N°. 5349. A0. 1877. Dinsdag 24 Juli. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: ▼an 16 regel»f 105. Iedere regel meer0.174 Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 23 Juli. Voor het eerste natuurkundig examen voor artsen en het natuurkundig examen voor hulp apothekers, 't welk dezer dagen alhier is afgeno- men, hadden zich 97 candidaten aangemeld. Daar van hebben zich vóór of gedurende het examen 19 teruggetrokken; van de overblijvende zijn er 48 afgewezen en 30 toegelaten, namelijk de hh. G. H. About, D. P. Yau Batenburg, M. W. Van Batenburg, Ij. P. v. d. Berg, 11. v. Beuningen v. Helsdingen, J. Bijker, J. Bijl, J. T. Boogaard, J. H. P. Bozon, J. M. H. v. Dorssen, J. A. de Graail, J. Harte, C. P. Ten Houten Jr., W. R. J. Hubert vau Assenraad, C. Groeneveld de Kater, J. Keyzer, C. J. Kleyn, C. F. A. Koch, P. Lcendertz. Jr., E. Lemmens, J. Nord, G. J. Resler, J. v. d. Schalk, H. J. Spitzen Jr., II. J. Van Staveren, M. Straub, R Tijmslra, A. J. H. v. d. Yegt, J. Visser en J. W. H. Wijsman. Bij de heden gehouden openbare verkoo- piug van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 35.00, f 17.50, f 3.70 en f 1.80de laagste f 35.00, f 17.50, f 3.50 en f 1.75. De tentoonstelling der afdceling Wassenaar- Voorschoten van vee-, land- en tuiubouwvoorthreng- selen zal op 2S en 29 Augustus geopend wor den te Voorschoten te 11 uren des voormiddags; alsdan wordt ook het vee tentoongesteld. Des na middags van 1 tot 5 uren wordt eene muziekuit voering gegeven door de stafmuziek van liet 4de reg. infanterie. Op den 29sten wordt de tentoonstelling weder teil uren opengesteld en zullen er volks spelen plaats hebben, zooals ringrijden, touwtje springen en ringsteken, terwijl de muziek zich gedureude den namiddag en des avonds zal doen hooren. Des avonds zal het dorp geïllumineerd worden. De laatste spoortreinen houden op beide dagen aan het station Voorschoten op. De heer H. H. Veder, cand., heeft het beroep naar de Ned. herv. gemeente te Valken burg aangenomen. Een adres aan de Britsche regeering tegen de aanhechting van dc Transvaal door sir Theo- philus Shepstone is in Amsterdam en Rotterdam in circulatie. Reeds is het te Amsterdam door 22 heeren geteekend, en het zal eerstdaags aldaar en te Rotterdam op nader te bepalen plaatsen ter algemeene sympathie-betuiging nedergelegd worden. Bij liet aanvullings-examen voor de betrek king van officier-van-gezondheid bij den genees kundigen dienst der landmacht hier te lande, heeft aan de vereischten voldaan de heer L. P. Boekel- man, militair arts, geboren te Utrecht, Door wijlen mevrouw de wed. J. N. Van den Broek, geb. Sieburgh, te Haarlem, is aan de parochie-kerk van den H. Dominieus aldaar o. m. besproken een legaat, bestaande uit al de in hare nalatenschap aanwezige onuitgelote aandeelen iu de geldleening ten laste dier kerk. Zaterdag-middag is met het beste gevolg te Vlissingen op de werf der koninklijke fabriek van scheepsbouw en werktuigen te water gelaten het ijzeren schroefstoomschip „De Schelde", ge bouwd voor rekening der marine ten dienste van 's rijks betonning en verlichting. De machine en ketel, welke daarin moeten worden geplaatst, worden aan dezelfde fabriek vervaardigd. Onder een der kappen, waar bovengenoemd vaartuig was geplaatst, zal onmiddellijk met den aanbouw worden begon nen van een groot lichtervaartuig, ten dienste van het marine-etablissement te Hellevoetsluis. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken zijn, met ingang van 1 Aug. a. s., tot tweede klerken bij zijn depart, benoemd J. Kuiler, W. F. H. Wevers en II. P. J. Wolfl. Ten gevolge van herstellingen aan den kabel tusschen Penang en Singapore is de telegraphische gemeenschap tusschen die twee plaatsen afgebro ken. De telegrammen voor Singapore en verder gelegen bestemmingen worden over het gestoorde lijnvak per stoomboot overgebracht. De inrichting der adressen en de tarieven blijven onveranderd. In October van dit jaar zal te Portici (Napels) eene tentoonstelling van voortbrengselen en gereed schappen tot zuivelbereiding gehouden worden. Buitenlandsche inzendingen kunnen niet naar de prijzen voor nationale voortbrengselen mededingen, doch daarvoor worden diploma's van verdiensten uitgereikt. Gisteren werd voor het laatst de R.-K. kerk op het Binnenhof in Den Haag, gewijd aan den H. Jacobus den Meerdere, de zoogenaamde hofkapel, gebezigd tot het houden van gods dienstoefeningen. Bij deze gelegenheid hadden er eenige plechtigheden plaats. De nieuwe kerk in de Parkstraat zal a. s. Woensdag plechtig wor den ingewijd. Z. M. heeft Jhr. mr. O. D. Van der Staal van Piershil benoemd tot attaché bij het Neder- landsche corps diplom.; tot notaris binnen het arrond. 's-Hertogenbosch, standpl. de gem. Grave, A. Van Gelsdorp, cand.-notaris te Vught; tot notaris binnen het arrond. Breda, standpl. do gem. Steenbergen, P. II. Loven, cand.-notaris to Eindhoven; ingetrokken de benoeming van mr. B. G. Ten Pol tot notaris te Ovorschie, en be noemd tot notaris binnen het arrond. Rotterdam, standpl. gem. Overschie, P. F. J. Van der Hoy den, cand.-notaris te Ravensteintot notaris bin nen het arrond. Rotterdam, standpl. de gcm. Bleis- wijk, mr. M. Kolff, cand.-notaris, thans procureur bij de arrond.-rechtb. te Tiel en Dordrecht, wo nende te Gorcum, zijnde hem uit laatstgemelde betr. eervol ontslag verleendaan mr. B. Ten Broecke Hoekstra, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ambt. van hel openbaar ministerie bij de kantong. in het arrond. Tiel; den lsten luit. J. Van der Schroeff, van het algemeeu depot van discipline, voor den tijd van vijf jaren gedet. bij de infanterie in Ned.-Indié. Gemengd Nieuws. Men verzoektonshetpubliekopmerk- zaam te willen maken, dat door het laat eindigon der Utrechtsche kermis de mooiste en interes santste kramen hier eerst Woensdag gereed zullen zijn en dat men alzoo niet te haastig moet wezen met inkoopen te doen. Zaterdag-avond omstreeks elf uren geraakte op het Rapenburg bij de Noordeindsbrug een beschonken veldartillerist te water. Eerst onge veer tien minnten later mocht men er in slagen hem weer op den wal te hebben, doch alle door dr. Andreson en den heer Schultetus Aeneae aan gewende middelen om de levensgeesten weer op tc wekken, waren vruchteloos. Nadat men drie kwartier allerlei middelen op den drenkeling had toegepast, werd het lijk naar de infirmerie over gebracht. Hedenmorgen had op de Langegracht eene vrouw een paar emmers kokend water ge haald aan de brouwerij van den heer II. Terwijl zij ze even neerzette om te rusten, kwam uit eene steeg een kind aanloopen, dat struikelde, het kokende vocht over het lichaam kreeg en zoo hevige brandwonden bekwam, dat het niet buiten gevaar verkeert. Op de Utrechtsche kermis deed zich Vrijdag-avond een vermakelijk incident voor. Eenige studenten reden, iu een landauer met twee paarden gezeten, midden over het Vreebnrg, langs tenten en kramen door het kermishoudend publiek, De politie, die hieraau een einde wilde maken, greep de paarden en gelastte dc hcoreu uit te stijgen, doch zonder gevolg. Na kort beraad wer den daarna de paarden uitgespannen cu vau het plein gevoerd. Onze jongelui bloven rustig in hun rijtuig zitten, en daar dit de passsage nog al be lemmerde, sloegen een tiental politie-ageuten dc handen aan bet werk en trokken het rijtuig onder luid gejuich der menigte eveneens van het ker misplein. Do heeren lieten nu hunne paarden we der voorspannen en reden het kermisplein weer op. Na cenigen tijd werden zij opnieuw door de politic gegrepen en nu herhaalde zich wat kort te voreu was geschiedde paarden werden uit gespannen cn nu voorgoed weggeleid en het rijtuig met de jongelui er in, weder door politie-agenten, tusschen de juichende menschcnmnssn voortge trokken tot voor het hotel „Bellcvue". Hier lie ten de jongelui, die volstrekt geen baast scheuen te hebbeu, zich eene llesch wijn brengen en dron ken die in het rijtuig uit. Zij beweerden met rijtuig tc zijn gekomen en zich ook alleon op dezelfde wijze tc zullen verwijderen. Een inspec teur van politie bestelde daarop eene vigilante en verzocht de heeren daarvan gebruik tc maken. Deze beleefdheid werd niet vau de hand gewezen en zij stegen, buigende en dankende voor de „heusche behandeling", uit hun landauer in de vigilante Een hevige brand legde Woensdag- avond in korten tijd de bouwmanswoning, bewoond door P. v. d. Spek, in de Hoogeveon onder Bent huizen in de asch. De voorraad nieuw gewonnen hooi met bergen, schuur en woonhuis zijn zoo goed als geheel vernield. Een voorbijrijdend land bouwer van onder Zoetcrwoude, den brand ont dekkende, heeft dc bewoners, die reeds ter ruste waren, gewekt, waardoor dezen zich nog intijds hebben gered. Er loopen geruchten, dat de brand door kwaadwilligen zou zijn aangestoken. De spuitgasten van het nabijgelegen Hazerswoude, die met een der spuiten van die gemeente het eerst bij den brand aanwezig waren, moeten voor hunne dienstvaardigheid alles behalve erkentelijk heid hebben ondervonden van den kant van som mige Benthuizer ingezetenen, die zich ook tegen over den te Hazerswoude gestationcerden rijks veldwachter hebben misdragen. Men zegt, dat een der brandmeesters van Hazerswoude in het water geworpen is cn dat dc rijksveldwachter tegenover overmacht dc wijk heeft moeten nemen, om niet eveneens in een sloot terecht te komen. De justitie stelt een onderzoek in. Te Domburg heeft een kiezer bij ver gissing, in plaats van zijn stembriefje, twee bank biljetten in de stembus geworpen. Zij werden niet van onwaarde verklaard. Eenige Helderschevletterlicdeu heb ben waarschijnlijk een goede vangst gedaan. Zij wisten het Noordsche driemastschip „Oregon," dat in de Noorderhaaks verzeild geraakt is en door de bemanning verlaten werd, te bereiken en konden het, toen het inmiddels vlot was geraakt, als „verlaten" in bezit nemem. De „Oregon" is een groot, prachtig schip. Het spreekwoord „een goede buur is beter dan verre vrienden," werd Vrijdag op do volgende wijze bewaarheid. Op den O. Z. Voor-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1