KOLONIËN. BUITENLAND. Zwitserland. Turkije. ondersteuning ontvangen, om zijne broodwinning weder te kunnen opvatten. Donderdag-avond omstreeks acht uren viel te Zwolle het dertienjarig dochtertje van den landbouwer B. van eene plank in de sloot, alwaar zij zeker zou verdronken zijn, wanneer zulks niet was gezien door een tienjarig zoontje van den werkmeester Yan den Berg, die haar te hulp snelde en haar met de kin op eene aan de sloot liggende plank boven water hield, totdat zijne in de nabijheid spelende broertjes hem kwamen helpen. De rechtbank te Winschoten heeft veroordeeld tot f 25 boete dr. B. T. aldaar, uit hoofde hij niet heeft kennis gegeven aan den geneesk. inspecteur van door hem waargenomen gevallen van roodvonk, hetwelk epidemisch te Winschoten heerscht. Ook bij burgem. en weth. was geenerlei kennisgeving van hem ingekomen. In den regel is het eene vuur werk vrij wel gelijk aan het ander. Bij de Rubensfeesten zal daarop echter eene uitzondering worden ge maakt. Omtrent het daar te geven vuurwerk leest men in de „Midd. Ct."Op voorstel en door toe doen van een onzer beste kunstenaars, den heer Verlat, zal op het Vlaamsche Hoofd, tusschen twee aldaar liggende forten, eene beschieting plaats hebben, welke eindigen moet met eene schijnbare veld- schans of versterkt dorp, op halfweg van beide forten, in brand te schieten. De schans van 65 M. breedte en eene nog niet bepaalde hoogte, zal uit piktonnen, petroleumvaten enz. opgetimmerd worden, en hieruit moet een brand en een vuur werk ontstaan, zoo groot en prachtig als in Ant werpen nooit gezien werd. De arr.-rechtbank te Zwolle heeft beslist, dat de gronden van de wed. Zuidberg c. s. voor f 60,000 zullen worden onteigend, en dat de Staat de kosten zal dragen van het proces. Dr. Loonen Jr. heeft in de „N. Bred. Ct." een antwoord gegeven op de tegen hem door den 2den luit. Neeteson ingebrachte beschuldiging. De geneesheer antwoordt dat hij met werk overladen was en vele, waaronder zeer ernstige, patiënten te bezoeken had; dat hij een half uur gaans van het schietterrein verwijderd was, 't welk bovendien ge heel buiten zijn richting lag, terwijl de ordonnance binnen weinige minuten Breda kon bereiken dat de eenige mededeeling van luit. N. was: „er is een korporaal aangeschoten"; niets van hevig bloedverlies of van grooten spoed werd vermeld geen der omstanders weet daarvan ook iets. Dr. L. voegt er bij, dat de door hem aangewezen na latigheid herhaaldelijk voorkwam, zoodat elk on bevooroordeelde het zeer verklaarbaar zal vinden, dat men onder zulke omstandigheden een weinig van zijn kalmte verliest en zijn weigering in wat te sterken vorm uit. De verklaring, dat wellicht nog redding mogelijk zou zijn geweest, acht dr. L., met het oog op de inwendige verbloeding, op meer dan zwakke gronden te rusten. Het gisteren medegedeelde bericht omtrent een grooten brand te Tilburg wordt van daar tegengesproken. Men meldt uit Steenderen van 16 dezer: Hedenmiddag sloeg bij zwaar on weder de bliksem in een onbewoond huis, waar de brand door de spoedige hulp der brandweer in zijn begin gebluscht werd. Op hetzelfde oogeHblik werd ook een huis te Baak door den bliksem getroffen, dat niettegenstaande de hulp van vier spuiten geheel af brandde. Hedennacht werd er brand in de richting van Doesburg gezien. De Neurenberger magistraat heeft, volgens de „Tribune", dezer dagen verlof gegeven om een optocht door eenige straten dier stad te houden met een worst van 200 meter lang, 550 pond wegende, door een aantal gekostumeerde slagersjongens gedragen en voorafgegaan en gevolgd door muziek. In 1648 werd te Neurenberg voor het laatst zulk een reuzenworst door de stad gedragen. De tegenwoordige zal door den slager Eckert ge leverd en door den restaurateur Todt gebraden worden, om daarna te verdwijnen in de magen van het oudheidkundig genootschap, die te Neu renberg hun gewone jaarlijksche vergadering komen houden. Volgens een bericht in de „Comercio" van Guajaquil is Ecuador den 26sten Juni 11. wederom het tooneel geweest van vulkanische uit barstingen en verwoestende overstroomingen. Voor al de schoone, vruchtbare valleien van Chillo en Tumbaco hebben veel geleden. Er is voor meer dan een millioen dollars schade aangericht en een groot aantal menschen hebben bij deze ramp het leven verloren. Meer dan 1500 stuks vee zijn verdronken. BATAVIA, 11 Juli. Generaal Diemont kwam heden per „Baron Bentinck" van Atjeh hier aan. Hij werd welkom geheeten door generaal Wiggers van Kerchem, kol. Kriesfeld, overste De Pauw en den haven meester. Aangezien hij met verlof hier komt, werden geene saluutschoten gelost. Met dezelfde boot kwam Tongkoe Kadli met gevolg, het sedert lang be vriende hoofd van Maraksa, alhier aan. Ook kwam per zelfde gelegenheid van een tweemaandsche dienstreis terug de kapt.-luit.-ter-zee, chef der tweede afd. aan het dep. van marine, H. Dyserinck. Voorts de kapt. der art. Munninck de Jongh, kapts. der inf. Auf der Heyde en Von Ende, kapt.-kwart. Bedier de Prairie, off.-van-gez. San ger en 65 soldaten. De tocht naar Analaboe onder majoor Du Pon is tot dusver niet geslaagd. De Atjehneezen hebben den pasar in brand gestoken, nadat zij eenige bewoners gewaarschuwd hadden, hunne goe deren in veiligheid te brengen. Alle huizen zijn verlaten, doch de bevolking houdt zich op korten afstand van onze troepen op, daaruit blijkbaar dat op onze officieren en manschappen geschoten wordt, zoodra zij maar zichtbaar zijn. Bij een dezer ge legenheden werd een officier gekwetst. Door den gonverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof, w. ziekte, aan den contr. 2de kl. A. L. Th. Berretty; een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den contr. 2de kl. C. M. Verloop. Ontslagen: Eervol, met behoud van recht op pens., de secr. bij het dep. der bnrg. op. werken A. F. Von de Wall; op ver zoek, als adv. en proc. bij het hooggerechtshof, mr. J. Van Gennep; eervol met behoud van recht op pene., de dir. van 's lands drukkerij te Batavia A. F. G. De Pinéda en de zont- verkoopp. te Pekalongan J. Weathoff. Benoemd: Tot ads.-res. van Poerwokerto jhr. R. Wichers; tot secr. by het dep. der burg. openb. w., M. J. P. Struick; tot griffier bij den landr. te Sumanap, mr. F. Ch. Vijzelaar; tot commies 3de kl. bij den post- en tel., E. C. Pattijnama; tot 4den onderw. aan de kweeksch. te Bandong H. W. L. G. Brouwer; bij het biDnenl. bestuur op Java en Madura, tot contr. 2de kl. C. A. H. Kuhr en B. Scholten Gzn.; tot adsp.-contr., H. B. Van Thiel; tot chef van het kad. stat. bur. te Baojoemas Th. Metman. By het dep. van justitie: tot ref., mr. J. G. Brillenburg; tot hoofde., G. Roessingh van Iterson; tot lsten comm., mr. C. S. Buys Ballot. Tijdelijk benoemd: Tot pred. bij de prot. gem. te Poerworedjo (Bagelen), C. A. L. Van Troostenburg de Bruyn, te Salatiga. Geplaatst: Bij de stat. opn. van Java (sectie Pre- anger-reg.) de contr. 2de kl. B. Scholten Gzn. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op verzoek, eervol, wegens volbr. diensttijd, met behoud van recht op pens., en onder toek. van den titul. rang van int. 2de kl. F. J. D. Noord- hoek Hegt. Geplaatst: Bij het hosp. te Weltevreden, de off.- van-gez. 2de kl. G, W. A. Beyfuss; bij het 8ste bat. inf. te Kedong-Kebo, de kapt. K. N. Keuter; by het linker 13de bat., de 1ste luit. J. G. Blanken. Overgeplaatst: Bij het dep. van oorlog 2de afd., de late luit. A. W. K. Ter Beek; bij den geneesk. dienst te Atjeh, de off.-van-gez. 2de kl. M. M. Bleekrode; bij de 9de comp. art. te Batavia, de 1ste luit. Moreau; by de 14de comp. te Padang-Pandjaug de late luit. J. A. Almerood; bij het det. der 23ete comp. te Pedir, delate luit. M. B. Rost van Tonningenals eerstaanw. genie-offic. in de lste mil. afd. op Java der genie, de maj. J. G. M. A. Carlier. Departement der Marine. Benoemd: Tot chef van het werk- tuigk. atelier bij het etabl. op Onrust, B. N. Reuvekamp Gille tot lichtopz. 2de kl. J. Schuit. Frankrijk. Bij gelegenheid van een landbouwfeest te Chinon, in Touraine, hield de prefect, de heer De Nadaillac, aan een banket eene redevoering, welke door kreten ter eere van de republiek werd gestoord. Er ont stond opschudding, iemand riepLeve de koning en de heer Joubert, broeder van het gewezen republikeinsche kamerlid, gaf hem een klap in het gezicht. Men ging in verwarring uiteen. Tegen den heer Joubert is eene gerechtelijke vervolging ingesteld. De rechtbank te Versailles heeft Donderdag uitspraak gedaan in de zaak van den oud-afge vaardigde Menier tegen den uitgever en drukker van het „Bulletin des Communes" en den minis ter van binnenlaudsche zaken. De rechtbank heeft beslist, dat de beide eersten buiten het geding zijn. TeD opzichte der vervolging tegen den minister heeft zij zich onbevoegd verklaard. Evenals te Parijs is er te Dieppe voor de woning van Thiers een wacht van politie om hem te bespieden. De personen, die bij hem in- en uitgaan, worden nauwkeurig opgeteekend. Voor namelijk houdt men het oog op de maires en andere ambtenaren uit het departement Seine inférieure, die hem komen bezoeken. Het tele graaf bestunr heeft, volgens het schrij ven van den Parijschen correspondent der „Köln. Zeitung", znlke strenge bevelen ontvangen ten opzichte van het verzenden van aangeboden telegrammen bt- treffende Thiers, dat ze de bespottelijkheid zelve zijn. De onbeduidendste dépêches aan Parijsche of andere dagbladen worden geweigerd. Een politie beambte houdt geregeld toezicht op het telegraaf kantoor. Grroot-JBritannië. De nieuwe conventie betreffende den slaven handel, kortelings tusschen Engeland en Egypte gesloten, verbiedt in laatstgenoemd land geheel den uitvoer of den invoer van negerslaven, zoo wel als de verminking van en den handel in kinderen. Egyptische slavenhandelaars zullen als moordenaars voor een krijgsraad worden gebracht, vreemde slavenhandelaars in Egypte zullen wor den overgeleverd aan het gerecht in 't land waar zij tehuis behooren. Engelsche kruisers zullen ge machtigd worden tot 't nemen van slavenschepen onder Egyptische vlag en in Egyptische wateren. Verder verbindt zich de khedive tot het te niet doen van allen onderhandschen handel in slaven (ook in blanke), binnen zeven jaren voor zoover eigenlijk Egypte, en binnen twaalf jaren voor zoover Soedan en de grensprovinciën betreft. Twee nieuwe pantserschepen, gebouwd voor de Turksche regeering, liggen thans afgewerkt aan de werf van de heeren Samuda in de Theems. Een derde, op dezelfde werf, nadert mede zijne voltooiing. De internationale wet verbiedt echter 't afleveren van deze bodems, zoolang de tegen woordige oorlog duurt. Het internationaal agentschap van het Roode Kruis, hetwelk, voor zoolang de tegenwoordige oorlog duurt, te Triest is gevestigd, heeft verslag uitgebracht omtrent zijne werkzaamheden van 14 tot 31 Juli. Het „Journal de Genève", hiervan melding makende, zegtDe eerste veertien dagpa zijn besteed aan het aanknoopen van betrekkingen met de buitenlandsche Veréenigingen van het Roode Kruis, zoodat de eigenlijke werkzaamheden van het agentschap eerst met Augustus zijn begonnen. Over 't algemeen heeft het op zijne dienstaanbie dingen een gunstig antwoord ontvangen. Het valt echter niet te ontkennen dat er niet znlk eene geestdrift ter medewerking heerscht als in den oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk, en dit moet te meer worden betreurd, nu de behoefte aan hulp op het oorlogstoonel zoo groot is, terwijl bij de weldadigheid, naar de opvatting van het Roode Kruis, geen aanzien des persoons mag gel den. De hulpvereenigingeu zijn er zeer goed ge organiseerd en door de tusschenkomst van het agentschap is men verzekerd dat de giften nuttig worden besteed. Uit Bucharest, uit Cettinje, maar vooral uit Konstantinopel heeft het agentschap reeds dringende aanvragen om giften „in natura" ontvangen en het ziet verlangend uit naar inzendin gen om daaraan te voldoen. Wat de Russen betreft, dezen schijnen zeiven in het noodige te kunnen voorzien. Zij hebben althans nog geen verlangen naar hulp uit den vreemde te kennen gegeven. Eene officieele dépêche uit Konstantinopel ge waagt van een onder dagteekening van den lOden dezer door Osman Pacha uit Plewna gezonden telegram, verslag doende van de barbaarsche be handeling, welke een gevangene uit Tirnova van de Russische militaire autoriteiten waar wordt niet gezegd te ondergaan had. Toen hij, naar de sterkte van het corps, waartoe bij behoord had, enz. ondervraagd, verklaarde niets te weten, had men hem geslagen, geheel uitgekleed, over het gansche lichaam met teer ingesmeerd en zoo zon der eenig voedsel drie dagen lang in de zon la ten liggen, dreigende hem levend te verbranden. De bij hem gestelde wachten hielden niet op hem te mishandelen. Hij wist echter te ontkomen en verhaalde het gebeurde aan Osman Pacha in persoon, die met eigene oogen zijn met teer bestreken

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2