N°. 5375. A'. 1877. Donderdag 23 Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ST ADS-BERICHTEN. LEIDSCI DAGBLAD. FBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. PATENTBLADEN. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1877/78 voor de Wijken V en VI, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van bet Raadhuis dezer gemeente, op Ver toon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van een tot drie nren, en wel van den 23sten tot en met den 31aten Augustus a. s., den Zondag nitgezonderd, terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patent bladen van die wijken ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hnnne moeite mogen eischen tien cents zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, LEZWIJN, Weth. lo. Burgemeester. Leiden, 22 Augustus 1877. LEIDEN, 22 Augustus. Het ad missie-examen voor de hoogeschool alhier zal worden gehouden op 17, 18 en 19 September. Aanmelding vóór of op 9 September schriftelijk bij den pedel P. J. Oostveen. Naar wij vernemen is het morgen 40 jaren geleden dat de heer Mr. H. Obreen, notaris alhier, door Z. M. den Koning tot die betrek king werd benoemd. Wij twijfelen niet of de talrijke vrienden en vereerders van den achtens- waardigen man zullen dezen dag niet laten voor bijgaan, zonder hem van hunne sympathie met het door hem gevierd wordende feest te doen blijken. Ook wij wenschen den geachten jubilaris van harte geluk met dezen feestdag en hopen dat hij nog vele jaren met den hem bijgebleven jeug digen ijver in de verschillende betrekkingen, die hij bekleedt, moge werkzaam blijven, ten zegen van velen en tot geluk van hem zeiven en allen die hem dierbaar zijn. In de morgenzitting van Zaterdag en de middagzitting van Maandag van de Chr. geref. synode werd de zendingszaak behandeld. Onder anderen is besloten om een zendings-directeur aan te stellen en daartoe benoemd de heer J. H. Donner, predikant te Leiden, die nn reeds met de opleiding der zendingkweekelingen is belast. Bij eventueel bedanken is aan de zending-commissie in last gegeven den heer D. K. Wielinga, predikant te Emmickhoven, en indien ook die mocht bedanken, den heer L. Lindeboom, pred. te Zaandam, te benoemen. Z. M. de koning zal, volgens de Haagscbe kroniek der „Gron. Ct.", tot half October te 's-Hage blijven en zich dan weder voor eenigen tijd naar de Pyreneeën begeven. Ook omtrent 's konings verblijf te Parijs in 1878 is reeds het een en ander vastgesteld. Z. M. zal er acht weken doorbrengen. Het hotel aan de Avenue du Roi de Rome is reeds verleden jaar namens Z. M. aangekocht, ten gevolge van de lastgeving der heeren Monceau en De Posson, die daartoe door den koning naar Parijs waren gezonden. Wat betreft de verzending van kunstwerken van 't Loo en nit het paleis te 's-Hage, deze zijn niet uit sluitend bestemd voor 's konings hotel te Parijs, maar deels ook in bruikleen afgestaan aan de Ned. commissie voor de wereldtentoonstelling, ter opluistering van de Nederlandsche expositie. Door het kiescollege bij de Ned. herv. ge meente te Amsterdam is, ter vervulling van de bestaande vacature, het volgende alphabetisch ge plaatste drietal opgemaakt: dr. A. Kuyper, emer. pred.; ds. E. A. Lasonder, te Oldebroek; ds. H. A. Lütge, te Nederhorst den Berg. In de Maandag te Utrecht gehouden alge- meene vergadering van het Nederlandsch weer- baarheidsbond is besloten: 1*. voorbereidende maatregelen te nemen tot herziening van het reglement in dien zin, dat het bond kunne worden erkend als rechtspersoon; 2°. dat om de 5 jaren, te beginnen met 1878, een nationale wedstrijd zal worden gehouden en voorts telken jare in elke provincie des rijks opvolgend een provinciale, en 3°. een adres te richten aan de Tweede Kamer om de regeering aan te sporen tot het verleenen van zedelijken en stoffelijken steun tot instand houding en uitbreiding der vrijwillige weerbaar- heidsvereenigingen. Uit het door het centraal comité uitgebracht jaarverslag bleek 0. a. dat het bond 57 vereeni- gingen met ongeveer 4000 leden telt. Dr. J. H. H. Hulsmann, directeur en leeraar aan de rijks hoogere burgerschool Willem II en aan de burgeravondschool te Tilburg, is benoemd tot directeur van het gymnasium te Gladbach (Pruisen). Zr. Ms. schroefstoomschip „Batavia", onder bevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. W. Yan Oor schot, is den 20sten dezer van Bombay naar Batavia vertrokken. Z. K. H. prins Alexander heeft vóór zijn vertrek naar Stuttgart, waar hij de gast is van den koning van Wurtemberg, een afscheidsbezoek afgelegd bij de leden van den Raad van State, aan welk Staatscollege de prins een portret van wijlen H. M. de koningin heeft vereerd ter plaat sing in de vergaderzaal. Gisteren heeft de prins het graf zijner moeder te Delft bezocht. Voor de op 11 September e. k. door de Haagsche afd. der Landbouwmaatschappij uitge schreven harddraverij met paard en chais is als prijs uitgeloofd een zilveren portemonnaie met 30 tienguldenstukken, als 1ste premie een voorwerp in zilver ter waarde van f 100 of desverkiezende in contanten, tweede premie een voorwerp ter waarde van f 50. Z. M. heeft aan mr. N. S. Th. A. Van Meurs, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonr.-plaatsverv. te ArnhemH. S. Balsem, laatstelijk predikant bij de prot. gem. te Soerabaia, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst in Ned.- Indië, met behoud van recht op pensioen. Gemengd Nieuws. Een „heer" kwam gisteren in beschon ken toestand in het koffiehuis van den heer Pico in de Wagenstraat te 's-Gravenhage, waar men weigerde hem nog meer drank te verkoopen. Daar over ontstemd, maakte hij het den bedienden zoo lastig, dat men zich verplicht achtte hem de deur te wijzen. Doch toen geraakte hij nog meer in woede en greep een der bedienden bij zijn rok; met veel moeite gelukte 't, hem te dwingen zijn „prooi" los te laten; twee politie-agenten werden gehaald om hem te verwijderen, maar zij waren niet in staat zich van hem meester te maken. Eerst toen nog twee agenten zich met de zaak bemoei den, slaagde men er in hem met geboeide handen naar het politiebnreel op de Groenmarkt te brengen. Door den plaats-commandant te Am sterdam is dezer dagen eene dagorder gericht aan de aldaar in garnizoen zijnde militairen, waarbij hun gelast wordt de politie bij arrestatiën, wanneer die in hunne tegenwoordigheid geschieden, bij te staan. Zij zullen na dergelijk dienstbetoon bij den naastbijzijnden politiepost daarvan aangifte moeten doen met opgave van naam. Men verneemt dat deze dagorder is uitgevaardigd naar aanleiding van het gebeurde met twee huzaren, die zich onlangs op het Rokin krachtig tegen de politie hebben verzet. Een inwoner van Amsterdam, een kapi talist, ging dezen zomer op reis en liet zich ambtshalve aanslaan in de inkomstenbelasting. Van de reis teruggekeerd, vond hij zijn aanslagbiljet en begaf zich naar den wethouder van financiën om zijne bezwaren tegen den aanslag in te dienen. Hij was te laag aangeslagen, en verklaarde niet te wenschen dat anderen ter wille van hem méér zouden moeten opbrengen. Zekere Van der Drift, tegen wien door den officier van justitie te Zevenbergen is gewaar schuwd, kwam Maandag-avond in het hotel „de Keizerskroon" in de Kalverstraat te Amsterdam om diner, een kamer voor nachtverblijf enz. Hij teekende op de nachtlijstVan Houten, en poogde dan ook daar weer slachtoflers te maken, door zonder te betalen een goed leven te leiden. De kellners zagen echter dadelijk met wien ze te doen hadden en vroegen geld vooruit. De fijn gekleeae meneer met het witte petje (in zijn signalement vermeld), had echter maar drie centen bij zich. Men waarschuwde de politie, die niets anders kon doen dan den man een niet malsche waarschuwing geven, omdat voor een vroegere oplichting geen hevel tot aanhouding is uitgevaardigd en thans de poging tot oplichting is verijdeld. Aan bruta liteit ontbreekt het hem niet. Voor een paar jaar vernachtte hij in „de Keizerskroon" en vertrok zonder te betalen. Dit, en het openbaar gemaakte signalement maakten dat men hem zoo spoedig herkende. Op IIrk zijn Zondag drie rijksveld wachters aangekomen, die daar eenigen tijd zullen blijven om de orde te handhaven onder het werk volk, dat gebezigd wordt ter verbetering der haven. De oproerige beweging onder de poldergasten op Urk had haar oorsprong in een eisch om hooger Dit ging gepaard met het onmatig gebruik loon. van sterken drank, vervolgens baldadigheden op den openbaren weg en jegens de vrouwen en meisjes. Te Heinkenszand is Zaterdag een kind van omstreeks zeven maanden, dat door de moeder onbedachtzaam in de nabijheid van een mierennest op den grond neergezet en daar eenigen tijd alleen gelaten was, zoodanig door de mieren gebeten, dat het binnen weinige uren een lijk was. Door de firma M. Hakkerten Co. te Rotterdam is aangekocht een huis met tuin en koetshuis aan de Korte Hoogstraat, van achter uitkomende aan de Vest, met het voornemen daarvan te maken eene passage, koffiehuis en hotel. Aan de Hoogstraat zal een ingang zijn ter grootte van de Delftsche Poort, en daarnaast het koffie huis met hotel worden gebouwd, zoowel in de passage als aan de Korte Hoogstraat toegangen hebbende. Het inwendig gedeelte der passage zal breed zijn 10 en hoog 20 meter en uit gla3 en ijzer worden vervaardigd. Hoogte en breedte zullen das aanmerkelijk grooter zijn dan de reeds bestaande passages in het buitenland. De passage zal bevatten 25 a 30 winkelhuizen met bovenhui zen naar gelang der grootte. De uitgang aan de Vest zal gelijk zijn aan die van de Hoogstraat- Alles zal in renaissance-stijl worden gebouwd. Maandag-ochtend waren te Middel burg eenige kinderen op een bovenwoning aan het spelen, toen de moeder eensklaps een luid geschreeuw vernam en toesnelde. Een vierjarig; kind stond in brand, ten gevolge van het spelen met lucifers, waarvan verscheidene op den grond verspreid lagen, terwijl overigens geen vnur in het vertrek aanwezig was. Het kind werd terstond in een deken gewikkeld, waardoor het vuur, dat

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1