N°. 5381 A". 1877. Donderdag 30 Augustus HH. Abonnenten buiten de stad wor den verzocht de ABONNEMENTSGELDEN over het kwartaal Juni—Augustus per post wissel of in blauwe postzegels te voldoen. I ST A DS-B B KICHTEN. I generaal te Parijs gezonden zijn. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. tBIDSOH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1-10. Franco per post, 1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. PATENTBLADEN. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1877/78 voor de Wijken V en VI, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op Ver toon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van een tot drie uren, en wel van den 23sten tot en met den Sisten Augustus a. s., den Zondag uitgezonderd, terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patent bladen van die wijken ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mi gen ei-chen tien cents zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge- kondigd. De Burgemeester voornoemd, LEZWIJN, Weth. lo. Burgemeester. Leiden, 22 Augustus 1877. LEIDEN, 39 Augustus. Door de regeering is een ontwerp aan de Tweede Kamer ingediend tot herziening van de be lastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, bij welks samenstelling is gestreefd naar vaste regels, die eene gelijkmatige taxatie over het ge- heele rijk verzekeren en waarbij waarborgen wor den geleverd voor de keuze van een goed en geschikt personeel en voor eene behoorlijke con trole op de werkzaamheden of voor herstel van verkeerdheden. Het berust voorts op het beginsel van berekening der zuivere huurwaarde voor de ongebouwde eigendommen. Volgens een telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indië van gisteren zijn gedu rende drie dagen te Samalangan eenige vijande lijke sterkten ingenomen, waaronder zeer belang rijke. De vijand liet 38 dooden achter. Van onze zijde werden één luitenant en 9 mindere militaire gewond, terwijl één man sneuvelde. Door de Nederlandsche hoofdcommissie voor de in 1878 te Parijs te houden internationale tentoonstelling is eene circulaire ontvangen van den directeur des sections étrangères aldaar, waarin nitvoerig verslag wordt gegeven van den stand der werkzaamheden op het terrein voor die tentoon stelling bestemd. Op 15 September e. k. is de voltooiing van het paleis o]i het Champ de Mars (het hoofdgebouw) te verwachten. Het tijdstip, waarop de commissiën der verschillende landen de aan haar afgestane gedeelten in het gebouw in bezit zullen kunnen i nemen, is dan gekomen. De voor haar in de parken en tuinen bestemde terreinen zijn reeds fnu ter harer beschikking gesteld. De Pransche commissaris-generaal wenscht, dat elke der commissiën door de regeeringen van de k verschillende landen voor de tentoonstelling be- «noemd, met hare Werkzaamheden op het terrein terstond na den genoemden datum aanvange, opdat de werken in de buitenlucht vóór het ongunstige jaargetijde voltooid of onder dak gebracht zijn en gedurende den winter alleen werken voor in wendige inrichting te volbrengen blijven. Hij houdt Ier op aan, dat kasten, tafels enz. tijdig véér de verzending der goederen worden geplaatst, in één woord, dat elk medewerke tot volledige opstelling voor den dag voor de opening van de tentoon- stelling bepaald. Vóór October e. k. moeten de I opgaven voor het samenstellen en afdrukken van den algemeenen catalogus aan het secretariaat- Het uitvoerend comité der hoofdcommissie zal de werkzaamheden der voltooiing van de Neder landsche afdeeling van de tentoonstelling zoodanig regelen, dat met de opstelling der voorwerpen en goederen tijdig kan worden aangevangen. De Nederlandsche inzenders zullen er derhalve op be lmoren te rekenen, dat hunne voortbrengselen voor de tentoonstelling bestemd, in de eerste dagen van 1878 ter verzending moeten gereed zijn. De Holl. Maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappen zal de jaarlijksche algemeene vergadering houden te Amsterdam op 14 Sep tember in „Felix Meritis". Onder de punten van beschrijving komen voor: Keus van een prijsvraag, uit het gebied der wijsbegeerte of uit dat van de theorie der schoone kunsten, uit een drietal onderwerpen, door het algemeen bestuur voorge steld. Verkiezing van een algemeenen voorzitter uit een drietal leden van het bestuur der afdeeling Rotterdam, door het bestuur voorgesteld. Mede- deeling van den uitslag der prijsuitschrijving „Welke woorden en spreekwijzen zijn in den loop dezer eeuw in het Nederlandsch in gebruik gekomen, en hoe moeten zij worden beoordeeld b. „Een Nederlandsch blijspel." Herinnering aan de prijsvraag: „Thorbecke en Groen Van Prins- terer, als parlementaire redenaars", waarop het antwoord wordt ingewacht vóór 1 Januari 1878. Beraadslaging op welke andere wijze dan door het uitschrijven van prijsvragen de Maatsch. de beoefening en den bloei der fraaie kunsten en wetenschappen kan trachten te bevorderen. Uit Voorschoten wordt gemeldGisteren werd door de afdeeling WassenaarVoorschoten van de Holl. Maatschappij van landbouw te 11 uren de tentoonstelling geopend van vee-, land en tuinbouw-voortbrengselen, in het als in een heerlijken bloemtuin herschapen schoolgebouw. Keus van bloemen en planten treft daar het oog, en geen wonder, waar tuinlieden en bloem- kweekers van de heerlijke buitenplaatsèn van Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden, van jhr. mr. H. A. Steengracht van Duivenvoorden, van C. J. Van der Oudermeulen mededingers zijn, daar mag men iets schoons verwachten. Voeg daarbij, hoe vooral te Voorschoten de leliënteelt op hare plaats is, dan zal 'tgeen verwonde ring baren, dat de kleurenschakeering en menge ling van tinten de beschouwers verrukt. Prachtige perken van coleussen en bolbegonia's in soorten, waarvan velen alleen daar te vinden zijn, doen de kweekers eer aan. En ziet men dan hoever de kunst strekt, als zij druiven in zoo verschillende soorten vertoont, en al die heerlijke vruchten, daar bij en omheen geplaatst, dan vergeet men haast, hoe ginds prachtige kooien, keurige aard appelen, goudgele andijvie geplaatst zijn, bij nog zooveel, te veel om vermeld te worden. En de boter en kaas beter zal men ze niet vinden dan daar. En wandelt men dan door de hoofd straat van het dorp, waar prachtige koeien, van allerlei soort, en heerlijke paarden, naast schapen, geiten, enz. zijn geplaatst-, dan beklaagt ge u de wandeling niet, al zijt ge ook geen kenner van vee. Ondertusschen doet zich de muziek van het 4de regiment infanterie hooren, en de minnaar van goede muziek voelt ziju oor gestreeld. Heden wordt het feest voortgezet en dan zullen de volks feesten plaats hebben, bestaande in ringriyden, tonsteken en touwtje springen. Reeds 'gistèren werden alle schoolkinderen onthaald op broeder tjes, terwijl ook ouden van dagen dat genot te beurt valt, wanneer ze die niet kunnen koopen. Een talrijke menigte was gistermiddag te PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.0B. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. 3 uren op het stationsplein van den Ilollandschen spoorweg in Den Haag aanwezig om getuige te zijn van den feestelijken officieelen intocht van de mannenzangvereenigiug „Cecilia", die te Antwerpen den eersten prijs der Nederl. afdeeling had ver worven en in den internationalen wedstrijd gelijk stond met de Belgische liedertafel, aan wie echter de prijs werd toegekend. De meeste leden, reeds vroeger te 's-Gravenhage teruggekeerd, wachtten hun medeleden op het perron af. De trein, te 2.50 aangekomen, bracht ook den eerevoorzitter dr. Wap mede, waarna de stoet zich formeerde. Deze bestond uit de muziekcorpsen der dd. schut terij en van Dunkler's kapel aan 't hoofd, twee rijtuigen, een met vier paarden door jockey's be reden, waarin het bestuur was gezeten, en een tweede, waarin zich de banierdrager en vier in 't wit gekleede meisjes bevonden. De gelauwerde banier, waaraan het pas verworven eermetaal naast zoovele andere, vroeger behaald, was gehecht, blonk niet 't minst uit door de bijzonder fraaie kransen van immortellen en bloemen, door Haagsche dames aan „Cecilia" vereerd. Vervolgens kwamen de be kroonde zangers en de kunstlievende leden, een rijtuig bestemd voor den eerevoorzitter, deputatiën en leden van een zestal vereenigingen, terwijl het muziekcorps der huzaren den trein besloot. Geëscorteerd door cavalerie, volgde de feestelijke stoet door de met vlaggen versierde straten, te midden van een dichten menschendrom, den aan gewezen weg naar het gebouw van kunsten en wetenschappen. Menigmaal werden bloemen met milde hand uit de vensters op de gelauiyerden ge strooid en bij het paleis van Prins Frederik hield de stoet even halt om de volksliederen aan te hefl'en ter eere van den beschermheer van „Cecilia". In 't gebouw werden de zangers en de andere vereenigiugen geleid naar den foyer, die door eenige heeren der commissie van ontvangst bui tengewoon fraai met spiegels, groen en vlaggen was gedecoreerd. In de vier hoeken prijkten tropeeën met de namen der plaatsen waar „Cecilia" vroe ger 't gouden eermetaal had erlangd, en tegenover eene tribune een schoon Ceciliabeeld, een geschenk van den heer Boshardt. Aan hartelijke geluk- wenschen ontbrak het niet. Namens 't bestuur van het kon. zoöl. genootschap werd „Cecilia" uitge- noodigd Vrijdag de muziekuitvoering in den tuin te komen bijwonen. Aan eene door het bestuur der Kweekschool voor de Zeevaart alhier verspreide circulaire is het volgende ontleend: Het tot dusver verkregen resultaat is, dat reeds 1421 knapen als scheepsjongens en lichtmatrozen voor de marine en 71 voor de koopvaardij zijn opgeleid. De knapen worden aanvankelijk zonder eenige verbintenis tot een proeftijd opgenomen. Daarna kunnen zij beslissen, of ze zin en nei ging voor hun toekomstige loopbaan gevoelen, en mogen in tegenovergesteld geval huiswaarts kee- ren. Bij het in dienst treden wordt door de regee ring aan iederen jongen een premie van f 30 toegekend. Tot voorkoming van misbruik, is de hoofdcommissie door den minister van marine gemachtigd dit handgeld te ontvangen en aan ouders of voogden uit te betalen, hun daarbij echter het belang van den knaap aanbevelende. Alleen de knapen die den leeftijd van zeven tien jaar hebben, kunnen terstond als lichtmatroos in dienst treden en ontvangen een premie van f 56. Dadelijk bij het in dienst treden ont vangt een scheepsjongen een maandelijksche soldij van f 8. Wanneer de kweekeling de inrichting verlaat,

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1