N°. 5342. A°. 4877. Maandag (6 Juli. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17*. Groolere letters naar plaatsruimte. De Burgemeester, Hoofd van Let Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den llden Juli jl., invor derbaar verklaard kohier van het patentrecht van de wijken I, II en III dienst 1877/78; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag on den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 14 Juli 1877. v. n. BRANDELER. LEIDEN, 14 Juli. Het instellen van een onderzoek naar en het uitbrengen van een verslag aangaande de inrichting van buitenlandsche musea van natuurlijke historie, ter voorbereiding van de stichting van nieuwe gehouwen voor 's rijks museum van natuurlijke historie alhier, is opgedragen aan de heeren jhr. mr. J. B. Verheyen, lid van de Tweede Kamer, te 's-Hertogenbosch, P. J. H. Cuypers, architect der museum-gebouwen te Amsterdam, en dr. A. A. W. Hubrecht, conservator aan genoemd mu seum te Leiden. Na afgelegd examen is alhier nog tot vroed vrouw bevorderd mej. H. Sondy, uit Wecsp. Aan de zwem- en badinrichting „Rhynzigt" zijn gedurende deze week 114)7 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen vau 4967 volwas sen personen en van 1215 kinderen. Z. K. H. prins Hendrik zal, naar men verneemt, Woensdag a. s. onder streng incognito bij de herdenking van het honderdjarig bestaan der Maatschappij van nijverheid tegenwoordig zijn. Namens den minister van binnenlandsche zaken heeft de commissaris des konings in deze provincie de gemeentebesturen uitgenoodigd, om de ingezetenen hunner gemeente, met verwijzing naar de teekening, vanwege het departement van binnenl. zaken uitgegeven en verspreid, tot de meest mogelijke waakzaamheid tegen de versprei ding van den colorado-kever aan te sporen. Op last der regeering van Canada is, ten ge volge van een bericht, dat de omstreken van Ontario wemelen van Colorado-kevers, een reeds in het laatst van 1876 openbaar gemaakt memo randum van den minister van landbouw in Canada, betreffende dien kever, herdrukt en algemeen ver spreid geworden. Dat stuk is overgenomen in de „Staats-Ct." van 14 Juli. Woensdag-avond zijn te Leeuwarden aange komen de heer De Target, Pransch gezant te 's-Hage, en zijne echtgenoote, benevens de heer Bertinatti, Italiaansch gezant aldaar, en zijn secre taris van legatie, vergezeld van den heer jhr. mr. De Stuers referendaris van de afdeeling kunsten en wetenschappen bij het departement van binnen landsche zaken, ten einde de historische tentoon stelling van Friesland te bezichtigen. Zij brachten daar Donderdag een geruimen tijd door en zouden Vrijdag het bezoek herhalen, om daarna een tocht door een gedeelte der provincie te doen en Zaterdag naar Den Haag terug te keeren. De tentoonstelling wekt hoe langer hoe meer de belangstelling, ook van tal van vreemdelingen. Donderdag was het bezoek bijzonder groot. Vooral ook trekt de Hin- delooper kamer de aandacht. Door de Ned. com missie voor de intern, tentoonstelling te Parijs worden pogingen gedaan, om die kamer in haar geheel het volgend jaar derwaarts te doen over brengen. Tot leden van de jury bij de groote, in Augustus a. s. tijdens de Rubensfeesten te Ant werpen te houden internationale landbouwtentoon stelling, door de landbouwmaatschappij van het Noorden, zijn benoemd voor Nederland dr. L. Mulder, als redacteur der „Landb. Ct.", en de heer P. F. L. Waldeck, secretaris der Hollandsche M. v. L., te Loosduinen. De minister van oorlog heeft tot de corpsen eene aanvrage igericht om kapiteins en luitenants, die geschikt ep genegen zijn om gedetacheerd te worden aan de kon. milit. academie te Breda. Het „Hdbl." verneemt dat Z. M. de Koning het besluit heeft opgevat om voortaan voor de muziek geene nieuwe toelagen meer te verleenen en dus de afdeeling der pensionaires te laten ver vallen, nadat de jongelieden, die er thans toe be- hooren, hunne opleiding zullen hebben ontvangen. Na het genomen besluit der prov. staten be treffende de verbetering van den waterweg Am sterdamRotterdam, hebben gisteren de commis saris des konings en eenige leden van gedepu teerden en der staten van Noord-Holland, met den burgemeester van Amsterdam en eenige leden van het dagelijksch bestuur per stoomboot de reis gemaakt langs de Kostverloren Wetering, de Schinkel, bet Nieuwe Meer, de ringvaart van het Haarlemmermeer, de Oude Wetering, het Braas- semermeer, (le Heymans-wetering en den Rijn van 's-Molenaarsbrug tot de Gouwesluis, en van daar langs den IJsel tot Rotterdam. Overtuigend is hun daarbij gebleken, hoe dringend noodzake lijk eene verbetering van dat vaarwater is voor de belangen'van handel en scheepvaart. Tot 'leden der commissie voor het toela- tings-examen tot de krijgsschool zijn nog be noemd kolonel P. Heitz, van het 8ste reg. inf. te Arnhemluit.-kolonel E. D. Geukama Bakker, van het 2de reg. huzaren te Venlo; kapt. R. T. Muschart, van het 6de reg. inf. te Breda; kapt. K. Eland, van den generalen staf te Breda. Uit Paramaribo wordt van 21 Juni gemeld Ds. F. A. C. Hoogvliet, benoemd predikant bij de hervormde christelijke gemeente, is den lOden plechtig als zoodanig ingezegend. Zijne intree-preek had tot tekst: Apostelen 20 vers 24. Vooraf her dacht hij in gevoelvolle woorden het verlies, dat Nederland en zijne koloniën lijden door den dood van de alom zoo hoog gevierde en geliefde Koningin. Zoodra de tijding daarvan hier was ontvangen, zijn de dagbladen met rouwranden verschenen de doodmare werd door een telegram van 4 dezer van den minister van koloniën aan den gouverneur overgebracht en met een diep gevoel van droef heid daarvan openlijk kennis gegeven. Een andere kennisgeving van Z. Exc., van den 8sten, hield in dat, aan te vangen met dien dag, gedurende acht dagen, als blijk van deelneming in het zeer smartelijk verlies door het koninklijk huis geleden, de vlaggen van de forten en. batterijen, van de publieke gebouwen en van de schepen halfstok zouden worden geheschen. De keizer en de keizerin van Brazilië zijn hedenochtend te 10'/4 uur aan het Beursstation te Rotterdam aangekomen, en hebben onmiddellijk met hun gevolg een tochtje door de stad gemaakt. In de leening door de Stoombootreederij voor het sleepen van schepen te IJmuiden, onder leiding van den heer A. D. Zurmühlen te Amster dam, is voor tweemaal het gevraagde cijfer in geschreven. Men mag dus verwachten dat het aan de hulpmiddelen ook voor de groote Suez-schepen om het Noordzeekanaal binnen te komen, niet zal ontbreken, als het Kanaal met 1 Augustus e. k. op volle diepte is gebracht. Z. M. heeft tot burgemeester der gem. Zuid broek benoemd jhr. C. Van Beresteyn, thans bur- gem. der gem. Stedum, uit welke hetr. hem tevens eervol ontslag wordt verleendmet 1 Aug. a. s. de rijksopzieners 1ste en 2de kl. op de spoorwegd. I. G. Wencker en A. Van der Quast als zoo danig eervol ontslagen en benoemd tot rijksopz. 3de kl. op de spoorwegd. J. J. Brutel de la Rivière, J. J. F. Pennink en D. A. M. Doublet; tot burgem. der gem. Leende benoemd C. Notten; aan den huzaar J. Jansen, van het 3de reg. huza ren, als blijk van goedk. en tevr. wegens de red ding van een kind uit de haven te Naarden op 14 Mei jl., toegekend de bronzen medaille, als mede een loffelijk getuigschrift; aan jhr. mr. C. J. A. Den Tex, burgem. van Amsterdam, vergund het aannemen en dragen der versierselen van rid der van 't legioen van eer; benoemd bij den grooten staf van het leger, tol kolonel, deD luit.- kolonel jhr. K. W. De Koek, van dien staf, adju dant van Z. K. H. den prins van Oranjebij den plaatselijken staf, tot luit.-kolonel en plaats, com mandant 3de kl. te Bergen-op-Zoom, den majoor F. G. F. L. Charlier, van het 5de reg. inf.bij de inf.bij het 1ste reg., tot kapt. 2de kl. den lsten luit. G. P. H. Zimmermann, van het 4de reg.; tot lsten luit., den 2den luit. J. Van Buu- ren, van het 6de reg., gedet. bij het kol. werfd. bij het 2de reg., tot commandant van het corps, den kolonel E. J. Van Bel, comm. van het 7de reg., die in verband daarmede van zijn tegen woordig bevel op de meest eervolle wijze wordt ontheven; tot luit.-kolonel, den majoor A. M. Sierevelt, van den staf van het wapen, toegevoegd aan den inspecteur der infanterie; bij het 5de reg., tot majoor, den kapitein A. H. Otterbein, van het 6de reg.tot lsten luit., den 2den luit. C. A. M. Gaal, van het 4de regiment; bij het 6de reg., lot kapt. 2de kl., den lsten luit.-adju- dant K. J. Luyk, van het algem. depot van disci pline; bij het 7de reg., tot kolonel en comman dant van het corps, den luit.-kolonel F. G. H. Driessen, van het 2de reg.bij het algem. depot van discipline, tot luitenant-kolonel, den majoor F. J. G. W. Leers, commandant van het corps. Gemengd Nieuws. Onlangs overleed te Amsterdam de heer Langerhuizen, assuradeur, ongehuwd, en zon der naaste erfgenamen. Bij de opening van het testament verzocht de notaris executeur-testamentair het kantoorpersoneel van den heer Langerhui zen ten zijnent en overhandigde ieder hunner een enveloppe, met verzoek die te openen en hem bewijs van ontvangst van den inhoud te willen geven. Toen bleek dat de jongste bediende met f 1000, de oudste met f 5000 en de overi gen naar gelang van diensttijd door hun voorma- ligen patroon waren begiftigd. Op een buitenplaats te Rijsoo.rd is het anderhalfjarig kindje van den tuinbaas door eene groote vleermuis in de hersenen gepikt, zoodanig dat het na verloop van een paar uren aan een hersenontsteking is bezweken. Het kind zat blootshoofds buiten en werd opgepast door haar zusje van omstreeks twaalf jaar, toen het dier op het hoofd van het meisje neerzeeg en in een oog wenk met zijn snavel de weeke deelen er van doorboord had. Toen de vader te huis kwam en het voorgevallene vernam, heeft hij in een vlaag van toornige opgewondenheid zijn kind, dat het kleine wichtje had moeten bewaken, zoo onbarm hartig afgeranseld en wel voornamelijk op de rug-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1