KOLONIËN. BUITENLAND. Rusland. haar eeue buitenplaats aan de kust aangeboden, waar zij op hunne kosten door een bekwaam ge neesheer zal worden verzorgd. Men meidt uit Westzaan van 18 dezer: Gisteren had hier het volgende ongeluk plaats. Zekere P. Z., werkman, wonende te Amsterdam, ging in een vlet met een lijn, aan een schip bevestigd, langs het Noordzeekanaal. Toen dit schip tot on der deze gemeente was genaderd, kwamen eenige zandbakken van de tegenovergestelde richting en geraakten door het afdrijven van het schip daar mede in botsing, waardoor de vlet van P. V. een zoodanige slingering bekwam, dat hij er tusschen af viel en tusschen het schip en een zandbak beklemd geraakte zoodat hij oogenblikkelijk op de plaats dood bleef. Hij laat eene weduwe met 2 kinderen achter. De dynamietfabriek te Opladen, in de Pruisische Rijnprovincie, is Woensdag in de lucht gevlogen. Er zijn vijf werklieden omgekomen en vier zwaar gekwetst. Als een bewijs hoe gunstig zich de oogst in Hongarije laat aanzien, kan zeker wel het volgende bericht dienen, dat in een Duitsch spoorwegblad voorkomt: In de laatste dagen vin den te Budapest herhaaldelijk conferentiën plaats tusschen de spoorweg-directeuren onderling en ook met beambten der regeering over de vraag, of en in hoeverre het wagenpark der Hongaarsche banen, zelfs onder bijvoeging der ter beschikking staande wagens van andere banen, toereikend zal zijn voor den spoedig te verwachten grooten uit voer. Ofschoon voor het normale verkeer de ver schillende spoorwegen voldoende transportmiddelen bezitten en de maatschappijen elkander de bereid willigste hulp verleenen, schijnt toch het geheele wagenpark der gezamenlijke Hongaarsche banen bij den te verwachten zegenrijken oogst niet te zullen kunnen voldoen en zullen daarom maat regelen ter voldoende aanvulling van het wagenpark genomen worden. De aandacht is gevestigd op de scha delijkheid eener nieuwe kleedingstof, voor dames- balkleedjes in gebruik gekomen, welker glanzige oppervlakte met kristalstof is bezaaid. Bij onder zoek is gebleken, dat dit „kristalstof1 bestaat uit zeer fijne blaadjes metaal, gevormd van een lege ring van koper en tin, weike zilver-of goudkleu rig is. De zeer fijne blaadjes laten zeer spoedig het blad los, waaraan zij slechts door middel van een geringe hoeveelheid kleefstof zijn bevestigd, en verspreiden zich dan in den dampkring. Komen een of meer dier dunne, maar zeer scherpe kleine blaadjes in aanraking met de slijmvliezen, ten ge volge van de ademhaling, dan hechten zij zich daaraan vast, dringen er dieper in door en kun nen veelal niet worden verwijderd dan op mechanische wijze. Ontsteking en andere kwalen der ademha lingswerktuigen zijn daarvan de zoo noodlottige gevolgen. Er is in de Yereenigde Staten een buitengewone vraag naar graan van den nieuwen oogst voor Groot-Britannië en 't overige Europa. Twee millioen bushels werden in de afgeloopen week tot stijgende prijzen verkocht. Bijna al de laadruimte voor granen in de stoombooten, die in Juli en Augustus van Nieuw-York vertrekken, is genomen, zelfs de ruimte voor September voor Antwerpen en andere havens van 't vasteland van Europa, en nog steeds is er meer vraag naar laadruimte voor September in 't begin van October. De tenuitvoerlegging van het von nis, waarbij Strousberg tot verbanning wordt ver oordeeld, is opnieuw uitgesteld, omdat de stukken van het rechtsgeding zich te Petersburg bevinden en het zonder die stukken onmogelijk is het be drag vast te stellen van de kosten, die ten laste van Strousberg komen. Dienvolgens heeft het ge rechtshof van Moskou de bedoelde stukken te Petersburg opgevraagd. De politie te Mannheim heeft een laboratorium tot het onderzoek van levensmidde len opgericht. Het is geplaatst onder het bestuur van een scheikundige. Volgens de „Gazette de Lausanne" is bij het zoeken naar het valies van een Ame rikaan, dat in het meer Leman was gevallen, door twee duikers een prachtige antieke Etrurische vaas gevonden. Zij verhaalden, dat zij op een zeer oneffen terrein hadden geloopen en hielden het er voor, dat onder het water een stad verborgen was. De autoriteiten van Morges en Saint Prex lieten ter aangeduide plaatse olie op het water gie ten óm het water doorschijnend te maken, en men zag nu op den bodem van het meer een stadje liggen met ruim 200 roodsteenen huizen; de top van den vierkanten toren reikt tot op 15 meter van het niveau van het meer; men had dien tot nogtoe voor een rots aangezien. De cantonnale raad is voornemens een dam in het meer te laten werpen en de stad droog te maken. BATAYIA, 15 Juni. Door dan gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweejverlof naar Ned., w. ziekte, aan den lsten hnlponderw. aan de o. 2de 1. s. te Soerakarta J. Kastelijn, ben. hoofdond. aan de op te richten o. 1. s. te Koedoes; idem, w. ziekte, aan den houtv. 1ste kl. op Java en Madnra, K. L. Blame. Benoemd: Tot alg. secr. van het gouv. van Ned.-Indië, J. P. Sprenger van Eyk; tot dir. der hnrgerl. openb. werken H. J. Booltot direct, van fin. L. J. J. Michielsen; tot hoofdonderw. aan de kweekschool voor inlandsche onderw. te Fort de Koek, J. 1. Van der Toorn. In getrokken: Het aan den boorm. 2de kl. bij het mijnw. A. Frenay, w. ziekte, verleend tweej. verlof naar Nederl. Geplaatst: In de rea. Wester-afdeeling van Borneo, de adsp.-contr. J. G. Schot; in het gouv. Sumatra's Westk. de adsp. contr. S. J. M. Van Geuns; in de res. Amboina, de adsp. contr. O. Van Cattenbnrch; in de res. Z. en O.-afd. Borneo, de adsp. contr. W. A. Van Velthoyzen, J. J. J. Van Driessche en E. A. Klerks; in de res. Preanger-Regentschappen, de herb, contr. 2de kl. E. T. T. H. Van Benthem van den Berg; in de res. Madioen, de adsp. contr. J. H. B. Oomen; in de res. Cheribon, de adsp.- contr. M. J- A. Masthoff jr. en J. L. Van Gennep; in de res. Pekalongan, de herben, contr. 1ste kl. W. C. M. B. Ingenluyf. Ontslagen: Eervol, met bcbood van recht op pens., de direct, der burg. openb. werken H. De Bruyn; eervol, de kl. bij het dep. van financ. O. B. H. Von Koblinski; bij den dienst der staatssp. op j Java, eervol, de opz. 3de kl. F. W. Koch en de betaalm. J. C. Coert en H. F. Van den Broek. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederl., w. ziekte, aan den lsten luit. der art. W. M. Van den Broek; een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den maga zijnen. der genie 3de kl. (2de lnit.) P. V. Rhemrev; een tweej. verl. naar Europa, w. ziekte, aan de kapt. der inf. P. Hobbelaar en W. Helderman en aan den kapt. kwartierm. A. H. Hofman. Ontslagen.^ Op verzoek, eervol, wegens volbr. diensttijd, met beh. van recht op pens., de kol. der inf. H. 1. Veenhuyzen en de int. 2de kl. bij de mil. adm. J. Milder; op verzoek, eervol de lste lnit.-kwartierm. P. D. G. Soetbrood Piccardt. Geplaatst: Bij het hospitaal te Samarang, de apoth. 3de kl. S. Jacobs; bij het 3de bat. inf., de lste luit. A. C. W. F. Kortum; bij het 11de de kapt. J. H. Van der Veen; bij het 18de de late lnit. H. H. Rink; hij het garn.-bat. van Groot Atjeh, de lste luit. J. J. De Graaff. Overgeplaatst: Bij de intend, te Atjeh.de lste luit.-kwartierm. E. G. Le Rutte; bij het garn.-bat. in de 2de mil. afd. op Java, de lste luit. P. Oorver en F. A. Le Grand bij het garn.-bat. van Groot Atjeh, de lste luit. J. E. Jorling, D. C. A. Smit en W. Voorthuizen; bij de intend, te Atjeh. de 2de luit.-kwartierm. A. Lommen, Departement van Marine. Ontslagen: Eervol, w. ziekte, de 2de machin. J. A. C. Schmidt. Benoemd: Tot lichtop. 2de kl. bij de knstverl., L. Van Don. Duitschland. Men verneemt, dat vele voormalige Pruisische officieren dezer dagen vergunning hebben erlangd om in Russischen dienst over te gaan. Zij zijn allen voorzien van de beste aanbevelingen en verstaan de Russische taal. Bij het uitbreken van den oorlog waren alle aanzoeken om in Russischen dienst over te gaan, ingediend door voormalige Duitsche officieren, zonder onderscheid van de hand gewezen. Men vermoedt nu, dat er behoefte aan officieren bij het Russische leger bestaat en zegt, dat die behoefte het gevolg is van de roekelooze wijze, waarop de officieren zich blootstellen, wanneer zij met den vijand slaags geraken. Grroot-Britaniiië. In Britsch-Indië heerscht onder de Mohamme danen nog altijd eene steeds toenemende beweging ten gunste van Turkije. De Muzelmannen te Cal cutta hebben zelfs eene oproeping aan de bewoners van Britsch-Indië gericht om bij te dragen voor de gewonde en zieke Turksche soldaten. Aan die oproeping is echter noch door het christelijke, noch door het hindoesche deel der bevolking ge hoor gegeven. Dagelijks worden in de moskeeën de oorlogstelegrammen afgelezen en het bericht van de jongste Turksche overwinningen in Klein- Azië werd met groote vreugde ontvangen. De be weging, die onder de Mohammedanen heerscht, draagt evenwel hoegenaamd geen oproerig karakter. De hongersnood in Madras en Bombay duurt nog voort, maar terwijl de toestand in Bombay toch reeds aanmerkelijk is verbeterd, is die in Madras daarentegen verergerd. Naar aanleiding van dé beweging in Neder land tegen de annexatie van de Transvaalsche republiek, zegt de „Daily News" die zeer natuur lijk te vinden. De Transvaalsche Boeren toch spre. ken dezelfde taal en zijn zeer gehecht aan c]e belijdenis van de oude Nederlandsche gereformeerde kerk. Zelfs de wreedheden van de Boeren jegens de inboorlingen, schrijft de „Daily News1 Vheb\^u de Nederlanders niet van hunne Zuid-Afrikaanse^ stamgenooten vervreemd. Het blad kan daarom wel begrijpen, dat het zeerv moeielijk is voor de Nederlanders om de beweegredenen te waardeeren die Groot-Britannië er toe gebracht hebben om de republiek te annexeeren. Zij moesten echter, toen zij formeel protesteerden tegen de annexatie, bedacht hebben, meent de „Daily News", dat er andere belangen in Zuid-Afrika op het spel staan dan die der Hollandsche Boeren, zoowel van de Kafferstammen als van de Britsche koloniën, die beiden zeer de jongste gebeurtenissen in de Trans vaalsche republiek bedreigd werden. De „Daily News" vertrouwt bovendien, dat een juist begrip van hun eigen belang de Amsterdamsche financie- mannen er toe zal brengen om vrede met de annexatie te hebben. Was de republiek onafhan kelijk gebleven, dan zou er van den ontworper spoorweg naar de Delagoabaai of van het betalei van interest van het door hen aan de republiel geleende geld wel niets gekomen zijn. De annexatt zal in elk geval ten gevolge hebben, dat financiën der republiek op een beteren voet komen. De „Daily News" gelooft niet dat de Nederland sche regeering er aan denkt om officieel bij het Britsche gouvernement tegen de annexatie te protesteeren, en de Nederlandsche natie zal, ver trouwt het blad, wel spoedig gaan inzien, dat de Hollandsche Boeren in de Transvaal meer kans hebben op voorspoed en bloei onder de Britsche dan onder de vroegere regeering. Oostenr.-Hong. Monarchie. Yan verschillende zijden wordt gemeld, dat de Rumeensche regeering te Weenen heeft laten vragen of Oostenrijk-Hongarije er iets tegen zou hebben, dat de twee Rumeensche legercorp sen den Donau overtrekken. Het antwoord moet geweest zijn, dat het vorstendom zelf weten moest of het den oorlog tegen Turkije offensief dan wel defensief wilde voeren. Maar Rumenië moest in elk geval de hoop laten varen, dat Oostenrijk ooit in Rumeensche veroveringen op den rechter Donau-oever zou berusten. Het overtrekken van den Balkan door de Rus sen heeft ook te Weenen grooten indruk gemaakt, en de dagbladen spreken over de gevolgen van dat stoute voorwaarts rukken, vooral in verband met Engelands houding en plannen. De „Presse" is k niet eens met die bladen, welke nu van Engeland een krachtig handelen verwachten. Zij gelooft, dat het bij woorden blijven zal, bij manifestatiên ten gunste van den in zijne hoofdstad bedreigden sul tan, maar dat er in Engeland eene krachtige op positie is tegen elk plan om rechtstreeks voor de Porte partij te kiezen. Eer gelooft de „Presse", dat de marsch der Russen over den Balkan de vredespartij te Konstantinopel zal komen versterken en dat alzoo de eerstvolgende beslissende veldslag ten gevolge zou kunnen hebben, dat Turkije de tusschenkomst der onzijdige mogendheden inroept. De inneming van Nicopolis is, naar men uit Tournou-Mazurelli aan de „Times" telegra feert, geschiëd door drie divisiën van het negende corps, waarvan twee uit infanterie, eene uit cava lerie bestonden en aangevoerd werden door den luitenant-generaal Krudener. Behalve de 6000 ge vangenen zijn 40, volgens andere berichten 60, stukken geschut buitgemaakt, benevens twee Turksche monitors. De gevangengenomen pacha's zijn Achmed en Hassan. De strijd (door den be richtgever op Zondag gesteld) duurde van 's och tends 5 tot 's avonds 9 uren. Dat generaal Gourkho met zijne 15,000 man door den Balkan gekomen is, zonder nage noeg een schot te lossen, dit feit kon den 15den zelfs niet te Konstantinopel geloochend worden, maar hoe dit mogelijk was, was een raadsel waar van men tevergeefs de oplossing zocht. Naar thans blijkt geschiedde de overtocht door den pas van Feredschisch Derbend, een smal voetpad, tus schen den Schipka-pas en de IJzeren poort gele gen, dat niet tot de gewone Balkan-passen gere-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2