Bij de heeren Van Oven in Den Haag is een prachtstuk van borduurwerk ter bezichti ging gesteld, nl. een banier voor de Leidsche tabakswerkersvereeniging. Op een zwart fluweelen veld prijkt in zilveren letters de naam der ver- eeniging. Het geheel is omzet met zilveren franje en wordt gekroond door het wapen der sleutelstad. Terwijl de koetsier zat te slapen, maakten zich Dinsdag in Den Haag drie knapen, van welke de oudste ongeveer 15 jaren, meester van het tuig van zijn paard. Een hunner ver kocht 't bij een uitdrager; maar de politie, van het feit onderricht en waakzamer dan de voerman, wist de jeugdige dieven op te sporen; zij zijn allen in verzekerde bewaring. Gisterochtend omstreeks vijf uren is te Botterdam, vermoedelijk door dronkenschap, in de Wijnhaven te water geraakt en verdronken een onbekend manspersoon, oogenschijnlijk schip per, naar gissing 25 a 30 jaren oud. Ook is uit de Slaakvaart aldaar het lijk opgevischt van J. P. C. E., dat door de politie naar de loods voor drenkelingen werd overgebracht. Dinsdag-avond te halfnegen is te Rotterdam een man, op het kermisterrein staande, eensklaps in elkander gezakt en na door de politie naar het wachthuis te zijn gebracht, wei nige minuten later overleden. Het is gebleken dat bedoelde persoon is C. v. d. V., oud 50 jaren, gelddrager, verblijf houdende in eene slaap stede aldaar. Het hoofdbestuur van de tentoon stelling van kunstnijverheid te Amsterdam heeft bepaald, dat des Zondags kaarten voor werklie den, tot een maximum van 2000, zullen beschik baar gesteld worden voor den prijs van 25 cent. Bij de regeering moet het plan bestaan een offici eel rapport te doen uitgeven over de tentoonstelling. Dinsdag-middag brak te Leeuwarden een hevige brand uit in den meelmolen van de firma J. Wybrandi, op Oldegalileën, waarschijn lijk door het schuren van het hout. Voor er haast nog aan redding viel te denken, stond het ge- heele gebouw in brand en binnen betrekkelijk weinig tijds was het slechts een puinhoop, evenals de belendende knechtswoning. Ook een aanzien lijke hoeveelheid graan ging verloren. De molen was, naar men verneemt, verzekerd. In den nacht te voren had op de Nieuwe Burgen aldaar een brand plaats in eene tapperij, waarbij 't achterste gedeelte van 't perceel uitbrandde. Eerstdaags zal tusschen Steenber gen en Bergen-op-Zoom een wagendienst onderno men worden, met wagens in twee klassen voor 14 personen, welke zonder stoom of paardenkracht, en alleen met een mechanieken toestel, zullen worden voortgedreven. De afstand, ruim 2'/2 uur gaans, zal in 3/« uur worden afgelegd. Uit Dordrecht wordt van 21 dezer nader gemeldHedennamiddag te ongeveer half- vier had alhier het volgende onheil plaats. De veehandelaar L. H., te Bommel woonachtig, had aan het goederenstation der staatsspoorwegen vee geladen en begaf zich nu, om den weg te ver korten, langs de rails naar het hoofdstation. Op eenigen afstand van den overgangsweg gekomen, wordt hij verschrikt door den achter hem aan snellenden trein 25 van Rotterdamdoor tijdig op zijde te springen wist hij echter dit gevaar te ontkomen, doch kwam daardoor op eene andere lijn, waarop juist een goederentrein, mede in de richting naar het hoofdstation, kwam aanrijden. De ongelukkige werd door dezen trein overreden en was onmiddellijk dood. Door de kon. zoölogische vereeniging te Antwerpen zullen 4 en 5 September dieren van verschillende soort in veiling gebracht wor den leeuwen, tijgers, arenden en andere verscheu rende dieren, vele prachtige faisanten, sierlijke zwanen, vreemde eenden enz. V er leden jaar deed zekere heer Cavill eene poging om het voorbeeld van kapitein Webb te volgen en het Kanaal over te zwemmen, maar moest het spoedig opgeven. Thans heeft hij zijne poging herhaald en werkelijk met goed ge volg. Maandag 3.45 des namiddags verliet hij het Eransche strand. Den volgenden morgen te 4 uren was hij nog maar 50 meters van de Britsche kust en de zee was zoo onstuimig geworden, dat hij toen aan boord ging van het schip, dat hem ge volgd was. Te elf uren was hij, naar de „Globe" meldt, zeer wel en niet bijzonder vermoeid. Gisteren herdacht de heer M. Kalf, te Leur bij Wijchen, den dag waarop hij vóór 70 jaren de onderwijzersloopbaan aanvaardde. Tot 1857 bleef hij onderwijzer en sedert geeft hij kos teloos onderwijs aan leerlingen van onbemiddelde ouders. Nog altijd is hij voorzitter van het onder wijzersgezelschap in zijne gemeente. XX echtzaken, In de Dinsdag gehouden crimineele zitting van het hof te Leeuwarden heeft terechtgestaan A. R. Evenhuis, molenaarsknecht te Noorderhoogebrug, beschuldigd 1°. van B. Bots zoodanig met een mes aan den hals te hebben verwond dat deze ten gevolge daarvan is overleden2°. H. Teisman op den grond geworpen en verwond te hebben. De adv.-generaal mr. B. W. N. Servatius requi- reerde veroordeeling tot 25 jaren tuchthuisstraf. De verdediger, mr. J. Verwer, meende dat de daad ontoerekenbaar was, omdat beschuldigde gehandeld heeft in staat van onvrijwillige volkomen dronken schap. Uitspraak 28 dezer. BUITENLAND. Frankrijk. Een zekere Prudhomme, die dezer dagen be noemd werd tot maire van Cóte-Saint-Andre, heeft aan den prefect den volgenden brief geschreven „Daar het „Journal officiel" mij de eer bewijst, mijne benoeming tot maire van Cöte-Saint-André bekend te maken, zoo verklaar ik u, dat ik het ambt aanneem, doch onder dien verstande, dat ik mij voorbehoud in ons kiesdistrict de candidatuur van den heer Couturier, een der 363 radicalen van de vorige, zoo voortreffelijke Kamer te onder steunen, en dat ik door alle te mijnen dienste staande wettige middelen de door u verdedigde avontuurlijke staatkunde, de zoogenaamde van Mac Mahon, bestrijden zal." Duitschland.. De „Reichsanzeiger" zegt vernomen te hebben, dat de keizerlijke regeering, op grond van offi- cieele berichten aangaande gruwelen van Turksche troepen jegens Russische gewonden en gevangenen, de Porte heeft herinnerd aan de bepalingen van de Geneefsche overeenkomst, waartoe Turkije is toegetreden. Duitschland heeft tevens bij de Euro- peesche mogendheden stappen gedaan, om zich in denzelfden zin tot Turkije te wenden. Blijkens de thans vastgestelde rekening heeft het groothertogdom Hessen ten behoeve van den jongsten oorlog tusschen Duitschland en Erankrijk uitgegeven ff. 14,627,115 en daarentegen ten ge volge van dien oorlog ontvangen ff. 26,529,720; zoodat de rekening voor het groothertogdom sluit met een batig saldo van ongeveer twaalf millioen. België. Het groote feestmaal van ongeveer 600 couverts, Zondag-avond ter Beurze te Antwerpen gehouden, is schitterend geweest. De bovengalerij was aan de dames afgestaanachter de hoofdtafel had men eene roode draperie opgehangen, waarop in gulden letteren eene hulde aan Rubens. Onder de buiten- landsche gedelegeerden bevonden zich de heer Springer, voorzitter van het genootschap „Arti et Amicitiae" te Amsterdam, De Jonge van Elle- meet uit Middelburg, de voormalige Nederlandsche gezant Du Bois e. a.ook de binnen- en buiten- landsche pers was ruim vertegenwoordigd. De historische optocht, door de rederijkerskamer „de Olijftak" georganiseerd en welke Maandag zou hebben plaats gehad, moest wegens een ge weldig onweder, van een plasregen vergezeld, tot Dinsdag worden uitgesteld, toen hij dan ook met goed gevolg gehouden is, en de talrijke, fraai versierde zegewagens, o. a. een ter eere van Plantijns drukkerij, een ander voorstellende „Rubens verheerlijkt door zijn werk'een groep van vorsten en beroemde mannen onder des schilders tijdge- nooten, alles besloten door eene „apotheose", op kosten van de stad vervaardigd en bestaande uit een wagen met een reusachtig standbeeld van Rubens, lokten daverende toejuichingen uit. Van de algemeene illuminatie heeft men zich Maandag door het weder niet laten afschrikken. Om acht uren, toen de regen ophield, werd zij ontstoken en een uur lang kon de tallooze menigte, welke zich door de straten bewoog, zich eene voorstel ling maken van wat de verlichting, thans reeds voortreffelijk gelukt, onder gunstiger omstandig heden had kunnen zijn. Geen enkel straatje, hoe afgelegen ook, of het had hare gasbogen, papieren lantaarns en vetglazen, benevens ontelbare trans paranten met Rubens-koppen, zoo niet aan de ge laatstrekken, dan toch aan den traditioneelen hoed altijd kenbaar. Des namiddags was er weder een zang- en op de Schelde een roeiwedstrijd gehouden, en des ochtends in de vestibule van het Schilderijenmu seum een fraai marmeren borstbeeld van Rubens onthuld, rustende op een prachtig voetstuk van verguld brons en gebeeldhouwd hout. Een aanzien lijk en talrijk publiek woonde de plechtigheid bij. Na de onthulling begaf zich eene groote menigte met een onbeschrijfelijk gedrang naar de Sint- Jakobs-kerk, om immortellenkransen te leggen op Rubens' graf aldaar. Gisteren is men naar Putte vertrokken, om er het gedenkteeken te onthullen ter nagedachtenis van Jordaens. De heer De Jonge van Ellemeet, voorzitter der commissie ter oprichting van dit gedenkteeken, is tot ridder der Leopolds-ordt benoemd. Rusland. In den vroegen ochtend van Dinsdag vielen 40 bataljons onder Soliman Pacha den Schipka-pas aanzij werden herhaaldelijk teruggeslagen, de strijd duurde in weerwil van de vallende duis ternis voort. In denzelfden tijd rukte de vijand van Lowtscha en Selwi aan; des middags begon bij de Russische voorhoede te Selwi het geweervuur. Telegrammen. WEENEN, 22 Augustus. De „Polit. Corr." meldt uit Bucharest: De Russisch-Rumeensche overeenkomst, die, naar men zegt, zeer gunstige bepalingen voor Rumenië behelst, is definitief gesloten. Het bericht van het bezetten van Kustendje door Turksche troepen is onjuist. De Russen nemen in geheel Rumenië maatregelen voor een winter- veldtocht. MADRID, 22 Augustus. De keizer en keizerin van Brazilië vertrekken morgen naar Lissabon, van waar zij naar Brazilië zullen terugkeeren. PETERSBURG, 22 Augustus. In een telegram van den Russischen opperbevelhebber, uit Gorni- Studeni, des namiddags 3 u. 10 m., wordt ge meld, dat de strijd bij Schipka onafgebroken voortduurt en telkens met versche troepen weder storm wordt geloopen. Tot dusver zijn ze aUe, met groot verlies voor de Turken, teruggeslagen. Gemeenteraad, Zitting van hedenmiddag te twee uren. Tegenwoordig de heerenDe Eremery, waarn. voorzitter, Librecht Lezwijn, De Laat de Kanter, Hartevelt, Goudsmit, Suringar, Van der Zweep, Le Poole, Wilhelmy Damsté, Eigeman, Verster, Du Rieu, Cock, Dercksen, Van Heukelom, Van der Lith en Van Iterson. Afwezig met kennis geving de heeren Van Hettinga Tromp en Van Wensen. De voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen: een kennisgeving van de heeren P. H. en E. J. Hoos, dat zij de pacht van den haardasch enz. wenschen te continueeren volgens de in het pacht- contract vermelde voorwaarden; een verzoek van de agenten van politie der 1ste klasse om ver hooging van jaarwedde (op voorstel van den voor zitter zal dit bij de gemeentebegrooting in behan deling worden genomen)zoomede inlichtingen van curatoren van het gymnasium betreflende een nieuwen conrector aan die instelling. Naar aanleiding hiervan stelt de voorzitter alsnu voor, om tot de benoeming en tijdelijke voorziening over te gaan. Hoewel de heer Cock hier niet bepaald tegen is, merkt hij op, dat dit punt niet aan de orde is gesteld. In de vorige zitting was door den heer Goudsmit voorgesteld om in de eerstvolgende vergadering de benoeming te doen plaats hebben. Nu heeft men wel de gemeente rekening aan de orde gesteld, maar wat toen de hoofdzaak was is nu bijzaak geworden. Hij zal zich tegen de benoeming wel niet verzetten, maar wenschte toch liever de geregelde, gewone volg-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2