Zaterdag 2( juli. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ff. 9947. - - -1877. LEIDSCHÉliMGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlyke Nommers 0.02. LEIDEN, 20 JnU, - Gisteren werd door de Leidsche Vereeni- ging tot bevordering van geregeld schoolbezoek een feest gegeven aan de in 1876 en 1877.eer vol van de school ontslagen leerlingen. Een 130tal leerlingen vielen in de termen om aan dat feest deel te nemen en vertrokken gisterochtend, be geleid door 10 heeren, leden des bestuurs of daaraan toegevoegd om gezamenlijk de feestcom missie uit te maken, per trein van 9 u. 14 ui, over Haarlem naar Zandpoort, met het doel om van daar te wandelen naar de Schapenduinen, alwaar de kinderen feestelijk werden onthaald en zich naar wensch vermaken mochten. Daarna werd de wandeling naar Haarlem aangenomen en keerde het jeugdig gezelschap met zijne geleiders per trein van 6 uren naar Leiden terug. Het bestuur der Vereeniging werd alleen door vrijwillige bij dragen van eenige ingezetenen in de gelegenheid gesteld dit feest te geven. Omtrent de luisterrijke soirée, door den minister van buitenlandsche zaken Dinsdag-avond gegeven, verneemt men nog dat behalve Z. K. H. Prins Erederik, al de in de residentie aanwezige ministers, de meeste leden van het corps diploma tique, van den raad van state en van de reken kamer, de commissaris des konings in Zuid-Holland en vele andere aanzienlijke personen uit de höf- en regeeringskringen, velen met hun dames, haar bijwoonden. Ook de burgemeesters van Rotterdam en Leiden behoorden onder de genoodigden, ter wijl een aantal mannen van naam op het gebied van wetenschap en kunst aan den keizer werden voorgesteld. Zoo merkte men uit Leiden de profes soren Goudsmit, Modderman, Rosenstein, Van Geer en Rijke, uit Utrecht de hoogleeraren Don ders, Buys Ballot en Oudemans, uit Amsterdam prof. Asser, uit Delft den hoogleeraar Bosscha op, terwijl de schilderkunst op zeer waardige wijze werd vertegenwoordigd door de heeren Israels, Bosboom, Bisschop en Bles, die hun portefeuilles welwillend ter bezichtiging hadden medegebracht. Bij de opening der gisteren gehouden tweede zitting van de algemeene vergadering der Maat schappij van Nijverheid werd door den voorzitter, Dr. Vrolik, mededeeling gedaan van een schrijven van Prins Erederik, Hd. leedwezen betuigende, dat hij bij de feestviering van het jubileum niet kon tegenwoordig zijn. De heer Van Musschen- broek, oud-resident van Menado,, deed de belang rijke mededeeling, dat door hem ter kuste van Celebes gutta-perchaboomen ontdekt zijn, een be wijs, dat deze streek daartoe een nieuw ontginnings oord biedt. Nadere mededeelingen zijn door den heer Musschenbroek in het tijdschrift toegezegd. Op voorstel van den heer Versteeg zal van deze belangrijke ontdekking aan den Nederlandschen handql worden kennis gegeven. De rekening ep begrooting werden goedgekeurd, evenals het verslag over het Museum van kunstnijverheid. Tot leden van het hoofdbestuur werden benoemd: Dr. D. De Loos, te Leiden, Mr. C. J. Sickesz, te Lochem, Mr. H. A. L. Hamelberg, te Arnhem, en de staatsraad Van Oordt. Benoemd werd tot president der maat schappij de hoogleeraar Van der Willigen, te Haar lem. Onder eene toespraak van den afgevaardigde, van het departement Vlaardingen, den heer J. M. Den Boer, werd den aftredenden president, Dr. A. Vrolik, de sierlijke oirkonde van zijn lidmaat-, :hap van verdienste, het eerste dat de Maatschappij nbièdt, onder .grootc toejuiching.aangeboden. Tot re-leden zijn,benoemd: Dr. Karl Karmarsch, te anover;, Carlosfeliz Fijnje, te Malaga; Charles mould, te Parijs D?. Von Hefner Alteueck, te Munchen; Prof. Stegman, te Neurenberg- A. J. baron Schimmelpennick, te ParamariboProf. A. W. Hofmann, te Berlijn, en L. De Naeyer, te Wille broek. De volgende jaarvergadering zal te Gouda plaats hebben. Te Valkenburg zijn tot leden van den ge meenteraad herkozen de hh. J. Muller, burgemees- ster, H. Vlasveld en J. Varkevisser; te Rijnsburg de hh. A. Van den Eykel en H. Van Egmond. Woensdag-namiddag kwamen de keizer en keizerin van Brazilië te 9 uren te Amsterdam aan. Opgewacht door den burgemeester van Amsterdam en den cousul van Brazilië, begaf dom Pedro zich per rijtuig naar het Amstel.hotel, .na een tochtje langs de spoorwegwerken in het IJ. Des avonds even voor 10 uren vertoonde de keizer zich met zijn secretaris op het voorplein der tentoon stelling. Hijwerd dadelijk door het orkest begroet met het Braziliaansche volkslied, waarvóór hij het orkest hoffelijk en dankbaar toewuifde. Da keizerin woonde een gedeelte van het concert inArtisbij. Gisterochtend te 6 uren begon Z. M. zijne tour- née met een bezoek aan het kon. zoölogisch ge nootschap, waar hij den vorigen avond reeds even vertoefd had. Voorts werden nog bezocht het Trippenhuis, het Stadhuis, het Museum v. d. Hoop, het Kon. Paleis, het Oudheidkundig Mu seum, enz. Door den minister van financiën zal eerlang een ontwerp worden ingediend tot regeling van de beplantingen langs de rijkswegen. Naar men verneemt wordt Z. M. de Koning in de tweede helft van de volgende maand, om streeks den verjaardag van Z. K. H- Prins Alexander, van Hd. buitenlandsche reis in de residentie terug verwacht. Z. M. heeft, met ingang van 1 Aug. e. k., benoemd tot amanuensis bij de kon. biblotheek te 's -Gravenhage mr. J. H. D. Kraeutler; tot burgem. der gem. Bussum benoemd P. Langerhuizen Lz., burgemeester der gemeente Huizen, ten einde bei de betr. gelijktijdig te bekleeden; tot burgem. der gem. Mesch P. J. Theunissenen tot burgem. der gem. St.-Pieter J. P. H. Ceulen. Gr e m engd Nieuws. Aangezien de heeren Prot en Kiste- maker de kermis alhier met een grootere tent zullen bezoeken dan voorloopig was opgegeven, bleek de ruimte op de Nieuwstraat te beperkt te zijn en wordt de tent thans op de Ruïne opge slagen. Zij bezoeken deze week de Utrechtsche. kermis. Omtrent de eerste voorstelling aldaar van de „misdaad op den bodem der zee,1', welk stuk door hen ook hier zal opgevoerd worden, leest men in het Utrechtsch DagbladDit stuk, 't bekende drama naar den roman van Jules Verne*' is een goed drama a grand spectacle en geeft gelegenheid tot de fraaiste decoratiën. De machinerieën werken goed, de decoratiën waren keurig en 1t geheel' maakte den besten indruk op het talrijke audi torium. In 't 4de bedrijf toonden de storm, de licht schemering onder zee en de onderzeesche wereld* de duisternis en de phosphor golven, het zeegewas en het wrak, wat al zorgen men aan den töoneel- toestel had gewijd. De dames Götz-8cheps en Füchs en de hh. Kistemaker, Stoetz, De Groot en Vink werden met recht warm geapplaudiseerd. Dit kermisstuk zal deze week nog vele echte bewon deraars tellen. "Woensdag zal het hof te 's-Graven- hage uitspraak doen in dè zaak van eene dienst bode uit Bodegraven, die zich in September 1875 PRIJS DER ADYERTENTIEN: V»ü 1—S reg«lj..1.0A Iedere regel meerO.tlfc. Grootere lettert Mir plaatsraimte. ui' ni', i tin! M .nm i,i ,i i j uil te Barwontswaarder schuldig maakte aan diefetal van ƒ100 ten nadeele van den vader baars mee sters; in Januari van dit jaar door middel van. braak eene bare kennissen te Leiden van haar koralen ketting met gouden slot beroofde, en later weder te Bodegraven dienende zich den toegang met een valschen sleutel tot de secretaire haars meesters verschafte en daaruit o. a. een bankbiljet van ƒ60 ontvreemdde. Hoewel zij in de instructie volledig bekende, ontkende zij heden den ketting met behulp van braak te hebben verkregen. Daar zij niet uit armoede maar uit weelde, gelijk zij zelve bekend heeft, tot het plegen der diefstallen was gekomen, was adv.-gen. Gregory van meening dat zij tot eene zware straf moest veroordeeld wor den en requireerde 4 jaren gevangenisstraf. Mr. Pekelharing wees op eenige verzaohtende om standigheden en verzocht de oplegging eener cel lulaire straf. In de „Gron. Ct." wordt er op gewe zen, dat brand en brandgevaar bij hooi door een hoogst eenvoudig middel kunnen voorkomen wor den. Een landbouwer bestrooide, als er een voer hooi in de schuur was gebracht, dit met een pond zout, waardoor het sterke broeien werd ge temperd en het hooi bovendien smakelijker en gezonder werd. Voorts had hij midden in den hooistapel eene opening van beneden naar boven. Deze verkreeg hij door een vrij groote mand op den bodem te plaatsen en die, naar gelang de hooistapel hooger klom, steeds hooger op te trek ken. Die opening rookte na eenige dagen als een schoorsteen. Het vocht van het hooi ontlastte er zich door in een dikken damp gedurende vele dagen. Des winters was al het hooi, behalve een klein weinigje vlak bij den schoorsteen, frisch, droog en gezond, en het werd met graagte door het vee gebruikt. Werd gisteren gemeld, dat eén han delshuis te Deventer eene order tot inkoop had ontvangen van de firma Claveau*, Binnenweg n#. 9 te Rotterdam, waarna het bij informatie omtrent die firma ten antwoord had verkregen dat deze aldaar onbekend was, uit nader onder-' zoek is gebleken, dat de genoemde firma onder het bovengemeld adres er werkelijk bestaat. Naar aanleiding van het bericht uit Charlois omtrent den daar Zaterdag-avond te kwart voor negenen gezienen vuurbol wordt uit Apel doorn gemeld, dat op dienzelfden avond te 9 uren aldaar een vuurbol gezien is, zich bewegende van het oosten naar bet westen. De kleur was rood achtig geel, de lichtstreep wit, welke nog zeer lang* ten minste twee minuten na het verdwijnen van den bol, zichtbaar bleef en blijkbaar door den wind in beweging gebracht werd. De deeltjes, waaruit de lichtstreep bestond, geraakten allengs verder uit elkander, totdat zij aan het gezicht ontsnapten. Geluid Werd te Apeldoorn niet gehoord. Een gróót aafital belangstellenden) hadden zich gistermiddag aan dé uitspanning „De Kikkert" té Haarlem verzameld 'om eén proef tocht met de Amerikaansche boot Vttrt deti heer Dudok de Wit bij te wonen. Eëü' töchtjëóm heÜ Spaarne,' de singels [én de bolwerken werd in tuin der dan een half uur afgelegd. De boot; is doel-' 1 niatig en net gebouwd en zij beweegt zich zeer 3nel over het water, zonder dat dit veel inspan- ning kost. .io V De W-édfawe vttfc d'èfl bekehden schrij ver1-ESquiros ligt thans ziekrirt éen hospitaal "te Marseille:' Daar zij in bebóeftige omstandigheden verkeert, hebben een groot aantal republikeinea J is ted nsL.' fid na ayjocbv tnbfm/I aionai uaTbau

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1