GemengdNieuws. BUITENLAND. Frankrij k. Turkye. Telegrammen. Gemeenteraad. de noodige stappen, ten einde de rechten der Nederlaudsche onderdanen op verpleging, waar behoort, te doen erkennen. Hiertoe heeft zich de Taad van bestuur der stichting volkomen bereid verklaard, en dientengevolge zal als blijk daarvan in den gevel van het in aanbouw zijnde gesticht het wapen der Nederlanden met die van Spanje en België worden aangebracht. Blijkens een bij de regeering ontvangen officieel bericht uit Londen van 15 dezer heeft zich in een koestal aldaar opnieuw de veepest geopenbaard. De kapitein der genie baron W. M. Borstner van Dambenoy, onlangs eerst tot dien rang be vorderd en te voren ordonnance-officier bij Z. M., heeft zijn eervol ontslag uit den militairen dienst aangevraagd. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. leeuw E. L. C. E. T. graaf De Waldner de Ereundstein en H. M. C. graaf De Kergorlay, beiden laatstelijk secretarissen bij het Eransche gezantschap te 's-Hage; en don Andres Caamano, secretaris van den raad van bestuur der stichting van Carlos de Amberes, te Madrid. In de afgeloopen week zijn de nog varende 17 kantschuiten te Katwijk aangeweest, die besomden f80 a f 150 in zes dagende visch- prijzen waren buitengewoon hoog; besteed werd voor groote tarbot f 5 a f8, kleine tarbot 1.50 a f 3, tong 15 a 40 cents per stuk; levende kleine schol /8 a f 9, scharren f 12 a f 13 per mand. Gistermorgen zijn voor harden wind al de schuiten aangekomen. Dinsdag zijn weder 7 schui ten op de haringvisscherij uitgegaan26 schuiten zijn reeds derwaarts vertrokken. Een vrouw, in verregaande n staatvan dronkenschap, bracht Dinsdag-avond in Den Haag de Wagenstraat en den omtrek in rep en roer. Ze schelde bij de bewoners aan, wierp de deuren van winkels open en gaf onophoudelijk aan de talrijke menigte, die haar volgde, blijken van on tembare woede. Toen ze ten slotte poogde, door over de balie van de Wagenbrug te gaan hangen, in 't water te vallen, om „uit haar ellende" te zijn, kwamen een paar politiedienaren tusschen- beide en voerden haar naar het politiebureel om te kalmeeren. Denzelfden avond is aldaar bij zekeren B. in de Vliersteeg, waar men bezig was beneden te verbouwen, het geheele bovenhuis met allen die er zich op bevonden en met den geheelen inboedel der bewoners ingestort. Gelukkig kwamen de op zoo vreemdsoortige en onaangename wijze verhuisde bovenbewoners er met den schrik af, maar al wat zij bezaten is door den val vernield. De directeur en onder-directeur van het koninkl. kabinet van schilderijen, Maurits- huis, te 's-Gravenhage, noemen het bericht over de schilderij van Rembrandt „de Anatomische les" in het „Handelsblad" zeer overdreven. Voor verlies van dit wereldberoemde kunstwerk is voor alsnog geen vrees. Alleen worden thans maatre gelen genomen, om dit verlies voor de toekomst te verhoeden, omdat deze schilderij werkelijk op sommige plaatsen in minder gunstigen toestand verkeert. Het zou echter noch billijk, noch voor zichtig zijn dien toestand aan iemand te wijten, döar dit kunstwerk, blijkens historische bescheiden, reeds sedert 1732 meermalen in behandeling is geweest wegens toen reeds voorkomende gebreken. Thans zullen, hoopt men, afdoende maatregelen worden aangewend om dit kunstwerk voor de toekomst tegen verder verval te behoeden. J. V., geschorst hulponderwijzer te Zuidwolde, 11 dezer door het hof te Leeuwarden tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld, heeft cas satie aangeteekend tegen dit arrest. Dinsdag-avond is bij 's-Hertogen- bosch door den laatst passeerenden trein de sein- wachter, geplaatst aan den overweg nabij het fort Isabella, overreden. Men vermoedt dat hij te dicht bij den voorbijkomenden trein heeft gestaan en zijne kleederen daarmede in aanraking zijn geko men hij was aan het hoofd erg gekwetst. Gister morgen vond men hem dood op den weg. Dezer dagen ontving een handels huis te Deventer van de firma Claveaux, Binnen weg n°. 9 te Rotterdam, per telegraaf order tot inkoop van 10 duizend eieren. Daar de zaak ver dacht voorkwam, informeerde men eerst naar de soliditeit van gemelde firma, waarop men tot ant woord ontving, dat die firma te Rotterdam on bekend was. Woensdag-nacht te halfeen brak te Noordwijk een felle brand uit in eene bouwmans woning, staande in de bebouwde kom gemeente en bewoond door J. K. Van der Lippe. Eer de brandweer op de plaats aanwezig was, hadden de vlammen, door den sterken wind aangewakkerd, zoozeer om zich heen gegrepen, dat alles in feilen brand stond. Men slaagde er echter spoedig in, de belendende gebouwen te redden en te 3 uren was men den brand meester. De inboedel is ge deeltelijk gered, doch eene groote hoeveelheid bloem bollen eene prooi der vlammen geworden. Alles was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is totnogtoe onbekend. Volgens het „Vaderland" bevindt de heer E. Roller, lid van het Aziatisch genoot schap te Parijs, zich tijdelijk te Amsterdam om daar een belangwekkend werk over de belegering van Parijs door Duitsche troepen en over de Commune, waarvan hij ooggetuige was, in de Hebreeuwsche taal te doen drukken. Bij de gemeenteraadsverkiezing te Ooststellingwerf liet zich een 92jarig man de trap van het raadhuis op- en afgedragen om zijn stem uit te brengen. Zondag-namiddag werd teBrusselin het huis van den heer Masson, fabrikant van spuit water, J. J. Rappe gedood door het springen eener flesch, welke hij wilde vullen. Den ongelukkige werd door glasscherven de slagader van den hoofd slaap doorgesneden. De dood was schier onmid dellijk. Onvoorzichtigheid was de eenige oorzaak dier ramp. De redactie van het blad „La Semaine des Constructeurs" zegt in een Amerikaansch blad te hebben gelezen, dat men op groote schaal bouw- steenen vervaardigt van door waterdruk saamge- perst papier. Deze steenen zijn zeer licht, ondoor dringbaar voor vocht en bezitten eene groote mate van koudewerend vermogen. Aangezien zij van veel grooter afmeting zijn dan de gewone bouw- steenen, vordert het werk daarmede spoediger. Een fabriek in Wisconsin maakt per dag 16000 kilo gram van dergelijke steenen. De heer Tripier, prefect van het departement Oise, heeft aan het spoorwegstation te Beauvais, hoofdstad van de provincie, den verkoop verboden van 17 dagbladen. Zestien er van zijn republi- keinsch of radicaal, het zeventiende is de „Pays." De prefect heeft vermoedelijk gedacht dat een blad, hetwelk Mac Mahon zoo dikwijls tot een staats greep heeft aangezet, niet toegelaten kan worden, als zoovele republikeinsche organen moeten worden geweerd. Paul de Cassagnac schrijft den maatregel van den prefect toe aan diens gehechtheid jegens den hertog van Aumale, zegt dat de prefect al voor twee maanden ontslagen had moeten wor den, en verklaart voorts dat hij een veldtocht tegen de Orleanistën zal openen, indien de maatregel tegen den „Pays" niet ingetrokken wordt. „Wij zijn reeds dikwijls aangevallen door den „Moni- teur", het orgaan van den minister van buiten- landsche zaken," schrijft De Cassagnac, „nu zien wij ons blad op ééne en dezelfde lijn gesteld met de organen van Gambetta, Rochefort, Jules Simon en Dnportal. Dat zijn van die dingen welke niet te dulden zijn." Het „Journal Officiel" behelst een beknopten staat van den uit- en invoer over de eerste helft dezes jaars. De invoer bedroeg 149,000,000 meer dan de uitvoer. Vergeleken met hetzelfde tijdperk over het vorige jaar bedraagt de invoer 3,000,000 fr. meer, de uitvoer 115,000,000 min der, te zamen 112,000,000 minder. De groote vermindering van uitvoer is voornamelijk in de bewerkte artikelen te zoeken, waarvan ook de invoer zeer verminderd is. Daarentegen is de invoer van eetwaren zeer toegenomen. Eene particuliere depêche, den 17den uit Konstantinopel aan de „Köln. Zeitung" gezonden, meldt„Er heerscht hier groote neerslachtigheid en verbittering tegen Adbul Kerim Pacha. Men begrijpt niet, hoe de Balkan onverdedigd kon zijn De marineminister Reouf Pacha wierp zich eer gisteravond met groote ernergie op den voordrin. genden vijand en vocht gisteren met uitstekend succes, daar hij den vijand ver terugdrong. Hed®. ochtend echter wordt gemeld, dat de Russen te Jam. holi zijn. Daarom vreest men dat Reouf Pacha in den rug aangevallen zou kunnen worden. Tot op het oogeublik wordt in den Balkan hardnekkig ge. vochten. Het resultaat is onzeker en het bezit der bergpassen schijnt den Russen nog betwistte worden." BELGRADO, 18 Juli. De leiders der radicalen en de conservatieven zijn niet gekozen. Het mi- nisterie telt in de Skuptchina eene overwegende meerderheid. WEENEN, 18 Juli. Het „Tagblatt" meldt uit Bucharest van heden, dat er een hevig gevecht sedert hedenochtend tusschen het gros der Turksche en Russische legers plaats heeft. Aan de „Polit. Corr." wordt uit Cettinje bericht, dat het hoofdkwartier van den prins verplaatst ij j naar Sliolje, nabij Nicsic. Verder wordt gemeld, dat de opstandelinge. in Bosnië de bezetting van Livno geslagen eb haar in de citadel teruggejaagd hebben, waar zij nu door de opstandelingen wordt belegerd. KONSTANTINOPEL, 18 Juli. Safvet Pacha is benoemd tot minister van openbare werken. Van hier zijn reeds de met voorladers ge wapende Bachibazoeks van Rumelië naar het tooneel van den oorlog gezonden. Mehemet Ali met zijne troepen uit Montenegro wordt hedeD, Suleiman-pacha morgen verwacht. Suleiman zos, in plaats van Reouf-pacha, op diens verzoek, het bevel in den Balkan aanvaarden. Uiterlijk Zondag, 21 dezer, wordt de landing verwacht der troepen van Suleiman, waarop men bepaalde hoop vestigt. LONDEN, 18 Juli. Reuters Office meldt, dat Safvet Pacha is afgetreden als minister van buiten- landsche zaken. Hij wordt opgevolgd door Aarifi Pacha, die reeds vroeger met het bestuur der bui- tenlandsche zaken was belast. De „Daily Telegraph" zegt: „Het belang van Groot-Britannië en van andere mogendheden vordert, dat het verder doordringen der Russen naar den Bosporus krachtig worde tegengegaan. Zelfs eene tijdelijke bezetting van Konstantinopel door de Russen zou een doodelijke slag voor Enge land zijn." Volgens bericht uit Indië zijn daar, of althans op het papier, alle toebereidselen gemaakt om des noods 40,000 man naar Egypte te zenden. Ooi heeft de Indische regeering inlichtingen ingewon nen over de stoomschepen, die in het eventueele geval voor het vervoer van troepen beschikbaar zouden zijn. Zitting van hedenmiddag te twee uren. Tegenwoordig heerenVan den Brandeler, voor zitter, De Eremery, Librecht Lezwijn, De Laat de Kanter, Hartevelt, Goudsmit, Van Hettinga Tromp, Wilhelmy Damsté, Verster, Scheltema, Du Rieu, Cock, Dercksen, Van Heukelom en Driessen. Af wezig met kennisgeving de heeren Eigeman, Van Wensen en Juta. Na de lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering vraagt de heer Scheltema het woord en herinnert er aan dat hij door onge steldheid verhinderd was die vergadering bij te wonen, waarin de heer De Laat de Kanter om trent de quaestie der gasfabriek eene lange rede hield, die wel geschikt was om effect te maken. Op een der leden maakte zij dan ook een grooten indruk ten gunste van de fabriek. Bij afwezigheid kon spr. toen natuurlijk niet op die rede ant woorden en hij zal dit ook nu niet doen. Hoewel omtrent de beide toen aan de orde zijnde punten (prijsverlaging van het gas en premie) reeds eene beslissing 'genomen is, zal zijne memorie evenwel later in behandeling komen. Hij is echter, niet tegenstaande die rede, in zijn gevoelen omtrent de administratie der gasfabriek niet verzwakt. Dan zal hij ook op de rede van den heer De

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2