degeslagen. Door deze cirkelvormige wandelplaats kan het aantal gevangenen,, die tegelijk van de buitenlucht genieten, op 25 worden gebracht, daar aan de andere zijde, volgens een ander stelsel, nog 10 wandelplaatsen zich bevinden. De ge vangenis bevat 208 cellen, benevens 5 cellen voor zieken. Men meldt uit Tessel van 26 dezer: De reddingsbaak op Onrust heeft reeds ten twee den male dienst gedaan. Verleden week brachten eenige vletterlieden van Den Helder, die wegens den harden wind de kust niet konden bereiken, eenige uren in de baak door, en in den afgeloopen nacht heeft er een kapitein der artillerie, in ge zelschap van zijn hond, in gebivakeerd. Die kapi tein was gisteren, vergezeld van een paar officie ren, met een vlet naar de baak gegaan om zee honden te jagen. Een der vletterlieden raadde de jagers, na eenigen tijd, aan naar den wal terug te keeren, terwijl 't weer en de zee zeer onstui mig werden. De kapitein, die den gevaarlijken terugtocht liever niet wenschte te maken, gaf er de voorkeur aan op Onrust achter te blijven en nam derhalve zijn toevlucht in de reddingsbaak. Hedenmorgen werd hij van daar afgehaald. In de maand Juli 11. zijn ruim 4000 reizigers van en naar Engeland vervoerd over de lijn VlissingenQueensborough. Vanwege het Utrechtsche comitévan het Roode Kruis wordt met het stoomschip „Koningin der Nederlanden" een bezending goe deren, kribben, linnen enz. naar Konstantinopel verzonden. In de stoomoliefabriek van de firma Van Engelen Van Laer aan de Nieuwe Vecht te Zwolle is gisternacht omstreeks 4 uren brand ontstaan. De gebouwen der fabriek met den voor raad zaad en koeken zijn binnen een paar uren geheel in asch gelegd. Door de spoedige werking der brandspuiten heeft men de belendende gebon- wen behouden. De fabriek met voorraad was te Amsterdam geassureerd voor ƒ76,000. Men begroot dat er voor ruim een halve ton gouds zaad en koeken aanwezig was, zoodat ondanks de assurantie aanzienlijke schade geleden wordt. De boeren te Veendijk (gem. II av el te) hebben eenparig besloten 't jachtrecht op hunne gronden te verpachten, gedeeltelijk ten voordeele van een kinderfeest, gedeeltelijk ten voordeele der schoolbibliotheek. Gisterochtend brak te Grave om streeks halfzeven een hevige brand uit in het achterhuis van H. Ortjens, op de Groote Markt, naast 't hotel „de gouden Leeuw". Het gebouw diende voor pakhuis en schrijnwerkerswerkplaats. Hoewel de brand zich zeer ernstig liet aanzien, was men hem echter door de maatregelen van de brandweer en de hulp van 't garnizoen te acht uren geheel meester, 't Geheele achterhuis is uitgebrand, 't woonhuis zwaar beschadigd. De belendende gebouwen hebben slechts weinig schade ondervonden. Huis, meubelen en verdere inventaris waren verzekerd. Zondag was het de dag waarop te Arnhem anders de (nu voor 't eerst afgeschafte) kermis werd gehouden. Nadat de dag kalm was afgeloopen, begonnen zich des avonds te halfnegen eenige troepjes zingende door de straten te bewe gen onder het geschreeuw van „hop! hop! hop! hangt den burgemeester op!" Zij kozen op het nieuwe plein voor de woning des burgemeesters hunne verzamelplaats, waar zich weldra eenige duizenden hadden vereenigd. Enkele steenworpen brachten geen schade aan, doch spoedig werd het tumult zoo ernstig, dat de burgemeester, rar. Pels Rijken, uit zijne woning kwam, zich onder het volk begaf en het toesprak om het tot rust en orde aan te sporen, waarna men met een „leve de burgemeester!" aftrok. Een uur later echter werden de ongeregeldheden ernstiger, zoodat de plaatselijke commandant alarm in de kazerne liet blazen en de militaire patrouilles deed versterken. Tal van spiegelruiten en honderden andere ruiten werden door de baldadige menigte ingeslagen, in welk lot mede een paar honderd gaslantaarns deelden. Een detachement artillerie doorkruiste daarop de stad, en nadat talrijke arrestatiën door de politie waren gedaan, was de rust omstreeks halftwee des nachts hersteld. Enkele agenten van politie werden gewond. De volgende proclamatie werd gisteren te 12 uren van het raadhuis afge kondigd „De goedgezinde burgers worden ver zocht ten hunnen huize te verblijven, ten einde de kwaadwilligen beter te kunnen onderscheiden en tegen hen maatregelen te nemen." Zaterdagavond werd te Amster dam in het paleis voor volksvlijt een concert gegeven door de koninklijke militaire kapel van het reg. grenadiers en jagers en daarbij was het gebouw naar den oorspronkelijken aanleg tot bo ven in den koepel met gas verlicht, waardoor niet alleen de sierlijke vormen prachtig uitkwamen, maar tevens op de tentoongestelde voorwerpen een zacht en aangenaam licht werd verspreid, dat de schoonheid daarvan te beter deed waardeeren. Een zeer deftig publiek woonde het concert bij en deze eerste proef, waartoe de commissie slechts aarzelend schijnt te zijn overgegaan, is zoo uit stekend geslaagd, dat men eene herhaling kan verwachten. Ieder, die een stoommachine heeft zien werken, weet, dat deze in hoofdzaak uit een zuiger, welke zich door de drukking van den stoom in den cilinder heen en weder beweegt, welke heen en weder gaande beweging door de zooge naamde kruk-as in eene ronddraaiende wordt om gezet. Zoo waren de eerste stoommachines en zoo zijn ze nog steeds. Toch zou deze inrichting aanmerkelijk vereenvoudigd kunnen worden indien men den stoom rechtstreeks de ronddraaiende be weging kon doen teweegbrengen, en zoodoende de geheele cilinder met zuiger kou vervallen. Sinds tijden zijn tal van proeven dienaangaande genomen, welke echter steeds onvoldoende bleken. Thans is in de fabriek van den heer W. H. Jacobs te Haarlem sinds eenigen tijd in werking eene door hem volgens eigen vinding vervaardigde roteerende machine, zeker hel eenvoudigste stoomwerktuig, dat zich laat bedenkeneen ijzeren cilinder, tot welken de stoom door de stoompijp toegang heeft en uit welke de snel ronddraaiende as te voor schijn komt, waarop vlieg en drijfwiel bevestigd zijn. De beweging kan zoowel links als rechts geschieden. Doordat niet zooals bij vroegere der gelijke machines gebruik gemaakt is van de druk king van stalen veeren, die op den duur verslappen, schijnt deze machine bijzonder weinig aan slijting onderhevig te zijn. De voordeelen boven de gewone inrichting zijn vooral, dat er in plaats van twee zoogenaamde doode punten hier slechts één is, terwijl hare grootere eenvoudigheid ook mindere kostbaarheid met zich brengt. Werkelijk schijnt het, dat de heer Jacobs er in geslaagd is eene inrichting te bedenken en uit te voeren, die een geheelen omkeer in het stoomwezen kan teweeg brengen. Door het kantongerecht tc Heeren veen is de kuiper W. A. v. d. P., te Akkrum, veroordeeld wegens het vervaardigen van een bo tervat, waarvan 1°. de staven, de bodem en het deksel niet waren gemaakt van zuiver en blank eikenhout, zonder kwade oesten, 2*. de kiemen niet allen 2 centimeter groot waren, 3°. het staaf werk, buitenwerks over den buik of het midden gemeten, te wijd in omtrek was, 4°. de binnenzijde niet glad en effen was geschaafd, 5°. noch van boven noch van onderen de hoepen met houten pennen of ijzeren nagels waren vastgeklonken, 6°. het kuipersmerk in den bodem niet duidelijk was ingebrand en 7°. het kuipersmerk niet op den naad of de samenvoeging van twee staven was gezet, tot 7 geldboeten ieder van 3 of 3 dagen subsidiaire gevangenisstraf voor elke boete. In Engeland worden thans 4 stalen stoombootjes gebouwd, die bestemd zijn de stroo men van Midden-Afrika te bevaren. Zij zijn be steld door kol. Gordon, den landvoogd van Opper- Egypte. De booten moeten zoodanig gemaakt wor den, dat geen enkel stuk daarvan meer dan 100 kilo weegt. Zij moeten naar de meren worden gedragen en daar in elkander gezet. Men berekent, dat er 4000 negers noodig zullen zijn, om de booten over land naar de plaats harer bestemming te brengen. In de laatste tien of twaalf jaren is de invoer van ijs in Engeland gestegen van 2000 tot 130,000 ton 'sjaars. Voegt men hierbij het ijs, in de rivieren verzameld en het kunstijs, dan kan men het verbruik vrij zeker op niet minder dan 600,000 ton stellen. In Londen zijn ijskel ders die van 4000 tot 5000 ton kunnen bevat ten, en in Maart en April met ijs uit NootWt gevuld worden. In Parijs is het jaarlijksch ij? bruik 120,000, in Nieuw-York 800,000 jaarlijks. Te Chapelle-lez-Herlamont (Be](- heeft een dubbele moord plaats gehad. Margaretha Chapelle, haar vriendin Maria Pk niet in de mis aantreffende, besloot haar er; bezoeken, om te vernemen of zij wellicht c steld was. Toen zij de woning harer vrie binnentrad, vertoonde zich een verschrik schouwspel aan haar oogen: Maria Pothiaut den grond, met het hoofd tegen den m® badende in haar bloed. Een weinig verder laj schoonvader, 75 jaren oud, insgelijks in een brt bloedplas. Maria Pothiau, van veertigjarigen tijd, had verscheiden wonden aan het hoof talrijke kneuzingen, die met een stomp weE schenen te zijn toegebracht; zij was reei en koud. Haar schoonvader toonde nog eenif kenen van leven, doch bezweek mede welde hem waren wonden aan het hoofd toegek blijkbaar met hetzelfde werktuig en door denze persoon. Men vond in een kast twee stukfe vijf franken, verder een stuk van 50 ceitiu eenig klein geld. Maria droeg een zilveren!? met kast bij zich. De slachtoffers leefden i zij bezaten een eigen huisje en eenige spy ningen, bij een notaris geplaatst. Het huis? door tuinen van de naburige huizen gescla de dubbele moord moet met grooten spoed votj zijn, want geen der buren heeft iets gehoord,IJ werd, naar men meent, door den moorden^ rast op het oogeablik dat zij, na het avond dat uit aardappelen bestond, een kop koffie: maakte. Een hevige worsteling schijnt plaat grepen te hebben. De muren en de venster;! met bloed bespat en op den muur waren c druksels van twee bloedige handen zichtbaar moordtuig, een hamer, is onder een kast tea vonden. Verschillende geruchten zijn in <J over de drijfveeren van de misdaad. De j. zou den moordenaar reeds op het spoor zijn BUITENLAND. Frankrij k. Niemand zal beweren, schrijft eea fa/tij correspondent te Parijs, dat in de staati wereld hier te lande op dit oogenblik nietd valt. Een ieder weet integendeel, dat re» zijden de uiterste krachten worden ingesps om bij de aanstaande verkiezingen eene oveii ning te behalen. Maar het gouvernement f geene enkele daad, waaruit men zou hnnm maken, welke staatkunde het voornemens volgen, indien het de nederlaag lijdt. Het ala en aanstellen van prefecten, onder-prefecten, tonrechters en maires leidt in zich zelf tot Indien er kort voor of onmiddellijk na dij kiezingen niet iets anders gebeurt, is de neds» - der regeering onvermijdelijk. Het eenige c ministers doen, is, bij herhaling verzekere zij geene clericalen zijn en bij hen het n L' men niet bestaat, de krijgswet af te krul Een redacteur van „Figaro", tevens luitenant: reserve, is wegens zijn aandringen op het j van reactionaire maatregelen door den van oorlog met dertig dagen arrest gestraft Daar echter aan den anderen kant bï gelooft, dat de heeren De Broglie en Del op 16 Mei jl. aan de republikeinsche par? oorlog zouden hebben verklaard, zoo zij nier nemens waren geweest, tot iederen prijs tijd aan het bewind te blijven, moet men wel voor houden, dat zij tot alles here;: behalve tot het indienen van een roemloost» tegenover een ongunstig votum der Kamer I onderstelt dus, dat, zoo zij voortgaan, de'r woordelijkheid voor eiken uitersten maatrer I zich af te werpen en den schijn aan alsof zij rustig den uitslag der verkies?* wachten, deze houding in verband staat-" van te voren beraamd plan. De minister men, zullen in geen geval heengaan, ook - verklaart in de Kamer eene groote meW* I zich tegen henook niet al wordt de begrootm; Rj de Kamer afgestemd. Integendeel, naarmate of tusschen hen en de Kamer wijder gaat gapfDJ" zij meenen vaster in den zadel te zittf maatregelen, door hen te nemen, zullen af

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2