Te Scheveningen is tusschen de bad huisstallen een net, aardig huisje te zien, dat daar onlangs in enkele dagen verrezen is. 't Is een model-arbeiderswoning, die bovenal aan deze hoofd voorwaarden voldoetdroog, rein en goedkoop te zijn. De constructie is uiterst eenvoudig: op een waterdichten vloer bouwt men, zonder fundeering, van zeer goedkoop hout en op de eenvoudigste wijze een huisje. De muren zijn gemaakt van ruwe houtsoorten en ruwe sparreboomen, een zeer goedkoop materiaal; zij worden aangevuld met kalk of eenig ander materiaal, aan de binnenzijde met kalk bestreken en aan den buitenkant met tegels belegd en de muren zijn gereed. Even een voudig is de samenstelling van het dak, dat, bij het Scheveningsche huisje, als 't goedkoopst, met asphalt is gedekt, doch desgevorderd ook van pannen kan worden voorzien, of van gegalvani seerd ijzer, of van zink zou kunnen gemaakt worden. Het geheele 'huisje, zooals 't er thans, als 't ware in schets,' onafgewerkt staat, kost onge veer f 250, buiten het arbeidsloon. Als ee.ne bijzonderheid, de Delftsche kaasmarkt betreflende, wordt medegedeeld, dat Zaterdag door den bouwman L. Yan Paassen te Hof van Delft, een stapel kaas (28 stuks) ter markt werd gebracht, die niet minder dan 836 kilogrammen woog of dooreen bijna 30 kilogram per stuk. Zoolang die kaasmarkt bestaat, is er nog nooit een stapel kaas (in veertien dagen tijds op ééne boerderij gemaakt) van zoodanig gewicht aan gevoerd. Yoor dezen enkelen stapel ontving de boer van den kooper f 253,7S. De harddraverij met paard en chais vanwege de Haagsche afdeeling der landbouw- maatschappij zal op Dinsdag 11 September in Den Haag gehouden worden. Iemand te Brouwershaven is gewoon het benoodigde „eau gazeuse" of spuitwater voor huiselijk gebruik zelf te bereiden. Yoor een paar dagen stond weder in een achterkamer een flesch, daartoe met de noodige preparaten op een mar meren tafel, toen men plotseling een hevigen knal hoordé. De spuitwaterkaraf was gesprongen en van de monture was slechts een in elkander gewron gen massa overgebleven. Het marmeren blad waarop de karaf gestaan had, en dat 2'/i cm. dikte had, was gescheurd, een paar spiegels in de kamer waren geschonden en overal vond men stukken glas in de meubelen en wanden gedrongen. Woensdag ontving iemand, opdeKei- zersgracht over de Westermarkt te Amsterdam woonachtig, een brief, waarin twee personen hem gelastten Donderdag-avond om 9 uur een som van 25 aan hen op de Westermarkt te doen afgeveD, daar anders de „roode haan op zijn dak zou worden geplaatst". Het gevolg van die mede- deeling was, dat op den bepaalden tijd een per soon door den bedreigde naar de aangeduide plaats werd gezonden en ook spoedig met twee mannen, die zich als schrijvers van den brief kenbaar maak ten, in gesprek gewikkeld was. Hij bood hun tien gulden aan, daar f 25 wel wat veel was. De hee- ren meenden dat zij het daarvoor ook wel konden doen, namen het geld en werden op hetzelfde oogenblik door drie agenten van politie in arrest genomen. Later bleek, dat een derde persoon, niet bij de aanneming van het geld tegenwoordig, de tweede ondergeteekende van den brief was. Hij was spoedig in arrest, daar hij zich juist dienzelf den avond aan een der politie-bureaux om nacht verblijf aanmeldde. Eenigedagengeledenkreegeennegen- jarige knaap te Amsterdam die bij een metselaar stond te kijken, een weinig kalk in zijn oog. De moeder had de onvoorzichtigheid die er uit te willen wasschen met water, hetgeen echter zulk een verschrikkelijke werking had, dat het oog geheel uitgebeten werd en onherstelbaar verloren was. Had men olie in plaats van water gebruikt, dan zou het ongeluk voorkomen zijn, want daar door wordt aan de kalk de bijtende kracht ontnomen. Yr ij dag-namiddag brak te 's-Herto- genbosch in een heerenhuis, gelegen tegenover de kathedraal van St.-Jan en naast de gebouwen ■der bijzondere school dier parochie, een brand uit, die ernstige gevolgen had kunnen hebben. Door de krachtige maatregelen der spoedig ter plaatse aanwezige brandweer bepaalde zich de brand echter alleen tot het dak en een gedeelte der bo venverdieping. A. Dael, de in - en uitbreker bij uit- nemendheid, die verleden jaar, na op onderschei dene inbraken betrapt te zijn, als soldaat uit de politiekamer te Arnhem wist te ontsnappen en later, na in Dresden gevangengenomen te zijn, den nacht voor zijne uitlevering uit de gevangenis te Emmerik wist te ontvluchten, is eindelijk te Andijk nabij Hoorn gearresteerd en naar Arnhem overgebracht, waar hij tevens als deserteur zal terechtstaan. Hij had zich te Andijk als timmer mansknecht verhuurd. UitWoudrichem wordt nader gemeld: Donderdag-avond, bij gelegenheid van de kermis, werd hier een man dood op de straat gevonden. Bij onderzoek bleek dat hij achter aan het hoofd eene wonde had. Men vermoedt, dat mishandeling de oorzaak van zijn dood is. Vrijdag heeft vanwege de rechtbank te 's-Bosch een onderzoek plaats gehad. De overledene was een ingezetene der ge meente Andel. De thesaurier der koningin van Sak- sen heeft zich doodgeschoten. In de onder zijn beheer staande kas was een tekort van 8000 thaler. Yrij dag-namiddag werd een soldaat van het garnizoen te Ylissingen in den waarnemings post door een op het ijzer van de schijf afstui tenden kogel in de lies getroffen. De gewonde is buiten onmiddellijk gevaar. Zaterdag-avond omstreeks 9 uren is een meubelmakerswerkplaats op den Yleutenschen weg te Utrecht door een onbekende oorzaak totaal afgebrand. Men was den brand omstreeks halftien meester, nadat het houten gebouw, met riet ge dekt, omver was gehaald. Gebouw en inboedel waren laag verzekerd. Bij de exercitie van een regiment dragonders nabij Babenhausen, in het groother togdom Hessen, zijn door een bliksemstraal een man en twee paarden gedood en ongeveer twintig man in een toestand van verdooving geraakt. Onder een spoorwegwaggon, welke op de London and South-Western-lijn dienst doet, heeft een paar kwikstaarten een nestje gebouwd, waarin thans vier jongen worden grootgebracht. De waggon loopt vijfmaal daags tusschen Cosham en Havant en legt te zamen 40 mijlen af. De stationschef te Cosham deelt mede, dat gedurende de afwezigheid van den trein het mannetje met blijkbare belangstelling den terugkeer van ziju gezin pleegt te verbeiden. KOLONIËN. BATAVIA, 18 Juni. Door den gonverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Ueparlemenl. Ontslagen: Eervol, uit 'slands dienst, w. volbr. diensttijd, met behoud van recht op pensioen, J. C. l'ieur, hoofdcommies bij het depart, van binnenl. best.; eervol, uit 's lands dienst, met bebond van recht op pensioen, de 3de commies bij het depart, der burg. openb. werken H. N. C. Ko- stede; eervol, nit de bctr. van pakhuism. te Muntok, wegens intr. dier betr., J. H. Cox; eervol uit 'slands dienst, de klerk op 't ads.-res. kantoor te Maros W. H. Niels. Benoemd: Tot adsp.-contr. bij het binnenl. best. op de bezitt. tuiten Java en Madura, C. F. A. Werner; tot 3deu onderw. aan de kweeksch. voor inl. onderwijzers te Probolinggo, L. F. Tuyl Schuitemaker, en te Fort de Koek D. Grivel. Erkend en toegelaten: Als president-commissaris tot bevord. in N.-I. van de belangen der maatsch. van weld, in Ned., mr. W. Stortenbeker Jr. Ont slagen: Bij den p09t- en telegraafd.: eervol, uit's lands dienst, de comm. 3de kl. F. H. Obertop; benoemd: tot comm. 3de kl. W. Gijsbers; tot huipond. aan de o. 1. s. te Sumanap E. A. H. Van der Heide; tot 3den hulponderw. aan de o. 1. s. te Ambarawa G. Tacomaaan de o. 3de 1. s. te Samarang: tot 3den hulponderw. Th. Gatsonides, tot 3den hulpoud. B. Leyds. Departement van Oorlog. Tijdelijk ontheven: In verband met het hem verleend binnenl. verlof voor 3 maanden naar Java w. ziekte, eervol, van de functiën van milit. en civiel bevelh. te Atjeh, de gen.-maj. A. J. E. Dicmont. Tijdelijk belast: Met de funct. van milit. en civiel bevelh. te Atjeh, de kolonel der inf. K. Van der Heyden. V erle endEen tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den kapt. der inf. J. A. D. B. Van Khijn; een tweej. verlof naar Ned., w. 12 twaalf jaren onafgebr. dienst in N.-I., aan den Isten luit. der inf. G. J. Turk. On tslag en Op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. milit. dienst, de 1ste luit. der art. T. K. L. Ramaer; eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pens, de burg. schrijver 1ste kl. Ch. Dufour. Be vorderd: Tot kapt. bij de art., de 1ste luit. J. J. Munniks de Jongh; tot offic.-van-gcz. 1ste kl. bij den mil. geneesk. dienst C. H. Vechtmann. Departement van Marine. Benoemd: Tot dokm. bij het ijze ren drijvend droogdok, J. Riedée; tot adsp.-lichtopz. te Batavia Ph. Groesbeek. BUITENLAND. Frankrij k. Zaterdag zeide Mac Mahon in zijn antwoord aan den maire van Bourges, dat hij den buiten- landschen vrede zal bewarenin het binnenland zal hij den constitutioneelen weg bewandelen aan het hoofd van de mannen van orde van alle par tijen, om het radicalisme tegen te gaan. Hij noemt alle beschuldigingen tegen zijne voornemens inge bracht laster. „Ik zal mij", zeide hij, „niet laten ontmoedigen; ik zal inijn taak ten einde brengen met de mannen die mijn politiek zullen steunen. Ik vertrouw dat de natie zal antwoorden op het beroep op haar gedaan en een einde zal maken aan het conflict, dat slechts hare belangen en haar grootheid zou kunnen schaden." Tot den voorzitter van de rechtbank van koophandel zeide hij, dat Frankrijk al het mogelijke doet om den oorlog te localiseeren. Het eerste doel van de Fransche politiek is den vrede te handhaven. Oosterii-.-JTEorig". Monarchie. De „Montagsrevue" deelt mede, dat de minister van financiën, De Pretis, en de Ilongaarsche minis ters Tisza en Szel te Weenen ontboden waren en deelnamen aan een ministerraad met graaf An- drassy, baron Hofman en graaf Bylandt, welke de vraag in overweging zou nemen, of niet het oogenblik gekomen was om in de tot dusverre aangenomen passieve houding wijziging te bren gen door het leger althans voor een deel te mo- billiseeren, opdat OoStenrijk-Hongarije voor alk eventualiteiten gereed zou zijn. Graaf Andrassy, die dezen stap noodzakelijk acht, denkt daarbij niet aan eene verandering der Oostenrijksche politiek, welke slechts de waarbor ging der belangen van de monarchie blijft be oogen. De aanwezigheid van Midhat Pacha staat in geen enkel opzicht met de voorgenomen maatre gelen in verband. De politiek der Oostenrijksch- Hongaarsche monarchie is verwijderd van elk denk beeld van gebiedsvergrooting, maar zij kan niet dulden dat aan een nieuwe orde van zaken, zon der hare medewerking of tegen de door haar be kend gemaakte belangen, in 't leven geroepen worde. JHLtisland. De „N. fr. Presse" ontving een telegram uit Nicopolis van 25 dezer, waarin bijzonderheden omtrent de gevechten bij Plewna worden mede gedeeld en o. a. gemeld wordt, dat den 22sten dezer de Russen door de inmiddels tot 28,000 man versterkte Turken aangevallen en opnieuw geslagen werden dat nu voor Plewna 25,000 man Russen tegenover 27,000 man Turken stonden en den 26sten een derde treffen aldaar verwacht werd. De „Polit. Corr." meldt uit BucharestBra- tiano is te Nicopolis geweest, om bij den czaar eene beslissing omtrent den overtocht der Rumenen over den Donau te bespoedigen. Hij is naar het hoofdkwartier te Pojana teruggekeerd. Naar voea verzekert, zijn de bezwaren tegen den tocht ovet den Donau uit den weg geruimd en zal nu het gros der Rumeensche armee, zoodra de bruggen gereed zijn, de rivier overgaan en eene positie bij Nicopolis betrekken. De minister Cogalniscbeano gaat op reis naar Pojana en van daar naar Weenen. Genoemd blad meldt uit Cettinje, onder dag- teekening van 28 dezer: Het beschieten van Niksic wordt voortgezet. Yerkotic heeft weder twee blok huizen vernield. Verscheidene huizen te Niksic zijn in brand geraakt. Voorts uit Belgrado Het is onwaar dat Servië twee legercorpsen mobiliseert. De Skuptschina heeft den minister van oorlog alleen gemachtigd, de be staande grenswacht te versterken. De vertegen woordiger van Engeland alhier is naar Kragujevatz op reis gegaan; naar men zeide, was hij door de Britsche regeering met eene gewichtige zending belast. Turkije. In den avond van den 26sten had 18 kilo meter voor Raschgrad een zeer warm voorposten gevecht plaats, dat door steeds aanrukkende versche troepen een ernstig karakter kreeg en alleen door 't invallen van den nacht niet tot een veldslag aangroeide. De Turken hadden de voldoening, dat de Russen in den nacht terugtrokken, doch ver loren in dit gevecht een hunner bekwaamste en dapperste generaals, Aziz Pacha, die zich den lsten September van het afgeloopen jaar door den slag bij Alexinatz naam gemaakt had. Midbat Pacba is Zaterdag-nacht te Weenen aangekomen. In den ochtend had hij gedurende twee uren een onderhoud met Aliko Pacha, den Turkschen ambassadeur.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2