KOLONIËN. Vereenigde Staten. bestudeerd. Onder de mededeeliugen door hem deswege openbaar gemaakt, wordt het volgende zeer opmerkelijke feit vermeld. De Colorado-kever heeft, naar gelang hij over verschillende lucht streken verspreid is geraakt, veranderingen van kleur en keuteekenen ondergaan, zoodat de at beel dingen, welke oorspronkelijk juist en nauwkeurig waren, thans niet altijd als zoodanig mogen wor den beschouwd. Naarmate hij is verspreid geraakt, heeft hij het getal zijner voedingsmiddelen ver meerderd, zoodat hij zich hoofdzakelijk, maar niet uitsluitend bepaalt tot het loof van den aardappel en den knol, maar bij ontstentenis daarvan vele andere planten aantast. In het zuiden der Ver- eenigde Staten geschiedt zijn verbreiding lang zaam de reden daarvan moet gedeeltelijk worden gezocht in de geringere uitbreiding aldaar gege ven aan de aardappelteelt, maar voornamelijk aan de hoogere temperatuur welke daar heerscht. De Colorado-kever is een insect, dat in gematigde en koudere landen tehuis behoort; waar de thermo meter in het warme jaargetijde gewoonlijk tot 34° Celsius stijgt, kan hij niet leven. In koudere oorden verdraagt hij de koudere winters; wel licht wordt het aantal geslachten, welke elkander onder gunstiger omstandigheden snel opvolgen, daarbij eenigermate verminderd. Met betrekking tot de veranderde kleur en kenteekenen van den Colorado-kever, teekent de heer Eiley nog aan, dat in Jowa en in Wisconsin eene variëteit voor komt, welke eer wit dan geel mag worden ge- heeten en die slechts de helft der grootte van den gewonen Colorado-kever verkrijgt. Te San-Erancisco is een hoogst be langrijke uitvinding gedaan. De heer Loring Pic- keering, een der redacteuren en eigenaren van de „Evening Bulletin" en de „Morning Call" aldaar, heeft een brevet bekomen voor de onmiddellijke reproductie van stereotiep zetwerk, waardoor een geheele pagina van een dagblad van de eene plaats naar de andere kan worden overgetelegrapheerd, geheel gereed om ter perse te worden gelegd. De reproductie kan onder het seinen willekeurig ver groot of verkleind worden. Het procédé berust op het volgende. Het wit tusschen de letters en regels der origineele pagina wordt besmeerd met eene de electriciteit niet geleidende substantie, terwijl de oppervlakte der letters vrij blijft. Het aldus toebereide cliché wordt geplaatst op een cilinder, die snel kan ronddraaien en waardoor achtereenvolgens alle letters in aanraking komen met magnetische naalden, die op een raam zijn bevestigd. Naarmate de metalen oppervlakten met de naalden in aanraking komen, brengt de elec- trische stroom deze werking over naar de corres- pondeerende naalden op het bureau van ontvangst. De stroom wordt ontvangen op een chemisch pre paraat, waarop dezelfde letters van het origineel met de meeste nauwkeurigheid worden afgebeeld. JIJ echtzaken. Den 5den Februari 11. stonden J. Spits en nog drie andere smokkelaars uit de gemeente St.-Geertrui (Limburg) voor de rechtbank te Maastricht terecht, wegens frauduleusen invoer in Nederland van eene groote hoeveelheid zout en zeep. Daar het proces verbaal op ambtseed was opgemaakt, werden geen getuigeü, noch tot last, noch tot ontlasting, ge hoord, en alle beklaagden door de rechtbank vrij gesproken. De administratie en het openbaar mi nisterie kwamen van dit vonnis in hooger beroep en door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch werd, na verhoor van de drie verbalisanten, het vonnis der rechtbank te Maastricht vernietigd en de 4 beklaagden veroordeeld. De smokkelaars beweerden, om vrij te komen, dat zij door de Nederlandsche ambtenaren op Belgisch grondgebied waren aan gehouden. De Nederlandsche burgemeester der gemeente St.-Geertrui raadde toen die smokke laars aan, eene klacht bij de Belgische regeering tegen die ambtenaren in te dienen, zoowel wegens onwettige arrestatie op Belgisch grondgebied, als wegens schending van een vreemd territoir, hetgeen natuurlijk eene gerechtelijke instructie tegen die ambtenaren en eene klacht der Belgische regeeriug bij de Nederlandsche wegens schending van vreemd territoir tengevolge had. Door het gerechtshof te "s-Bosch werd bij zijn arrest van Zaterdag duide lijk uitgemaakt dat de arrestatie wel degelijk op .Nederlandsch grondgebied plaats had; BATAVIA, 4 Juni. Het „Bataviaasch Handelsblad" meldt: De direc teur van binnenlandsch bestuur is van zijne reis naar Deli teruggekeerd. Naar men ons mededeel de zal in de eerste plaats de zetel van het be stuur van Sumatra's Oostkust van Bengkalis naar Deli worden verlegd, en daar de heer Henny overtuigd moet zijn van de gegrondheid der klachten van de planters, mag men hopen dat bin nenkort goede strafbepalingen tegen overtredingen van koelies in 't leven zullen worden geroepen. Als algemeen secretaris in de plaats van den heer mr. Levyssohn Norman is benoemd de heer Sprenger van Eyk, thans directeur van finan ciën, en tot directeur van financiën de inspecteur bij dien tak van dienst L. «J. J. Michielsen. Doch nu deed zich eene zwarigheid op. De heer Spren ger van Eyk is een zwager van den heer dr. De Eoo, gouvernements-secretaris, en daar art. 18 regeerings-reglement uitdrukkelijk voorschrijft dat „bloedverwantschap of zwagerschap, tot den vier den graad ingesloten, niet mag bestaan tusschen den gouverneur-generaal en de secretarissen van het gouvernement, noch tusschen die secretarissen onder ling", kan de heer De Eoo niet als secretaris blijven fungeeren. Naar men wil heeft men er thans op gevonden den heer De Eoo te ontslaan als gouvernements-secretaris en hem te benoemen tot secretaris bij den raad van Ned.-Indië. De heer De Bruyn, directeur van het departement van burgerlijke openbare werken, heeft zijn ontslag aan gevraagd en zal, naar 't gerucht wil, worden op gevolgd door den heer Bool, laatstelijk directeur van financiën, thans op wachtgeld. De heer A. Sol, referendaris ter algemeene secretarie, wordt genoemd als opvolger van den heer Michielsen, inspecteur van financiën. Van Bangkallan deelt men mede, dat al daar op den 22sten Mei des middags een zwaTe brand is uitgebroken, waardoor honderden huizen in 2 uur tijds in den asch werden gelegdde schade wordt begroot op 21,000. Hulp was on mogelijk, alle bamboezen woningen verbrandden, hetgeen ook wel voor een gedeelte te wijten was aan de onverschilligheid der Madureezen, die maar laten branden wat brandt. Uit Samarang wordt bericht dat een ter betaling aangeboden postwissel door het postkan toor aldaar niet voldaan kon worden, omdat er geen geld in kas was. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Eervol, uit 'elands dienst, w. volbr. diensttijd, niet behoud van recht op pens., de ambt. op nonact. F. G. De Bie, gewezen administrat. bij het marine-etab. te Soerabaya en de ambt. op wachtg. J. W. Damwijk, gewezen boekh. bij de marine-magazijnen te Batavia; \V. F. Boden broek, gewezen boekh. bij het cull, van boedelm. te Batavia, en P. C. De Bie, gewezen late comm. bij de algem. rekenkamer. Uit'slands dienst de gewezen klerk op het adsist.-resid.-kaut. te Blora, G. W. Van Baak. Benoemd: Tot adsis.-redd. van Soemedang P. P. Du Cloux; tot voorz. van de landr. te Kediri en Berbek mr. M. C. Piepers. Bij het binnenl. bestuur op Java en Madura; tot contr. 1ste kl., F. A. H. Oudaatje; tot contr. 2de kl. J. H. C. Blaauw; tot adsp.-contr., E. M. Van den Bergh. Bij de algem. rekenk.: tot Isten comm. J. W. F. Lutter; tot 2den comm. H. L. Spier; tot 3den comm. W. Bochem. Bij de in- en nitvoerr. en acc.; tot verilic. 4de kl., C. J. Bentzen; tot ontv. te Juana J. B. H. M. Logeman; tot verific. 5de kl., H. E. Hopmaus van Wurmond; tot tijdelijk verific. 5de kl., U. L. Van Braam. Belast: Met de waarn. der betr. van voorz. van den landraad te Bodjonegoro, A. J. Redeker. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den lsten luit. der inf. C. M. Visser; een tweej. verlof naar Ned., w. 15 jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indië, aan den kapt. der inf. E. R. Th. J. Von Ende. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. milit. dienst, de offic.-van-gez. 2de kl. F. W. Arnold. Bevorderd: Bij de inf. tot kapt. de 1ste luit. L. Swart, J. Van Schmid en W. M. Meyer; tot lsten luit. de 2de luit. A. Clarkson, II. 1. Kusky, J. W. Stoutjesdijk, J. C. C. Six Dijkstra eu L. Van Haften; bjj de genie: tot luit.-kol., de majoor J. P. Van der Eb. Bij den milit. geneesk. dienst: Tot off -van gez. 1ste kl., den off.- van-gez. 2de kl. H. Van den Broeck en A. Van der Eist. Ge steld: Op verzoek, op nonact., voor den tijd van één jaar, zonder bezwaar van den lande, de mil. apoth. 3de kl. E. H. Eydman. BUITENLAND. Frankrij k. De rechtbank te Montpellier heeft uitspraak gedaan ten nadeele van den commissaris van politie te Mèze, die een burger, welke dagbladen willende verkoopen en dienvolgens, gelijk de wet voor schrijft, aan de prefectuur keDnis had gegeven, dat hij zich vestigt als boekhandelaar, het recht tot het verkoopen van dagbladen betwistte, op grond dat hij slechts in naam een boekhandel had. Door de rechtbank te Montpellier, zegt de „Débats" is opnieuw het bewijs geleverd, dat De Brogfie eene goede ingeving had, toen hij bij het aan vaarden der portefeuille van justitie de bekende spreuk herhaalde: „Het gerecht wijst arresten, maar bewijst geen diensten". De berichten uit Idaho omtrent de Indianen luiden ongunstig. Misleid door den schijnbaren terugtocht der Indianen, rukten de kolonels Perry en Whipple te ver vooruit. De Indianen onder het opperhoofd Joseph hebben daarop de Amerikaansche troepen omsingeld. Gelukkig wist een der blanken te ont snappen, de postbode, en kon deze aan generaal Howard den gevaarlijken toestand der troepen mededeelen. Howard zond oogenblikkelijk verster king af, om zijne makkers te ontzetten. Joseph zou weder over de Salmon-rivier getrokken zijn, met het doel den rechtervleugel der troepen om te trekken en weder op zijn oorspronkelijk terrein, Snake Country, te ageeren. Howard meende echter dat hem dit op zware verliezen zou te staan komen Intusschen loopen Indiaansche zendelingen de ge heele landstreek Spokane af, om de Indianen daar tot opstand aan te zetten, en al de blanke settlers zijn naar de militaire posten gevlucht. Een zonderling bericht wordt door den Amerikaanschen correspondent van den „Times" te Philadelphia overgeseind. Hij meldt n. 1. dat vol gens telegrammen uit Chicago agenten der Eransche regeering groote hoeveelheden levensmiddelen voor het leger koopen, en dat de Eussische regeeriug in Nieuw-York katoen koopt, o. a. laatstleden Dinsdag 4000 balen. De moeilijkheden tusschen de "Vereenigde Staten en Venezuela zijn op vriendschappelijke wijze geregeldVenezuela heeft de nota ingetrokken, waarbij de Amerikaansche gezant zijn afscheid ontving; deze keert nu Daar Carracas terug. Verder zijn weer onderhandelingen geopend over de be taling door Venezuela van de schadevergoedingen door Amerika geëischt, ten bedrage van 300,000 dollars. üusland. Officieel wordt uit den Kaukasus bericht, dat de troepen van generaal Alchasolf den 13deu weheT aanvallend optraden. In twee kolonnes trokken zij uit Pakurli en Kwartascheli over naar den rechter oever der Chilisji. De vijand werd daar uit zijne verschansingen verdreven en week achter Morkwa terug. Het verlies der Eussen is onbeteekenend. Generaal Tergukasoff meldt, dat bij den terug tocht zijner kolonne naar Bayazid, de stad zoozeer verwoest eu de lucht er zoo bedorven was door de rottende lijken, dat de troepen er onmogelijk langer konden blijven. De Weener „Abendpost" verneemt uit Peters- burg, dat een afdeeling infanterie, twaalf duizend man sterk, uit Saratow op weg is naar 't leger in Armenië, en dat de derde reserve kozakken, welke bestaat uit twintig regimenten en tien bat terijen, te zamen twintig duizend man. zich gereed maakt ook derwaarts te gaan. Is het leger klaar, dan zou het dadelijk naar Erzerum trekken. Turkije. Woensdag jl. is de Turksche gezant naar Af ghanistan vertrokken. Muzelmannen te Bornbaj hebben vijf duizend pond gezonden ten behoeve van de gekwetste soldaten. De minister van buitenlandsche zaken heeft zich tot den Duitschen gezant gewend met op merkingen over het verblijf van een Eus, baron Zoelkerskamb, te Konstantinopel, die daarop Woensdag met een Eransche stoomboot is ver trokken. Een telegram, te Konstantinopel uit Erzerum ontvangen, meldt, dat het Eussisch hoofdkwartier is gevestigd te Zaim, enkele mijlen ten noord oosten van Kars. De Eussen hebben ook een ver sterkt kamp te Karuhdara opgericht. Het leger van Achmed Moukhtar Pacha is gelegerd zeven mijlen ten zuiden van Kars. De opperbevelheb ber en sir Arnold Kemball zijn Kars binnenge trokken. Eeiss Achmed Pacha heeft bevel gekre gen generaal Tergukasoff aan te vallen en op Eussisch grondgebied te vervolgen. De generaal zou zich dicht bij bet meer Baliiklii bevinden,

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2