De toestand der aan het einde van het vorige jaar als rechtspersoon erkende Vereeniging tot oplei ding van bewaarschoolhouderessen te Leiden kan gunstig genoemd worden. De toenemende getal sterkte van kweekelingen en kinderen maakte eene uitbreiding noodzakelijk die, in het vorige jaar aangevangen, voltooid werd. Een lokaal werd aan de woning toegevoegd en twee kleinere tot één grooter lokaal vereenigd. Een doelmatig schoolameublement werd aan die verbouwing toe gevoegd. Het getal der kweekelingen bedraagt 44, dat der kinderen op de bewaarschool 100. Met December deden 7 meisjes haar eindexamen als bewaarschoolhouderes tegenover de plaatselijke schoolcommissie. Onder de kweekelingen waren velen van buiten de gemeente en de provincie gekomen; dat getal zou nog grooter zijn, waren de bezwaren van kost en inwoning te moeten zoeken voor velen niet te groot. De wensch, een doelmatig kosthuis voor zulken in te richten, werd dit jaar vervuld. De aanleiding daartoe was een ingesteld onderzoek van de gemeente Antwer pen naar de inrichting en eene daarop volgende aanvrage om drie meisjes in de kweekschool op te leiden. Het huis was daartoe te klein en men besloot het voorhuis af te breken en door een gebouw met meerder localiteit te vervangen. In December was dit verblijf in zooverre gereed, dat het de bewoners kon opnemen; thans is daar plaats, behalve voor de directrice en secondante, voor 7 kostmeisjes, waarvan drie plaatsen door de juffrouwen uit Antwerpen zijn ingenomen, eene door een meisje uit 's-Bosch en eene met April zou betrokken worden door een meisje uit Nijmegen. De 2 overige plaatsen zouden, hoopte men, spoedig ingenomen worden ten gevolge van het uitschrijven van 2 beurzen, welwillend door een onzer stadgenooten met dat doel gege ven. De onkosten zijn dit jaar groot geweest, doch de welwillende philanthropen bleven niet achter met hun steun, en de voor den bouw ge- gevene gelden zijn meerendeels renteloos verstrekt. GemengdNieuws. Door de slimheid eener kruiersvrouw werd in de Warmoesstraat te Amsterdam Zaterdag een loodgietersknecht gearresteerd, die zich met een kameraad reeds herhaaldelijk aan belangrijke diefstallen van lood ten nadeele zijns meesters had schuldig gemaakt. Zij zag hem tegen den middag wederom met een zwaar stuk lood hare woning voorbijgaan en aarzelde geen oogenblik hem te achtervolgen totdat zij een agent van politie zag maar ook ter zelfder tijd werd deze door den looddief opgemerkt, die fluks het lood wegwierp en ijlings het hazenpad koos. Hij werd echter spoedig achterhaald en achter slot en grendel ge bracht, terwijl de politie eenige oogenblikken later ook zijn medeplichtige in arrest nam. Zaterdag-avond omstreeks negen uren werd in den omtrek van Charlois eeu zeld zaam luchtverschijnsel waargenomen. Langs het hemelrond bewoog zich met pijlsnelheid van het westen naar het oosten een helder geel-lichtende bol, met een groen licht afwerpenden staart, voor het oog te zamen ongeveer ter grootte van de maan. Eenige seconden na het verdwijnen werd een doffe slag gehoord, niet ongelijk aan een uit de verte waargenomen kanonschot. Ook alhier werd iets van dien aard, hoewel minder duidelijk, gezien. Uit andere plaatsen wordt het verschijnsel aldus beschrevenUit het westen schoot een licht straal naar het oosten, in niet zeer snelle vaart een kwart cirkel beschrijvende. Een der einden van de lichtstreep liep in een parelvormige licht- massa uit, die een vrij breeden glans, fraai donker rood, om zich heen verspreidde. Na weinige secon den verdween het verschijnsel, dat van niet het minste geluid vergezeld ging. W. H.klerkaauhetspoorwegstation te Nijkerk, die, een gering tekort in zijn kas achterlatende, vertrokken was, is te Lunenburg (Duitschland) aangehouden, van waar hij naarZutfen en verder naar Nijkerk werd overgebracht. Na een verhoor voor den burgemeester, is hij ter beschik king van den officier van justitie te Zwolle ge steld. De jongeling behoort tot eene fatsoenlijke familie. Te Gulpen heeft Zondag een felle brand gewoed, waarbij twee huizen met inboedel en koopwaren een prooi der vlammen zijn gewor den. De schade wordt op 16,000 fr. geschat. Alles was verzekerd, behalve de kleederen en spaar penningen (4j00 fr.) eener dienstbode. De oorzaak van den brand is onbekend. Het tweejarig kind van den arbeider De Duin te Mijnsheerenland is verleden week met een mes in de hand gevallen. Het scherp kwam in 't oog, dat nu geheel van 't licht beroofd is, terwijl 't kind gevaarlijk ziek is. In de gemeente Landsmeer is Zater- dag-namiddag de hooiberg en stalling van den landman K. Kalf Szn. geheel afgebrand. Vijftien varkens kwamen in de vlammen om. Zaterdag-avond omstreeks halftwaalf werd eene dienstmeid te Nisse, zekere A. P., door een paar mannen, die op haar hulpgeschreeuw toeschoten, bijna levenloos uit den diepen dorpsput gered. In den vooravond had zij twist gekregen met haar vrijer, omdat zij, naar diens meening, op de Heinkenzandsche kermis zich te vrij met andere jongens had aangesteld. Verschillende om standigheden brachten op het vermoeden (sedert door hare bekentenis, nadat ze het bewustzijn had herkregen, bevestigd), dat de vrijer, genaamd Anthonie Goud en van beroep schaapherder, uit jaloezie een aanslag op haar leven gepleegd heeft, door haar naar die gevaarlijke diepte te sleuren en daarin te werpen. Zondag heeft de justitie, uit Middelburg overgekomen, een onderzoek ge daan. A. Goud is reeds geboeid naar de gevan genis te Middelburg overgebracht. Zondag-ochtend omstreeks halftien ontstond er brand in het huis, bewoond door den timmerman J. Leek, in de kom der gemeente Obdam. Het geheele huis stond in korten tij din vlam. De brandspuit der gemeente was spoedig ter plaatse aanwezig, doch men kon niet beletten dat het aan grenzend gebouw, eene broodbakkerij, bewoond door C. Deen, mede een prooi der vlammen werd. Om streeks 11 uren was men den brand meester en lagen beide huizen in de asch. De villa „Horst en Berg", onmiddellijk daarnaast gelegen, is door de krachtige en doeltreffende maatregelen be waard gebleven. Ook de brandspuiten van Hens broek en Spanbroek waren op het terrein tegen woordig en bewezen bij de brandende hooibergen goede diensten. Alles was geassureerd. De dezer dagen te Hamburg aange komen poststoomboot „Hammonia" deelt het vol gende mede, waarvoor de eerste officier dier boot borg staat. Op de heenreis naar Nieuw-York be merkte men op de hoogte van Havre den 25sten Mei te 7 uren 's morgens een kleinen gevederden passagier, die dadelijk als eene postduif herkend werd en vermoeid over 't water fladderde. De duif werd gelukkig opgevischt en na haar gevoerd te hebben, liet men haar weer vliegen, meenende dat het diertje te Havre of eene naburige plaats behoorde. Maar de duif bleef voortdurend in de nabijheid van het schip, zelfs toen liet van Havre vertrok. Men besloot dc verdwaalde nu naar Nieuw-York mee te nemen. Het dier vond al gemeen belangstelling, at uit de hand en kwam op het fluiten van den machinist. Te Nieuw-York aangekomen, vertelde de officier juist van den kleinen gast, toen hem op een artikel in eene Amerikaansche courant van 11 Juni werd gewezen, waarin de postduiven-vereeniging „Berolina" te Berlijn er de aandacht op vestigde, dat van eenige den 3den der vorige maand in de richting van Bromberg- Landsberg-Berlijn opgelaten duiven verscheidene niet waren aangekomen en dat ze met den stem pel van den eigenaar en het nummer der vereeni ging in het blauw voorzien waren. Nu werd het duifje nader onderzocht en men vond op een der veeren dien stempel met een halve maan en het nummer 143, op dien der andere veer was een blauw nummer 3. Het dier werd in eene ruime kooi mee naar Hamburg genomen en thans is bij den secretaris van den zoölogischen tuin te Berlijn aangevraagd of de duif per post zal overgezonden worden of te Hamburg opvliegen. Hoe zij naar Havre verdwaalde, is misschien slechts te verklaren uit de omstandigheid, dat zij door roofvogels vervolgd uit den koers geraakte. Rechtzaken, Reindina Weenink, laatstelijk dienstbode bij den brievengaarder te Dieren, beschuldigd van diefstal bij nacht in een bewoond huis, is gisteren door het gerechtshof te Arnhem veroordeeld tot twee jaren cellulaire gevangenisstraf. Deze dienst bode had beweerd dat, tijdens de afwezigheid van haar meester, een vreemdeling, die voorgaf een vriend van dezen te zijn, in diens woning y3j gekomen en zich meester had gemaakt van negen- tien gouden tientjes. Negen er van werden later nog bij haar gevonden. Bij arrest van het gerechtshof te Leeuwar den in raadkamer is A. R. Evenhuis, oud 26 jaren, geboren te Groningen en wonende te Noorderhoo- gebrug nabij Groningen, van beroep molenaarsknecht, naar de openbare crimineele terechtzitting verwezen ter zake van: 1°. moedwillige doodslag (gepleegd tegen Berend Bots), voorafgegaan door verbreking van afsluiting; 2°. moedwillige mishandeling, waaruit geene ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen is ontstaan. Men verneemt dat in het door het gerechts hof te 's-Gravenhage gewezen arrest, waarbij de rechtmatigheid der inbeslagneming van de „Phönix" op de Schelde nader werd uitgemaakt, van de zijde der „Phönix" is berust, zoodat thans deze voor de Nederlandsche scheepvaart op de Schelde zoo hoogst belangrijke procedure is geëindigd. KOLONIËN. BATAVIA, 13 Juni. De heeren Van Delden, De Graaf, Van Hul- stijn, De Bruyn Kops en De Lange hebben zich gevormd tot een Comité voor het inzamelen van bijdragen ten behoeve van de voorgenomen expe ditie naar de poolstreek om daar gedenkteekenen te plaatsen ter herinnering aan de vroegere Neder landsche Noordpoolreizigers. Men leest in de „Java-Bode"Een treurig voorval had plaats bij den terugkeer van de ko- lonne, die naar Langsar geweest was. De troepen waren voor een deel op de „Boni" teruggekomen, toen eenige militairen en koelies van den offic.-vau- gez. der marine De Graaf chinine verzochten, die in opgelosten toestand kregen en gebruikten, doch onmiddellijk ziek werden. Voordat de offic.-van- gezondh. der marine Steensma er bijkwam, waren reeds drie soldaten en twee koelies overleden. De vier overigen werden door hem met tegengift gered. De flesch, waaruit de medicijnen waren toegediend, was van de „Merapi". Zij is onmiddellijk ten overstaan eener commissie van officieren verzegeld en met het rapport der lijkopening naar Kotta- Radja aan den plaatselijken chef van den genees kundigen dienst opgezonden. Door den gouvernenr-generaal van Ned.-Indië zijn de volgetó beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Nel., w. ziekte, aan den secr. bij de wees- en boedelk. te Soerabsii, J. F. L. Kessler. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dieost, nS beh. van recht op pensioen, de ambt. op wachtg., J. H. Pioen, laatst, ben. commies op het res.-kant. te Siboga; ecrv., de op!, bij de in- ea nitvoerr. en ace. te Branta C. W. F. Lans. Be noemd: Tot adv.-gen. by het boogger. van Ned.-Indië, jbr. mr. H. L. Wichers; tot secr. bij de wees- en boedelk. te Soe- rabaia, H. A. Van de Pol; tot griffier by den landraad te Pa- tjitan, A. J. L. Winter. Bij het biDnenl. beatour op Java en Madura: tot contr. 2de kl. J. Th. Van der Plas; tot adsp.- contr., H. A. Van der Steenstraten. By de kamer van kooph. en nijverheid te Batavia: tot lid, Jhr. Mr. T. Junius van Hemert. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof n. Europa, w. ziekte, aan den lsten lnit. der inf. F. C. A. J. Schnelle. Geplaatst: Geneesk. dienst, bij het hosp. te Welte vreden, de offic.-v.-gez. lste kl. C. H. E. Deelken; bij den ge neesk. dienst van Sumatra's westkust en onderh., de off.-v.-gez. lste kl. J. Goslings. Tijdelijk belast: Met de waarneming der betr. van onder-intend. in de mil. afd. op Java, de onder- intend. 2de kl. S. J. Van Coevorden, van de intendance te Atjeh. BUITENLAND. Frankrij k. Volgens „Havas" heeft de regeering aldus de officieele candidatenlijst vastgesteld250 Bona- partisten, 176 legitimisten en 117 Orleanisten. De prefect der Haute-Garonne heeft te Toulon eene vereeniging gesloten, op grond dat zij in hare zaal aan de straat het beeld der Repu bliek zoodanig had geplaatst, dat de voorbijganger* het zien en zich daaraan ergeren konden. Rusland. Als officieel wordt uit Tirnowa van 15 dezer bericht, dat de voorhoede van het Russische leger den 18den 's avonds te halfzes den Balkan is overgetrokken zonder een schot te doen. Den volgenden namiddag te 2 uren bezette generaal Gurko de plaats Khankion, waar zich 300 nizams

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2