Uit Leeuwarden word t nader geme 1 d De Lange Pijp vertoonde Dinsdag, ten gevolge van den in den afgeloopen nacht plaats gehad heb benden brand, eene ware ruïne. Er zijn geheel verbrand drie kramen, een zeer groote met bijoute rieën, parfumerieën enz., een met oud porselein en een met koek- en banketbakkers waren. Een kraam met bonbons enz. is gedeeltelijk verbrand; drie kramen, een met handschoenen, een met galan terieën en een met kinderspeelgoed, werden, om den voortgang van het vuur te beletten, geheel omgehaald. Een paar leden echter bovendien be langrijk door het vuur, zoodat ook hier de schade groot is. Nog in een paar kramen, een met optische voorwerpen enz. en één met glaswerk, die vlak tegenover de eerste kraam stonden, waarin de brand ontstond, werd veel vernield en ook door water bedorven. Men zegt dat slechts de goederen van de groote kraam en van de koekkraam waren geassureerd, doch lang niet voor het bedrag der geleden schade. Een 40-tal rijksdaalders, die in een zakje waren bewaard, werden teruggevonden tot één stuk versmolten. Dezer dagen werd onder Schoorl een alleenwonend man dood in zijne woning gevonden. Piel lijk verkeerde reeds in vergevorderden staat van ontbinding. De buren hadden hem wel sedert een dag of tien gemist, maar waren niet op de ge dachte gekomen in zijne woning een onderzoek in te stellen. Diusdag-avond te ruim 10 uren wer den te Berkel de bewoners door het luiden der klokken en het geroep van brand uit hun eersten slaap gewekt. In een oogenblik waren allen, geheel of half gekleed, op de been, en rukte de spuit uitdoch nu kwam het grootste bezwaar, daar het meerendeel den brand niet wist te vinden. Spoedig kwam men tot de ontdekking van het alarmeen drietal vrouwen hadden een lijk in de kist gelegd, en niet wetende, wat met het bedstroo aan te vangen, het buiten de kom van het dorp verbrand. Te Sn eek heeftin den nacht tusschen Maandag en Dinsdag een hevig onweder gewoed, ver gezeld van hagelslag. Op onderscheidene plaatsen zijn stukken ijs als duiveneieren neergevallen. In enkele gebouwen werden twintig tot veertig ven sterglazen ingeslagen. In de buurtschap Plal- deren, gemeente Bemmel, is een huisje, door twee gezinnen bewoond, door het inslaan van den blik sem afgebrand. De bewoners hebben geen letsel bekomen. Te Rheden vielen hagel- of liever ijssteenen, waaronder van vijf centimeter lengte, met vreeselijk geweld uit het luchtruim, zoodat zeer vele glasruiten, inzonderheid op de serres en broeikasten van de omliggende buitenplaatsen, werden verbrijzeld en het veldgewas erg werd geteisterd. Inzonderheid de tabak heeft veel ge leden en moet hier en daar als verloren worden beschouwd. Van eene nieuwe oplaag der door het departement van binnenlandsche zaken uitge geven beschrijving met teekening van den Colorado kever zijn thans exemplaren algemeen verkrijgbaar gesteld tegen den prijs van 1 cent het stuk. Gisterochtend zou op het I.T voor Amsterdam eene jol, waarin twee personen geze ten waren, aan eene voorbijstoomende sleepboot van den heer Goedkoop worden vastgemaakt, toen zij op eens dwars voor den steven van het stoom schip geraakte en in den grond gevaren werd, waarop beide opvarenden in de diepte verdwenen. Een hunner, de jolleman en een goed zwemmer, werd met inspanning door de bemanning der sleepboot gered, doch de tweede is omgekomen. Een aantal jachtliefhebbers en grondeigenaren in de Overveluwe hadden zich in een adres tot prov. staten gewend om de jacht op grof wild voortaan in plaats van in Augustus en September in November en December open te stellen. Behalve dat m eerstgenoemde maanden de warmte hinderlijk is, geven adressanten als reden op: „het overstuurgaan van vele jonge herten, die in Mei geboren zijn, omdat dikwijls reeds de moeders in Augustus of September worden ge schoten." Prov. staten hebben op dit verzoek gunstig beschikt, eu men hoopt, dat de verandering nog in dit jachtseizoen zal worden ingevoerd. Dezer dagen werdteRuhrortinPrui- sen uit een schip eene partij gerst gelost. Al de werklieden, die hiertoe gebezigd waren, werden ziek en leden aan uitslag. Evenzoo ging het te Witten en andere plaatsen, alwaar eene hoeveelheid van diezelfde lading was aangebracht. Volgens een bericht uit Bochum heeft de apotheker Hartmann de gerst microscopisch onderzocht en een vreemde soort van maden er in ontdekt. Rechtzaken. J. Oostenburg, 31 jaren oud, horlogemaker, te Leiden wonende, en N. Van den Berg, oud 33 jaren, van 's-Hertogenbosch, stonden onlangs voor het gerechtshof te 's-Gravenhage terecht, beschuldigd van diefstal bij nacht door meer dan één persoon in een bewoond huis, door middel van buitenbraak, inklimming en valschen sleutel, na beiden reeds vroeger tot crimineele straf en tot correctioneele gevangenisstraf te zijn veroor deeld geweest. In den nacht van 19 op 20 Maart verlieten beide vrienden de woning van den eersten beschuldigde om, zooals deze beweerde, een kist met goed, aan den tweeden toebehoorende, van een station af te halen. Van welk station wist hij niet. In den vroegen ochtend van den 20sten werden beiden in elkanders gezelschap en werke lijk in het bezit van een kist ontmoet in de nabij heid van het station Pietgijzenbrug van den Hol- landschen IJzeren-spoorweg. Wat die kist bevatte kon toen nog niet worden ontdekt, maar toen het vriendenpaar de kist langs den weg in het hout had verborgen en zich had verwijderd, bleek het, dat het de verbandkist van gezegd station was. Bij een nader ingesteld onderzoek bleek voorts, dat dien nacht door verbreking van een glasruit in het station was ingebroken en behalve de kist uit het goederen-bureau eenig geld uit het kantoor van den chef, waartoe men zich den toegang met een valschen sleutel moet verschaft hebben, was ontvreemd. Bij de ontdekking hiervan viel aan stonds de verdenking op bedoelde nachtwandelaars, die al spoedig in de Haarlemmermeer waren opge spoord en in het bezit van het ontvreemde geld niet alleen, maar ook van twaalf sleutels en loo- pers werden bevonden. Hunne aanvankelijk onver schillige houding was weldra geweken en zelfs kwam de tweede tot eene volledige bekentenis de eerste daarentegen ontkende alles ook ter terechtzitting. De tweede nam alle schuld op zich en trachtte daardoor zijn vriend te bevrijden. Dit ging echter naar het gevoelen van het Openb. Min. niet op, dat bij monde van adv.-gen. mr. Gregory van oordeel was, dat beiden de misdaad in vereeniging hadden gepleegd. Hij eischte voor O. eene tuchthuisstraf van 6 en voor v. d. B. eene tuchthuisstraf van 5 jaren. De verdediger mr. Schouten wees op eenige verzachtende om standigheden. Gisteren zijn beiden tot de geëischte straf veroordeeld. A. M. K., te Bodegraven, beschuldigd van dief stallen te Barwoutswaarder, Leiden en Bodegraven, is tot 4 jaren gevangenisstraf veroordeeld. BUITENLAND. Cjr 1 o o t - l i* i t i n n i - In het lagerhuis vroeg gisteren de heer Whal- ley of de regeering aan Rusland te kennen heeft gegeven wanneer zij zou rekenen dat het oogen blik aangebroken was om eene vijandige houding aan te nemen, ten einde zoodoende door oaderhan- delingen tot zijn doel te geraken, zonder geweld te gebruiken. Sir Stafford Northcote meende dat het oogenblik ongeschikt was daarop te antwoor den zoodra hij eene of andere inlichting had mede te deelen, zou hij het doen. Rusland. Aan de „Polit. Corr." wordt uit St.-Peters- burg bericht, dat men in de aanzienlijke krin gen aldaar de stappen van Engeland als eene demonstratie van weinig beteekenis beschouwt. Eene landing van Eugelsche troepen te Gallipoli zonder aanvallende oogmerken zal door Rusland eenvoudig geïgnoreerd wordeu. De volgende dépêche is uit Tirnowa van den 22sten ontvangen Luitenant-generaal Schilder Schuldner tastte den 20sten Juli Plewna van de noordzijde aande aanval aan de oostzijde door het regiment Kostroma was mislukt. Schilder Schuldner trok op den Bjela-straatweg terug, waar den 21sten versterkingen aankwamen; de Turken bleven in Plewna. Twee hoofdofficieren en 14 officie ren zijn gesneuveld, een generaal is gewond en 1878 soldaten werden buiten gevecht gesteld. Turkiie. Een telegram uit Konstantinopel aan het „Prem- denblatt" meldt: Berichten uit Philippopel beves tigen niet slechts het gerucht, dat de Schipka-pas in het bezit der Russen is, maar ook dat dit alle uitgangen der verschillende Balkan-passen het geval is. 2000 gewonde Turken zijn te Philippopel aangekomen. Hier vestigt men zijne hoop n0j slechts op eene overwinning van het Üonau-leger, De „Polit. Corr." meldt als authentiek uit1 Konstantinopel van 23 dezer, dat ten gevolge van het voortrukken der Russen ten zuiden vau den Balkan de toestand aldaar als in de hoogste mate dreigend wordt beschouwd. Het Duitschge- zantschap heeft het bericht ontvangen, dat de christelijke bevolking in Jenizagra door de Turken vermoord is. De Grieksche gezant JJoncouriotics ontving een telegram uit Cavarna nabij Balcik, waarin gemeld wordt dat de christenen er geworgd zijn. De gezant heeft het telegram aan alle ge- zanten laten zien. Uit Varna is eene stoomboot van Lloyd naar Balcik gezonden om de vluchte lingen aan boord te nemen. De Eugelsche gezant heeft er het oorlogschip „Rapid" heen gezonden, De sultan is in zeer droevige stemming door het I bericht van Namyk-pacha, dat zijn leger van j 40,000 man door desertie en ziekten gedund is, Er is voorts tijding ontvangen dat Suleiman Pacts met 21,000 man en 2000 paarden te Adrianopell is aangekomen. De Porte ontving voorts bericht! dat groote Engelsche transportschepen met voor- loopige bestemming naar Aucona op weg zijn. Van verschillende zijden zijn in de laatste dagen geruchten in omloop gebracht, volgens welke de Porte gezind is vrede te sluiten. Daaronder nam ook het bericht eene plaats in, dat Namyk- Pacha uit Schuinla naar den czaar gezonden zou worden. De Turksche diplomaat behoorde tot generaal Ignatiefl's vrienden en in zoover was het:' bericht niet onwaarschijnlijk. Een Weener be richtgever der „Köln. Zeitung" echter meldt, dat men aan de Turksche ambassade te Weenen er niets van weet, noch gelooft. Daarentegen zoo schrijft hij verder zijn er teekenen voorhan den, dat de Duitsche diplomatie op Ruslands wensch het initiatief genomen heeft om de vre- desquaestie vertrouwelijk bij de mogendheden ter spraak te brengen. Het van Oostenrijksche zijde; uit Konstantinopel gemelde bericht omtrent ziekte en desertie in het Turksche leger binnen den vestingsvierhoek, is onjuist en wordt voor eene poging der diplomatie gehouden, welke op die wijze de stemming zoowel in het buitenland als te Konstantinopel ten gunste van den vrede wilde I bewerken. Uit dezelfde bron ontspruit het bericht! van Namyks zending; men wil verbergen, dat minstens even groote geneigdheid tot den vrede te Petersburg als te Konstantinopel bestaat. Mehemet-[ Ali en Suleiman pacha, de opperbevelhebbers aan deze en aan gene zijde van den Balkan, hebben de beslissing in handen. Melden zij uit Schuinla en Adrianopel, dat men kan strijden en hoopt te j overwinnen, dan zullen de vredesbemoeiingen wel j ijdel zijn." Telegrammen. BOMBAY, 25 Juli. Er bestaat ernstige vrees voor een nieuwen hongersnood. NIEUW-YORK, 25 Juli. Het ziet er met de werkstaking algemeen rustiger uit. De werkstakers blijven op hun eischen staan; de regeering blijft de noodige militaire maatregelen nemen. Te Pitts burg is de orde hersteld. KONSTANTINOPEL, 25 Juli. Layards in vloed in het paleis des sultans is thans onbe grensd. Zelfs Mahmoud Damat schikt er zich in en is het aan zijne verstandhouding met Layard verschuldigd, dat hij zijne stelling behoudt. Wordt Turkije in een openbaren veldslag overwonnen, dan zal Engeland Konstantinopel bezetten. De sultan stemt met de Engelsche plannen in. Men stelt hier thans nog het meeste vertrouwen op Groot-Brilannië; van de andere mogendheden (ver klaarde onlangs een der ministers) hebben wij niets dan verwikkelingen te wachten. Engeland alleen heeft er geen schuld aan, dat Bulgarije it eene woestenij is herschapen, waar men slecht;1 lijken en puinhoopen ziet.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2