KOLONIËN. hij zijne tevredenheid over hunne houding te kennen gaf. Van de binnenplaats wandelden de vorstelijke personen door de magazijnen naar de „Wassenaer", welk schip, evenals het wachtschip „Prins Maurits" binnen de sluis en het instructie- vaartuig daarbuiten, van boven tot beneden met vlaggen was getooid. In het want van de „Wasse naer" en de „Prins Maurits" paradeerden de knapen, en een driewerf hoezee werd aangeheven toen de koning en de prins zich aan boord van de „Was senaer" begaven. Zeer lang vertoefden zij op het schip. Tot in de kleinste bijzonderheden werd al les in oogenschouw genomen, de jongens deden allerlei evolutiën en ook de mariniers aan boord exerceerden onder het oog van den koning. Na een bezoek aan de werkplaatsen verlieten de koning en de prins te ruim halfdrie, onder de toejuichin gen der menigte, die op Kattenburg was samen gestroomd, 's lands werf en begaven zij zich naar het paleis op den Dam, waar te zes uren diner was in de Mozeszaal. Bij kon. besluit is bewilliging verleend op de akte van oprichting der naamlooze vennootschap Maatschappij ter verhuring van stoomkracht, te Rotterdam, aangegaan voor tien jaren, ten doel hebbende het verhuren van stoomkracht ten be hoeve der kleine industrie, in daartoe geschikte werkplaatsenkapitaal 50,000 in aandeelen van 1000, waarvan 39 geplaatst zijn. Directeuren de heeren M. Symons en J. A. Roest van Lim burg; commissarissen de heeren J. H. Klutgen, A. F. De Jonge en G. Van Sillevoldt Mz. Eveneens is bewilliging verleend op wijzigingen in de statu ten der naamlooze vennootschap Bergwerkvereeni- ging voor Nederland, en op de akte van oprich ting van de naamlooze vennootschap te Kinacul tuur-Maatschappij, te vestigen te Amsterdam, aangegaan voor 75 jaren, ten doel hebbende de exploitatie van landbouwondernemingen in Ned.- Indiëkapitaal ƒ500,000, in aandeelen van f 2000, uit te geven| in 5 seriën, ieder van 100,000. Directeuren de heeren G. C. Zimmer, scheikundige te Frankfort, M. Galenkamp, te Amsterdam, en dr. A. J. G. Kerner. De luitenant-ter-zee 1ste kl. P. J. Mercier wordt met 16 September a. s. gedetacheerd bij de gereedmaking van Zr. Ms. schroefstoomschip lste kl. „Atjeh". Z. M. de koning heeft bij kabinetsbesluit van 29 dezer den heer W. J. H. Furnée (firma Furnée en C0.), te 's-Gravenhage, benoemd tot Hd. bankier. Z. M. heeft tot consul der Nederlanden te Pernambuco, voor de provincie van dien naam, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, benoemd N. Niemeyer aldaar, het vice-consulaat der Ne derlanden te Porto Alegre is ingetrokken en in verband daarmede het ressort van den vice-consul te Rio Grande do Sul uitgebreid over de provincie van dien naam; met ingang van 15 Sept. be noemd tot kantonr. plaatsverv. te Sommelsdijk P. Van Duyvendijk, burgem. dier gem.; tot pre sident der arrond.-rechtb. te Leeuwarden jhr. mr. G. J. Speelman, thans vice-president van die rechtbanktot vice-president van die rechtbank, G. De Witt Hamer, gewezen presid. der voorin, arrond.-rechtb. te Deventer; bij de milit. administr. tot lsten luit.-kwartierm. bij het 7de reg. inf., den 2den luit.-kwartierm. D. J. Ten Klooster, van het corps; bij de cav. tot lsten luit. bij het 3de reg. huz. den 2den luit. C. H. Van der Mersch, van het corps; bij de art. tot lsten luit., den 2den luit. L. C. Dijxhoorn, van het wapen, gedet. bij de landmacht in West-Indië; bij den staf van het wapen, tot lsten luit. magazijnm. der art. van de 2de kl., de 2de luit J. II. Van Aanholt en C. De Kort, magazijnm. der art. van de 3de kl., respect, te Utrecht en te Heusden; tot lsten luit., de 2de luit. H. L. Horstman en N. S. Sluyters, magazijnm. der art. van de 3de kl., respect, te Utrecht en te Willemstad; bij het lste reg. vesting-art., tot lsten luit., den 2den luit. W. A. P. F. L. Rovers, van het corpsbij het 2de reg. vesting-art., tot lsten luit., den 2den luit. T. C. De Bordes, van het 2de reg. veld-art.den minister van oorlog H. J. R. Beyen benoemd tot Zr. Ms. adjudant in buitengew. dienst. Gremengd IVieuws. Van 25 tot 31 dezer z ij n te Ka t w ij k 10 schuiten met mooie vangst aangekomen, te zamen met 1205 kantjes pekel- en 60,000 stuks stenrharing. Besteed werd voor de pekelharing 24 a ƒ241/! per ton, voor groote steurharing 26 a 27, voor kleine ƒ17 a ƒ18 per 1000. De kantvisscherij kan door het onstuimige weer niet naar wensch worden uitgeoefend. Tengevolge van den velen regen zijn de meeste landen met aardappelen in het Zuidduin onder water gezet en bedorven; voor beste soort zonder bederf wordt besteed 5.50 'a ƒ6.50 per hectoliter. In de Amsterdamsche dagbladen komt de volgende mededeeling van de politie voor In het belang van den handel en zijn krediet in het buitenland, doch hoofdzakelijk ter beteugeling van uitgebreide zwëndelarij, worden expediteurs en agenten van buitenlandsche huizen gewaarschuwd tegen Willem Smit Co., laatstelijk in de Lelie straat 75, thans in de Tuinstraat te Amsterdam woonachtig, die deugdelijk vertrouwd met de kennis der nieuwe talen en een vlugge hand schrijvende, naar koopmansstijl met buitenlandsche huizen cor respondeert, voor aanzienlijke bestellingen van al lerlei aard orders geeft en na afzending der goe deren, hetzij voor eigen rekening, hetzij in com binatie met andere leden der zoogenaamde Longfirm, zich, zonder dat daarop ooit betaling volgt, van vaak kostbare handelsartikelen weet meester te maken. Het is gebleken dat Willem Smit Co. in intieme relatiën staat tot Anton Joseph Triebeis, „firma" A. C. Hoffman en Co., agent voor buiten landsche huizen, wonende in een kelderverdieping op de Keizersgracht bij de Brouwersgracht. De tentoonstelling te Amsterdam is gedurende de eerste zeven weken door 183,504 personen bezocht. Te Breda zijn gisteren geboeid bin- nengebracht twee meisjes, oogenschijnlijk van 15 en 18 jaar, die onder Prinsenhage een paar kin deren van hunne kleederen en sieraden beroofd hadden. Te Arnhem is Woensdag de avond vrij rustig afgeloopen. Toch zijn door de politie we derom 40 arrestatiën gedaan. De infanterie, gis terochtend uitgerukt om gedurende 2 dagen op de Soerensche heide te bivakkeeren, is vervangen door het bataljon te Nijmegen in garnizoen. Als een bewijs in welken grooten overvloed het zeegras op enkele plaatsen wast, kan dienen, dat tusschen Ameland en Terschelling ge durende de laatste vijf weken van 10 tot 16 schui ten bezig zijn met wiermaaien. Elke schuit brengt wekelijks van 50 tot 100 pakken aan. De opbrengst is dit jaar echter niet voordeeliger dan in voor gaande jaren. Een gevolg van dat wiermaaien is echter, dat de wilde eenden wegblijven. Per Fransche mail van Curasao is te Amsterdam wederom voor ruim 14,000 gulden goud uit de delverijen aangebracht. Uit Elseneur wordt van 27 dezer ge weld Het op Anholt-rif gestrande Nederl. schoe nerschip „Louise Alofs", kapt. Koster, is gepas seerd en nacht vlot geworden en iu diep water gezonken. Yan de opvarenden is slechts één man en de vrouw van den gezagvoerder gered. Volgens de thans ingekomen offici- eele mededeelingen omtrent het verschijnen van den Colorado-kever in Schildau, Saksen, zijn be halve op het stuk grond, waar de eerste ont dekking plaats had, nog op zes akkers in den omtrek van een kwartier gaans kevers en vooral larven gevonden. Er werden in het geheel slechts 10 volwassen kevers ontdekt; daarentegen vond men op een der stukken een groot aantal larven, op de andere slechts enkele en eieren. Van het afbranden dezer velden werd wegens de groote kosten afgezien. Men heeft nu zijue toevlucht genomen tot een ander middel, dat ook afdoend wordt geacht. De besmette akkers worden door lieden, die het inzamelen van voor het hout schadelijke insecten goed hebben geleerd, nagezien, dan wordt de plant bij den grond afgesneden, verzameld en door aardolie gedrenkt en in brand gestoken. Door de heeren Wingate en Co. is 24 dezer van hunne wjerf te Whitinch te water gelaten de stoombaggermachine „Batavia N°. 1", gebouwd voor rekening van het Nederl. gouvernement en bestemd voor de havenwerken te Batavia. Het is de eerste der drie groote baggermachines bestemd voor bovengemelde haven en is de grootste met een enkel stel emmers, die tot heden is gebouwd Zij brengt van eene diepte van 35 voet 700 ton grond per uur boven water. BATAVIA, 27 Juli. Een van den waarnemenden bevelhebber te Atjeh ontvangen telegram, gedagteekend 15 dezer, luidt als volgt Blijkens bericht van den commandant te Analaboe is de versterkte kampong Roending 7 Juli door onze troepen genomen. Van onze zijde gesneuveld: éen inlandsch fuselier en één vrije koeliegewond: twee Europeesche en vier inlandsche fuseliers en één vrije koelie. Van den vijand gesneuveldzes, onder welke Toekoe Adek, districtshoofd, en Toekoe Chatib Kali, beiden voorname hoofden, en gewond pi. m. S0; terwijl werden veroverd vier ijzeren kanonnen, twee bronzen lilla's, vele donderbussen, enz. Zoodra de adsistent-resident met den radja of diens zoon zal hebben gespro ken, waartoe mogelijkheid bestaat, zal beslist wor den omtrent de terugkomst der troepen. Nieuwe versterking bijna gereed. Vijandelijke benden deden 9 dezer een aanval op Lamboesoek, waarbijde passw verbrand werd. Hoofd verzoekt hulp. Een oorlof schip gevraagd om daar tijdelijk te stationeeren, In een brief uit Kotta-Radja aan de „Su matra Ct." komt omtrent een der veediefstallen uit de veekraal, die in den nacht van 10 op 11 Juli voorviel, de bijzonderheid voor, dat de wacht werd overrompeld en met den klewang gedreigd, indien hij dorst te schreeuwen of te schieten. Al de Bengaalsche melkkoeien, zoo vervolgt de berichtgever, ten getale van veertig ongeveer, werden daarna weggevoerd. Ongelukkig voor de dieven, vergaten ze de kalveren mede te nemen, zoodat de gestolen djawies den volgenden dag bijna alle terugkwamen. Ten slotte moesten de bevriende Atjehers zelf een omheining voor de kraal maken. Die vriendelijke menschen De koffieoogst in de resideutiën Kadoe en Samarang wordt op ongeveer 95,000 pikols ge schat, de gouvernements-koffieoogst wel te ver staan. Over drie jaar ongeveer zal die, volgens raming van deskundigen, drie honderd duizend pikols kunnen bedragen. Van de 95,000 pikd< die thans verkregen zijn, worden nu reeds 45,00(1 pikols te Samarang in de pakhuizen geleverdzoo vroeg is dat in jaren niet gebeurd. De dood van den sultan van Djokjokarta Z. H. Hamengkoe Boeroons den VI, na eene kortstondige ziekte in den ouderdom van 58 jaren, en na eene regeering van nagenoeg 22 jaren, werd door het te Djokja verschijnend blad „Mataram" op een bulletin met rouwrand onder groote lof spraak voor den overledene vermeld. Door den gonvernenr-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pens., de comm. 2de kl. bij den post en telegr. dicDst P. Swildens en T. Steinfortuit 's lands dienst, de gew. klerk ter griff, van den landr. te Malang, W. Jellemt; eervol, uit zijne betr., w. ziekte, de 2de comm. bij de algen, rekenk. E. E. Philips, en de ontv. bij de in- en uitvoerr. sd ace. te Laboean Bilih, D. Beisser. In het gonvern. Sumatra's westkust, eervol, nit zijne betr., de comm. op het resid.-kant. Ie Sihoga, R. Duglas. Benoemd: Tot adv. en proc. bij den rut van just, te Samarang Mr. H. Th. G. Ottenhoff; tot laten comm. bij de algem. rekenk., H. L. Margadanttot 3den comm. bij het dep. van fin. J. J. P. Diephnyzen, F. W. Samuels J. C. Van Bremen; tot tranalat, voor de Franache taal teSami- rang, C. A. Vermandel. Bij de in- en uitvoerr. enz. tot ontr. te Laboean Bilih, J. C. Van Znylen; tot ontv. te Baros, H.A F. Urilff. Door den ingenieur, chef van den dienst der haven* voor BataviaTot 2den boekh. A. C. E. Remy, J. P. T. I Brondgeest, B. G. Wontman; tot betaalm. J. C. Huffenreuto, tot laten klerk \V. N. Doeve, J. W. M. Huggens; tot 2dea kl. J. E. Nicolaas, J. V. Gerrits, L. F. Bloom; tot opz. J. Van Bake!, A. L. J. K. Schalm; tot 2den magazjjnm. J. Tolsma. Opgedragen: De functiën van inspect, bij to waterat. en 's lands burg. o. w., aan jhr. W. H. Teding nn j Berkhout. Overgeplaatst: Bjj de burgerl. openb. werken: van Bodjonegoro naar Makassar de archit. 2de kl. F. IV. TVitie Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof:"-' Ned., w. twaalf j. onafgebr. dienst in Ned.-Indië, aan den li'M luit. der inf. J. P. Smith. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. mil. dienst, met beh. van recht op pens., de t'P1- der inf. J. Timmler en J. Van Weasem. Benoemd: Tot'Ideu luit. bij de cav. de wacbtm. J. C. Michaëlis. Geplaatst." fanterie: Bij het 14de bat., de lste luit. J. Van Vulpen. Ove- geplaatst. Infanterie: Bij het 3de bat. de lste luit. H. He- ring en de 2de luit. H. J. G. W. Benschop; bij het 4de luit.-kolonel T. M. Versprijck; bij het 5de de kapt R- Lannoy; bij het 6de de kapt. A. W. H. Perelaer, de late lo ll. Linkklaen Westenberg en de 2de luit. C. G. F. VanErper- Royaards; bij het 8ste, de kapt. H. J. Jonker; hij het 9de e lste lnit. D. De Vries Reilinghbij het linker 12de, de -e luit. J. C. Bal; bij het rechter 13de, de luit. C. F. Von Geusau, hij het linker 13de, de kapt. W. L. J. Scheepens; bij het 1 1 e-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2