h **j|| DAGBLAD. y. .1850. A0. IS77. Woensdag 25 Juli. EIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURÜTT: Vnor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post.n 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.0B. Iedere regel meers 0.17}. Groolere letters naar plaatsruimte. L.EIDEX, 23 Juli. Per telegraaf wordt ous uit de residentie het volgende gemeldDoor den minister Heemskerk werden heden alhier in tegenwoordigheid van een aanzienlijk aantal autoriteiten en genoodigdeu de eereblijken uitgereikt aan de inzenders op de wereld tentoonstelling te Philadelphia. De minister Heems kerk en professor v. Baumhauer wezen op den roem door Nederland op deze expositie behaald. De ge zant van Amerika bracht aan Neerlands inzendin gen allen lof. Benoemd zijntot commandeur der orde van den Nederlandschcn Leeuw prof. Von Baumhauer, president, en tot ridders de heer Van Kerkwijk en onze stadgenoot de heer A. H. Eigeinan, le den der hoofdcommissie. Bij het aan de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp houdende regeling van het auteurs recht wordt onder het recht van auteur gerang schikt het uitsluitend recht om door den druk gemeen te maken vertalingen van zijne onuitge- gegeven werken of zijne mondelinge voordrachten en van zijne gedrukte werken, indien hij zich op het titelblad of den omslag dit uitsluitend recht voor een of meer door hem genoemde talen voor behoudt en zijne vertaling binnen 8 jaar na de oorspronkelijke uitgave door den druk beeft go- meen gemaakt. Het stelsel, bij dat ontwerp aangenomen, is bepaling in de wet van een vasteu termijn, erken ning van het auteursrecht (uitsluitend den auteur en zijne rechtverkrijgenden toekomende) gedu rende 50 jaar na de eerste uitgave, te rekenen van de dagtcekeniiig van een bewijs van ontvangst, door het departement van justitie of te geven, en wat mondelinge voordrachten betrefl, gedurende 50 jaar na den dag waarop zij voor de eerste maal gehouden zijn. Indien de auteur dezen ter mijn overleeft en zijn recht niet aan een ander heeft overgedragen, behoudt hij dat recht levenslang. Onverminderd de civiele actie bij inbreuk op het auteursrecht, wordt voorgesteld een dergelijke inbreuk te straffen met geldboete van f 25 tot f 2000, en het opzettelijk verspreiden of openlijk tentoonstellen van werken die op eens anders auteursrecht inbreuk maken met geldboete van f 3 tot f 000. Bij werken zonder naam van auteur of onder een verdichten naam gedrukt, wordt de QÏtgever, of bij ontstentenis ook van diens naam de drukker als auteur aangemerkt. Behalve in de door de wet bepaalde gevallen bestaat er geen auteursrecht van wetten, besluiten, verordeningen en van hetgeen verder in woord of schrift door of vanwege eenige openbare macht ter algemeene kennis gebracht is. Kopierecht, verkregen krach tens de wet van 1817, blijft gehandhaafd, mits de kopiegerechtigde binnen een jaar na het in werkingtreden dezer wet daaromtrent eene ver klaring inzendt bij het dep. van justitie. Het auteursrecht wordt beschouwd als eene roerende zaak, vatbaar voor geheele of gedeeltelijke over dracht, en gaat over bij erfopvolging. In de verschillende garnizoensplaatsen circu- leeren uitnoodigingen aan de officieren ten einde bij genoegzame deelneming aan Z. M. den Koning een album met adressen van dank en waardecring van de actieve officieren van het leger aan te bie den, wegens het opnieuw door Z. M. gegeven blijk van belangstelling in de onlangs opgerichte "Vereeniging van gepensioneerde officieren. De heer J. Alting, pred. te Heerde, heeft het beroep naar de chr. geref. gemeente te Kat- wijk-aan-Zio aangenomen. De „Staatscourant" bevat een kon. beslnit, hoofdzakelijk van dezen inhoud: „Overwegende dat Charles Gardiner, te Goring (Oxfordshire), in 1876 eene belangrijke verzameling voorwerpen, door Barentsz en llcemskerck na de overwintering van 1596 en 1597 op Nova-Zeinbla achtergelaten, heeft opgespoord en aan Nederland geschonken, eu wenschende een zichtbaar blijk en een blijvend bewijs onzer tevredenheid daarover te geven, heb ben wij goedgevonden en verstaanaan Charles Gardiner te vereeren een gouden gedenkpenning, dragende aan de voorzijde onze beeltenis, en aan de keerzijde een opschrift, ter herinnering aan het door hem gedaan geschenk." Z. K. H. de prins van Oranje heeft het eerelid maatschap aanvaard van de Kon. Vereeni ging van gepensioneerde officieren van liet Ncder- landsche leger. Door het hoofdbestuur der vereeniging „Eigen Hulp" is thans, ingevolge besluit der al gemeene vergadering, naar de verschillende ge meenten, waar zich leden bevinden, eene lijst dier leden gezonden, teneinde er kan worden overgegaan tot de vorming van districtsvereenigiugeu. Uit Tubingen is door bemiddeling van prof. C. Sigwart f 76.82 aan het Spinoza-coinité over gemaakt. De oefenings-dtvisie, bestaande uit Zr. Ms. schroefstoomscliepe 1ste kl. „Zilveren Kruis," „Van Galeu" eu „Leeuwarden," onder bevel van den kapitein-ter-zee W. K. Van Genucp, zal, naar verwacht wordt, half September te IJuiuidoii bin nen vullen, naar Amsterdam opsloomeu, daar eenige dagen op stroom ten anker blijven liggen en dan weder naar Willemsoord vertrekken om de noodigc reparation te ondergaan, De schepen hebben een diepgang van 55 decimeter. Bij het departement van koloniën is per telegram uit Indie het bericht ontvangen dat de sultan van Djokjokarta is overleden. Blijkens eene bij de regcering ontvangen officieele medcdceling uit Berlijn is het uitbreken der veepest geconstateerd op twee plaatsen iu Silczië, en wel te Scbarley iu den kreils Beulhen en te Radzioukau in den kreits Tamowitz, regee- rings-district Oppeln. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger voor de accijnzen op wijn, gedistilleerd enz. te Amster dam, J. W. G. A. Van Nouhuys, thans rijksont vanger te 's-Bosch. Door de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij is aan den minister van binnenlandsche zaken medegedeeld, dat op 1 Aug. e. k. waarschijnlijk de diepgang van 7.50 meter in het Noordzecka- naal niet volkomen zal zijn bereikt. De hevige winden, die uit een voor het baggeren ongunstigen hoek waaien, zijn oorzaak dat de nog uit te diepen 100,000 knb. meter met gemakkelijk konden worden verkregen. Bij gunstige werkdagen kan tot 16,000 kub. meter worden gebaggerd, zoodat de voltooiing tot op 7.50 meter slechts een quaestie van gunstig weder is. Gremengd Nieuws. De kermis is weer in de stad en met haar die eigenaardige woelige drukte, welke haar gedurende de zes dagen dezer week zoozeer ken merkt, althans op die gedeelten der stad waar zij haar zetel heeft opgeslagen. Door het besluit toch dat er noch orgels noch straatkunstenmakers, noch straatmuzikanten van welken aard ook zonden Reden schijnt men deze bepaling niet meer zoo streng toe te passen, althans wat de hier wonende eigenaren van draai orgels betreft. worden toegelaten, vertoont zij voor 't overige de om dezen tijd steeds zoo stille stilte, afgewisseld misschien nu en dan door die kinderen, die reeds zoo langen tijd naar de kermisweek hebben uit gezien, nu bij hunne wandeling met hunne gelei ders met glanzende gezichten bij het vele in hunne ongeil zoo bij uitnemendheid schooue hebben gewatertand en thans met de voorwerpen hunner begeerte op kinderlijke manier zich soms ook wel op wat sohello wijze vermaken. Trouwens, er is ge legenheid hot trommelvlies aan nog veel helschcr muziek te doen gewennenmen begeve zich daar toe slechts naar de gedempte Korte Langegracht, waar vier caroussels met al hun macht ouder het gejoel der menigte tegen elkaar met hunne „schreeuw- en muziekinstrumenten" staan te wed ijveren. Of 't evenwel alleen kinderen zijn, die van dit „onschuldige genot" profiteeren? Nu deze draaiinachincs 's avonds om negen uren reeds moe ten sluiten, zou men 't mogen veronderstellen. Voor de meer bedaarde kerniisgnngers, d. w. z. voor hen die do gewoonte hebben do eersto uren van den avond in de eene of andere tent door te brengen, bood de eerste avond nog niet buiton- gewoon veel, maar toeh voldoende gelegenheid aan. Wel zullen onze oud en goed bekenden de heeren Judels en Bouwmeester eerst hedenavond hunne tent openen met de opvoering van een r e i sj e door Berlijn, dat ongetwijfeld vele medepassagiers zal lokken, eu zal ook de lieer Basch hedenavond voor de laatste maal op deze kermis zijne in vorige jaren eu ditmanl zeker niet minder, steeds zoo gezochte voorstellingen aauvniigcn, doch voor de liefhebbers werd door de heeren Tria mi eu Pierantoni met hun Milancesch circus on door de heeren Prot eu Kisteniaker met hunne net eu ruim ingerichte schouwburgtenl reeds in veel voorzien. Zeer talrijk was liet publiek echter niot, dat een bezoek bracht aan cerstgenoemden, die thans in hetzelfde circus, waarin Carré vroeger de liefhebbers van paardcudressuur avond op avond om zich heen verzamelde, voorstellingen geven. Carré heeft ons verwend en wij gingen dicutengevolgo niet inet al te groote verwachting naar het circus. Maar zeer voldaan zijn wij teruggekomen. De dauiesrijderesseu van de heeren Priauii en Pierantoni mogen niet in alle opzichten met die van O irré kun nen wedijveren, veel werd ons gisteravond te zien gegeven wat zelfs Carré in zijn besten tijd nooit heeft vertoond. Nog nooit zagen wij een paar- dcuspcl met zulke uitstekende clowns iu alle genres. De gymnastische toeren grenzen aan het ongeloof lijke. De gebroeders Picchiaui hebben zich stormen derhand de gunst van het publiek veroverdook de heer Chiasini wekte met zjn vourtrelfelijken acrobatischen dans aller bewondering. Als meester in de paardendressuur mag in de eersto plaats genoemd worden de directeur Pierantoni. Kortom het Milaneesch circus heeft een zoo goede intro ductie gemaakt, dat eiken avond een eivolle zaal kan worden verwacht. Van verschillende zijden hoorden we evenwel den wenseh uilen, dat, even als bij Carré, de voorstellingen met de eene of andere en hier zoozeer gezochte ballet-pantomimes mochten besloten worden. Onder de beste genoegens, die op eenige ker mis aangeboden worden, behoort wel iu de eerste plaats een tooneel, waarop stukken opgevoerd wor den, die bij deze gelegenheid in den smaak van de bezoekers vallen. En, althans wat dit betreft, mag men zeggen dat de herren Pro t en Kistc- makcr in hunne keuze uitstekend zijn geslaagd. „Een misdaad op den bodem der zee" met de vele eigenaardige, interessante en voor de meeste

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1