veningen gelokt. Bij die talrijke bezoekers voeg den zich later de p. m. 200 spoorwegbestuurders, die hunne tweedaagsche werkzaamheden met een vriendschappelijken maaltijd in het Oranje-hotel hadden besloten. Moest het aan deze vreemdelin gen, grootendeels Duitschers en Oostenrijkers, reeds aangenaam zijn hunne nationale liederen te hooren weerklinken door de muziek bij deze gelegen heid op het programma gebracht, voor al deze heeren die hunne krachten wijden aan' de bevordering van het verkeer tusschen de Europeesche natiën, zal de aanschouwing van het middel, dat duizen den en honderdduizenden tot elkander brengt, de zeer juist afgebeelde locomotief, hoogst verrassend zijn geweest. De heer Ruysch, de bekwame py- rotechnicus, kon dan ook geen toepasselijker hulde hebben uitgedacht. Z. M. heeft aan II. E. G. Wagner, op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontheven van het door hem bekleede ambt van gouverneur van Curasao, op zijn nader verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. Gemengd Nieuws. Te Rijnsburg is een landbouwer door het op hol gaan van zijne paarden onder een mestwagen geraakt, zoodat hij het borstbeen en eenige ribben beeft gebroken. De man verkeert in zeer bedenkelijken toestand. Men schrijft uit Amsterdam: De in vloed der millioenen-leening is hier in het oog loopend. Aan oost- en west-, noord- en zuidzijde zoowel als binnen in do stad, overal zijn gemeen tewerken tot nut of verfraaiing onderhanden. Het grootste en het belangrijkste werk is de nieuwe handelskade. Langs den Oosterdoksdijk is eene ontzaglijke hoeveelheid zand, over het Oosterspoor van de hooge gronden bij Bussum aangevoerd, in het IJ gestortvoor den ondergrond der kaai muren echter heeft men de voorkeur gegeven aan zand uit de Zuiderzee, van de droogte het Mui- dcrz.and, hetwelk door bijzondere zwaarte daartoe uitnemend geschikt is. Twee baggermolens liggen sinds eenige maanden voor Muiderberg, om het op te baggeren de Zuiderzee wordt dus daar in plaats vau droog dieper gemaakt. Ter verbinding van de handelskade met de stad wordt in de zooge naamde Pijp van het Oosterdok aan het eind der Kattenburger straten bij de kazerne der mariniers een draaibrug gemaakt. Te Arnhem was Donderdag een knaapje van 13 maanden zonder opzicht op den openbaren weg aan het spelen en kwam bij ougeluk in aan raking met. een voorbijkomenden wagen, waarvan hem de wielen over het lichaam gingen, ten ge volge waarvan het kind op de plaats dood bleef. Naar de „Zutphensche Ct. verneemt, is den kruisheeren van St.-Agatka de pacht ge rechtelijk opgezegd. De ontruiming moet 1 Januari 1878 plaats hebben. De brand te Almkerk heeft, volgens de berichten van daar, groote verwoestingen aan gericht en velen ongelukkig gemaakt. Er zijn terstond pogingen in het werk gesteld om den slachtoffers zooveel mogelijk bijstand te verkenen, doch de ingekomen bijdragen zijn nog verre van voldoende om eene zoo uitgestrekte ramp te lenigen. De liefdadigheid, onzen landaard eigen, vindt hier nog veel te doen. Door het gerechtshof te Leeuwarden is Donderdag B. J. J. G., oud 36 jaren, laatst verpleegde te Veeuhuizen, veroordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf, ter zake dat hij den llden Mei jl. een brief geschreven heeft aan den burgemeester van Deventer, waarin hij mededeelde diens huis in brand te zullen steken, indien deze hem niet een bankbiljet van f 25 zond. BUITENLAND. Frankrijk. De „Eigaro" zegt met zekerheid te kunnen melden, dat 14 October de voor de verkiezingen bestemde dag is. De regeering wil den graanoogst, en den wijnoogst laten voorbijgaan om de platte landsbewoners in staat te stellen, hunne kiezers- plichten ongehinderd te vervullen. Het „Journal des Débats" kan dit bericht nog niet gelooven, al erkent zij, dat de „Eigaro", die sedert 16 Mei de eerste en vertrouwdste vriend van het ministerie is geweest, op den naam van officieus orgaan recht heeft, 't „Journal" wil dat nog niet aannemen, om dat de minister van binnenlandsche zaken zoodoende de groote verantwoordelijkheid voor eene schennis der grondwet op zich nemen zou; eene „verant woordelijkheid, waarvoor zelfs zijne grootste vijan den hem zullen waarschuwen." De heer Tripier, prefect van het departement der Oise, ontkent, dat hij den verkoop van de „Pays" of van eenig ander blad verboden zou hebben. Die ontkentenis van den prefect Tripier beschouwt het „Journal des Débats" als een bewijs, dat bij voor de bedreigingen van de „Pays", voor de onbeschaamde taal van den heer De Cassagnac is teruggedeinsd. De heer Rothschild heeft voor 50,000 fr., de heer Dreyfus voor 200.000 fr. ingeschreven voor het fonds van het verkiezingscomité van bet rechtercentrum. Te Beziers wilde men den l lden dezer, ter gelegenheid van het in gebruik nemen eener nieuwe waterleiding, een feest houdendoch de prefect heeft dit verboden, op grond dat op 14 Juli, den verjaardag van het innemen der bastille, geen feest gevierd mag worden. Groot- Britannië. lil het huis der lords heeft lord Strafheden mededeeling gevraagd van Engelands antwoord op de circulaire der Porte over de wijze van oorlog- voeten en de handelingen der Russen. Lord Gran ville zeide dat daarover geen discussie gevoerd kon worden, daar de beweringen van door Russen gepleegde gruwelen te onbepaald waren. Lord Derby gaf te kennen, dat er geen antwoord op de Turksche circulaire beslaat. De Engelsche ambassadeur te Konstautinopel had niet den invloed, dien hij hebben zou indien Turkije Engelands steun had maar ook geene mogendheid zou bij de onderhan delingen over den vrede met meer vrucht kunnen tusschenbeiden komen, dan die, welker krachten niet door den strijd uitgeput zijn, gelijk met de oorlogvoerende partijen 't geval is. Engelands taal is duidelijk en stellig; bet deelde de l'orte mede, dat zij Engelands steun niet. moest verwachten aan Rusland gaf liet opheldering over de Engel sche belangen en Schouwaloff dankte Engeland daarvoor. Do redenen voor 't zenden der vloot naar de Besika-baai waren reeds in het lagerhuis uiteengezet; daaromtrent zijn aan de mogendheden geen ophelderingen gegeven, omdat zij niet ge vraagd zijn en bovendien niet noodzakelijk zouden wezen. B.uwlnncl. De correspondent, van de „Daily News" bij bet Russische leger seint van 16 dezer uit Pavlo, het hoofdkwartier van deu grootvorst-troonopvolger, dat het zoogenaamde Rustschuk-leger eindelijk vergunning kreeg van den generalen staf om de Jantra over te trekken en naar Rustschuk op te rukken. Daar dit leger deze vesting aan de land zijde zal insluiten, zal de rechtervleugel 't eerst met de Turksche troepen aan de Kara (zwarte) Lom in aanraking komen. Intusschen zou het op rukken zeer langzaam geschieden. Dit moet wel 't geval zijn, daar het bericht van den 16den is en zelfs gisteren nog bericht gekomen is, dat de Russische rechtervleugel op deu vijand gestooten is; tenzij men moet aannemen, dat. ook hier de Turken weder aftrokken, alvorens liet tot een gevecht kwam. De correspondent verwacht, dat er nu ook weldra westelijk van Rustschuk, b. v. bij Pirgos, een brug over den Donau geslagen zal worden, ten gebruike van het zware belegeringgeschut, dat met duizenden tons groote projectielen te Banjasa, een spoorwegstation tusschen Bucharest en Giurgevo, ongeveer 10 mijlen noordelijk vau deze laatste plaats, in massa bijeen is. Nu maakt ook deze zeker niet zeer Turksch- gezinde correspondent melding van het vandalisme der Bulgaarsche en Grieksche Christenen, zoodra de Turksche garnizoenen hen niet meer in bedwang houden. Speciaal bericht hij dit omtrent Kustendje, waar kapitein Drummond, bevelhebber van het Engelsche schip „Rapid", op verzoek der consuls zijne matrozen en marine-soldaten door de stad liet patrouilleeren, teneinde de bevolking tot de aankomst der Russen eenigszins in toom te hou den. Ook de correspondent van de „Times" te Adrianopel meldt dat Ali Pacha, die volgens gisteren ontvangen telegram het gouverneurschap van Adrianopel weder met den ambassade-post te Parijs verwisselt, hem verzekerde dat verscheidene ge wonde en verminkte Mohamedaansche vrouwen, slachtoffers van de woestheid der Bulgaren, te Adrianopel aankwamen.. Dit zijn de eerste be richten omtrent door de Christenen in Turkije gepleegde gruwelen, en nu zelfs bij deze twee anti-Turksche bladen klachten daarover inkomen, kan aan het feit zelf der gruwelen wel niet meer getwijfeld worden. Het door de Engelsche regee- ging toegezegde onderzoek en rapport zal daar over weldra het noodige licht verspreiden. Telegrammen. NIEUW-YORK, 19 Juli. Sherman heeft 10 millioen j0 bouds afgelost. De inschrijvingen op 4 pCts bonds bedragen 66 millioen dollars. KRAGUJEWATZ, 20 Juli. De verkiezingen zijn afgeloopen. De helft der nieuwgekozen 31 afgevaardigden behoort tot de regeeringspartij. De regeeringsgezinde meerderheid in de Skupschtina is met zoovele stemmen versterkt. LONDEN, 20 Juli. Reuters correspondent, te Schumla meldt, dat twee regimenten ruiterij en twee bataljons voetvolk der Russen de Lom poog den over te steken tegenover Kadikerv, maar teruggeslagen werden en twee compagnieën verloren. Twee kolonnes Russen rukken op naar Osman- bazar en Eski-Dshouman. In de provincie Adria nopel is de algemeene lichting afgekondigd. Said Pacha is ad interim belast met het departement van marine. Hobart Pacha is met twee gepantserde schepen naar de Zwarte Zee vertrokken, om den bevelhebber der vloot, te vervangen. KONSTANTINOPEL, 20 Juli. Said-pacha is ad interim met de portefeuille van marine belast. Ilobart-pacha is met twee gepantserde schepen naar de Zwarte Zee vertrokken, om llussein- pacha, den bevelhebber der vloot aldaar, te ver vangen. LONDEN, 21 Juli. De dagbladen melden, dat de overheden te Portsmouth bevel hebben ontvan gen, om tegen 25 dezer de schepen „Crocodile," „Malabar" en „Euphrates" voor eene onbekende bestemming gereed te maken. De „Daily Tele graph" ineent te weten, dat de regeering besloten heeft, om onmiddellijk Galipoli te doen bezetten. In de gisteren gehouden zitting van het lagerhuis is het voorstel van den beer Power, strekkende om de gevangen fenians in vrijheid te stellen, met 235 tegen 77 stemmen verworpen. INGEZONDEN, Mijnheer de Redacteur, Voor onderstaande regelen vraag ik beleefdelijk een plaatsje in uw veelgelezen dagblad. Ik acht bet niet ondienstig ons stedelijk bestuur en vooral onze werkzame politie eens opmerkzaam te maken op het wenschelijke, dat in het zooge naamde turfdragershuis, gelegen aan de Beesten markt, een station of sectiebureau van politie werd gevestigd. De nabijheid van de Beestenmarkt, liet spoorwegstation, de Galgstraat en de Vrouwenkamp, maken dat zeer wenschelijk, daar vooral in beide laatstgenoemde buurten zeer veel schandelijks gebeurt, tot groote ergernis der bewoners op de Turfmarkt en omstreken. Dronkenschap, onzede lijk en verregaande twisten komen bijna dagelijks voor, terwijl in vele opzichten het bureau van politie te ver af is om hulp te halen en er, voor dat zij komt, reeds zeer veel onheil is gebeurd. Ik geloof wel te mogen wijzen op andere plaatsen waar zulke hulpstations of bureaux van de politie zijn gevestigd en zeer veel nut aanbrengen voor de rust der burgers, die zonder morren hun aandeel betalen in de lasten voor de onderlinge rust. Moge mijn schrijven cenigen invloed uitoefenen, dan is de wensch voldaan van uwen bestendigen lezer, die u dank zegt voor uwe welwillendheid. Ter markt te Lelden aangevoerd. >0 en 31 Juli. Win'ertarwe 12 hectoliter f 13.75 a 14.25. Zomer- tarwe 12 hectol. 10.75 a 1125 Winterrogge 9 heet f 9. a 10.00. Zomerrogge 9 hectol. S.75 a/9.25. Zomergcrst 9 hectol. ƒ6.15 a 7.25. - Chevalier-gerst 9 hectol. 7.50 a f 8.—. Zware Haver 12 hectol. f s.0<i a 5.50. - Lichte Haver 12 hectol. ƒ4.00 a 4.25. Dui; venboonen 7 hectol. ƒ8.00 a ƒ8.50 - Paardenboonen 6 hectol. 1 8.0C a ƒ8.25. Ossen stuks a

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2