N°. 5376 A0. 1877. Vrijdag 24 Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Gemengd Nieuws. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postHO- Afzonderlijke Nommersn 0.02. PRIJS DEB ADYERTENTIEN: Van 16 regels.T.TT.T7.1.08. Iedere regel meerV.".7r.?.".; a 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, S3 Augustus. De brieven, per stoomschip „Torrington" naar Ned.-Indië te verzenden, behooren ten postkantore alhier bezorgd te zijn den 25sten dezer, vóór midder nacht drukwerken en monsters 's namiddags te half vier. j Bij de heden door de firma D. A. Schretlen enC°. alhier gehouden aanbesteding voor het maken, leveren en stellen van een kap op een gebouw van 40 M. lang, is aannemer geworden de heer S. "Van Leeuwen, voor f 3699. Tot hoofdonderwijzer te Wageningen is be noemd de heer H. M. Hubregtse, onderwijzer aan de school van den heer Japikse alhier. De examens voor het verkrijgen van akten van bekwaamheid tot het geven van lager schooi en huisonderwijs zullen gehouden worden op Woensdag 3 October en volgende dagen. Aanmel ding vóór 12 Septenber. De heeren P. J. P. Van Heutsz, P. A. L. E. Van Dijk, H. C. A. G. De Vogel, H. V. baron Bentinck, H. E. B. Schmalhausen, W. Van Wijk, G. W. Eekhout, II. A. Hartogh Hcys, S. Van Hamel, C. M. Kooy, J. Hofland, E. M. Poortman, B. Trip, P. C. Van Davelaar, K. E. C. Groen, J. A. H. Breymann, R. H. Ebbink, F. A. Heckler, A. C. Kamp, J. A. Pecqueur, W. R. baron Van Hoëvell, H. A. Engelken, A. J. baron Quarles de Quarles, P. M. A. Vermeulen, L. A. Blanckenhagen, A. Gorter, L. B. Paarde- kooper, jlir. J. G. De Serière, W. A. P. F. L. Storm van 's-Gravesande, mr. L. H. Rambonnet, mr. C. W. baron van Heeckeren, mr. F. F. Van Scherpenberg, mr. A. C. J. Helfrich, mr. P. J. Van der Zweep, mr. W. Francis, mr. J. C. T. Heyligers en mr. M. De Jong zijn gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië, om te worden benoemd: de 29 eerstge- noemden tot ambtenaar bij den burgerlijken dienst, de 8 laatstgenoemden tot rechterlijk ambtenaar daar te lande. Naar aanleiding van het eerlang te vieren 300-jarig jubilé van den geboortedag van Jacob Cats zal binnenkort bij de boekhandelaars S. Ocht- man Zoon te Zierikzee verschijnenJacob Cats, tooueelmatige schets met zang, in twee tafe- reelen, door J. K. De Regt, lid van den Neder- landschen Tooneelbond." Gaarne vestigen wij hierop de aandacht van rederijkers-gezelschappen en ver dere belangstellenden, daar de opvoering van een dergelijk tooneelstuk zeker de beste hulde is, die onze rederijkers-vereenigingen aan Cats kunnen brengen. Mr. R. J. graaf Schim melpenninck van Nijenhuis, die op verzoek zijn eervol ontslag be kwam als commissaris des konings bij het Ned. weerbaarheidsbond, is benoemd tot ridder groot kruis van den Gouden Leeuw van Nassau; de heer J. W. Schubart tot groot-officier van de orde van de Eikekroon. Door wijlen den heer H. E. Verschoor te Sleeuwijk zijn aan de Ned. herv. gemeente aldaar besproken twee legaten, als één groot f 2000, waarvan de renten moeten strekken tot verhooging der vaste jaarwedde van den predikant, en één groot, f 1000 met bepaling, dat die som moet worden belegd, ten einde die zóó te vermeerderen, dat daarvoor te eeniger tijd een orgel kan worden geplaatst in de herv. kerk aldaar. Tot directrice van het asyl Steenbeek, in plaats van wijlen mej. P. Voute, is benoemd mej. J. H. Kruyf, te Leeuwarden, die deze benoeming heeft aangenomen. Bij de beoordeeling van den wedstrijd om den prijs van uitmuntendheid der zangvereenigingen, die te Antwerpen aan den prijskamp deelnamen, verkreeg „Cecilia", uit den Haag, 7, „Les Ar tisans", van Jupille, 7, en „Les Bardes du Hai- naut", van Quaregnon, 4 stemmen. Een lid der jury, iemand die Cecilia niet gehoord had, hield zich buiten stemming, doch liet zich naderhand, zonderling genoeg, bewegen voor Les Artisans te stemmen, zoodat aan deze Vereeniging de prijs is toegekend. De eereprijs in den zangstrijd werd behaald door de „Melomanen", van Gent. Z. M. de Koning is gisteren, kort na twaalf uren, met gevolg uit de residentie per extra trein van den Rijnspoorweg te Amsterdam aangekomen. Hij werd aan het station begroet door den com missaris des konings in N.-Holland en den bur gemeester der gemeente en reed onmiddellijk naar bet Paleis op den Dam, waar hij met de heeren Röell en Den Tex en het gevolg het déjeuner gebruiktebij de aankomst aldaar stond de koning in het geopende rijtuig op en begroette de toe gestroomde menigte. Te ongeveer twee uren kwam Z. M. voor de groote vestibule van het paleis voor volksvlijt. Hij werd daar ontvangen door de leden der uitvoerings- en regelings-commissiën, aan wier hoofd de heer Leonard Wolterbeek zich had geplaatst, die den koning met eene korte toe spraak verwelkomde. Hierna begon de wandeling door de zalen. Zestien brandwachts, onder com mando van een onderofficier, zorgden voor be hoorlijke doorgangen. Zij slaagden daarin zeer goed, dank ook aan de medewerking van het pu bliek, dat overtalrijk was, daar meer dan 8000 personen van den kwartjesdag gebruik maakten om de tentoonstelling te zien, en dat niet alleen uit de provincie (met den pleiziertrein aangebracht), maar voornamelijk uit Amsterdam. Z. M. bezich tigde alles tot in de kleinste onderdeelen en on derhield zich met onderscheidene inzenders. Het bezoek duurde tot ruim vier uren, toen Z. M. naar het Rijnspoorweg-station reed, van waar hij per extra trein naar de residentie terugkeerde. Jn de gisteren gehouden zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad werd mededeeling gedaan van een schrijven van den minister Heems kerk, waarin deze bericht, door den koning ge machtigd te zijn mede te deelen, dat de verordening op de gemeentelijke universiteit te Amsterdam de kon. goedkeuring niet kan erlangen, tenzij art. 38 al. 2 vervalle, waarin bepaald wordt dat de buitengewone hoogleeraren dezelfde rechten zullen hebben als de gewone. Naar aanleiding hiervair zullen Burg. en Weth. binnenkort een nader voor stel aan den raad doen. Besloten werd om met 10 October e. k. een adjunct-archivaris aan te stellen tot het doen van historisch-juridische on derzoekingen in het stedelijk archief, en om de groote najaarspaardenmarkt' af te schaffen en de groote vooijaarsmarkt te houden op Zaterdag vóór palmzondag. Bij ministerieele beschikking zijn tot de krijgsschool voor officieren, te rekenen van 1 Novem ber a. s., toegelaten: tot den tweejarigen cursus voor de intendance de 1ste luit.-kwartierm. F. A. Thomèse, van het 1ste reg. inf.tot den tactischen cursus voor drie jaren: de 1ste luit. C. P. De Veer, van het 2de; M. H. Damme, van het 3de; R. G. Moerbeek, van het 4dede 2de luit. J. T. Oosterman, van het 6de reg. inf.de 1ste luit. J. F. D. Bruinsma en E. E. E. Otken, van het O.-I. leger, gedetacheerd hij het 7de reg. inf. de lste luit. jhr. C. J. Strick van Linschoten, van het 2de reg. huzaren. De door den gemeenteraad van 's-Hertogen- bosch aangewezen ingenieur voor het opmaken van een plan voor de water vrij making der stad en het bevaarbaar maken der rivier de Dommel betoogt in zijn verslag de wenschelijkheid van de gelijktijdige uitvoering dier beide werken. Voor het watervrijmaken worden door hem voor gesteld eene schutsluis aan den mond der haven, waterkeeringen voor de openingen in de vesting wallen en den linkerkanaaldijk en een stoomge maal, welke werken volgens eene globale begroo ting geraamd zijn op f 261,000. Voor het be vaarbaar maken der rivier de Dommel worden volgens hem noodig geacht: eene verbinding van het eindpunt dier rivier langs de westzijde der stad met de Dieze, een stuw- en schutsluis onge veer aan het einde van de Dommel en een grond- duiker, een en ander begroot op f 167,900. Naar men verneemt, zal het geheele plan zoodra mogelijk worden openbaar gemaakt. Blijkens mededeeling van het Italiaansche gezantschap is de termijn tot het doen van aan vragen lot deelneming aan de tentoonstelling van voortbrengselen en gereedschappen tot zuivelberei ding (inzonderheid kaas), welke in October a. s. te Portici (Napels) zal worden gehouden, verlengd tot den 31sten der loopende maand. Van 1 September e. k. zullen tot de alge- meene postvereeniging ook behoorende Argen- tijnsche republiek, Groenland en de Deensche be zittingen St.-Thomas, St.-Croix en St.-Jean. Zr. Ms. rammonitor lste kl. „Draak", in aanbouw op 's rijks werf te Amsterdam, is gister namiddag met goed gevolg te water gelaten. Z. M. de koning zal zich a. s. Zaterdag naar Parijs begeven en daar omstreeks 14 dagen blijven. Bij de parade, morgen in de residentie te houden door het geheele garnizoen, zullen de troe pen in marsch-tenue gekleed zijn. Naar het „Weekblad van het Regt" ver neemt, heeft Mr J. De Wal, emeritus-hoogleeraar der Leidsche hoogeschool, bij het overbrengen van zijne woonplaats van Den Ilaag naar Deventer, zijne uitgebreide en keurige boekerij overgedragen aan de koninklijke bibliotheek, onder voorwaarde, dat zij afzonderlijk bewaard en gecatalogiseerd zal worden. Z. M. heeft aan J. A. Corman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Vlijmen; benoemd tot burgem. der gem. Stedum, M. T. Marringa; aan L. Paling, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betr. van directeur van het postk. te Woerden, behou dens aanspraak op pensioen. Gisteren bij het leggen der waterlei dingpij pen aan de Hooglandsche kerk in de Nieuw- straat vond men langs de geheele zuidoostlijn de fondamenten van den ringmuur, waarmede het kerkhof vroeger schijnt afgesloten te zijn geweest en op eene diepte van 7 tot 10 decimeter aan de buitenzijde dier fondamenten een groote hoe veelheid beenderen, opmerkelijk meest dij- en schenkelbeenderen, en enkele schedels, ook een nog geheel, langs en tegen dien muur ongekist begraven lijk, benevens eenige fragmenten van kisten, die waarschijnlijk bij het opredderen van kerk- en kerkhofgraven daar zijn nedergelegd, en daar de oudste gedrukte plattegronden der stad geen melding van die afsluiting van het kerkhof maken, zeker over de 300 jaren oud.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1