N°. 5354. A0. 1877. 30 Juli. Maandag Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ST ADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden....;1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers77..77.. 0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1-05. Iedere regel meer0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. Oproeping in werkelijken dienst van milicien-verlofgangers der lichting van 1874 en 1875. DE BURGEMEESTER der GEMEENTE LEIDEN, Gezien de Circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 18den Mei 11., A. N°. 1516/3 (2de afd.), Provinciaal blad n°. 39; Brengt ter kennis van de in deze gemeente gevestigde milicien-verlofgangers a. der lichtingen van 1874 en 1875, behoorende tot het regiment Grenadieri en Jagershet 3de en het 6de regiment Infanterie, b. der lichting van 1874, die behooren tot het 1ste, 2de, 4de, 5de, 7de en 8ste re giment Infanterie, c. der lichting van 1874, behoorende tot de regimenten Huzaren, d. der lichting van 1874, be hoorende bij de compagnieën Hospitaalsoldaten, welke bij den staf der compagnieën waartoe zij behooren, zullen moeten opkomen, e. der lichting van 1874, behoorende tot de regimenten Veldartillerie en het regiment rijdende Artillerie, dat zij, krachtens artt.125 der Militiewet, onder de wapenen worden geroepen en daartoe op Zaterdag 4 Augustus aansl., des namiddags vóór vier uren, bij hunne corpsen tegenwoordig moeten zijn, in uniform gekleed en voorzien van al de voor - werpen van bleeding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van verlofpas en zakboekje, zullende de opgeroepen manschappen, die sub a tot d vermeld op den 7den September daaraanvolgende, die sub e vermeld op den \1den dier maand in het genot van onbepaald verlof worden hersteld; dat bedoelde miliciens mitsdien worden uitgenoodigd, zich op Donderdag den 2den Augustus aanst., des voormiddags tusschen 9 en 12 uren, aan te melden terplaatse- lijke Secretarie, tot het ontvangen van aanwijzing van de plaats waarheen zij zich hebben te begeven en van het hun eventueel toekomende daggeld of passage-biljet; en dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinderen aan deze oproeping te voldoen, zij daarvan tijdig ter plaatselijke Secretarie behooren kennis te geven, in het eerste geval onder overlegging eener ge neeskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennis geving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 21 Juli 1877. LEIDEN, 38 Juli. Gisteren in den laten avond overleed in den ouderdom van 83 jaren op zijn buitengoed onder Oegstgeest Jhr. mr. D. T. Gevers van Ende geest, oud-minister van financiën en honorair Staatsraad. Hij was tevens commandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw, ridder van de 2de klasse der orde van St.-Anna van Rusland, grootkruis der orde van de Eikekroon, grootkruis der orde van Medjidié van Turkije en van de Zon van Perzië, grootkruis der orde van de Poolster en commandeur der orde van den Wasa van Zweden, en was van 1853 af curator aan de Leidsche hoogeschool, tot hij bij de laatste ver wisseling van curatoren zich door zijn hoogen ouderdom genoopt gevoelde als zoodanig aan den koning zijn ontslag te vragen. Aan de zwem- en badinrichting „Rhynzigt" zijn gedurende deze week 1043 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 4663 volwas sen personen en van 1113 kinderen. De commissie, in Mei 1862 op het initiatief van Z. M. den koning gevormd, om de stichting voor te bereiden van een schilderijenmuseum te Amsterdam, acht thans het oogenblik gekomen om hare taak neder te leggen en zich te ontbinden, daar door het besluit, om op kosten van den Staat een museum in de hoofdstad op te richten, waarin de kunstschatten van rijk en gemeente op waardige wijze kunnen worden verzameld en tentoongesteld, de reden van haar bestaan is opgeheven. Aan dat besluit is reeds een begin van uitvoering gegeven door de voorbereidende werken op het terrein aan de Stadhouderskade bij de Wetering. Overeen komstig de bepalingen der circulaire, waarbij de commissie een beroep deed op de medewerking harer landgcnooten, is over de bijdragen, waarvoor uit alle deelen des lands werd ingeschreven, door haar niet beschikt. De commissie ontheft thans alle inschrijvers van hunne verbintenis. Zij, die onmiddellijk de gestorte bijdragen mochten wen- schen terug te ontvangen, kunnen zich, onder overlegging zooveel noodig van de quitantiën of andere bewijsstukken, aanmelden vóór 1 September a. s., en voor zooverre zij in de overzeesche be zittingen gevestigd zijn, vóór 1 December, ten kantore van de heeren De Vos en Zoon, Keizers gracht bij de Westermarkt, te Amsterdam. De gestorte gelden, die niet teruggevorderd worden, zal de commissie beschouwen als tot hare vrije beschikking gesteld, ten einde die aan te wenden tot bevordering van een of ander kunstlievend doel. Door wijlen H. M. de Koningin is bij tes tamentaire beschikking o. a. aan 't weeshuis te Apeldoorn, waarvan zij beschermvrouw was, een legaat van f 1000, vrij van successierechten, ver maakt. Bij Kemink en Zoon, te Utrecht, is dezer dagen van de pers gekomen de toespraak, gehou den den 20sten Juni 11., in de Hollandsche Evan gelische kerk te Brussel, bij gelegenheid van de begrafenis van H. M. de Koningin der Neder landen, door den heer De Jonge, predikant aldaar. Deze uitgave geschiedt voor rekening van de Nederlandsche Vereeniging van weldadigheid te Brussel, welke de opbrengst daarvan wil doen strekken in hel belang van het doel der ver eeniging: ondersteuning van noodlijdende Neder landers. Op de tentoonstelling van schilderijen in het „Cristal Palace", te Londen, is aan den heer J. Portielje, onzen voormaligen landgenoot, thans te Antwerpen gevestigd, door de jury een bronzen eeremetaal toegekend. Onder de Belgische schilders die geëxposeerd hebben, is hij de eenige, wien eene onderscheiding is te beurt gevallen. Tot oefening der zeemiliciens worden met ingang van 16 Augustus a. s. eenige bodems, behoorende tot het gepantserd materieel, liggende te Amsterdam, Willemsoord en Hellevoetsluis, in dienst gesteld. Ook hetgeen nog ontbrak aan de obliga- tiën-leening ad nominaal f 500,000 voor de Am- sterdamsche droogdok-maatschappij werd gisteren volteeken d. Zr. Ms. schroefstoomschip „Batavia", onder bevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. W. Van Oor schot, heeft volgens telegram van 26 Juli uit Bushire, Bassorah in de Perzische golf bezocht. Met ingang van 1 October e. k. is aan het vacante kantoor der in- en uitgaande rechten en accijnzen en van den waarborg op de gouden en zilveren werken te Groningen verbonden een vast tractement van 4300 'sjaars en eene jaarlijksche vergoeding voor bureaukosten van f 3680. Door den minister van binnenlandsche zaken is van ged. staten der provinciën antwoord ver zocht op de volgende vragenBestaan er in uwe provincie nog fondsen, afkomstig van de voormalige gilden, waartoe betrekkelijk was 's Konings besluit van 26 Juli 1820, n°. 14? Zoo ja, waaruit be staan die fondsen? Wie zijn daarvan heden com missarissen Welke inlichtingen hebt gij ten dezen te geven? De najaars-manoeuvres der 1ste divisie in fanterie in Utrecht en Gelderland zullen van 20 Augustus tot omstreeks 1 September a. s. plaats hebben. Behalve de reeds gemelde troepen zullen ook de leerlingen van den wetenschappelijken cur sus te Haarlem alsmede de officiersonderwij zers aan de manoeuvres deelnemen. Het bevel over de artillerie-troepen, toegevoegd aan de lste en 2de brigade, wordt opgedragen respec tievelijk aan de majoors Schwartz van het 2de reg. veld-art. en Gerard Van Sijsen van het reg. rij dende artillerie. Z. M. heeft tot consul-generaal der Neder landen te Genua benoemd J. I. Van Ogtropaan mr. A. W. K. Ariens, adv. te Utrecht, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van den H. Gregorius den Grooten; aan jhr. mr. J. E. A. Van Panhuys vergund zijne notarieele standplaats over te brengen van de gem. Middelstum naar de gem. Groningenbepaald dat mr. B. Ort, ambt. van het openb. min. bij de kantong. in het arrond. Middelburg, ter standpl. Ter Neuzen, voortaan tot standpl. zal hebben de gem. Middelburg; H. Cop met ingang van 1 Sept. a. s. benoemd tot adspirant-ingenieur der marine; den scheepsklerk H. A. Engeringh, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen aan den voor den dienst in Indië bestemden sol daat H. Heinrichs, van het koloniaal werfdepot, ver gund het dragen van de Duitsche medaille ter herinnering aan den veldtocht in 1870 en 1871 aan den lsten luit. W. E. Stevens, van het lste reg. inf., op zijn verzoek, een eervol ontslag uit den milit. dienst verleend; met ingang van 1 Sept. e. k. benoemd tot apoth. 3de kl. bij den milit. geneesk. dienst in Ned.-Indië, de voor die betr. opgeleide kweekelingen der pharmacie P. Van Leersum en H. B. Cayaux. Gemengd Nieuws. Toen de keizer van Brazilië Maandag- 's rijks museum van oudheden alhier bezocht had, zijn, naar de „Haarl. Ct." meldt, aldaar uit eene vitrine gestolen zes zeer antieke gouden rin gen met kostbare steenen van Egyptischen oor sprong. Naar men wil, werd de vitrine voor den keizer geopend, verzuimde men die weder te sluiten en van dat verzuim schijnt een behendige dief gebruik gemaakt te hebben. Onder de voorwerpen op de tentoon stelling in het paleis voor volksvlijt te Amsterdam is er een, dat niet door sierlijkheid van vorm of zeldzaamheid der gebezigde stof de aandacht trekt, maar toch om den maatschappelijken stand van den inzender, en de omstandigheden, waaronder het vervaardigd is, de algemeene opmerkzaamheid ver dient. Het is het model van een kotter met al zijn toebehooren, en de inzender een werkman, een scheepstimmermansknecht, Jonker genaamd, woonachtig aan de Baarsjes onder de gemeente Sloten. Wat dit stuk vooral verdienstelijk maakt, is de groote nauwkeurigheid van bewerking, zoo- dat geen klaviertje is overgeslagen, en de ijzeren volharding die er in een tijdvak van twee jaren aan ten koste is gelegd. Kwam de man 's winters van de werf naar huis, dan werd daar het gereed schap in handen genomen, en den ganschen avond, soms ook laat in den nacht, klonk in de nederige arbeiderswoning het getik en gehamer voort. Zoo kreeg hij eindelijk het werkstuk klaar, dat een plaats vond op de gaanderij van het paleis nevens de meer sierlijke producten van de firma Smit van den Kinderdijk.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1