N\ 5355. A". 1877. Dinsdag 3I iuli. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ST ADS-BERICHTEN. ZOO ZIJN ER! GemengdNieuws. DAGBLAD. PRIJS DEZEB COURANT ▼oor Leiden per S m»anden..T.7. .li.TTT.T 1.10. Franco per post.7.LT 1.40. Afzonderlgke Nommers.7.7VTT7 .V n 0.02. PRIJS DEB ADYERTENTIEN Van 16 regels1.05. Iedere regel meera 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 2 Augustus, des namiddags te twee oren. Punten ter behandeling 1°. Verzoek van E. J. en P. H. Hoos, betrekkelijk eene ver lenging van de pacht van haardaaeh enz. (143 en 149) 2°. Idem van H. C. Offenberg, om ontslag als hulponderwijzer in de gymnastiek. (144) 3". Idem ais voren van F. J. Van de Ranson, als hnlponder* wijzer aan de school n°. 1 voor minvermogenden. (145) 4". Idem van do ondernemers van pnblieke verkoopingen van roerende goederen, betrekkelijk de heffing van marktgelden voor het innemen van gemeentegrond. (146 en 150) 5°. Idem van B. Kret, tot verlenging van de stoep vóór zijn huis op de Zijdgracht. (148) 8°. Voordracht tot vaststelling van den grondslag voor de here- kening van het pensioen van gemeente-ambtenaren. (147) Maakten wij het vorige jaar aan het hoofd van ons blad melding van de toen verschenen nieuwe uitgave van Alexander V. H.'s „Zijn er zoo?" dit legt ons eenigermate de aangename verplich ting op, een enkel woord te wijden aan de thans eveneens in nieuw gewaad de wereld ingezonden schetsen van dezelfde gewaardeerde hand, ons allen hekend onder den titel: „Zoo zijn er!" Ons allen, en den bewoners eener academie stad in de eerste plaats. Werd toch voor eerst genoemde penteekeningen de stof aan de ge wone samenleving ontleend, de laatste verplaat sen ons in die kleinere, maar uithoofde van haar bijzondere toestanden en eigenaardigheden niet minder merkwaardige maatschappij, wier leden zich in zoo grooten getale dagelijks binnen onze veste bewegen, de wereld der studenten. Terecht werd dan ook aan deze verzameling, evenals aan „Jeugd", waarin hetzelfde onderwerp is uitgewerkt, de titel „Studentenschetsen" toe gevoegd, en als zoodanig zou men er afgezien van het verschil in formaat in z'n boekenkast geen beter plaats aan kunnen geven dan vlak naast Klikspaans bekende Studententypen. Inder daad typen zijn 't, die ge ook in „Zoo zijn er!" vindt, typen des te pikanter, omdat hier een enkele plaat met slechts weinige regels, soms maar enkele woorden tot bijschrift, u bij een korte beschou wing evenveel, zoo niet meer doet gevoelen en opmerken dan ge elders in u opneemt na de lezing van ettelijke bladzijden druks. Die bijschriften trouwens zijn veelal zoo kort en kernachtig, dat ze niet weinig strekken om de waarde der schetsen waartoe ze behooren, te verhoogen. De penteekening b. v. welke u dien zoon van Minerva voorstelt, niet aarzelende te water te springen tot redding van een om hulp Toependen drenkeling, zonder om te zien naar de omstanders van verschillend gehalte en leeftijd, die met hun nuttelooze ach's en wee's en hun doelloos handenwringen al een erbarmelijke figuur maken tegenover den moedigen jongeling zoudt ge er beter bijschrift voor weten, dan die enkele woorden, welke ten titel strekken aan de geheele reeks? Ja, zoo zijn er, evenzeer als dezulken, die den armen drommel, door wien ze om een gift worden aangesproken, in lang niet malsche termen van hun „kast" zetten, echter niet zonder hem steelswijze, uit valsche schaamte voor de aan wezige makkers, een gulden in de hand te stoppen. Men ziet het, er is veredelends genoeg in deze verzameling te vinden om niet in te stemmen met een ietwat zwartgallig huisvader, die er een minder vleiend oordeel over mocht willen uit spreken, uit vrees wellicht, dat het ook hem zou kunnen overkomen, dat hij op reis in dezelfde coupé kwam te zitten met zijn studeerenden of althans „student zijnden" zoon, die zich op een heel anderen tocht bevond dan naar Minerva's heilige hal len. 't Is waar, er komt menig dronkemanspartijtje in deze portefeuille voor, maar juist daarom ten deele luidt de titel„zoo zijn er". Of wie zou het den levenslustigen studiosus al te zeer ten kwade duiden, dat hij nu en dan zich niet onbetuigd laat aan het edel druivennat? Doch zelfs die tafereeltjes zijn geestig en tevens kiesch geschetst, getuige het de voorstelling der nachtelijke thuis komst van dien zoon van Minerva, die tevergeefs zijn kurketrekker de rol van huissleutel wil doen vervullen, of wel van dien ander, die maar niet weet, wat die „berrrtrap weer scheelt." Doch wij houden op met verder deze schetsen te doorbladeren. Wie ze bezit, doet beter ze nog maals ter hand te nemen; hij zal in de herhaalde beschouwing een vernieuwd genot vinden; wie ze niet in eigendom heeft, vooral voor zoover hij tot de studentenwereld behoort of daarmede in be trekking staat, kan zich thans op gemakkelijke en minder kostbare wijze in het bezit daarvan stellen door in te teekenen op de nieuwe uitgave, thans verschijnende bij den heer P. Gouda Quint te Arnhem, een uitgave des te meer aanbevelens waardig, dewijl de schetsen daarbij zijn gezuiverd van menig foutje, dat ze vroeger aankleefde. LEIDEN, 30 Juli. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip „Eriesland" van de Rotterdamsche Lloyd, waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 4den Augustus a. s. is bepaald. Behalve naar Batavia zal eene brievenmail naar Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van den 3den Augustus en de brieven den volgenden dag, 's morgens vóór 11 uren, te Rotterdam aan gekomen te zijn. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 35.00, f 18.00, f 3.70 en 1.85; de laagste f 35.00, f 17.50, f 3.50 en f 1.80. Zaterdag is te Oegstgeest een algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders in de spoorwegmaatschappij LeidenWoerden. Uit het door het bestuur ter tafel gebracht verslag bleek, dat de kosten voor het bouwen van den weg de geraamde som ad f 3,000,000 waar schijnlijk niet zouden overtreffen. Zoodra de ont- eigeningskosten met zekerheid zijn te bepalen, zal getracht worden de aandeelen in portefeuille uit te gevenintusschen is de Ned. Rijnspoor- wegmaatsch. bereid voorschotten te geven tegen 4'/j pCt., of niet meer dan zou verschuldigd zijn bij de uitgifte van nieuwe aandeelen. Aan kosten van oprichting is f 18,777,341/a uitgegeven, aan kosten van aanleg f 820,570.64. De minister van financiën maakt bekend, dat ter benoeming van hoogstens 25 adspirant- land meters van het kadaster, in de maand Sep tember e. k. te 's-Gravenhage een examen zal worden gehouden. Aanmelding vóór 20 Augustus. De Staatscourant behelst het verslag van de commissie, in 1877 belast geweest met het afne men der examens van leerling-apotheker (apothe kersbediende). Het stoomschip „Voorwaarts" is den 28sten dezer van Batavia naar Nieuwediep vertrokken de „Stad Haarlem", 16 Juni van IJmuiden ver trokken, is den 28sten dezer te Batavia gearriveerd. De geneeskundige raad van Zuid-Holland heeft heden besloten bij den minister van binnen- landsche zaken aan te dringen op de opneming in het onderwijs-ontwerp van de eerste oefenin gen in de gymnastiek als verplicht leervak. In eene bespreking over de vervalsching van levens middelen werd van verschillende zijden geconsta teerd, dat de klachten daaromtrent zeer overdreven zijn en herhaalde onderzoekingen geene of weinig beteekenende vervalsching aantoonden. Z. M. heeft bij den geneeskundigen dienst der landmacht in Ned.-Indië benoemd tot officier van gez. 2de kl., C. P. C. Luchtmans, med. doctor en artsden lsten luit. T. W. J. Buys, van het reg. grenadiers en jagers, en den 2den luit. R. Bal, van het 3de reg. inf., voor den tijd van vijf jaren gedet. bij de inf. in Ned.-Indië. Hedenmiddag omstreeks twee uren had het zoontje van K. het ongeluk al spelende van de brug bij de Rijnstraat in het water te vallen. Op het geroep om hulp kwamen spoedig veel menschen met slokken aanloopen, doch het kind, dat reeds zinkende was, kon geen voorwerp meer grijpen, waarop een man zich te water hegaf en het kind behouden aan wal en vervolgens naar de ouderlijke woning bracht. Naar aanleiding van het bericht be treffende een diefstal in het museum van oudhe den alhier, meldt de hoogleeraar C. Leemans, de directeur van die instelling, het volgendeHet feit is waar, maar de daarbij medegedeelde bij zonderheden zijn volstrekt onnauwkeurig. De kei zer en de keizerin van Brazilië hebben het museum op Dinsdag den 17den bezocht. De vitrines met de Egyptische ringen en andere kostbare versier sels zijn vóór of bij dat bezoek niet geopend geweest; ik heb zelf, eerst de keizerin, later den keizer, met hun gevolg rondgeleid, en om tijd te besparen, die vitrines of lessenaars niet geopend of doen openenvan een verzuim van sluiting bij of na het bezoek kan dus geen spraak zijn. De ontdekking van den diefstal had plaats op Maan dag 23 jl., dus op den zesden dag na het bezoek der hooge reizigers, en het feit heeft vermoedelijk plaatsgegrepen op één der onmiddellijk voorafgaande dagen, Zaterdag 21 of 22, waarop het museum voor algemeene, vrije bezichtiging openstaat. Het spreekt van zelf, dat onmiddellijk al het mogelijke is en nog wordt verordend om de daders op te spo ren en de gestolen voorwerpen te bekomen. Om dat doel te bereiken acht ik het beter, de ver melding van verdere bijzonderheden en opmerkin gen thans nog terug te houden. Yan den heer S. alhier is Zaterdag nacht een gouden horloge met ketting gerold, waarvan bereids bij de politie aangifte is gedaan. Op de Zaterdag te Voorschoten ge houden paardenmarkt waren ruim 900 paarden aangebracht. De handel was over het algemeen slap. Er werd tot f 900 besteed. Er waren veel menschen op de been. Yr ij dag-middag wilde een artillerist te Scheveningen zich in zee verdrinken, daar hij zijn luitenant beleedigd had en voor straf vreesde de luitenant reed echter dadelijk de zee in en haalde den drenkeling er nog bijtijds uit. Donderdag-avond zal bij gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. de Prinses Albert van Pruisen, die te Scheveningen vertoeft, een buitengewoon vuurwerk op het terras van het groot stedelijk Badhuis worden ontstoken

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1