BUITENLAND. Frankrij k. Met zeer veel overleg en slimheid, zegt de „Arnh. Ct.", is de politie, gesteund door de rijksveldwachters te Rotterdam, er in geslaagd te constateeren, dat in het koffiehuis „de Vlas handel" werd gedobbeld. Dobbelen met potballetjes om een inzet van zestien gulden is een strafbaar feit. Waarom speelt men ook geen gezelschapspel met kaarten of verandert men niet de wet? Nu is het eene ongerijmdheid, dat men mag ecar- teeren om duizenden guldens in tegenwoordigheid van de gansche justitie van Nederland, maar straf beloopt als men, in plaats van kaarten, balletjes bezigt en om eenige guldens speelt. Zoo met kar tonnen bladen geoorloofd is wat met ivoor of been niet is veroorloofd, waarom dan ook de do- minosteenen niet getroffen Of maakt het in deze een onderscheid, dat biljartballen rond en de domi- nosteenen vierhoekig en plat zijn? De nieuwe kustlichttoren nabij Huisduinen nadert zijne voltooiing en het daarop te plaatsen licht zal waarschijnlijk nog in het laatst van dit jaar ontstoken worden. Tegelijk daarmede zal dan het licht op den ouden toren worden gebluscht. De nieuwe lichttoren, van ijzer, bruin van kleur, zestienhoekig gebouwd op een terrein gelegen in den Huisduiner polder, is 55.5 M. hoog, staat ongeveer 600 M. ten noorden van den ouden lichttoren, in de richting van dien met het geleidelicht op Dirkoomsduin. De lichttoestel, die daarop wordt aangebracht, is van de eerste grootte en het licht, 58 M. boven gewoon laag water, zal met helder weder tot op 5 geographische of 20 zeemijlen zichtbaar zijn. De beide lichttorens te Egmond aan Zee zijn circa 10 M. lager dan die bij Kijkduin. De woningen voor de kustlicht wachters nabij den toren zijn reeds geruimen tijd gereed en in gebruik gesteld. De oude vuurtoren werd gebouwd in het jaar 1822. Het fort Kijk duin, waarop deze toren geplaatst is, werd in 1812 op last van Napoleon I aangelegd. Op de scheepstimmerwerf van den heer v. D. te Papendrecht zijn gisteren twee spe lende knaapjes zoodanig tusschen omtuimelende balken beklemd, dat het eene levenloos en het andere ernstig gekwetst er tusschen uit is gehaald. Op den Burgberg bij Harzburg is Zondag de Canossazuil onthuld. Het gedenkteeken is vervaardigd uit wit graniet, 15'/, meter hoog en op een voetstuk van graniet geplaatst. Aan de voorzijde van het monument staat het opschrift „Wij gaan niet naar Canossa"aan de oostzijde: „Opgericht door Duitsche mannen en vrouwen"; aan de westzijde„Uit dankbaarheid en vast vertrouwen"; de zuidzijde vertoont Bismarcks beeltenis. Volgens de „Eransais" zijn te Parijs de zwaluwen reeds sedert eenige dagen begonnen met de reis naar het zuiden aan te nemen, waaruit men een vroegen winter voorspelt. De van Londen uitgaande spoorwegen worden, door de toeneming van het verkeer, de eene voor, de andere na, gedwongen hunne nabij de stad liggende lijnen te verdubbelen. Zoo werd in den loop dezer maand tusschen Acton en West-Drayton de nieuwe slow-line, d. i. de voor de langzaam rijdende personen- en goederentreinen bestemde lijn der Great Western voor het ver keer geopend, ten einde daardoor de tegenwoor dige hoofdlijn te ontlasten en voor de sneltreinen te reserveeren. De kosten dezer uitbreiding be dragen per kilometer (dubbelspoor) 11,250 pd. st. Op den spoorweg EgerMunch en zijn onlangs proeven genomen met een nietiwen con trole-toestel, ter vaststelling van de snelheid der treinen. Deze toestel kan zoowel op de locomotief als in den wagen worden aangebracht eu wijst met de grootste nauwkeurigheid op een rollende papierstrook door punten de snelheid aan, waar mede de verschillende afstanden door den trein zijn afgelegd en tevens het oponthoud, dat deze op den weg of op de stations heeft gehad. Bovendien maakt de toestel den machinist door een schelklinkend kloksignaal onmiddel lijk opmerkzaam wanneer de trein de voor geschreven snelheid overschrijdt. De nieuwe toestel (uitvinding van den heer Petri), heeft gedurende den geheelen rit zonder eenige storing gewerkt en de daarmede genomen proeven werden als vol komen gelukt beschouwd, een resultaat, dat met de grootste belangstelling vernomen wordt door allen, die weten welk een onberekenbaren invloed eene dergelijke bestendige controle op de veilig heid en regelmatigheid van den treinenloop moet uitoefenen. Bekend is het dat ons tegenwoordig achterlaadkanon hetzelfde is als het Zwitsersche van 8 cM. Over de bruikbaarheid te velde van dezen vuurmond, zooals deze gebleken zou zijn in den Turksch-Servischen oorlog, wordt het vol gende medegedeeld. In den aanvang van den oorlog waren twee dezer vuurmonden werkzaam als op zichzelf staande sectie in 't gevecht van Adrovac op 1 September 1876. Deze sectie werd van het begin tot het einde van den oorlog gecommandeerd door den Russischen kapitein Rudujev. De bedieningsman schap bestond uit vestihgartilleristen van het district Cupriaelke vuurmond was met 6 paarden bespan nen; de affuiten waren van hout, volgens Itali- aansch model; de voorwagen volgens Zwitsersche constructie. Reeds in dit gevecht onderscheidden ze zich door hunne uitwerking; het geluid van hun schot deed dit van alle andere onderscheiden, hun trefzekerheid was uitmuntendde projectielen (granaten met Gressli-zunder) sprongen alle, zoo dat de Servische artilleristen met dezen vuurmond ten zeerste waren ingenomen. Op den terugtocht der Serviërs van Adrovac nam deze sectie een korten tijd stelling vóór het dorp Bolowischte, alwaar de Turken eene brug over de Morawa hadden geslagen, en werkte zij krachtdadig mede tot het afslaan van den aanval der Turken op 12 en 13 September, dewijl bij die gelegenheid haar granaatkartetsen groote verwoestingen aanrichtten onder de reserven der Turksche batterijen. Later dienden deze vuurmonden tot wapening van redoute n°. 1 te Alexinatz, waar zij tot den lsten No vember bijna dagelijks huu vuur wisselden met de Turksche batterijen en waar ze, voornamelijk door hun uitstekende puntgranaten, een ware schrik werden voor de Turken. Zoodra uit redoute n°. 1 een schot viel, zochten de infanterie en cavalerie onmiddellijk hun schuilplaatsen op. De tegenover deze versterking gestelde Turksche artillerie van 24 stukken, waaronder zich zelfs een 15 cM. en 212 cM. bevonden, concentreerde bij voort during haar vuur om deze twee lastige vuurmon den tot zwijgen te brengen, hetgeen echter niet is mogen gelukken. Na de overhaaste ontruiming van Alexinatz op 30 October, werden deze twee vuurmonden gesteld in de batterij n°. 11 te Deligrad, alwaar zij evenwel, ten gevolge van den inmiddels op 30 November gesloten wapenstilstand, geen diensten meer bewezen. Zij overtroffen in deugdelijkheid verre het 8 cM. en 9 cM. kanon van Krupp; de munitie is uitstekend bevonden en slechts tweemaal was er stoornis in de lading verwekt, dewijl in de hitte van den strijd verge ten was het sluitstuk geheel dicht te draaien; beide malen was binnen een half uur het kanon weder bruikbaar. De bedieningsmanschappen, die nooit te voren een achterlaadkanon hadden ge zien, droegen hiervan de schuld. Er werd geschoten op afstanden van 12005000 meter, meest op die tusschen de 2000 en 3000 meter. In 't jongste mailnummer van den „Times of India" leest men betreflende den hon gersnood in Engelsch Indië, dat niet minder dan gemiddeld twintig personen dagelijks in de straten van Bangalore dood worden opgeraapt. In de Griekse he kapel bij Weimar, waar de Russische grootvorstin Maria Paulowna begraven ligt, is, naar het „N. v. d. Dag" meldt, door „dieven" gestolen. Onderscheidene kostbaar heden, geschenken van de keizerlijke Russische familie en anderen, zijn verdwenen. De „Allahabad Pioneer" meldt dat de keizer van China een decreet heeft uitgevaar digd tegen 't gebruik van opium. Opium-rooken zal binnen drie jaren verboden zijn in 't geheele rijk, inzonderheid aan beambten, geleerden en soldaten. Inmiddels zullen de generaals en gou verneurs van provinciën zich bezig houden met 't ontwerpen van algemeene wets- en strafbepalin gen. Men beweert dat de Chineesche gezant te Londen, ontsticht door eenige afgrijselijke photo- graphieën van opium-rookers in Londensche prent- winkels, zijne regeering tot dezen maatregel moet hebben overgehaald. Meu voegt er echter bij, dat Zijne Excellentie zelf, evenals de keizerin, 't genot van eene pijp niet versmaadt. In China zal echter eene wet tegen 't gebruik van opium wel even machteloos blijken, als in Europa eene wet wezen zou tegen 't gebruik van alcohol. Vrijdag trokken 31 boerenwagens, allen met ruwe steenen geladen, langs de straten te Berlijn en brachten er geen gering opzien te weeg. De meeste steenen waren aan één kant gladgeslepen en van een ingebeiteld verguld op schrift voorzien. Volgens de „Tribune" heeft de heer Von Bleichröder ze op de Eransche slag velden doen verzamelen en zijn zij bestemd om op het binnenplein van het nieuw militair museum een grot te vormen. Bij de voor eenige dagen te üeauville (Erankrijk) plaats gehad hebbende wedrennen moesten ten slotte de paarden Marcadieu, van graaf Stanislas de Clermont-Tonnerre, en Mestizo, van den heer De Borda, om den prijs rijden. De Mestizo was overwinnaar en de heer De Borda ontving mitsdien den prijs. Doch uit een onder zoek, door de commissarissen van de jockey-club ingesteld, is gebleken, dat Stanislas de Clermont- Tonnerre zijn paard niet heeft willen laten winnen (er worden groote weddenschappen bij de hard draverijen aangegaan), zoodat de Mestizo in de Marcadieu geen mededingend paard had. R& bestuur van de jockey-club heeft nu, overeen komstig de statuten der vereeniging, uitgemaakt, dat de graaf nooit weer aan de wedrennen te Deauville mag deelnemen. Aan den pikeur, die de Marcadieu heeft bereden en zich geleend heeft tot dit bedriegelijk spel, is voor twee jaren de toegang tot de renbaan ontzegd. De heer De Borda heeft dadelijk, nadat hij van de zaak on derricht was, afstand gedaan van den hem toege- kenden prijs. li echtzaken. Gisteren stond voor de rechtbank te Amsterdam terecht M. V., die zich schuldig had gemaakt aan het ontvreemden van drie biljartballen. Ge noemde persoon gebruikte in een tapperij in de Oude Kennissteeg een borrel en nam de gelegen heid, dat de tapper zich even verwijderde, waar, om zich de biljartballen toe te eigenen. Hij verliet onmiddellijk de tapperij, maar werd weldra door den tapper achterhaald, die de ontvreemding spoe dig had bemerkt. Eene arrestatie vond plaats de drie ballen werden uit zijn zak te voorschijn gehaald. De bekl. erkende het feit, maar beweerde het in dronkenschap te hebben gepleegd, hetgeen echter zoowel door den tapper als door andere gehoorde getuigen ontkend werd. Een vermoeden in zijn nadeel leverde de verklaring van den éden get. op, waaruit bleek, dat deze vroeger wel eens biljartballen van den bekl. tegen vrij lagen prijs gekocht had. Bekl. erkende dit, maar zeide dat die ballen door hem van een uitdrager gekocht waren. Het O. M., waargenomen door mr. A. J. Kar- seboom, achtte een strenge straf noodig wegens bekl. ongunstige antecedenten, (hij is voor 20 jaren veroordeeld wegens valschheid in geschriften) en de vele diefstallen van aan het publiek min of meer toevertrouwde goederen. Hij eischte 3 jaren gevangenisstraf. Woensdag a. s. uitspraak. Naar men verneemt heeft de heer D. B. P. Zuurdeeg, te Zierikzee, zich in cassatie voorzien tegen het vonnis, den 9den dezer gewezen door de arrondissements-rechtbank te Middelburg, in de zaak tusschen' hem en den heer mr. C. Van der Lek de Clercq, bij welk vonnis is bevolen dat laatstgenoemde van de kiezerslijst te Zierikzee zal worden geschrapt. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft A. R. Evenhuis, molenaarsknecht te Noorderhaagebrug (gemeente Noorddijk), ter zake van moedwilligen doodslag veroordeeld tot 20 jaren tuchthuisstraf. Volgens „le Soir" hebben de volgende vor stelijke personen reeds beschikkingen genomen, om de wereldtentoonstelling van 1878 te bezoeken de koningen van Nederland, België, Spanje en Portugal, de grootvorstin Constantine van Rusland, de kroonprinses van Brazilië en haar echtgenoot en de graaf van Eu. Gambetta heeft tot dusver nog niet officieel kennis gekregen, dat hij wegens zijne rede te

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2