Donderdag 19 Juli. N°. 5345 A°. 1877. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1-05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 18 Juli. Ter verkiezing van acht leden voor den Ge meenteraad alhier zijn in de 1ste afdeeling 325 en in de 2de 302, te zamen 627 stembiljetten in geleverd, waarvan van onwaarde werden verklaard 5. Het aantal geldige stemmen bedroeg alzoo 622 en de volstrekte meerderheid 312 stemmen. Her kozen werden de HeerenMr. P. HU RIEU met 468, P. I. DE PREMERY met 459, Mr. P. C. LIBRECHT LEZWIJN met 446, H. C. HAR- TEVELT met 444, Mr. A. VAN HETTINGA TROMP met 430, H. C. JUTA met 427, G. WILHELMY DAMSTÉ met 395 en Mr. S. LE POOLE met 389 stemmen. Verder werden uitgebrachtop de Heeren Mr. J. A. P. Coebergh 52, P. Van Cranenburgh 30, A. J. Koole 15 en H. S. Van Pinxteren 14 stemmenMr. H. L. A. Obreen, W. P. Van Wijk Jr. en Dr. H. P. B. Kortman ieder 10; G. P. Alsche en C. J. Leembruggen ieder 9H. C. Coebergh en H. L. A. Van Campen ieder 8; Prof. M. J. De Goeje, P. Stokhuyzen en Dr. A. W. Kroon ieder 7G. J. Corts, G. P. Gunning, A. Tieleman, I. M. C. Brüning en C. P. Van Leeuwen ieder 6J. Hoog, D. C. Dros, T. J. Van 't Hooft, C. C. Tieleman, Mr. W. Van der Kaay en J. W. Filippo ieder 5H. F. A. Dahraen, B. Corts en G. Kolff ieder 4Mr. H. A. Neeb, Jhr. I. P. L. Coenen van 's Gravesloot, Mr. M. d'Aumerie, Mr. P. Was, L. C. Quant, J. J. Hagemans en W. Van Dorp ieder 3 stemmen. 39 personen verkregen ieder nog 2 en 184 personen ieder 1 stem. Aan dr. H. W. C. Rittershausen is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als 2de luit. bij de dd. schutterij alhier. Tot hoofdonderwijzeres aan het gesubsidi eerde meisjes-instituut te Zwolle is benoemd mej. S. H. W. Van Goor den Oosterlingh, te Leiden. Door het Linnaeus-comité is eene circulaire verzonden, waarin het denkbeeld om de verdiensten van Linnaeus op den lOden Januari 1878 plechtig te herdenken wordt aanbevolen en tot verwezen lijking daarvan de bijstand van Nederlanders in geroepen. Na afgelegd examen is alhier nog als vroed vrouw toegelaten mej. D. Heins, geb. Schuitema, uit Groningen. Men schrijft van 16 Juli uit Vlissingen: De loodsschoener N°. 10 van den Vlissingschen loodsdienst, ruim veertien dagen geleden van hier vertrokken, liep heden onze haven weder binnen. Het doel van den tocht was, grondiger dan tot- nutoe door Nederlanders gedaan was en in aan sluiting aan hetgeen Engelschen en Duitschers in de laatste jaren ondernamen, de dierenwereld, die zich op den bodem der zee ophoudt, te onder zoeken. In hoeverre men dat doel nabijgestreefd is, zal eerst uit de onderzoekingen, die zich aan de kleine expeditie aanknoopen, kunnen blijken; zooveel is evenwel reeds nu met zekerheid te dat de hoeveelheid bijeengebracht studie materiaal verre de verwachting overtreft en de vijf leden der Dierkundige Vereeniging met recht veel genoegen hun tochtje ten einde brachten. De uitstekende wijze waarop de heer Engels (schipper van den loodsdienst) het vaartuig commandeerde de prettige geest, de wakkerheid der bemanning verdienen allen mogelijken lof, want juist hiervan was het slagen der onderneming in de eerste plaats afhankelijk. Een klein afscheidsfeestje aan de be manning aangeboden besloot hedenavond, onder daverende^ hoerah's voor de „heeren van de visch- commissie", het veertiendaagsche samenzijn van zoo verschillende elementen op hetzelfde vaartuig. Ten slotte deelen wij nog mede, dat de tocht zich westwaarts uitstrekte tot aan het vuurschip van Yarmouth en oostwaarts (tegelijk het noordelijkste punt ongeveer) tot aan het eiland Helgoland. De „Staatscourant" behelst het verslag van de commissie, van 1 Augustus 1876 tot 31 Juli 1877 belast met het afnemen van het tweede na tuurkundig examen. Voor de verkiezing van twee leden in den Haagschen gemeenteraad zijn ingeleverd 1631 stem biljetten, waarvan geldig 1615; volstrekte meer derheid 808. Hiervan bekwamen L. E. Uyttenhoven 773, Mr. C. D. W. Pape 627, Jhr. P. A. P. Wittert 579, I. P. De Bordes 509, tusschen wie eene herstemming zal moeten plaats hebben. De heer H. J. Van den Brink bekwam 488 stemmen. Alle aftredende leden zijn herkozen behalve de heer Haulo, die 712 stemmen bekwam en in herstemming komt met den heer Koster die er 788 verkreeg. De keizer van Brazilië heeft gisteravond in zijn hotel den Prins van Oranje, Prins Alexan der, Prins en Prinses Albert van Pruisen, zoomede de adjudanten van laatstgen. ontvangen. Daarna verleende hij aan verschillende voorname personen met hunne dames audiëntie, o. a. aan 's Konings ministers, de gezanten van Frankrijk en Duitsch- land, kolonel Netscher, den heer Fijnje, voorzitter van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten, en o. m. wetenschappelijke mannen, ook aan den heer E. Roller, oriëntalist, lid van het Azia tisch Genootschap te Parijs. Hedenmorgen heb ben de keizer en keizerin de residentie ver laten. Per Holl. spoor van 8.50 vertrokken zij naar Haarlem, om na een kort opont houd aldaar zich naar Amsterdam te begeven, waar Z. M. eenige dagen denkt te vertoeven. Z. K. H. Prins Prederik deed hen uitgeleide tot aan het station, en nam aldaar van hen een har telijk afscheid. Een van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië bij het departement van koloniën ont vangen telegram, dd. 14 dezer, bevat het bericht dat op aanstoking van den ex-radja van Simpang- Olim, onze post in dat landschap is aangevallen en dat daarom onze troepen zijn opgerukt naar de plaats, waar die ex-radja zich ophield. Zijne ver sterking is na een kort gevecht genomen13 vuur monden en veel wapens en ammunitie werden buit gemaakt; de ex-radja vluchtte; aan onze zijde werden 1 officier en 5 minderen gewond. De ge zondheidstoestand in Groot-Atjeh wordt in het tele gram gunstig genoemd. Aldaar is in de vorige maand de generaal-majoor Diemont op zijn verzoek wegens ziekte tijdelijk als bevelhebber vervangen door den kolonel Van der Heyden. Z. M. heeft benoemd tot ridder 3de kl. van de orde van den Gouden Leeuw van Nassau den gepens. luit.-kolonel der cavalerie R. A. L. Pelerin, bestuurslid en secretaris der koninklijke vereeniging van gep. officieren van het Nederl. leger. Z. M. heeft den kapt. H. Mooy, administr. van kleeding en wapening bij het 5de reg. inf. op zijne aanvrage op pensioen gesteld; den met verlof hier te lande aanw. ofi'.-van-gez. 1ste kl. van het leger in Ned.-Indië A. J. H. Van der Mijll Dekker eervol uit Zr. Ms. milit. dienst ontslagen, met toekenning van pensioen, en hem benoemd tot off.-van-gez. bij het kolon. milit. invalidenhuis op Bronbeek; aan den met verlof hier te lande aanw. kapt.-kwartierm. van het leger in Ned.-Indië W. Van Doorn, met ingang van 1 Augustus e. k., eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. milit. dienst, met toek. van pensioen. GemengdNieuws. Hedenmorgen geraakte op de boven ste verdieping van het logement „Stad Amsterdam" in de Janvossensteeg een der ledikanten in brand, die zich aan het houten en papieren beschot me dedeelde. Door de hulp der buren slaagde men er echter in de vlam met eenige emmers water in haar voortgang te stuiten, zoodat de aangerukte spuiten geen dienst behoefden te doen. Men ver moedt dat een der logeergasten zijn nachtrust al rookende genoten heeft en dat zoodoende het vuur van zijne pijp met zijne legerstede in aanraking gekomen is. Men verneemt dat eenige uitnoodi- gingen tot bijwoning van de opening der Amster- damsche tentoonstelling van kunst toegepast op nijverheid, welke Dinsdag den 10 Juli reeds heeft plaats gehad, eerst heden aan hun adres zijn be zorgd geworden. Omtrent de nieuwe bronzen pasmunt deelt de „Ned. Industrieel" mede, dat er nog geen bestelling of aanbesteding van bronzen ree pen heeft plaats gehad en eerst voor eenige dagen de stempel voor de 2'/1centstukken gereed is ge komen. Het departement van financiën zoo schrijft het blad schijnt zich zeer langzaam te haasten, of den volke een groote verrassing voor te bereiden. Door de politie is tegen J. O., vroe ger wonende te Voorburg en thans te 's-Hage, proces-verbaal opgemaakt wegens het te vonde ling leggen van een kind beneden den ouder dom van vijf jaren, op eene niet onbewoonde plaats te Delft. Men verneemt dat de larven van den coloradokever, te Rotterdam aangebracht, in handen zijn gesteld van mr. S. C. Snellen Van Vollenhoven te 's-Hage, bij wien ze worden waar genomen en afgebeeld. Zoodra de kevers uit de poppen zullen te voorschijn gekomen zijn, zal de heer Van Vollenhoven een nauwkeurig geteekende en gekleurde afbeelding met begeleidenden tekst er van uitgeven. De tot dusver uitgegeven af beel dingen schijnen zeer onvoldoende te zijn. De aanplakborden der gemeente wor den te Amsterdam verpacht. Voor drie jaren zijn thans Gebr. Van Es, als meestbiedenden, voor f 5600 per jaar pachters geworden. Het bericht, aan de „Amsterd. Ct. ontleend, dat Jourde, de ex-minister van financiën der Parijsche Commune in 1871, in het hotel „Pays-Bas" te Oosterhout zijn intrek heeft geno men, is ten eenenmale ongegrond. Van de komst van genoemden ex-minister is daar niets bekend, evenmin als er aldaar een hotel „Pays-Bas" bestaat. In eene der voordrachten aan den Amsterdamschen gemeenteraad wordt incidenteel vermeld, dat de heer Hopman van den minister van buitenlandsche zaken de moeielijke opdracht heeft aanvaard, om zooveel mogelijk Rembrandts „Anatomische les" voor verder verval te behoeden, welk stuk „maar al te zeer blijkt in vroegeren tijd minder oordeelkundig behandeld te zijn." Het „Handelsblad" voegt hieraan toe, reeds eenige dagen geleden vernomen te hebben, dat het zeer de vraag is, of dit meesterstuk nog zal kunnen worden gered. Eenige jaren geleden werd het stuk verdoekt en de wijze, waarop dit is geschied, schijnt ons te bedreigen met het verlies van een der schoonste schilderijen ter wereld. Men schrijft uit Amersfoort: Denabij Soesterberg kampeerende minieurs maken het den

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1