N°. 5372. AY 1877. Maandag 28 Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. BERICHT. PBIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per S maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENÏTEN Van 1—6 regels....f 1-08. Iedere regel meer0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. Met 1 September begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich alsdan op deze Courant wenschen te abonneeren, ontvan gen de nog tot dien datum verschijnende num mers gratis. JtyCjr Abonné's buiten de stad worden verzocht het bedrag over het loopende kwartaal vóór 1 Sep tember per postwissel of blauwe postzegels aan ons Bureel te willen overmaken. LEIDEN, IS Augustus. Een stil huiselijk feest werd heden hier ter stede gevierd, waarvan de bescheidenheid ons zou verbieden melding te maken, zoo niet het zilve ren bruiloftsfeest van onzen alom geachten en beminden stadgenoot den heer H. Witte voor zijne talrijke vrienden en vereerders een welkome aan leiding was geweest om hem een bewijs té geven van hunne warme vereering en hulde. In een keu rig kunstproduct van de heeren J. M. Yan Kem pen en Zonen te Voorschoten werd het hem en zijne gade namens die allen aangeboden door den heer C. A. A. Dudok de Wit van Amsterdam en eenige andere leden der commissie, die zich met de uitvoering had belast. In een smaakvol album waren de namen vermeld van allen die hadden medegewerkt om den jubilaris deze verras sing te bereiden en wier lange rij werd geopend door die van hunne koninklijke hoogheden de prinsen Alexander, Hendrik en Erederik. Uit alle oorden des vaderlands daarenboven had men zich aangesloten en zoo mocht dit bewijs van dank baarheid en sympathie aan den man, bij wien niemand ooit tevergeefs om hulp of raad aan klopte, een waar nationaal karakter dragen. Bij de dd. schutterij alhier is op hun ver zoek eervol ontslag verleend aan C. O. Mauve als 2de luit. en aan G. N. Van der Koog als 1ste luit.; bij die te Katwijk aan dr. K. Plan- tenga als ofl.-van-gez. 3de kl., met den personeelen rang van 2de klasse. Om in den garnizoensdienst te Breda tijdens de troepen aldaar aan de groote manoeuvres in Gelderland deelnemen te voorzien, zal morgen per trein van 1.18 van hier vertrekken de 5decomp. van het 2de bat. 4de reg. inf. onder bevel van den kapitein H. Van den Bosch, den lsten luit. J. C. A. Pabst en den 2den luit. R. Eroger. De militairen van den Isr. godsdienst, die hunne eerlang invallende godsdienstige feesten ten hunnent wenschen te vieren, zijn daartoe in de ge legenheid gesteld, door aan hen, wier ouders of betrekkingen buiten hunne garnizoensplaats wonen, binnenlandsch verlof te verleenen van 6 Septem ber tot 1 October en aan de overigen vrijstelling van dienst van 7 tot 9, van 16 tot 17 en van 21 tot 30 September. De gemeenteraad te Delft heeft benoemd tot praeceptor van het gymnasium dr. C. J. Eggink, lit. doctorandus te Leiden. Er is voorts besloten, met ingang van den nieuwen cursus en hoogstens voor de twee eerstvolgende jaren, eene personeele toelage aan de hoogleeraren aan de instelling van onderwijs in de taal-, land en volkenkunde van Nederlandsch-Indië toe te kennen en wel als volgtden heer J. J. Meinsma f 500, den heer «J. R. P. F. Gongrijp 1000 en de heeren dr. A. W. E. Juynboll, j. Spanjaard en G. K. Niemann, elk f 1500. Aan Burg. en Weth. is opgedragen bij de regeering de noodige stappen te doen en een subsidie van voldoend bedrag uit's rijks kas aan te vragen ten einde de tractementen later definitief te kunnen regelen. Aan de zwem- en badinrichting „Rhynzigt" zijn gedurende deze week 1012 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4565 volwas sen personen en van 1114 kinderen. Uit Sassenheim wordt gemeld: De kom dezer gemeente had Donderdag een feestelijk aan zien. De heer J. De Jongh, pastoor aldaar, vierde zijn 25-jarig priesterschap. Van verscheidene huizen wapperde de driekleur, terwijl de R.-K. kerk, benevens het voorplein der woning van den jubi laris, smaakvol met bloemen en toepasselijke in scripties was gedecoreerd. Vele fraaie geschenken werden hem aangeboden, terwijl des avonds eene flinke illuminatie plaats had en de muziek der Harmonie zich deed hooren. Naar men verneemt zal prinses Albert van Pruisen, die gedurende verscheiden weken op het Badhuis te Scheveningen vertoefd heeft, met haar gevolg a. s. Woensdag van daar vertrekken en zich met den trein van 2 uren van Den Haag naar Duitschland terugbegeven. De vorstelijke badgasten moeten opnieuw hunne bijzondere tevre denheid tijdens hun verblijf op het badhuis heb ben aan den dag gelegd, en als het beste bewijs daarvan mag wel strekken, dat zij reeds voor het volgend jaar apartementen aldaar hebben besproken. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon den heer A. G. Van Poeteren, kapitein by de dd. schutterij te 's-Gravenhage. Het cadeau, door de gemeente Delft aan geboden voor den schietwedstrijd, aldaar te houden door de officieren der dd. schutterijen in Neder land, bestaat uit een bokaal met zilveren deksel, waarop de Stedemaagd met lauwerkrans. Op het schild staat: „12 Augustus 1877"; in den rand: „aangeboden door de gemeente Delft aan de offi cieren der schutterij in Nederland" en op het voetstuk van zilver het Delftsche wapen. Bij kon. besluit is bepaald dat in de aan vulling van vacaturen in de rangen van lsten en 2den luitenant bij de reg. veld- en rijdende art., behoudens eventueele overplaatsingen, tot nader order zal worden voorzien door detacheering van lste of 2de luitenants der overige corpsen van het wapen der artillerie. De luitenants, aldus te detacheëren, worden door den minister van oorlog aangewezen. Door het bestuur der kon. vereeniging van gepensioneerde officieren van het Ned. leger is Donderdag aan Z. M. den koning, die het be schermheerschap der vereeniging heeft aanvaard, een dankadres overhandigd. De oefeningsdivisie, onder bevel van den kapt.-ter-zee W. K. Van Gennep, is den 23sten Juli van Kaapstad vertrokken ter voorzetting van de reis naar Nederland. Het kon. zoöl. bot. genootschap in Den Haag heeft ook voor dit jaar, op een gedeelte van zijn terrein, van 15 tot 17 September eene tentoon stelling van pluimgedierte alsmede eene verloting van daarvoor op de tentoonstelling aangekochte voorwerpen uitgeschreven. Z. M. heeft met ingang van 1 September o. m. benoemd tot kantonrechter-plaatsvervangerte Zalt- bommelmr. G. Kolff, advocaat en notaris aldaar te Amsterdam (derde kanton)mr. Th. Heemskerk, advocaat aldaar; aan H. G. Hammacher, op zijn verzoek, met ingang van 1 October e. k., eervol ontslag verleend als notaris te Groede; benoemd tot ambt. van het openb. min. bij de kantonge rechten in het arrond. Tiel, mr. N. De Ridder, adv. te Utrecht; tot burgem. der gem. Zwijndrecht )P. J. A. De Bruinemet ingang van 1 Oct. e. k. tot inspecteur der gymnasia dr. J. G. Van Eyken, te Delft; J. A. Ter Wolde, lste teekenaar aan 's rijks werf te Amsterdam, met het onderwijs in het scheepsbouwk. teekenen aan de polyt. school te Delft gedurende den cursus 18771878 belast, en hem vergund deze werkzaamheden gelijktijdig waar te nemen met die van eersten teekenaar aan 's rijks werf te Amsterdambij de milit. admin. benoemdtot luit.-kolonel, directeur van het ma gazijn van kleeding, uitrusting, enz. te Amsterdam, den onder-intendant lste kl. J. H. Van der Stuyt, directeur van dat te Woerdentot majoor, direc teur van kleeding, uitrusting, enz. te Woerden, den onderintendant 2de kl. J. W. Muller, thans belast met het toezicht over de milit. administr. inrichtingen te Utrecht; tot kapitein, magazijnm. bij eerstgemeld magazijn, den kapitein, administr. van kleeding en wapening, A. L. Smulders van het 8ste reg. infanterie. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag te kwart over drieën is op de Botermarkt een achtjarig jongetje, ge naamd L. G., door een hond van den kaaskoo- per v. R. in de bovenlip gebeten, waardoor dat kind eene niet geringe verwonding bekwam. Dade lijk zijn door de politie maatregelen genomen om den hond tot onderzoek door een deskundige, in bewaring te krijgen. Bij eenige bataljons infanterie wor den als proef veldflesschen van hardglas gebezigd, voorzien van eene hermetische sluiting en over trokken met een zakje van wit doek. De aandacht van het publiek wordt gevestigd op een persoon, volgens zijn naamkaartje „J. Lovie Brunelles", doch volgens inlichting Levie genaamd, die zich als handelaar in lijnwa den indringt bij Oostersche familiën, en een op lichter blijkt te zijn. Sedert eenigen tijd zijn te Scheve ningen de maatregelen van voorzorg tegen onge lukken bij het baden in zee nog vermeerderd. Onder anderen zijn, vooral door de zorg van den heer Van der Gon Netscher, lid van de badhuis commissie, boeien in zee geplaatst, opdat ieder wete hoe ver de uiterste grenslijn is, waarop men zich zonder gevaar te water kan begeven. Ook voor mogelijke ongelukken is een goede maat regel ter bevordering van spoedige redding ge nomen. Er is nl. een groote boei uitgebracht, met zwaar anker aan den wal bevestigd, ten einde daar langs in zee te komen en een reddingslijn op tamelijk verren afstand over te brengen. De verzameling k a t o e n s o o r t e n door de Amsterdamsche katoenmakelaars-vereeni- ging op de laatst gehouden tentoonstelling van producten te Amsterdam geëxposeerd en met de groote gouden medaille bekroond, zal in publieke veiling worden verkocht. Op het gemeentehuis te Amerongen werden Dinsdag onderscheidene voorwerpen, waar onder eene tafelschel, vermist. Het is de politie aldaar, in vereeniging met de Wageningsche, mogen gelukken, den vermoedelijken dader nog denzelfden dag te Wageningen te arresteeren. Hij is naar gissing 70 jaar oud, had zich te Wageningen aan den dijk te slapen gelegd en even te voren van den burgemeester aldaar nog een geldelijke

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1