IK". 5346. Vrijdag 20 Juli. A0. 1877. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DEIDSCÏÏ DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Voor Ltiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER JlDVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTES. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt bij deze ter algemeene kennms, dat door hem aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 17den Juli jl. invorderbaar verklaard kohier voor de personeele belasting, dienst 1877/78, van de wijken 7, 8 en 9 j zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaal den voet te voldoen. En geschiedt biervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 19 Juli 1877. v. d. BRANDELER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de rekening en verantwoording van de inkomsten en nitgaven dezer gemeente over het dienstjaar 1876 met al de daarby behoorende bescheiden aan den Gemeenteraad op heden b overgelegd, tegelijk voor een ieder, gednrende veertien dagen, ter lezing nedergelegd op de Secretarie dezer gemeente en in druk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Geschiedende daarvan, ingevolge art. 219 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad N°. 85), openbare kennisgeving door plaataiog in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. u. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 19 Juli 1877. LEIDEN, 19 Juli. Gedurende de tweede helft der maand Juni zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de vol gende brieven, die wegens onbekendheid der adres sen niet besteld konden worden W. I. Van Deutheim, AlphenHuygens, J. Van der Horst, mevr. Dibbitz, mej. C. Van Craayen- oordt, F. Smit, L. J. Frankford, Arasterdam mej. De Vries, Deventer; mej. Limburg, VGravenhage mej. C. Emmelot, mej. L. Hardenberg, mej. M. Nieboer, Groningen; De Munt, Haarlem; Hubner, KralingenJ. Harmersman, Aagje van Aankomst, 3Meusscher, Leiden; P. Vellekoop, Oosthoorn; H. C. C. Bondam, RhöndorflI. C. F. Meyer, Rotterdam; A. Flink, Utrecht. Brief kaartenW. Baldinger en C0., C. Van der Weiden, Amster dam; wed. Tol, 's-Gravenhage; raev. v. Benten, Haarlem; M. De Koning, Utrecht. Na afgelegd examen zijn alhier als vroedvrouw nog toegelaten mej.N. C. De Vlieger, geb. Slierendregt, en M. E. v. d. Graaf. Het examen is hiermede afgeloopen. Van de 35 candidateu slaagden er 25. Tot leden van den gemeenteraad zijn her kozen te Leiderdorp N. Koot met 61 en A. Parmentier met 56 van de 100 geldige stemmen te Voorschoten J. P. Treub met 70 en A. Kra nenburg met 65 van de 76 stemmen; te Stomp- wijk T. C. Roering en P. Van Wijk; te Veur G. W. Boonekamp en J. Van den Bosch; te Noordwijk C. L. C. W. Pické, P. Alkemade Mz. en J. Kroon, terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen W. Boomkamp, aftr. lid, en D. Van Konijnenburg; te Alphen P. Van 't Riet Jr., J. C. P. E. Schattenkerk en P. H. Schouten, herstemming tusschen H. M. A. De Kanter, aftr. lid, en J. Visser; te Boskoop K. J. W. Otto- lander, herstemming tusschen A. Koster Mzn. en J. De Jager; te Waddingsveen K. Van der Tor ren Kz. en G. Van Lange, herstemming tusschen J. A. Van de Werve, aftr. lid, en H. Jongen burger. In de Groote kerk te Haarlem had gisteren de plechtige feestviering plaats ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van nijverheid. Eene even talrijke als aanzienlijke schare had zich in het kerkgebouw vereenigd; gemeentelijke en ge westelijke autoriteiten, afgevaardigden en deputatiën van verschillende vereenigingen met hunne dames, •de ministers van binnenlandsche zaken, buiten- landsche zaken, marine en koloniën. Terwijl het prachtige kerkorgel door den heer Bastiaans Jr. van Haarlem werd bespeeld, verbreidde men de aankomst van Z. K. H. prins Hendrik, die met zijn gevolg te halfelf versoheen. Toen hief het orgel de volksliederen aan. Alle aanwezigen ont vingen Z. K. H. in staande houding. Nadat de prins plaats genomen had tegenover het spreek gestoelte, werd de eerste afdeeling uitgevoerd van eene feestcantate, voor deze gelegenheid, naar woorden van den heer J. J. L. Ten Kate, door den heer G. A. Heinze gecomponeerd, waarna dr. A. Vrolik eene feestrede uitsprak. Aan het slot zijner rede richtte hij het woord in 't bijzonder aan de dames. „Tracht vooral", eindigde hij, „ieder in uwen kring liefde voor den arbeid en voor den arbeider op te wekken, doch niet zonder daarbij de spreuk der vaderen te doen herleven: „Ora et labora". Moge door uw heilzamen invloed op het nieuwe tijdperk, dat thans onze Maatschappij intreedt, steeds toepasselijk blijven hetgeen de medaille, bij haar omstaan geslagen, tot opschrift droeg: „Een hart, een doell" De rede was in twee deelen gesplitst. De tweede afdeeling van de cantate voegde zich tusschen die twee deelen in, terwijl het slot der cantate het geheel besloot. De cantate eindigde met het „Wien Neerlandsch bloed", dat door alle aanwezigen, ook door den Prins, in staande houding werd ontvangen. De feestviering in de kerk was omstreeks 1 uur geëindigd. De opening van het museum van kunstnijverheid, eerst op 2 uren bepaald en later een half uur verschoven, met het oog op de komst van Z. K. H. prins Hendrik, had in de werke lijkheid eerst te halfvier plaats. Toen Z. K. II. en de ministers, die het ontbijt bij den commis saris des konings gebruikt hadden, verschenen, hield mr. Enschedé, voorzitter van de commissie voor het museum, eene rede. Z. K. H. betuigde daarna erkentelijkheid voor de hem gebrachte hulde hij had zijne medewerking van ganscher harte ver leend, was met voorliefde voor de gansche feest viering naar Haarlem gekomen en zou er zeker den geheelen dag zijn gebleven, indien de bekende droevige omstandigheden hem dit niet verhinder den. Hij deelde mede dat hij een bezoek had gehad van den keizer van Brazilië, waaraan het moest worden geweten, dat hij later dan het be paalde uur was verschenen. Er werd nu een bezoek gebracht aan het museum. Z. K. H. bezichtigde alles met groote belang stelling. De verzameling is nog niet van zeer uit- gebreiden aard, maar reeds nu belangrijk en be helst op verschillend gebied zeer veel wetenswaar digs en fraais. De keizer en de keizerin van Brazilië met gevolg hadden het museum des morgens te 11 uren bezichtigd en brachten ook een bezoek aan de kerk, nadat de plechtigheid was afgeloopen. Te 5 uren begon de feestmaaltijd in de groote zaal van de Sociëteit „De Vereeniging", waaraan ongeveer 150 afgevaardigden en genoodigden deel namen. De voorzitter van de tafel, dr. A. Vrolik, deelde kort na den aanvang van het feestmaal mede, dat het bestuur der Maatschappij van nijverheid, de traditie volgende, eene medaille had laten slaan, waarvan een exemplaar aan al de feestgenooten werd aangeboden. Te 9 uren vertrokken de meeste gasten huis waarts of verwijlden nog eene poos in de Herten kamp, in den Hout, waar een fête champêtre was georganiseerd. -De Nederlandsche Maatschappij ter bevor dering van nijverheid looft uit hare gouden me daille en f 500 uit de kas der Maatschappij, aangevuld met eene bijdrage van de onlangs op gerichte Vereeniging voor de belangen der kolonie Suriname en door de regeering, zoodanig, dat over een bedrag van minstens f 4000 kan worden beschikt, aan hem, die de best gekeurde volledige beschrijving geeft: 1° van den toestand, waarin zich de kolonie Suriname op dit oogenblik be vindt, en zulks wel uit een staatkundig, staathuis houdkundig en nijverheidsoogpunt2° van de middelen, die zouden kunnen aangewend worden, zoo van Staatswege als van de zijde van groote handelslichamen, groothandelaars en van het Ne derlandsche publiek, om den toestand van gezegde kolonie op te heffen uit het verval, waarin die zich op dit oogenblik schijnt te bevinden. Antwoor den op de gewone voorwaarden in te zenden vóór 1 Mei 1879. Z. K. H. Prins Alexander heeft het be schermheerschap over het Diamantwerkers-weezen- fonds te Amsterdam aanvaard, als opvolger van wijlen H. M. de Koningin, die vele jaren bescherm vrouw over dat fonds was. De afgevaardigden ter algemeene vergadering der Vereeniging van Duitsche spoorwegen zijn gisteren grootendeels in Den Haag aangekomen. Des middags hielden zij eene voorloopige bijeenkomst tot het nemen van voorbereidende maatregelen voor de algemeene vergadering, die heden in het gebouw voor kunsten en wetenschappen is geopend. Vrijdag te 5 uren zullen de deelnemers aan de vergadering zich in het Oranje-hotel aan een ge- meenschappelijken disch vereenigen, na afloop waarvan een vuurwerk op het terrein van het Badhuis zal worden afgestoken. Zaterdag zullen zij het Noordzeekanaal en de nieuwe haven van IJmuiden bezoeken, waartoe een extra-trein te 9 u. 15 m. van het Hollandsch spoorwegstation uit Den Haag vertrekt, welk pleiziertochtje door een diuer in het Amstelhotel zal gevolgd worden. Zr. Ms. minister-resident te Madrid deelt de volgende bijzonderheden aangaande den weder opbouw aldaar van het hospitaal van „San Andres der Vlaamsche Natie" medeBij eene door uiterste-wilsbeschikking van den 9den October 1601 bekrachtigde acte van schenking werd in het jaar 1594, door zekeren te Madrid gevestig- den Vlaming, bekend onder den naam van Carlos de Amberes of Karei van Antwerpen, zijn woon huis en verdere bezittingen geschonken aan „de Vlaamsche natie en de vreemdelingen der Neder landen (la nacion Flamenca y estrangeros de los Estados Bajos) ten behoeve van de noodlijdenden dier natie". Na het overlijden des erflaters werd het woonhuis tot hospitaal en kapel ingericht en de stichting gesteld onder het beschermheerschap van koning Philips III. Sedert bekend onder den naam van „het Hospitaal van St.-Andries der Vlaamsche Natie" bleef de stichting tot op den huidigen dag onder het patronaat der koningen van Spanje voortbestaan en giften aan behoeftigen verstrekken, ofschoon hospitaal en kapel door verloop van tijd onbruikbaar waren geworden. Eenige jaren geleden besloot de raad van bestuur der stichting, bij coöptatie uit in Spanje geves tigde afstammelingen van Vlamingen aangevuld, en waarin destijds ook de Belgische vertegenwoor diger bij het hof van Madrid zitting had, tot de wederoprichting van het hospitaal en de kapel, wier bezittingen thans vertegenwoordigd worden door een nominaal kapitaal van ruim drie millioen realen, in Spaansche schuldbrieven, en fr. 100.000 in munt. Op last der regeering deed de Nederlandsche minister-resident te Madrid

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1