N°. 5365. Zaterdag (I Augustus. A0. 1877. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommars0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: ▼an 16 regels1-06. Iedere regel meer0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, ÏO Augustus. Reeds meermalen is de wenschelijkheid be toogd dat voor de kinderen uit andere gemeenten die de openbare lagere scholen alhier bezoeken, door de betrokken gemeenten eene bijdrage zou worden geleverd in verhouding tot de kosten van het ouderwijs. Burg. en Weth. zijn met de commissiën uit de collegiën van Dagelijksch Bestuur van Leider dorp, Zoeterwoude en Oegstgeest ter zake in over leg getreden. Allen waren met hen overtuigd dat de billijkheid vordert dat naar evenredigheid van het aantal schoolgaande kinderen uit die gemeenten in de kosten van het onderwijs worde bijgedragen. Burg. en Weth. hebben gemeend dat eene der gelijke bijdrage alleen zou moeten worden gevor derd voor de kinderen die de scholen voor on-en minvermogenden bezoeken, vermits de scholen voor voorbereidend en meer uitgebreid lager onder wijs slechts door een zeer gering getal kinderen uit andere gemeenten worden bezocht. Mocht evenwel in deze de toestand veranderen, dan zou een voorstel moeten worden ingediend om den maatregel ook op deze scholen toe te passen. Blijkens berekening bedragen de kosten van eene school voor 600 kinderen ongeveer f 15,000, na aftrek van de schoolgelden, en daaronder is begrepen eene som van f 2000 voor rente van de aanlegkosten, berekend ad f 40,000. Voor elk schoolgaand kind zou derhalve moeten worden voldaan f 25 per jaar. De gemeenteraden van Zoeterwoude en Leiderdorp zijn evenwel slechts bereid tot eene bijdrage van f 10 per kind, terwiji de gemeenteraad van Oegstgeest heeft besloten niet te treden in het door Burg. en Weth. ge daan voorstel, op grond dat de openbare school dier gemeente bijna het middelpunt is; de wegen die van de verschillende deelen tot haar voeren, kunstwegen zijnhet verste punt van haar ver wijderd, ruim een half uur gaans is, en weldra een nieuw schoollokaal zal verrijzen, waarin plaats is voor allen, en er bovendien kinderen uit die gemeenten de scholen voor minvermogenden alhier bezoeken, wier ouders niet tot de minvermogenden kunnen worden gerekend. Burg. en Weth. geven nu in overweging om te bepalen dat, met ingang van 1 Januari 1878, geene kinderen uit de gemeente Oegstgeest, Lei derdorp en Zoeterwoude op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zullen worden toe gelaten, tenzij de besturen van genoemde gemeenten zich bereid verklaren aan de gemeente uit te betalen eene som van f 25 per jaar en per school gaand kind. Door Burg. en Weth. wordt aan den Raad overgelegd een rapport van de commissie van fabricage, houdende voorstel tot wijziging van het tarief voor het gebruik der gehoorzaal, wegens vermindering der prijzen van het gas en van de steenkolen, alsmede de concept-voorwaarden voor de verpachting van het buffet, met voorstel om tot vaststelling van het tarief en van de voorwaar den van verpachting over te gaan. Door Burg. en Weth. wordt voorgesteld den heer J. Woltjer, thans tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van leeraar in de ge schiedenis aan de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs, definitief tot gezegde betrekking te benoemen op de thans door hem ge noten wordende jaarwedde. Gedurende de eerste helft der maand Juli zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven, die wegens onbekendheid der adres een niet besteld konden worden G. Cosijn, Alkmaar; P. P. J. IJsselsteyn, J. Bouwer, M. C. Kulseu, mevr. Yan Haayen-Com- paar, mej. M. G. Rasko, J. Bruyn, J. J. Van den Berg, Amsterdam; J. Zwart, Apeldoorn; M. Yan Kruisen, Atjeh; Stip, Delft; J. Gulay, Dor drecht; H. Kraak, PeienoordJ. Westeyn, Haar lemmermeer; L. Baltus, Grunenburg; mevr. Hof man, LeidenRosine Elsling-Wetzel, Leipzig J. Eavier, Rotterdam; E. Yan Yeen, Zoeterwoude; Maria Wolfekamp, Veenhuizen; Z. Van Raalte en Zn., Wormerveer; B. Sternberg Bosch, niet vermeld. Briefkaarten: mej. M. Starck, Leiden; J. H. Dijsselhof, Heino. De heer P. A. Van Buttingha Wichers alhier heeft in de heden gehouden zitting van den hoo- gen raad den eed als advocaat afgelegd. Voor de betrekking van praeceptor aan het gymnasium te Delft zijn door de curatoren aan den gemeenteraad aldaar voorgedragen de heeren C. J. Eggink en P. J. Scrinerius, litt. doctorandi. Naar men verneemt is in de aan het depart, van binnenlandsche zaken onder presidium van den referendaris Jhr. Mr. G. De Bosch Kemper gehouden vergadering der chefs van de provinciale bureaux voor statistiek, met groote meerderheid instemming betuigd met de door den minister voorgestelde regeling van de statistiek van het schoolbezoek en het schoolverzuim. Slechts enkele wijzigingen werden vastgesteld. Men zal dus eer lang eene officieele statistiek van het schoolverzuim mogen tegemoetzien, met opgave der redenen. In zijne zitting van den 17den Juli heeft de gemeenteraad van Antwerpen afgezien van het plan om ter gelegenheid van de driehonderdste verjaring van Rubens' geboortedag een gedenk- teeken voor dien meester op te richten, en zulks omdat de regeering de daarvoor gevraagde toelage geweigerd heeft. Overeenkomstig een voorstel van den heer De Winter heeft echter de raadscom missie voor schoone kunsten thans zich verklaard voor het denkbeeld om elk jaar een prijs te be stemmen voor de beste leerlingen der academie van schoone kunsten te Antwerpen, of voor jonge artisten in die stad, welke prijs naar Rubens zou worden genoemd en op zijn hoogst 6000 fr. zou bedragen. Omtrent de uitvoering van dit plan zou men met de administratie der academie in overleg treden. De conclusiën der commissie zijn door den raad aangenomen. Ter bijwoning van de Rubensfeesten te Antwerpen wordt aan het publiek door de Holl. IJzeren spoorwegmaatschappij de gelegenheid aan geboden, om tegen zeer lage prijzen een bezoek aan die stad te brengen. Ook zij die Brussel wenschen te bezoeken kunnen van deze gelegen heid gebruik maken door bijbetaling te Antwerpen voor den tocht naar Brussel. Uit Apeldoorn wordt gemeld, dat het bericht, waaruit men zou moeten opmaken, dat uit het koninklijk lustslot het Loo alle kostbare voorwerpen van kunst verwijderd worden, zeer overdreven is. Uit de comediezaal 0. a. is nagenoeg niets verdwenen, en van bagagewagens, die bestemd zouden zijn om volgepakt te worden, is niets be kend. De zoogenaamde experts zijn eenvoudig Eransche ouvriers, belast met het inpakken en vervoeren van de beelden, die uit het lustslot verzonden worden. Blijkens bericht van Zr. Ms. minister-resident te Konstantinopel heeft de Porte bij circulaire van 28 Juli, op voorstel der autoriteiten van het vilayet der eilanden van den Archipel, besloten tot nader order den uitvoer van granen van het eiland Cyprus te verbieden. Nochtans zal eene uitzondering worden gemaakt ten behoeve der contracten, die vóór de uitvaardiging van dit verbod zijn gesloten. Mitsdien zal aan de belanghebbende kooplieden een termijn van veertien dagen worden toegestaan om hunne contracten t« vertoonen en door de bevoegde overheid te doen viseeren. Deze termijn zal beginnen te loopen van den dag der bekendmaking der autoriteiten tot tenuitvoerlegging van het voornoende verbod. Na verloop van dien tijd zullen de rechten, voortvloeiende uit die contracten, natuurlijk vervallen. Z. Exc. de minister van binnenlandsche zaken is hedenavond uit Baden-Baden in de residentie teruggekeerd. De opening der jacht op klein wild is voor dit jaar in deze provincie vastgesteld op Zaterdag 1 September. Z. M. heeft met 1 Sept. dr. L. Boosten, te Maastricht, benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te 's-HertogenboschG. Lammerschop, te Breda, tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Warfl'um; aan P. Honig, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gemeente Zuid- en Noord-Schermer, en in zijne plaats benoemd C. Oly Pz.benoemdtot burgem. der gem. Oud-Beierland P. H. Crans, der gem. Heiuenoord P. M. Vogelsang en der gem. Rhoon J. E. L. Schroder; aan W. Velt- huyzen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Laren en daartoe benoemd C. L. Velthuysen. Gemengd Nieuws. Aan den lantaarnopsteker J. Ham te Delft is voor zijne betoonde activiteit, bij het brandgevaar dat onlangs de Nieuwe kerk bedreigde, door kerkvoogden der Ned. herv. gemeente eene gratificatie van f 25 uitgereikt. Van de brandwaar borgmaatschappij te Arnhem, onder directie van den heer G. André de la Porte, bij Welke maat schappij het gebouw tegen brandschade verzekerd is, ontving hij f 5 en de gezamenlijke agenten van politie 35. In de plaatselijke directe belasting (aequivalent), te Amsterdam, zooals die ten vorigen jare volgens de nieuwe schatting der huurwaarden en met andere wijzigingen is geheven en thans door de inkomsten-belasting is vervangen, zijn in dat jaar 10,654 personen meer aangeslagen dan in 1875, en wel in het geheel 33,402. Het ge zamenlijk vermoedelijk inkomen, uit huurwaarde, mobilair enz. berekend, bedroeg 45 millioen, zijnde de helft meer dan het cijfer, waartoe men een jaar te voren, volgens de oude regeling, gekomen was. Onder de aangeslagenen waren er ongeveer 30, die gemiddeld elk op een inkomen boven de f 50,000 geschat waren. Volgens de vroegere re geling was er geen enkele, die het zoover scheen gebracht te hebben. De uitkomsten der inkomsten belasting zullen nu over de juistheid van het cijfer van 30 uitspraak doen. Een gehuwd persoon te Arnhem, vader van vier kinderen, is Woensdag-avond door het overmatig gebruik van sterken drank plotseling doodgebleven. Woensdag-namiddag heeft een per soon die wegens landlooperij in het hulphuis van arrest op den Heiligenweg te Amsterdam zich bevond, bij het aardappelenschillen een collega-landlooper met een mes aangevallen en hem belangrijke ver wondingen aan den hals toegebracht. Wraak was de aanleiding tot deze poging tot moord.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1