N°. 5380. A". 1877. Woensdag mmmmmmam^mammm - Uit het verslag in de „Staatscourant" over den oogst in Zuid-Holland blijkt dat de verwach tingen niet bovenmatig gunstig kunnen worden gerekend, en zelfs wat de graansoorten betreft bepaald ongunstig zijn. Aardappelen beloven evenwel eene bevredigende, erwten en boonen eene over vloedige opbrengst, terwijl mede de uitkomsten van gras- en weilanden als bijzonder gunstig kunnen worden beschouwd. De synode der Ned. herv. kerk heeft in hare laatstgehouden vergaderingen met de behan deling van het reglement op het hooger onderwijs naar aanleiding van het rapport harer commissie een aanvang gemaakt. Voor zoover de vergadering met de behandeling van dit reglement is gevorderd, kan worden medegedeeld, dat definitief zijn vast gesteld de volgende bepalingen: 1°. Te Leiden, Utrecht en Groningen, en, indien dit zonder geldelijk nadeel voor de kerk geschieden kan, te Amsterdam, zal vanwege de kerk hooger .^onderwijs tot vorming van aanstaande evangelie dienaren worden gegeven. 1 2°. Dit onderwijs zal worden gegeven ina. de .geschiedenis van de Ned. herv. kerk en hare leerstellingen, b. de bijbelsche godgeleerdheid, c. de leerstellige godgeleerdheid, d. de practische god geleerdheid met de daarbij vereischte oefeningen, ^e. het Ned. herv. kerkrecht, f. de geschiedenis der christelijke zending, en, voor zoover zulks noodig is, in: g. de oordeelkunde en uitlegkunde des bijbels, h. de bijbelsche geschiedenis, i. de i christelijke zedekunde, en voorts in alle andere acvakken, waaromtrent te eeniger tijd blijken zal, j dat aanvulling van het universitair onderwijs jnoodig is. i. 3°. In elke stad, waar dit onderwijs zal gegeven worden, zal dit door twee hoogleeraren geschieden. 4°. Tot hoogleeraar kunnen benoemd worden u. zij, die herder en leeraar zijn of geweest zijn in de Ned. herv. kerk, b. candidaten tot den h. dienst in diezelfde kerk, die theologiae doctores zijn, mits zij niet geroepen worden tot het geven van onderwijs in practische vakken. 5°. Het ambt van kerkelijk hoogleeraar is on- vereenigbaar met het ambt van hoogleeraar of buitengewoon hoogleeraar aan eene universiteit. „De jonkvrouwe Van Groenerode", van Melati van Java, die reeds dadelijk bij de verschijning de aandacht hier te lande tot zich trok, is ook ik» het buitenland niet onopgemerkt gebleven. Dezer dagen kwam ons van dezen roman een Deensche uitgave onder de oogen, verschenen bij den uitge ver C. A. Reitzel te Kopenhagen, onder den titel „Arvingen til Slottet Groenerode welke ook daar een g°cd onthaal mocht vinden. Naar wij vernemen zal bij den heer G. Kolff alhier van het oorspronkelijke binnenkort een nieuwe, geïllustreerde uitgave het licht zien. I heer G. J. M. Bottemanne, sedert De cember pastoor aan de H. Catharina-kerk te Am sterdam, is benoemd tot president van het seminarie te Warmond, in de plaats van den heer P. M. nic ers, die a. s. Zondag tot bisschop van Haarlem gewijd wordt. u' exafflen voor het 2de studiejaar T Betrekking tot de gemeentelijke uni- Ter®ltei^ Amsterdam, welker verordening de goedkeuring des Konings niet kon erlangen wegens He daarin voorkomende bepaling, waarbij aan de buitengewone hoogleeraren zitting in de faculteiten 29 Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. wordt toegestaan, stellen Burg. en Weth. aan den Raad voor, de gewraakte bepaling uit de verordening te lichten en voorloopig in de ziens wijze des ministers te berusten. De zevende algemeene vergadering van het Nederlandsch Tooneelverbond zal plaats hebben te 's-Gravenhage op 15 September a. s. Na de huis houdelijke zaken zal worden behandeld het rapport van de commissie, benoemd naar aanleiding van het behandelde in de zesde algemeene vergadering, en ter beantwoording van de vraag„Is het wen- schelijk en mogelijk en ligt het op den weg van het Tooneelverbond een pensioenfonds voor tooneel- spelers op te richten?" Verder de volgende vraag punten Welke eischen behooren in ons land en in onzen tijd te worden gesteld aan stoffeering, kleeding en schikking op het Nederlandsch looneel Wat moet in de bestaande omstandigheden in het oog worden gehouden bij de samenstelling van de lijst der op te voeren stukken van het Neder landsch tooneel? Welke maatregelen kunnen door Nederlandsche tooneelbestuurders worden genomen om ontijdige en den gang der voorstelling storende toejuichingen en huldeblijken te voorkomen? De Commissie voor de vraag omtrent het pen sioenfonds stelt de volgende besluiten voor: 1°. De oprichting van een eigenlijk pensioenfonds voor tooneelspelers is niet wenschelijk, noch noodig, en ligt ook niet op den weg van het Tooneel verbond. 2°. Het oprichten door de afdeelingen van waardeeringsfondsen, waaruit verdienstelijke tooneelkuiistenaars, door van hun wil onafhanke lijke oorzaken ongeschikt geworden voor de uit oefening van hun vak, een jaargeld ontvangen, is wenschelijk in het belang der kunst, en verdient aanmoediging en, zoo mogelijk, ondersteuning van wege het hoofdbestuur. W. S. Van Buuren, genees-, heel- en ver loskundige te Smilde, is gesteld ter beschikking van den gouv.-generaal van Ned.-Indië, om te worden bestemd tot vervulling van eene der be schikbare plaatsen als burgerlijk geneeskundige daar te lande. De minister van oorlog heeft den wensch te kennen gegeven, dat voortaan, bij het verleenen van graden als meester en prevot op de wapenen, strenger zal worden toegezien op het Voldoen aan alle vereischten, ook wat gedrag betreft. De minister van oorlog heeft bepaald dat voortaan tot het toelaten van onderofficieren öp wetenschappelijke cursussen ter opleiding tot officier de toestemming van den inspecteur van het wapen vereischt wordt. Er is van hoogerhand gelast geene scherpe patronen meer te gebruiken die in het jaar 1874 of vroeger zijn aangemaakt. Naar men verneemt staat deze maatregel in verband met ongelukken bij het schijfschieten. Z. M. de koning-groothertog heeft S. A. Schoevers, commissaris van politie te Zutfen, benoemd tot ridder der orde van de Eikekroon. Bij de kon. milit. academie worden met|l September geplaatst, om voor de opleiding der cadetten werkzaam te zijn: kapt. H. J. G.Ben- schop, kapt. A. P. Klercq, de 1ste luit. H. Kop pen, P. A. Van Buuren, H. Verploegh, G. H. W. Koolemans Beynen, A. S. Van Oldenborgh en W. Kattenburch. De miliciens der lichtingen van 1874 en 1875, thans bij de verschillende corpsen in acti viteit, zullen den 7den der volgende maand in het genot van onbepaald verlof worden hersteld. Z. M. heeft aan H. Van der Sluys, te Wijk bij Duurstede, als blijk van goedk. en tevr. wegen3 de redding van een negenjarig kind uit het kanaal nabij de groote inundatiesluis aldaar, toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuig schrift; ingetrokken het besluit waarbij mr. J. H. L. Van Oven werd benoemd tot leeraar aan de rijkslandbouwschool en hem, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Sappemeer; benoemd tot off.-van-gez. 2de kl. bij de marine, J. Bijleveld, arts; ter zake der krijgsverrichtingen in Atjeh gedurende de 2de expeditie tegen dat rijk, bij afzonderlijke dagorders, zoó in Indië als in Neder land, eervol doen vermelden den milit. opz. 1ste kl., terreinopnemer van het leger in Ned.-Indië, W. Von Schouler. Omstreeks middernacht zijn gisteren in Den Haag twee bloemisten, die duchtig Maan dag hadden gehouden en in beschonken toestand verkeerden, aan den Noordwal bij het zoogenaamde Veentje in een sloot verdronken. Men zegt dat een hunner zijn belofte getrouw is gebleven, om zich nl. liever te verdrinken, dan zijn kameraad 5 cents te geven, over welke nietigheid zij aan het twisten waren geraakt. De ander moet hem toen zijn nagesprongen, doch beiden vonden den dood in het water. Zij laten vrouw en kinde ren achter. De afdeeling Amsterdam van „Tessel- schade" zal 4 en 5 September in het Oranjehotel te Scheveningen een bazar houden van voorwerpen van kunst, nut en smaak, door dames vervaardigd. De tentoonstelling van kunst toege past op nijverheid te Amsterdam blijft geopend tot 1 October e. k. De financieele resultaten der tentoonstelling zijn voor het .oogenblik van dien aard, dat alle kosten, en deze zijn van zeer belang rijken aard, gedekt zijn. Op het terrein van de cellulaire ge vangenis te Amsterdam is een kerk gebouwd, cellulair ingericht. De personen, die in die ge vangenis aldaar verblijf houden, bleven tot dusver bij de godsdienstoefening in hun cel, waarvan de deur zoo werd opengezet, dat allen, min of meer, den geestelijke konden zien, die ongeveer in het midden van de cellenrijen, onder een klankbord, de godsdienstoefening leidde. Het hulpmiddel was echter gebrekkig. In de kerk, die nu gebouwd is en met 15 October e. k. zal worden opgeleverd, zijn 123 cellen, amphitheatersgewijze ingericht, zoo dat de eene rij boven de andere uitkomt, en de daarin geplaatste gevangene over de afscheiding heenziet, zonder te kunnen ontwaren wie voor hem zit, terwijl de afscheidingen aan de kanten hem beletten, den naast hem zittende te zien. Allen zien zij echter den geestelijke, die op een galerij staat, welke door nette wenteltrapjes wordt bereikt. De vrouwelijke gevangenen treden gelijk vloers binnen en nemen de voorste cellen in, de mannelijke komen achter in en stijgen langs een trap naar de hoogste rij van het amphitheater. Op de galerij bevindt zich een altaar, dat, bij gods dienstoefeningen voor andere dan Roomsch-katho- lieken, door een gordijn aan het oog wordt ont trokken. Voor de autoriteiten der gevangenis, het personeel, enz. zijn op de galerij plnatsen inge richt, waar tevens een orgel zal worden geplaatst. Bij de kerk is tevens een nieuwe cellulaire wan delplaats opgetrokken, waarin 15 gevangenen eeni- gen tijd in de lucht kunnen doorbrengen, zonder elkander te zien, maar steeds door den cipier ga- PRIJS DEZEK COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommers0.02. LEIDEN, 29 Augustus. as cacci hebben 31 adspiranten voldaan, waarvan voorgedragen zijn tot een plaatsing bij het wapen hunner keuze. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1-06. Iedere regel meer....0.17J. Grootere letters Daar plaatsruimte. Gemengd Nieuws.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1