P. A. Van Rees; den schout-bij-nacht jhr. J. H. Capellen, Hd. adjudant in gewonen dienst, in het genot gesteld van het aan dien rang verbonden vast tractemeutbevorderd tot kapt.-ter-zee, den kapt-luit.-ter-zee jhr. A. C. Van Haeften; W. Vlug, commies-verif. der tweede categorie voor den act. dienst der dir. bel. enz. te Rotterdam, benoemd tot commies ter inspectie van de gemelde middelen te Zutfenopgeheven de ontvangk. der dir. bel. en acc. te Heemstede en te Bloemendaal en in gesteld een ontvangkantoor derz. middelen te Haar lem (buitengem.) voor de gem. Bloemendaal, Spaarndam, Haarlemmerliede, Spaarnwoude, Heem stede, Bennebroek en Zandvoort, en M. P. J. P. Groshans, thans ontvanger der dir. bel. en acc. te Bloemendaal, benoemd tot ontv. derz. middelen te Haarlem (buitengemeenten). GemengdN ieuws. De kermis is thans sedert een paar dagen in vollen gang. De drukte die er echter langs de kramen en tenten heerscht, verschilt evenwel heel wat bij andere jaren. Men zou haast gaan gelooven dat de Leidenaars de vroegere wijze van kermishouden moede of haar afgeleerd zijn. Ook de soms ergerlijke tooneelen, die vroeger zelfs op gewone kermisavonden dikwijls plaats vonden, doen zich niet, of al heel zelden voor. Voor de tegenstan ders der kermis mag dit zeker wel een gunstig teeken genoemd worden. Onder de vele verver- schings- en versterkingsgelegenheden bekleeden be halve de menigte koek- en niet bijzonder aan- genamen geur gevende kramen, de poffertjes- en wafelkramen, geen geringe plaats: van de eerste zijn er maar 18 en van de andere 8. Men schijnt dus nogal eene bijzondere specu latie op de magen onzer stadgenooten gemaakt te hebben. De kramen op den Nieuwen Rijn zijn thans ook geopend. Bijna allen lokken er onop houdelijk bezichtigers en koopers heen en mo gen met recht in hun genre het sieraad der ker mis genoemd worden. De heeren Judels en Bouwmeester zullen zeker wel niet klagen over de belangstelling die zij hier ter stede ondervinden. Gisteren bij de derde voor stelling van „de reis door Berlijn" was hunne tent weder stampvol. Het publiek was ternauwer nood in de gelegenheid met hunne handen te applaudisseeren. Naar men verneemt zal dit gezel schap Zondag en Maandag nog een paar voorstel lingen in den grooten schouwburg op de Oude Vest geven. Voor velen zal dit zeker niet onwelkom zijn. Judels toch ziet men altijd graag. „Een misdaad op den bodem der zee" in de tent der heeren Prot en Kistemaker bleef ook steeds tal van bezoekers lokken. Nadat van dit stuk hier vier voorstellingen hebben plaats gehad, wordt hedenavond Schimmels oorspronkelijk drama ^Schuld en boete" opgevoerd en morgenavond tot besluit „De roovers", die ook wel veel be zoekers zullen lokken. De heer Basch mag zich eveneens eiken avond op een goedbezette zaal beroemen. Zeer voldaan verlaat men zijne tent, getuige daarvan de wijze waarop het publiek herhaaldelijk zijne geheimzinnig nieuwe vindingen, vooral „De Eakir", toejuicht en be wondert. De goede muziek verhoogt het genot in niet geringe mate. In plaats van het tot heden vertoonde interessante „des meisjes droom" zal morgen weder het vorige jaar zoozeer gezochte phantastische sprookje „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" op het programma voorkomen. Daar mede zal Basch voorgoed zijne voorstellingen al hier besluiten. Het Milaneesch circus bevatte gisteren zooveel toeschouwers dat eenige personen zich genoodzaakt zagen hun bezoek tot een anderen avond uit te stellen. Het publiek betoonde over hetgeen het zag zijne tevredenheid. Vooral trok ken de gedresseerde hengsten bijzonder de aandacht. Het gezelschap van den heer Van der Heem in de Stadszaal ondervindt nu eiken avond een grooten bijval. Ook daar was gisteravond o. a. de zaal zoo goed bezet, dat vele bezoekers met moeite een stoel konden machtig worden. Aan daverende toe juichingen zoowel voor chanteuses als voor gym nasten en acrobaten ontbrak het in geenen deele. Terugroepingen zijn aan de orde van den avond. Een groot succes behaalden ditmaal de gebroeders Angelo en vooral miss Pola, aan wie namens den heer Taverne na hare werkzaamheden een prachtig houquet werd aangeboden. Hedenmorgen ontstond in een woning in de Pieterskerkkoorsteeg een begin van brand door het omvallen van een petroleum-toestel. Voor namelijk door de spoedige hulp der overburen gelukte het 't vuur, dat zich aan het behangsel en den vloer begon mede te deelen, te blusschen, zoodat de brandspuit, die inmiddels was aangerukt, geen dienst behoefde te doen. Gisterochtend ontdekte een persoon, die met een hondenkar door de gemeente Veur passeerde, dat zijn hond lijdende was aan dolheid. Het dier is gelukkig terstond afgemaakt kunnen worden, zonder eenige vrees voor verdere gevol gen achter te laten. Donderdag-nacht brak te Nieuwveen brand uit in een houten gebouw, dat tot wagen makerswerkplaats diende en in den bebouwden kring der gemeente stond. Door de hevige hitte vatte een daarnaast staand huis, waarin zes ar beidersgezinnen gehuisvest waren, vuur, doch het gelukte aan de brandweer met hare twee spuiten het gevaar voor dit huis te verwijderen, zoodat de brand zich bij genoemde werkplaats heeft bepaald. De gereedschappen en houtwaren zijn wel, de schuur vermoedelijk niet en eenige andere voorwerpen van waarde, die in de schuur geborgen waren, evenmin tegen brandschade verzekerd. Gistermorgen is te Delft aan de ge volgen eener bloedspuwing plotseling op de straat overleden H. Van Eyk, bijna 39 jaren oud, be diende in de stads- en gasthuis-apotheek. Zijn dood is niet alleen voor zijne vrouw en 3 nog jeugdige kinderen, die hij in zorgelijke omstan digheden achterlaat, maar ook voor de stads- en gasthuis-apotheek een gevoelig verlies. "Woensdag-namiddag te halftwee ont stond te Delft een begin van brand op het boven huis, bewoond door mevrouw S. S. aan den Ver- wersdijk. Door onvoorzichtigheid van een elfjarigen knaap, die op een slaapkamer met lak en een brandende kaars speelde, geraakte het gordijn van een ledikant en het zich daarin bevindende bedde- goed in brand en deelde het vuur zich al spoedig mede aan een houten beschot en het raam in de onmiddellijke nabijheid van het ledikant. Daar de brand spoedig werd ontdekt, kon die nog, door de hulp van eenige op het gerucht toegesnelde personen, met een aantal emmers water worden gebluscht. Intusschen was de aangerichte schade op het bovenhuis van dien aard, dat de bewoners des nachts in een logement hun intrek hebben genomen. R echtzaken, Den 23sten April jl. had op den Oosterspoorweg bij de Handelskade in de nabijheid van de brug over de Nieuwe vaart te Amsterdam een botsing plaats tusschen een van Amsterdam komenden le digen en een van Bussum komenden vollen zand- trein. Zeven ledige en twee gevulde zandwagens werden vernieldde conducteur-remmer brak door het afspringen van den trein zijn kuitbeen. Door het verkeerd plaatsen van de wissels was het on geluk voorgevallen. De arbeider, die dien dag den wissel bediend had, stond onlangs voor de recht bank te Amsterdam terecht wegens het zonder opzet doen ontstaan van gevaar, dat hij had kun nen en moeten voorzien, voor een trein. De be klaagde erkende, dat hij den wissel had bediend. Wel was hij geen wisselwachter en wist hij van diens werkzaamheid niets af, maar hij was vóór eenige dagen naar den wissel gezonden, zonder te weten wat hij daar moest uitvoeren. Het O. M., waargenomen door Mr. Telders, achtte zich wel gerechtigd met het oog op de toe dracht der zaak verzachtende omstandigheden toe te passen, doch meende tevens, dat volgens de bepaling der wet de bekl. gestraft moest worden en eischte het minimum der straf, nl. 3 maanden gevangenisstraf. De rechtbank wees gisteren vonnis en legde den bekl. 8 dagen gevangenisstraf op. BUITENLAND. Frankrij k. Uit Ajaccio (Corsica) wordt aan den Temps" het volgende geschrevenIk heb u den 20sten een telegram gezonden van dezen inhoud„Heden ochtend een jongmensch in 't openbaar door een dolk getroffen. Moordenaar gevlucht in bisschoppe lijk huis, dat door gendarmes en soldaten omsin geld is. Nasporingen tot dusver vruchteloos. Moor denaar is neef van den bisschop in partibus. Toestand van slachtoffer bedenkelijk. Groote onstel- tenis." 's Avonds van dienzelfden dag ontving de afzender van het telegram bericht van het telegraaf kantoor, dat hij het geld kon terughalen, aan gezien de dépêche niet overgeseind mocht worden. De correspondent voegt er bij, dat de moordenaar en het slachtoffer beiden tot geachte familiën be- hooren. De eerste is een jongeling van negentien jaren en moet de misdaad gepleegd hebben om de eer zijner verleide zuster te wreken. Men heeft hem, ondanks de nasporingen der gewapende macht, nog niet kunnen vinden. Men vermoedt, dat hij door eene achterdeur het bisschoppelijk paleis heeft verlaten en buiten de stad weten te komen. De ontslagen schoolmeester Autier, die den 11 den April 11. in de openbare zitting van den algemeenen raad in het departement der Dröme den prefect en den secretaris trachtte te doorste ken, eerstgenoemde gevaarlijke wonden toebracht en bovendien in de daarop ontstane worsteling nog twee leden van den raad kwetste, is door het hof van assises tot levenslangen dwangarbeid ver oordeeld. Grroot-Britannië. De diplomatieke correspondentie over de Rus sische wreedheden is verschenen. Eene dépêche van Derby aan Loftus behelst de verslagen der Engelsche consuls, waarin worden geconstateerd de verschrikkelijke moorden, door de Russen ge pleegd, en waarin vrees voor weerwraak wordt geuit. In een dépêche van Layard aan Derby wordt gezegd, dat de sultan overtuigd is, dat de Russen besloten hebben alle Muzelmannen uit te roeien, en dat hij er niet voor verantwoordelijk wil zijn indien weerwraak wordt genomen. Layard merkte op, dat een ontzettende verantwoordelijkheid de Porte zou drukken indien het ook bij haar tot moorden kwam. De Turksche ministers deden toen uitkomen dat niet Turkije den godsdienstoorlog verlangd had, maar de czaar. De „Euphrates" is naar Gibraltar en Malta vertrokken. In de zitting van het lagerhuis van Dins dag werd de annexatie van de Transvaalsche republiek door Cowen krachtig verdedigd. Hij noemde het een daad die onvermijdelijk noodza kelijk was voor de veiligheid der Engelsche kolo nisten, hij wilde er niet den naam van annexatie, maar van incorporatie aan gegeven hebben. SirC. Dilke echter beweerde, dat naar de jongste be richten te oordeelen, het niet mogelijk was te zeggen, dat de annexatie van de Transvaal gunstig zou zijn voor de veiligheid der Engelsche kolonisten in Natal. Het Huis nam de bill bij eerste lezing met 220 tegen 5 stemmen aan en besloot Woensdag tot de artikelsgewijze behandeling over te gaan. Rusland. Officieel wordt uit Bjela geseind Generaal Zim- mermann meldt van 24 dezer, dat de Braila- stoomboot „Nicolaas" en twee oorlogs-kotters niet ver van Silistria op een klein Turksch kamp vuurden en de Turken dwongen zich terug te trekken. Daarop een Turkschen monitor ontmoe tende, openden zij hun vuuren toen dit tot zwij gen gebracht was, ging de monitor naar den wal, waarna zijne bemanning begon te landen. Intus schen kwamen van Silistria nog meer stoombooten en Turksche monitors, terwijl op den oever eene veldbatterij verscheen. De Russen trokken, het vuur beantwoordende, terug. Een Turksche monitor kreeg belangrijke schade. Den 23sten gingen 5 zulke monitors van Rustschuk stroomafwaarts. De Russische batterijen te Slobosia schoten er drie l in brand en een vierde in den grond. Aan de „Polit. Corr." wordt uit Bucharest dd. 25 dezer gemeld, dat het vierde Rumeensche legercorps den vorigen nacht den Donau was over getrokken, ten gevolge van een formeel gesloten overeenkomst tusschen Rumenië en Rusland. Prins Karei zou met het overige deel van 't leger naar Nicopolis vertrekken. De bevolking was gedrukt onder het bericht van die overeenkomst, welker bestaan door de regeering was ontkend. In ver scheidene districten heerscht de runderpest. Bij de Russen is een groote hoeveelheid beschuit bedor ven door den regen. Aan hetzelfde blad wordt uit Belgrado bericht, dat de Skupschtina de begrooting heeft goedge-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 4