hij den sleutel had medegenomen, maar dien hij niet vinden kon, zoodat een smid werd ontboden. Toen vond men een lijk, reeds afgelegd, en waaraan geene uiterlijke teekenen van geweld- pleging, op de gemelde ontvellingen na, zijn te bespeuren. Het oudste der vier kinderen, vijfjaar oud, weet alleen dat vader en moeder vóór het naar bed gaan twist hebben gehad. De man, die met de kinderen afzonderlijk sliep, zegt dat hij zijne vrouw 's morgens dood in de bedstede vond. Zoo luidt het verhaal dat wij uit zekere bron hebben vernomen. Nu is het wel mogelijk, dat eene gerechtelijke lijkschouwing iets anders aan den dag brengt, maar zeker is het dat de politie geen termen heeft kunnen vinden om nu reeds aan moord te gelooven en den man in preventieve hechtenis te houden, die eenvoudig verklaart, dat hij zijn vrouw 's morgens dood gevonden heeft en dat van moord geen quaestie is. Niet ééa der door de politie gehoorde getuigen kan iets ten bezware van den man in deze zaak aan het licht brengen en men meent zelfs met zekerheid te weten dat de vrouw aan toevallen lijdende was. Een derge lijk toeval, door drift verergerd, is vermoedelijk de oorzaak van haar dood."

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1