N'. 5361. A0. 1877. Dinsdag 7 Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 6 Augustus. De collecte ten voordeele van de Noord- pool-expeditie heeft in deze gemeente opgebracht de som van zuiver 255.50. Onder dit bedrag waren begrepen 94.50 van kwartjes-inschrijvingen door de leerlingen van de beide scholen van middel baar onderwijs en die onder de directie van de heeren Japikse en Van Wijk en van de dames Jesse, Winkler en Hoitsema. Aan het eindexamen der hoogere burger scholen in Noord-Holland hebben 41 candidaten deelgenomen. Hiervan zijn er acht afgewezen. Alle leerlingen der 5de klasse onzer hoogere burger school hebben het diploma verkregen. Hunne na men zijn A. Couvée, W. Koopmans van Boekeren, J. E. Couvée, G. De Waal, D. J. Van Gelder, E. Kamp, C. Sijthoff, P. Du Rieu Ezn., H. C. Itzig Heine, A. Van Wetering, G. Van der Harst, A. E. Rudolph, P. G. Netscher. Het „Utr. Dagblad" meldt dat aan de hoogleeraren Eruin en Koster, te Utrecht, leer stoelen aan de academie alhier zijn aangeboden. Door het kiescollege der Ned. herv. ge meente in Den Haag is het volgende drietal op gemaakt ds. Baart de la Eaille, te LeidenRade maker, te Dordrecht, en Creutzberg, te Schiedam. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen ƒ20.50, ƒ4.20, en 2.10; de laagste 20, .3.70 en 2. Het jongste nummer van „Sieboldia" geeft in een bijvoegsel eene uitvoerige beschrijving van de ontvangst van leden der Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde op 24 Juli op het Huis de Pauw. -Men schrijft ons uit Rijnsburg: Woensdag avond vergaderde de gemeente in het kerkgebouw der chr. geref. gemeente om het gekochte orgel voor het eerst te hooren, en aan den dienst des Hee ren op te dragen. Tot dat einde waren ds. Donner uit Leiden, de heer J. A. H. Van Hartrop, orga nist te 's-Gravenhage, en de heer burgemeester uitgenoodigd, om tot dat doel mede te werken, waaraan zij welwillend hadden voldaan. Ds. Don ner heeft in eene doeltreffende rede doen uitko men dat de muziek, eene gave Gods, door den groot en Gever geheiligd, een krachtig middel is, den naam des Heeren te loven, terwijl de heer Van Hartrop getoond heeft, door zijn voortreffe lijk kunst-talent dat doel te willen bevorderen. De heer Van Hartrop en de heer Van Gelder, uit Leiden, die het orgel heeft geplaatst, werden door ds. Donner aan het slot der rede uit naam der gemeente welwillend bedankt, daar beiden tevens in hunne qualiteit de gunstigste aanbeve ling verdienen. In de raadszitting te Noord wijk van Vrijdag is mededeeling gedaan eener missive van den minister van financiën, kennis gevende, dat de minister het gebouw, gediend hebbende voor de zittingen van het kantongerecht en tot kantonnaal huis van bewaring, wenscht in te richten tol ver- eenigd post- en telegraafkantoor. Vrijdag-avond werd de rozen tentoonstelling, die te Boskoop gehouden wordt door de tuinbouw- vereenigiug „Flora en Pomona" en de afdeeling Boskoop der Nederl. Maatsch. van tuinbouw- en plantkunde, door den voorzitter dier Maatschappij, den heer W. A. Viruly Verbrugge, geopend. Een aantal genoodigden woonden met hunne dames deze plechtigheid bij. Achter in de zaal, verscholen tusschen groen en bloemen, had zich een zangkoor geplaatst, dat van tijd tot tijd eenige zijner stuk ken ten beste gaf. Wat de tentoonstelling zelve aangaat, er zijn eene menigte en prachtige rozen. Zij toont dat er in Boskoop veel rozen gekweekt worden en de kweekers er van op de hoogte van den tijd blijken te zijn. Uit Nijmegen meldt men van 4 dezer: De eerste dag van het zoo lang verwachte zangersfeest is voorbij. Het weder was ons alles behalve gun stig; het regende zoo geweldig dat velen bang waren, dat wel niet het feest in het water, maar het water in het feest zou vallen. Reeds 's morgens om 10 uren kwamen de eerste zangers met de stoomboot van Arnhem en werden met saluutscho ten begroet. Door de muziek der stedelijke schut terij begeleid, trokken zij naar het Valkenhof, vergezeld van eene ontelbare menigte. Van dit oogenblik zag men telkens dergelijke optochten, totdat eindelijk 's avonds te halfzes alle zangers in het feestgebouw op plechtige wijze werden ont vangen en de Nijmeegsche zangverenigingen hun het „Festgesang an die Künstler" van Mendels sohn als welkomstgroet toezongen. De zangers werden toegesproken door den eere-voorzitter van het feest comité, den burgemeester van Nijmegen, mr. P. C. Bijleveld, die beantwoord werd door den heer M. A. Caspers, lsten voorzitter van het hoofd bestuur van het Nederlaudsch Nationaal Zangers verbond. Om 7 uren 's avonds had de eerste groote repetitie plaats, waar als ensemble-stukken werden gezongen: „Liebe und Gnade", muziek van Er. Otto, en „Vondel" van W. J. Hofdijk, muziek van Richard Hol. De componist, die als feest- directeur zelf de leiding had op zich genomen, had de voldoening, dat zijn stuk grooten indruk maakte. De heerlijke tonen der sopraan, mej. Wilhelmine Gips uit Dordrecht, zoowel als de voor drachten van den krachtvollen tenor den heer B. J. De Goey, uit Leiden, en van den baszanger den heer W. C. Deckers, uit 's-Bosch, werden herhaaldelijk toegejuicht. De nieuwe regeling van het kiesrecht, zegt de heer Van Houten in zijne nota, behoort ge bouwd te worden op andere beginselen. In de eerste plaats op het hoofdbeginsel der moderne maatschappij, de gelijkheid der burgers voor de wet, en men zal alzoo allen tot het kiesrecht be lmoren toe te laten, aan wie het niet om bepaalde redenen, welke voortdurend gelden, onthouden moet worden. Als redenen van uitsluiting van het kiesrecht moeten, behalve enkele van meer per soonlijken aard, geldena. gemis aan financieele zelfstandigheid, blijkende uit het aannemen van bedeeling, en b. gemis aan de elementaire geestes ontwikkeling, welke door het lager onderwijs wordt verkregen. Te Sleeuwijk is overleden de heer II. E. Verschoor, oud-burgemeester van die gemeente. Sedert December 1864 was hij lid van de Eerste Kamer, doch bij de periodieke verkiezingen van dit jaar had hij verzocht buiten aanmerking te blijven. In Den Haag heeft zich eene commissie gevormd, ten einde gelden in te zamelen tot leniging van den nood der slachtoffers van den brand in het Russische stadje Wilkomir. De Delftsche coöperatieve winkelvereeniging heeft tot den minister van justitie het verzoek gericht om een wetsontwerp aan de Staten-Generaal in te dienen, waarbij de coöperatieve vereenigingen van het betalen van het registratierecht van /4 pet. de- uitgaven worden vrijgesteld. Als gronden voor het verzoek wordt in het adres het volgende aan gevoerd dat deze uitgave, geschiedende voor iets, dat voor de Vereeniging van niet het minste nut is, zeer zwaar op haar drukken zal; dat uit de geschiedenis der wet is op te maken, dat het niet de bedoeling der wetgevers was, dien last op te leggen, zoodat het mag beschouwd worden als een onvoorzien gevolg, dat bij het ontwerpen en de vaststelling van bovengenoemde wetsbepaling aan de aandacht ontsnapt isdat dit wettelijk bezwaar slechts is weg te ruimen door een wetsherziening, waarbij de coöperatieve ver eenigingen van de betaling van het omschreven registratierecht worden vrijgesteld. In October van dit jaar zal te Neurenberg eene internationale tentoonstelling van hop en werk tuigen voor den hopbouw gehouden worden. De hop moet van den oogst van 1877 en door den inzender zeiven gebouwd zijn. De inzenders kun nen zich tot 31 Augustus e. k. aanmelden bij den heer Eduard Vollrath te Neurenberg. Bij het ministerie van oorlog bestaat het voornemen om op de Oldebroeksche heide een artillerieschool op te richten. In verband hiermede zullen dan de tenten enz. door meer duurzame woningen worden vervangen. Zr. Ms. schroefstoomschip „Curasao", onder bevel van den kapt.-ter-zee jhr. M. W. Van Rensselaar Bowier, is den 3den Juli jl. te Simons- stad (Kaap de Goede Hoop) aangekomen en zou den 14den de terugreis naar Batavia weder aannemen. H. K. II. prinses Marianne heeft heden met prins en prinses Albert van Pruisen de merkwaar digheden van Gouda bezichtigd. Te 11.45 per Rijnspoor derwaarts gegaan, kwamen zij te 3 uren hedennamiddag in de residentie terug. Z. M. heeft benoemd tot surnumerair van den dienst van 's rijks schatkist A. J. P. Van Strijen, candidaat-notaris te 's-Gravenhage. Z. M. heeft tot burgern. der gem. Oud en Nieuw-Gastel benoemd II. P. Mastboom; met ingang van 1 Sept. tot leeraar aan de rijks h. burgerschool te Tilburg K. Ten Bruggen Cate, te Hoorntot directeur van het postk. te Zaandam, E. E. L. Leinweber, thans in dezelfde betrekking te Loenen. Gr e m engd Nièu w s. Een knaapje van zeven jaar, van het Levendaal, had zich hedenmorgen buiten weten zijner moeder naar de trekvaart buiten de voorm. Koepoort begeven met zijn driejarig broertje, om er te gaan visschen. De kleinste is daarbij te water geraakt. Een persoon, die niet ver van daar zat te visschen, zag het kind er in vallen en kwam te hulp, doch 't gelukte hem niet het te grijpen. Met een dreg werd daarna de jeugdige drenkeling opgehaald en dadelijk de hulp ingeroepen van dr. Andreson, doch 't was te laat om de levens geesten op te wekken. De ontstelde moeder was inmiddels naar de buitenplaats van mevr. de wed. Boogaard gegaan, waar het lijkje was nedergelegd, dat te twee uren per vigilante naar de ouderlijke woning werd vervoerd. Het genootschap „Artis" te Amster dam heeft door aankoop eene zeer kostbare ver zameling Japansche sieraden, teekeningen en zaken van huishoudelijken aard, betrekking hebbende op het leven en de industrie der bewoners van dit merkwaardige land, aangewonnen. Omstreeks driejaren geleden werd ten huize van den heer S., op de Prinsengracht, te 's-Gravenhage, een belangrijke diefstal van geld en kostbaarheden bedreven, zonder dat de politie er in slaagde den dader in handen te krijgen. Wel rustte de verdenking op eene vrouw, die daar kort

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1