BUITENLAND. te voren in dienst was geweest, maar de pogingen, tot hare opsporing in het werk gesteld, bleven zonder het gewenscht gevolg. Aan de voortdurende waakzaamheid van een der superieure politebe- ambten te 's-Gravenhage heeft men thans de ont dekking van de daderes te danken. Herhaaldelijk bij de politie gesignaleerd als de vermoedelijke bedrijfster ook van den kort na gemelden diefstal te Nieuwer-Amstel gepleegde ontvreemding, zoomede bij den heer d. G. te Rotterdam beganen diefstal, had voormelde politieagent de oogen niet van haar afgewend en de vrucht van zijne rustelooze nasporing was de ontdekking, dat zij zich te 's-Gravenhage ophield. Vrijdag werd zij in een huis in de Willem straat in hechtenis genomen. Een koloniaal uit Harderwijk, die een paar dagen verlof had bekomen, om zijne te Arnhem wonende moeder goedendag te zeggen, werd bij het afscheid nemen zóó gevoelig, dat hij al de ruiten in hare woning stuk sloeg. Hij verwondde zich daarbij dermate aan den pols, dat de militaire geneesheeren van oordeel zijn dat zijne hand moet worden afgezet. Aan de „Middelb. Ct," wordt het vol gende medegedeeld „Dinsdag-ochtend is een groote koffer per diligence van IJzendijke naar Breskens gebracht, en met de Scheldeboot van halfzeven overgevoerd naar Vlissingen, om vervolgens per spoor te Leiden bezorgd te worden. Het adres luidde eenvoudig: „Leiden, dr. H. C. Rogge, Oude Singel." De koffer kwam eerst Donderdag ochtend te 10 uren aan het adres, vanwege het expeditie-kantoor Van Gend en Loos. Oogenschijn- lijk was alles in orde. De beide sloten waren dicht; maar de lippen der sluitingen waren van boven los. De schroeven, waarmede ze op het koffer-deksel bevestigd waren, bleken er uitgedraaid te zijn. Zonder veel moeite kon het deksel wor den opgelicht, zonder de sloten te openen. Het touwwerk van het deksel was op beide plaatsen beschadigd, op eene wijze, alsof men bij het openen een beitel had gebruikt. Bij de opening bleek terstond, dat de koffer open was geweest. Een doek, die over alles was gespreid, was ineenge rold, in een hoek gestopt en de kleedingstukken werden meerendeels op andere plaatsen gevonden, dan waar men ze gelegd had. Ivortom, er moest in gesnuffeld zijn. In een stevig gepakten koffer verplaatsen zulke goederen zich niet, al be handelt men het voorwerp nog zoo ruw. Dat de lippen van zelf zouden zijn losgesprongen, is ondenkbaar; de koffer werd voor de tweede maal gebruikt. Bij de heenreis, toen de koffer de reis van Leiden als passagiersgoed medemaakte, was er niet het minste aan beschadigd." Te Hengelo is Vrijdag een vijfjarig knaapje achterover in een pot met kokend water gevallen. Het kind werd met brandwonden als overdekt en is den volgenden ochtend aan de ge volgen overleden. De werkzaamheden aan 's rijks munt zullen wel niet vóór 1 September een aanvang nemen; de stoomketels aan die inrichting wor den nagezien en voor zooveel noodig hersteld. De werkzaamheden zullen aanvangen met den munt slag van zilveren pasmunt, waarop binnenkort de eerste aanmunting van bronzen speciën zal volgen. Zaterdag-morgen is te Noordwijk de eerste bomschuit van de haringvisscherij aan gekomen en wel van den reeder P. Van Duin, aanbrengende 100 ton pekelharing. Zij was slechts 5 weken uitgeweest. Een tweede schuit van den zelfden reeder wordt eerstdaags thuis verwacht. Vrijdag-namiddag viel te Zierikzee een kind al spelende in de diepe nieuwe Haven. Daar het ongeluk niet terstond werd opgemerkt, liep het kind groot gevaar van te verdrinken en was reeds zinkende, toen een meer dan zestigjarig man, ff. Verschuur, beurtschipper van daar op Amsterdam, gekleed te water sprong en zoo met eigen levensgevaar het kind nog wist te grijpen en boven water te houden, waarna het door anderen tegen de hooge kade werd opgetrokken en aan het gevaar onttogen. Ondertusschen was men met een boot genaderd en kon men nu ook schipper Ver schuur helpen. Naar men verneemt, heeft deze on verschrokken menschenvriend reeds bij herhaling eervolle onderscheidingen voor edelmoedige daden verworven. Volgens bericht uit Maassluis van gisteren is het stoomschip „Eriesland", van Rot terdam naar Java, Zaterdag-avond bij het vertrek naar zee door den Nieuwen Waterweg, buiten aan den grond gestoomd. Zes sleepbooten verleenden adsistentie en twee lichters vertrokken derwaarts. Volgens bericht vau 3 u. 55 na den middag uit Maassluis was het nog niet vlot. Zaterdag werd bij Tessel een proef tocht gedaan met de reddingboot van de Koog. Dezelfde boot, die verleden jaar omsloeg, voldeed nu aan alle vereischten, niettegenstaande de zee zeer hol was en er een vrij sterke koelte woei. Ook de proeven met den vuurpijltoestel kunnen als geslaagd beschouwd worden. Drie der voornaamste specerij-han- delaars te Maintz zijn ieder tot eene boete van 33 mark veroordeeld, wegens verkoop van gemalen kaneel, die vermengd was met ijzersteen en ijzeroxjde. Op den spoorweg van Par ij s naar Trouville is aan de grootvorstin Catharina, gemalin van den grootvorst Wladimir van Rusland, een reiszak ontstolen, toiletbenoodigdheden en juweelen ter waarde van 60000 franken, benevens de parti culiere correspondentie der prinses bevattende. Eene dame, die met haar in hetzelfde compartiment ge zeten heeft, wordt verdacht den diefstal gepleegd te hebben. Uit Munchen wordt gemeld, dat de zeventigjarige priester Hofrichter in den ochtend van 1 dezer aldaar dood uit het water is gehaald. Naar men verzekerde, had men aan het lijk eene wond ontdekt, naar het scheen veroorzaakt door een steek met een scherp werktuig. Het was nog niet gebleken, of men ten deze aan een ongeluk, dan wel aan eene misdaad had te denken. Alleen weet men dat hij 's avonds te voren te 10 uren van een gezelschap, waaraan hij gewoonlijk deelnam, naar huis was gegaan. Te Keulen verkoopt Karl Reitinger thans manchetknoopjes in den vorm van colorado kevers, waarvan de getrouwe nabootsing zeer ge roemd wordt. Het hof van cassatie heeft de voor ziening van Yitalis en Maria Boyer verworpen, zooals men zich herinnert een maand geleden door het hof van assises in het departement der monden van de Rhone veroordeeld, de eerste ter dood, de laatste tot levenslangen dwangarbeid, wegens het vermoorden van Maria's moeder, de weduwe Boyer, wier in stukken gesneden lijk aan zee, bij Marseille, toevallig gevonden werd. Te Schin-op-Geul (Limburg) heeft men diep in een zandbedding, die sedert jaren geëxploiteerd wordt, een volwassen eik gevonden, geheel versteend. De boom is ongeveer 12 voet lang, kolossaal zwaar van takken en wortels voorzien en geheel gaaf. Bij vergraving van de Peel onder de ge meente Deurne heeft men in eene kleilaag beenderen gevonden van een reusachtig antediluviaansch dier. lï echtzaken, Yoor het gerechtshof in Seeland (Zwitserland) stond dezer dagen de oplichtersbende terecht, die hier te lande gedurende eenige jaren zwendel heeft gedreven, nl. Eriedrich Gustav Dürrich, directeur van de zoogenaamde „Agence financière nationale", en zijne trawanten Leroy en Clanchet. Dürrich is eenige maanden geleden door het Neder- landsch gouvernement uitgeleverd. Yan deftige familie afkomstig, kwam hij op jeugdigen leeftijd te Parijs, waar hij met zijn zwager Duchesne hoofdzakelijk van bedrog leefde. Na een tweejarig verblijf te Londen, kwam hij in 1867 naar Hol land en leefde er eerst onder den naam van De Rijk. De „Agence financière", later door hem opgericht, was een zeer ingewikkelde en fijn door dachte schurkerij. Uit de correspondentie blijkt, dat Dürrich met de voornaamste Europeesche zwen delaars in betrekking stond, van den ex-minister van Napoleon, Clément Duvernois, tot den thans te Genève gevangen gehouden Benoist de la Cor- bière. De beruchte zwendelaar Perrüche te Kon- stantinopel was een zijner beste vrienden, en toen de correspondentie tusschen deze heeren staande de zitting der rechtbank werd voorgelezen, riep Dürrich, als om zich toch eenigszins te recht vaardigen „on ne vit pas de l'honneur, on vit d'affaires." Overigens is hij zeer geslepen, en heeft de rechtbank moeite genoeg om hem door strik vragen in de engte te drijven. Paul Leroy is te Atrecht geboren en 41 jaar oud. In Engeland noemde hij zich John Lau- rislow en in Holland Yan de Nisz. Zijn vader, de voortvluchtige Augustin Leroy, is een man van 70 jaren. De beschuldigde werpt de schuld op zijn vader; hij beweert, dat deze de zaken dreef en dat hij, zonder van haar aard iets te weten, daarbij een ondergeschikte rol vervulde. Hij geeft echter zulke tegenstrijdige antwoorden, dat Dür rich hem meermalen medelijdend aanziet. Uit het getuigenverhoor bleek, dat tal van fabrikanten en bankiers zijn opgelicht. Zooals bekend is, had de Nederlandsche politie reeds lang Dürrich c. s. in het oog, doch kon hun, daar er geen aanklachten inkwamen, niets doen. Na de verdediging van Dürrich door den heer Reichel en van Leroy door den heer Kummer (Clanchet kon geen advocaat betalen), werd Dür rich veroordeeld tot een tuchthuisstraf van drie jaren, zonder vermindering der preventieve; Paul Leroy kreeg 18 maanden tuchthuisstraf met af trek van 4 maanden, en Jules Clanchet een jaar correctioneele gevangenisstraf, met aftrek van 6 maanden preventieve. De oude Leroy werd bij verstek tot 3 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. JE&tisland.. De nederlaag te Plevna schijnt de Russische generaals aan te sporen tot de uiterste krachts inspanning. Osman Pacha moet nogmaals worden aangetast en niets, zoo wordt verzekerd, zal ver zuimd worden om het geleden échec te herstellen. Yersterkingen worden snel naar Tirnova en naar Plevna gezonden. De grootvorst Nikolaas heeft het 9de legercorps bezocht, dat, na Nicopolis ge nomen en bij Plevna zoo zware verliezen geleden te hebben, grootelijks aanvulling moet behoeven. Ook generaal Schackoskoy ontvangt versterkingen. De „Daily News" maakt een vervolg openbaar van het telegraphisch bericht omtrent den slag bij Plevna. Het is de beschrijving van den aftocht der geslagen Russen op Bulgareni. Vele der niet zwaar gekwetste Russische soldaten legden te voet den weg naar Sistova af, een afstand van tien uren gaans. De ambulance-dienst wordt beschreven als uitmuntend. De verslaggever raamt bet geheele verlies der Russen op 30 Juli, aan gesneuvelden, gewonden en vermisten, op 6 a 7000 man. De „Polit. Corresp." bevat een telegram uit St.-Petersburg, waarin gemeld wordt, dat bij keizer lijke ukase eene onverwijlde mobilisatie van de gezamenlijke corpsen der garde is vastgesteld. Ver schillende legerdivisiën en een groot gedeelte der genoemde corpsen moeten onmiddellijk naar het operatieleger in Bulgarije op marsch, terwijl de overige gemobiliseerde corpsen bestemd zijn ter versterking der armee in den Kaukasus. De Grieksche minister van buitenlandsche zaken heeft den Griekschen gezant te Konstauti- nopel gelast een onderzoek in te stellen naar den moord van Christenen te Kavarna, en, zoo de slachtoffers Grieken waren, van de Porte volledig herstel en vergoeding te eischen. Inmiddels gaat de Grieksche regcering ijverig voort met hare oorlogstoerustingen. Troepen met geschut worden naar de grenzen van Thessalië en Epirus gezon den 16,000 gros geweren arriveerden uitOostenrijk te Athene oorlog (zóó seint de correspondent van den „Times" uit laatstgenoemde stad) wordt als waarschijnlijk beschouwd. De herhaalde nederlagen te Plewna enz. be vestigen volgens een berichtgever van de „Times" den twijfel van hen, die vermoedden, dat de Russische taktiek in dezen tijd van achterladers onvoldoende zou blijken te zijn. Overal waar de Turken goede posi- tiën hebben ingenomen, vervolgt hij, en in getal sterkte tegen de Russen opgewassen zijn, blijkt de oude gewoonte dezer laatsten van in gesloten ge lederen, zonder op verliezen acht te slaan, op te rukken, onuitvoerlijk. Niettemin schijnen de Rus sische generaals het nieuwere stelsel, volgens het welk de aanvallende kolonnes in groepen verdeeld worden en het aankomt op de volharding en koel bloedigheid van het individu, onvereeuigbaar te achten met de intellectueele eigenaardigheden hun ner manschappen. Yolgens de Russische bladen wordt te Moskou eene demonstratie ter eere van keizer Wilhelm en prins Bismarck georganiseerd. Het doel is,

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2