N°. 5357. A0. 1877. Donderdag 2 Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH T) A fl?>T i A T). PBIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 miandeo1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.V.0.02. PRIJS DEB ADYERTENTIEN: ▼an 18 regels1-05. Iedere regel meer0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 1 Augustus. Zij die voornemens zijn mede te werken tot het bijeenbrengen der collection inzending van land bouw voortbrengselen voor de wereldtentoon stelling in 1878 te Parijs, worden opmerkzaam gemaakt, dat van de granen enz. moet worden ingezonden 10 liter, terwijl daarbij gevoegd moet «ene schoof ongedorscbt met de wortels, zoo min mogelijk beschadigd, er aan, alsmede een monster van den grond, waarin die is gegroeid. Bij den beer P. P. L. Waldeck te Loosduinen, benoemd tot secretaris der commissie voor de collectieve inzending, kan men nadere inlichtingen bekomen. Ter herinnering aan den 200sten gedenk dag van het sneuvelen van Micbiel Adriaanszoon de Ruiter is op een der zijden van het voetstuk van zijn standbeeld te Ylissingen een wit mar meren plaat, omgeven door een ijzeren krans, aangebracht met bet opschrift, in gouden letters: „20 April 16761876." Deze hulde is dooreen commissie uit bet Vlissingscb departement tot Nut van 't Algemeen den grooten zeeheld gebracht. Er bestaan aan bet departement van finan ciën plannen tot wijziging van de wet op de per- soneele belasting en bet schijnt, dat men daarbij de uitkomsten van de onlangs plaats gehad heb bende herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen tot grondslag wil ne men. Althans in eene circulaire, waarbij dezer dagen aan ambtenaren van de belastingen eenige ■opgaven, daartoe betrekkelijk, werden gevraagd, werd er op gewezen, dat het bepalen van som mige huurwaarden thans minder bezwaar zou hebben, omdat de uitkomsten van bovenbedoelde herziening daarbij tot leiddraad konden strekken. De monitors „Krokodil" en „Adder" wor den met den 16den dezer in dienst gesteld, en het bevel daarover respect, opgedragen aan de luit.-ter-zee 1ste kl. E.B. Bonn en P.E. Winkelman. De uitslag der herstemmingen voor leden van den Haagscheu gemeenteraad is geweest als volgt: Wit biljet: ingeleverd 1804, geldige 1756, gekozen het aftr. lid Mr. B. H. M. Hanlo met 902 st. De beer W. Th. Koster bekwam 854. Rood biljet: ingeleverd 1804 stembriefjes, waarvan gel dig verklaard 1787. Hiervan erlangden, volgens roededeeling van het stembureau, Mr. C. P. D. Pape 862; Jhr. E. A. P. Wittert 829, L. E. Van Uytten- hooven 822 en J. P. De Bordes 687 stemmen. Beide eerstgenoemden werden als gekozen gepro clameerd. Een der kiezers vroeg echter onmid dellijk hierna eenige inlichtingen, omdat hij had opgemerkt dat de aanteekeningen van heeren stem- opnemers niet overeenkwamen. Ten einde alle onzekerheid uit den weg te ruimen, besloot het stembureau onmiddellijk tot de herziening der afgelezen biljetten over te gaan. Na tweemaal herbaalde herziening werd geconstateerd, dat op het rood stembiljet gekozen zijn Mr. Pape met 966 en Jhr. Mr. Wittert met 840 van de 788 geldige stemmen; de heer Uyttenhooven erlangde 831, de heer De Bordes 795. Z. M. heeft M. Buys, predikant te Noord- Scharwoude, benoemd tot predikant bij de prot. gemeenten in Ned.-Indië. t Z. M. heeft den majoor der cav. S. R. A. an der Meulen en den kapt. der inf. L. J. M. Glasius, beiden op nonact., op hunne aanvrage op pensioen gesteld, en den rang verleend van luit.-kolonel aan den majoor Van der Meulen en :dien van den majoor aan den kapt. Glasius; bij oen plaats, staf benoemdtot plaats, adj. van de «de kl. te Geertruidenberg, den lsten luit. der inf. F. J,. J. Battaerdaan de volgende hoofd en verdere officieren van1 het leger, wegens tijde lijke ongesteldheid op nonact., voortdurend pen sioen toegekend: W. B. Bunnik, kolonel der inf. J. Scbraver, luit.-kolonel der inf.W. J. Stolkert, majoor der inf.; M. A. Raphels, majoor plaats, comm.; A. P. F. Prince, kapt. der inf.P. K. P. Van Sloten, idem; W. ,C. De Vree, idem; J. B. Heymans, kapt. der art.; F. Coers, idem; G. D. Birnie, idemden lsten luit. der inf. op non- act. J. E. Van Gorkum voor den tijd van vijf jaren op pensioen gesteld aan dpn voor den dienst in Indië bestemden soldafit T. Benker, van bet kol. werfd., vergund het dragen van de Fransche medaille voor de expeditie in Mexico en van de Mexic. zilveren dapperheidsmedailleden 2den luit. C. H. M. De Man, vap het 8ste reg. inf., op nonact. gesteldden kapt. R. J. L, Van der Poel, van bet 6de reg. inf., op zijne aanvrage op pensioen gesteld. GemengdNieuws. Hedenmorgen omstreeks halfelf viel een meisje al spelende in de Geeregracht. Twee vrouwen, die het kind er uit wilden halen, ge raakten eveneens te water, doch weldra kwamen eene menigte vrouwen aanloopen, door wier hulp het drietal gelukkig gered werd. In de afgeloopen week werd de kant- visscherij nog met zeven schuiten van Katwijk uitgeoefend, die besomden 60 a 145 in 6 dagende vischprijzen zijn nog zeer hoog. Maan dag en Dinsdag zijn weder 6 schuiten op de ha- ringvisscherij uitgegaan de vangst is zeer schraal. Volgens ingekomen bericht is een bejaard Kat- wijksch matroos na eene kortstondige ziekte te Aberdeen gestorven en begraven. Gisterochtend is te Zwolle een ma troos, op de raderkast der stoomboot „Stad Zwolle" werkzaam zijnde, uitgegleden en in de Willemsvaart gevallen. Hoewel hij een goed zwemmer was, verdween hij in de diepte, en pogingen om hem te redden bleven vruchteloos: hij werd dood opgehaald. De man laat eene vrouw met 4 kinderen na. Te Arnhem is in den moiid der haven met veel moeite een levende schildpad gevangen, die zich sinds een paar weken aldaar in gezel schap van een tweede exemplaar vertoondé. De lengte van het gevaDgen dier, dat zeer vlug in zijue bewegingen is, is rnim 2 decimeter. Te Dussen is Maandag een boeren knecht, doordien, terwijl hij op zijn wagen wilde klimmen, de paarden doorgingen, met de beenen in de strengen verward geraakt, zoodat hij, met het hoofd op den grond, een eind weegs mede- gesleept werd. Bewusteloos en deerlijk aan hoofd en lichaam beschadigd, werd hij van den weg opgenomen, en den volgenden dag is hij overleden. Aan de kinderen te Amsterdam wordt weder vergund zich op de groote koopmansbeurs met trommelen en andere spelen te vermaken, en wel van Maandag den 6den tot en met Zaterdag den llden dezer des voormiddags van 8 tot 11 uren en des namiddags van halfvier tot 7 uren. Maandag in den vroegen morgen is te Breda buiten de voormalige Bosscbepoort een knaapje van hoogstens 4 dagen oud gevonden, dat aldaar te vondeling was gelegd. Het is voor- loopig door de politie besteed. Aan den Haarlemmerweg onder Slo ten is een landbouwer, die de wreedheid heeft begaan van zijne kalveren den staart tot op de helft af te snijden; het behoeft niet gezegd te worden, hoeveel de arme beesten thans van de vliegen te lijden hebben. Dit is door hem gedaan omdat hij van de eene of andere koe wel eens een tik met den staart in het aangezicht gekre- ^BS^i^fK01 ÏHdlaa»* lam uodamaA bnatwol Men meldt uit Utrecht: Maandag den gebeelen voormiddag waren talrijke groepen zoo wel voor de woning van den omgekomene als voor die van den persoon, dien het algemeen gerucht als de oorzaak van zijn dood aanwees, verzameld. Bij de lijkschouwing zijn geene sporen van mis handeling ontdekt. Uit het door de politie inge steld onderzoek moet gebleken zijn, dat zijne Baak- kers hem in bewustéloozen toestand op een stoel op het orkest hebben geplaatst en daar met eene verbrande kurk het gelaat hebben zwart gemaakt en ten slotte die kurk, doorstoken met lucifers, in een zijner neusgaten hebben gestoken. Of nu de damp dezer brandende lucifers, dan wel alleen het overmatig gebruik van drank de verstikking heeft veroorzaakt, Schijnt niet uitgemaakt. ïntus- schen zijn de in hechtenis genomen personen weder op vrije voeten gesteld. Eindelijk is men er in geslaagd om de gronden en buizen van de weduwe Zuidberg, noodig tot verbinding der stadsgracht met de Willemsvaart, ter voltooiing van den Nieuwen waterweg van Zwolle naar zee, in der minne te koopen voor de som van f 58,000. Dientenge volge wordt nu spoedig dé aanbesteding verwacht van dat gedeelte van het verbindingskanaal met eene nieuwe keersluis. Een te Liverpool wonend schatrijk Engelschman heeft een weddenschap van 50,000 pd. st. voorgesteld, die terstond aangenomen is, om in zes jaren de volgende wandeling te maken In Calais aangekomen wil hij door Frankrijk, Duitschland, Noord-Rusland en Siberië naar China wandelen en zich van daar, altijd zooveel mogelijk te voet, door Indië, Perzië en Zuid- Rusland naar Konstantinopel begeven, om van daar over Griekenland en Italië naar Calais terug te wandelen. Deze reis, die aan de Jobsiade herin nert, is op 1 Juli begonnen. Op dien datum iu 1S83 wordt hij in Liverpool terugverwacht. Te Hereford, in Engeland, zijn Vrij dag-avond aardappelkevers in grooten getale ont dekt, waarschijnlijk met poters uit Amerika over gebracht. Een op last van de Privy Council ingesteld onderzoek schijnt weinig twijfel te laten en de opgewondenheid is groot. De menigte der aanwezige maskers van het insect maakt het nemen van maatregelen ter uitroeiing hoogst moeilijk. Te Parijs zal eerstdaags een zeer zonderling paar in den echt treden. De hertog d'Ars, 84 jaar oud en die in 1812 zijne beide beenen in Rusland op het veld van eer heeft laten liggen, huwt met eenfe 22-jarige weduwe mw. Friard, eene dame van buitengewone schoonheid en die 25,000 fr. rente bezit. De stokoude hertog leeft van zijn pensioen. Het stadjeWilkomir in de Russische provincie Ivovno, bijna uitsluitend door Israëlieten bewoond, is onlangs in den tijd van vier uur geheel afgebrand. Maar dan 1000 woningen, 12 synagogen en scholen, al de have der inwoners werd een prooi der vlammen en ongeveer 6000 menschen zijn door deze ramp van allés beroofd. Te Memel in Pruisen heeft zich een comité gevormd, dat zich belast met het inzamelen van giften om de ongelukkigtn te hulp te komen, waarvan Dr. Rülf, redacteur van de „Memeier Zeitung", voor zitter is.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1